Jump to content

Φωτισμός σε 55lt


giorgosgeo

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το φωτισμό.

Χρησιμοποιώ το "μαμίσιο" Dennerle Nano Style Led L 8W

https://dennerle.com/en/products/lighting/trocal-style-two/

 

και λέω να πάω στο Twinstar Light III 450 SM

AQUARIUM

45-55cm / Glass: up to 8mm
 
SPECIFICATIONS
LED source: RGB-W
Colour temperature: 6700K
Operating voltage/current: DC 24V@2.5A
Power Supply: AC 110-230V 50-60Hz
Power: 31W
Brightness: 1750lm
Operating Temperature: 0~35ºC
Warranty period: 2 years
Certification: KC, CE

 

Ο λόγος που σκέφτομαι να αντικαταστήσω το φωτισμό, είναι ότι έχω φουλ φυτά (όχι δύσκολα, αλλά πολλά) και το υπάρχων φωτιστικό μου δεν καλύπτει όλο το μήκος του ενυδρείου. Ειδικά στο πίσω μέρος νομίζω είναι ανεπαρκής.

Βέβαια θα ήθελα τη γνώμη σας αν αξίζει η αναβάθμιση. Αν θα κάνει καλό στα φυτά, να προχωρήσω. Αν το πάρτυ θα αφορά κυρίως τις άλγες, να το αφήσω.

 

Το ενυδρείο μου είναι το Dennerle Nano Scaper's Tank 55lt (45x36x34)

 

 

IMG_20230401_162055.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είναι καλή αναβάθμιση. Ειδικά αν πας κ σε πιο δύσκολα φυτά. Το μόνο κακο είναι ότι δεν έχει δυνατότητα ντιμαρισματος. 

Αν πάντως τα φυτά έχουν υγιή ανάπτυξη πάει να πει ότι και το φωτιστικό που έχεις τώρα τα καλύπτει. 

Link to comment
Share on other sites

Η γενική εικόνα ανάπτυξης είναι καλή. Το lilaeopsis brasiliensis σίγουρα χρειάζεται κάτι καλύτερο. Τα pogostemon ίσως, δεν είμαι σίγουρος. Διάβασα ότι αν αναπτύσσονται σε ύψος, ψάχνουν φως. Η ludwigia super red ψηλά είναι κατακόκκινη. Τα πίσω φυτά όταν ψηλώνουν, γέρνουν προς το τετραγωνικό των led. Σε έναν νοητό τετράγωνο ~25x25 κάτω από τα led ο φωτισμός είναι πολύ καλός. Στο υπόλοιπο κομμάτι όμως κ κυρίως χαμηλά κ στις γωνιές νομίζω δεν είναι καλός.

Δεν έχω εμπειρία όμως από φωτισμό, και στα φυτά γενικώς τώρα αρχίζω να μαθαίνω καλύτερα, για αυτό αναρωτιέμαι αν αξίζει μια αναβάθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα παραπάνω δεδομένα, θα άξιζε η αναβάθμιση. Δεν έχουν τεράστια διαφορά στα λουμενς τα δύο φωτιστικά για να προκληθούν προβλήματα με αλγες. Συν ότι το φως θα είναι πιο απλωμένο με το twinstar. Απλά αν τελικά το πάρεις, λίγο συντηρητικά στην αρχή με την φωτοπεριοδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ ποτέ δεν πειράζω ενυδρεία που πάνε καλά και δεν έχω προβλήματα, ακόμη και δωρεάν να μου δώσουν ένα φωτιστικό σούπερ ντούπερ που να ψήνει και καφέδες θα το κερατίσω καβάτσα αλλά αυτό που κάνει καλά την δουλειά του δεν θα το άλλαζα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πιο πολυ μ αρεσει το Twinstar . Προσωπικα θα το αλλαζα. Ειναι και RGB-W.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να το αναφέρω. Ένας από τους βασικούς λόγους που νομίζω ότι πρέπει να πάω σε άλλο φωτιστικό, είναι ότι ο φωτισμός μου δεν είναι πλέον στο κέντρο αλλά έχει μετατοπιστεί 5-6 εκ προς τα δεξιά για να χωρέσει το φίλτρο καταρράκτης. 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το φωτιστικό, είναι πάρα πολύ καλό. Άλλαξαν όλα τα χρώματα στο ενυδρείο! Πολύ εντυπωσιακή αλλαγή!

Κι αφού μπήκα σε διαδικασία ανανέωσης, περιμένω από Δευτέρα  ένα dimmer της twinstar για να ανοιγοκλείνει ομαλά, και καινούργιο φίλτρο, το tidal 55. Σε αυτό το φίλτρο επειδή έχει και skimmer με μεγάλα ανοίγματα θα δοκιμάσω τις πατέντες για την προστασία των γαρίδων που είδα στο γιουτιούμπι 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...