Jump to content

ΦΙΛΤΡΑ ΚΡΕΜΑΣΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια θελω να κανω μια αναβάθμιση στο μονομαχοενυδρειο μου 30λιτρων σε φιλτρο μιας που ρχω ενα εσωτερικό τπυ 15€ και δεν ειμαι ευχαριστημενος καθολου απο αυτο σε απόδοση σκεφτομαι να παρω ενα κρεμαστο φιλτρο μπορειτε να μου πειτε και εσεις τις γνώμες σας αν αξιζει η αναβάθμιση και τα υπερ και κατα αυτών των φίλτρων;

 

ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2:

https://www.skroutz.gr/s/36558942/Oase-Biostyle-75-Grey-Εξωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-70lt-με-Απόδοση-350lt-h-και-Ισχύ-3-5W-64483.html
 

https://www.skroutz.gr/s/33234705/Seachem-Tidal-35-Εσωτερικό-Φίλτρο-για-Ενυδρεία-Χωρητικότητας-έως-400lt-με-Απόδοση-500lt-h-και-Ισχύ-5W-19663.html

Έγινε επεξεργασία - AndreasVa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 55λτ έχω το Biostyle 115 της Oase κανά 5μηνο και είμαι ευχαριστημένος. Εχει πολύ δυνατή ροή, η οποία ρυθμίζεται βέβαια, εύκολο καθαρισμό και αθόρυβη λειτουργία. Οι κασέτες φίλτρανσης είναι κουμπωτές, αν θέλεις να αφαιρέσεις τον άνθρακα. Ισως χρειαστεί να βάλεις σφουγγάρι ή τούλι στο σωλήνα εισαγωγής για να μην τραβάει μέσα φυλλαράκια, αν το έχεις φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις να αλλάξεις αυτό που έχεις τώρα? Θόρυβος? Βρωμίζει γρήγορα? Ροή? 

 

Εγώ πάντως χωρίς να έχω δοκιμάσει κάποιο από τα δύο αν είχα το μπάτζετ και αν μιλάμε για αρκετά φυτεμένο ενυδρείο θα πήγαινα στο tidal (σε απλό setup τότε θα έλεγα το oase) αν και με χαλάει λίγο το ότι τραβάει νερό κοντά στην επιφάνεια δηλαδή αν είχε σωλήνα που πάει μέχρι κάτω όπως το oase και τα επόμενα μοντέλα tidal και είχε ξέχωρα το skimmer του νομίζω θα ήταν από τα καλύτερα φίλτρα. Ξαναλέω προσωπική άποψη. Πέρα από αυτό θα το διάλεγα κυρίως για τον τρόπο φίλτρανσης του και ότι δηλαδή το νερό φιλτράρεται από κάτω προς το πάνω και όχι οριζόντια όπως το oase. Εγώ είχα σε πυνκνοφυτεμένο μονομαχοενυδρείο αντίστοιχο φίλτρο με το oase και μπορεί κάθε δύο-τρεις μέρες να ήθελαν καθάρισμα οι κασετίνες χώρια ότι δεν μπορούσα να βάλω κάτι άλλο στη θέση τους σε σχέση με το tidal όπου μπορείς να βάλεις ότι θέλεις μέσα στη κασετίνα του φίλτρου. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα καθόλου το tidal, όμως μου φύτεψες την ιδέα να πάω κι εγώ σε tidal 55. Η φίλτρανση κάτω προς πάνω είναι λόγος αλλαγής από μόνος του. Και το καλάθι ένα ακόμη συν

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ανάγκη αλλαγής φίλτρου τότε στη θέση σου δεν θα πήγαινα στο 55 αλλά θα έκανα μια οικονομία της τάξης των 15-20 ευρώ και θα πήγαινα για μικρό εξωτερικό τύπου fluval 107 που φτάνει και περισσεύει. Περίπου 1 λίτρο χωρητικότητα κάδου λέει η seachem για το 55, περίπου 2 καθαρά λίτρα για βιολογία το 107. Διαφορετικά αν είσαι ευχαριστημένος με το oase οκ και μην δώσεις τσάμπα 70-80 ευρώ για το tidal. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

υποψην παιδια οτι προκειται για ΕΝΥΔΡΕΙΟ που φιλοξενεί μονομαχο μεσα Οποτε το tidal 55 για εμενα θα ειναι υπερβολή πιστευω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος AndreasVa έγραψε:

υποψην παιδια οτι προκειται για ΕΝΥΔΡΕΙΟ που φιλοξενεί μονομαχο μεσα Οποτε το tidal 55 για εμενα θα ειναι υπερβολή πιστευω 

Εννοείται πως θα είναι υπερβολή, αναφερόμασταν στο ενυδρείο του @giorgosgeo

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ναι και μιας και έχεις μονομάχο φρόντισε να ρυθμίσεις σωστά τη ροή για να μην γίνει πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...