Jump to content

Molly sailfin


stakas86

Recommended Posts

Καλμερα και καλό μήνα για εχθές σε όλους με υγεία!

Μια ερώτηση, αγόρασα Molly sailfin αλλά δεν .ου μοιάζουν με sailfin, ο έμπορος μου λέει είναι μικρά και όταν μεγαλώσουν λίγο θα δείξουν (μεγάλο πτερύγιο κλπ.)

Εγώ σε YouTube και σε αναζητήσεις στο internet αν δεν κανω λάθος απο μικρά μοιάζουν με το πω θα γίνουν.

Ανεβάζω φωτό που αυτά που έχω 

20230331_211820.jpg

20230331_211819.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Με μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν είμαι γνώστης αλλά μάλλον δεν είναι. Στο ποστ #3 στη πρώτη φωτογραφία το πάνω δεξιά ψάρι είναι αρσενικό οπότε θα περίμενα ένα κάπως μεγαλύτερο ραχιαίο πτερύγιο σε σχέση με του θηλυκού που είναι πιο κάτω. Κρίνοντας από το τελικό τους μέγεθος βέβαια που αναγράφεται κοντά στους 10 πόντους και με το pearl gourami που ένα μέσο μέγεθος αγοράς είναι περίπου 5 πόντοι (εκτός και αν μπορείς να υπολογίσεις χοντρικά το μέγεθος τους) θεωρητικά είναι κάπου στη μέση οπότε κάποια διαφορά στο πτερύγιο θα πρέπει να υπάρχει αλλά ξαναλέω ότι δεν είχα ποτέ το ψάρι για να σου πω με ακρίβεια τι παίζει. Θυμάσαι όμως αν στην ετικέτα του μαγαζιού έγραφε poecilia latipinna ή poecilia velifera? 

Link to comment
Share on other sites

Στο site τα γράφει έτσι "Molly Gold Sailfin Mix 3-4cm", μου είπαν ότι θα πάνε κοντά στα 10cm νομίζω.

Όταν τους ρώτησα αν όντως είναι sailfin μου είπαν ότι είναι μικρά ακόμα.

τα gourami ναι είναι στο 2πλασιο μέγεθος τους .

δεν τα αλλάζω τώρα που τα έριξα στο ενυδρείο απλά εκτός του ότι είχαν άλλη τιμή να ξέρω τελικά και τι έβαλα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος θα δείξει και παρατήρησε το πτερύγιο σε φλερτ και τσακωμούς αν σου φέρνει σε sailfin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...