Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα άρχισα να στήνω  την μπουκάλα CO2 με αυτο το regulator της BLAU https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5098-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Τεχνολογικός-Εξοπλισμός-Ενυδρείου/10268-blau-compact-regulator-me-hlektromagnhtikh-balbida-kai-metrhth-fysalidvn-10268.html . Όταν ανοίγω την μπουκάλα οι ένδειξη πιεσης στο αριστερό μανομετρο είναι γύρω στα 65 psi. Εκεί πρέπει να είναι η πρέπει να είναι χαμηλότερα γιατί δεν μπορώ να ρυθμίσω στην πίεση που θέλω όπως γίνεται στον CO2art regulator από τον κεντρικό ρυθμιστή  πίεσης. Το diffuser  που θα χρησιμοποιήσω  είναι o co2art bazooka για τον οποιό οι οδηγίες λένε πως για την βέλτιστη  λειτουργία χρειάζεται πίεση τουλάχιστον 40psi.

Link to comment
Share on other sites

Όσο δείχνει, καλά είσαι. Αυτό θα πέσει όταν θα τελειώνει η μπουκάλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πίεση εξόδου είναι προρυθμισμενη στους ρυθμιστές ενός σταδίου όπως ο δικός σου.

Συνήθως είναι λίγο πιο χαμηλά (γύρω στα 45psi) αλλά δε θεωρώ ότι υπάρχει θέμα.

Σύνδεσε όλα τα εξαρτήματα, ρύθμισε φυσαλίδες κ μόλις σταθεροποιηθει το σύστημα ρίξε μια ματιά πάλι στο μανομετρο να δεις τι λεει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2023 at 4:06 ΜΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Η πίεση εξόδου είναι προρυθμισμενη στους ρυθμιστές ενός σταδίου όπως ο δικός σου.

Συνήθως είναι λίγο πιο χαμηλά (γύρω στα 45psi) αλλά δε θεωρώ ότι υπάρχει θέμα.

Σύνδεσε όλα τα εξαρτήματα, ρύθμισε φυσαλίδες κ μόλις σταθεροποιηθει το σύστημα ρίξε μια ματιά πάλι στο μανομετρο να δεις τι λεει.

Έγινε η εγκατάσταση και μέχρι που έκλεισε  δεν άλλαξε  κάτι στα μανόμετρα. Φυσαλίδες  έχω ρυθμίσει  60 στο λεπτό, το  diffuser (co2art bazooka) μια χαρά φαίνεται να δουλεύει. Το drop checker 7 ώρες μετα  δεν έχει αλλάξει  χρώμα ακόμα, εχει ακομη το αρχικο σκουρο πράσινο. Σε ποση ωρα αλλάζει  συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Το drop checker 7 ώρες μετα  δεν έχει αλλάξει  χρώμα ακόμα, εχει ακομη το αρχικο σκουρο πράσινο

Το αρχικό χρώμα δεν ήταν μπλε?

Συνήθως αλλάζει σε 2-3 ώρες και ανάλογα με τα επίπεδα του διοξειδίου γίνεται σκούρο πράσινο έως ανοικτό πράσινο...που είναι και το φυσιολογικό..

Αν γίνει κίτρινο έχεις υψηλά επίπεδα διοξειδίου ...

Screenshot_20230124_102208_Chrome.thumb.jpg.3d991a0d61c75b46a16a826ec6899ef0.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος jimakos έγραψε:

Το αρχικό χρώμα δεν ήταν μπλε?

Συνήθως αλλάζει σε 2-3 ώρες και ανάλογα με τα επίπεδα του διοξειδίου γίνεται σκούρο πράσινο έως ανοικτό πράσινο...που είναι και το φυσιολογικό..

Αν γίνει κίτρινο έχεις υψηλά επίπεδα διοξειδίου ...

Screenshot_20230124_102208_Chrome.thumb.jpg.3d991a0d61c75b46a16a826ec6899ef0.jpg

 

Αν και περισσότερο έχει να κάνει με το ph...

ΜΠΛΕ : ΑΛΚΑΛΙΚΟ (PH > 7) ,

ΠΡΆΣΙΝΟ: ΟΥΔΈΤΕΡΟ (PH=7)

ΚΙΤΡΙΚΟ: ΟΞΙΝΟ ( PH<7)

 

https://el.co2art.eu/προϊόντα/ενυδρείο-co2-drop-checker-solution-15ml

 

Έγινε επεξεργασία - jimakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος jimakos έγραψε:

Το αρχικό χρώμα δεν ήταν μπλε?

Συνήθως αλλάζει σε 2-3 ώρες και ανάλογα με τα επίπεδα του διοξειδίου γίνεται σκούρο πράσινο έως ανοικτό πράσινο...που είναι και το φυσιολογικό..

Αν γίνει κίτρινο έχεις υψηλά επίπεδα διοξειδίου ...

Screenshot_20230124_102208_Chrome.thumb.jpg.3d991a0d61c75b46a16a826ec6899ef0.jpg

Ωπα άκυρο,  έχεις δίκιο μπλε ήταν. Είχα μετρήσει  την αμμωνία  και την είχα στο μυαλό  μου όταν έγραφα!!

πράσινο  είναι  μετά από 7 ώρες οπότε είμαστε καλά  για την ώρα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Chris Papapostolis said:

Έγινε η εγκατάσταση και μέχρι που έκλεισε  δεν άλλαξε  κάτι στα μανόμετρα. Φυσαλίδες  έχω ρυθμίσει  60 στο λεπτό, το  diffuser (co2art bazooka) μια χαρά φαίνεται να δουλεύει. Το drop checker 7 ώρες μετα  δεν έχει αλλάξει  χρώμα ακόμα, εχει ακομη το αρχικο σκουρο πράσινο. Σε ποση ωρα αλλάζει  συνήθως;

Το ένα μανόμετρο θα είναι πάντα σταθερό και θα πέσει μόνο όταν σου αδειάσει η μπουκάλα. Το άλλο πέφτει μισή ώρα περίπου αφού κλείσει η ηλεκτροβάνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες λειτουργίας  της μπουκάλας(από την Πέμπτη) ενώ στην αρχη στον έλεγχο που είχα κάνει στα μανόμετρα  και με σαπουναδα  δεν έδειχνε  να χανει  κάπου μέσα σε μια μέρα έχει σχεδόν αδειάσει. Έκανα ξανά τον έλεγχο διαρροής ανοίγοντας την βαλβίδα της μπουκάλας με κλειστό  τον μικρορυθμιστή  σημείωσα τις ενδείξεις στα μανόμετρα  και σήμερα το πρωί η πιεση από 300που ήταν το βράδυ  έπεσε στο 100 ενώ το μανόμετρο της πίεσης εξιδου είναι σταθερό στο 60. Η ηλεκτροβανα ήταν κλειστεί. έχω τσεκάρει  και την μπούκλα στην βαλβίδα και το regulator. Ανοίγοντας ξανά την βάνα της μπουκάλας  η πιεση ανοιβηκε από το 100 στο 200. 

Που μπορεί να έχει διαρροή; ας πούμε ότι ειναι τοσο μικρη η διαρροή  που με την σαπουναδα δεν φαίνεται,  είναι λογικό να πέσει  μέσα σε ούτε  ένα 24ωρο τόσο πολύ η πιεση;

20230409_105021.jpg

Έγινε επεξεργασία - Chris Papapostolis
Link to comment
Share on other sites

Μετά από νέο έλεγχο έχω διαπιστώσει το εξής...

1.Με κλειστή  την βάνα της μπουκάλας στο τέρμα, ώσπου να μην παίρνει  άλλο σφίξιμο 

2.Με κλειστο  τον μικρορυθμιστή  στο bubble  counter 

3.Με κλειστή  την ηλεκτρομαγνητικη

Όταν ανοίγω τον μικρορυθμιστή  στο bubble  counter δεν περνάνε φυσαλίδες  όπως είναι και το σωστό  αφού είναι κλειστή  η βανα της μπουκάλας και η ηλεκτομαγνητικη

 

Τώρα με κλειστή παλι την βάνα της μπουκάλας ανοιγω την ηλεκτρομαγνητικη και σε μισο λεπτό  ανοίγω και τον μικρορυθμιστή  στο bubble counter και βλέπω να τρέχουν κάποιες φυσαλίδες. Αυτό αν αντιλαμβάνομαι  σωστα δείχνει  πως η μπουκάλα δεν σφραγίζει  καλα και έχει κάποια διαρροή  στην έξοδο της. 

 

Η επόμενη παρατήρηση  είναι η εξής...

Η μπουκάλα δουλεύει κατά την φωτοπεριοδο  και κλείνει με την ηλεκτρομαγνητικη. Εφόσον η πιεση έχει πέσει  το πρωί αυτό σημαίνει  πως υπάρχει κάποια  διαρροή  και στο regulator, είτε στην σύνδεση  με την μπουκάλα  είτε στα μανόμετρα  είτε στην ηλεκτρομαγνητικη. 

Για αρχή έσφιξα  περισσότερο το παξιμάδι στην ένωση  με την μπουκάλα το οποίο ήταν ήδη  αρκετά  σφιγμενο και θα ξανά τσεκάρω  ανοίγοντας και κλείνοντας την βάνα της μπουκάλας.

 

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει  για το συγκεκριμένο  regulator που ειναι ενός σταδίου  αν γίνεται  να μου δώσει ένα τηλέφωνο σε π.μ  να επικοινωνήσω  μαζί του μήπως μπορέσω  και βγάλω μια άκρη και επίλυση το πρόβλημα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Στον ίδιο ρυθμιστή με ένα μανόμετρο ομως που έχω είχα το ίδιο πρόβλημα και έφταιγε το μανόμετρο που είχε διαρροή που δεν φαινόταν με σαπουνόνερο. Στη θέση σου θα τα άλλαζα με κάποια πιο αξιόπιστα γιατί τα συγκεκριμένα είναι κακής ποιότητας. Δεν είναι ακριβά απλά θέλει λίγο ψάξιμο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Στον ίδιο ρυθμιστή με ένα μανόμετρο ομως που έχω είχα το ίδιο πρόβλημα και έφταιγε το μανόμετρο που είχε διαρροή που δεν φαινόταν με σαπουνόνερο. Στη θέση σου θα τα άλλαζα με κάποια πιο αξιόπιστα γιατί τα συγκεκριμένα είναι κακής ποιότητας. Δεν είναι ακριβά απλά θέλει λίγο ψάξιμο. 

Μιας εβδομάδας μανόμετρο  είναι και από το κατάστημα  που το πήρα  μου είπαν είναι καλός, δεν έχει βγάλει πρόβλημα. Θα επικοινωνήσω  με το κατάστημα  να δω τι μπορεί να γίνει! Δεν έχει κάποια εγγύηση;

Έγινε επεξεργασία - Chris Papapostolis
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιθανό να εχεις διαρροή απο το κλείστρο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ειναι πολυ πιθανό να εχεις διαρροή απο το κλείστρο 

Την βάνα της μπουκάλας  εννοείς; αν εννοείς αυτό έχω κάνει 1.έλεγχο με σαπουνονερο 2.έχω ανοίξει βάνα με κλειστό  το μικρορυθμιστή  φυσαλίδων σημείωσα  ενδείξεις,  έκλεισα βάνα και τσέκαρα μετά από ώρα και δεν έχανε. Σκέφτηκα μήπως μαλάκωσε η φάτσα και έσφιξα  περισσότερο  την σύνδεση στη μπουκάλα για να ξανα τσεκάρω. Απ'οτι βλέπω δεν έχει πέσει η πιεση. Το θέμα είναι ότι η πιεση έχει φτασει 100psi και πρέπει  να ξανά γεμίσω.

Πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει; 

Εγγύηση  έχουν τα μανόμετρα; και έλεγα θα μπει και η μπουκάλα και σιγά σιγά βρω ένα μπούσουλα,  θα τελειώσω και με το στρώσιμο , θα μπουν και τα ψαρια και θα απολαύσω  επιτέλους  το ενυδρειο!

Αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τη βάνα εννοώ. Η ίδια μπουκάλα μετά το πρώτο γέμισμα μου έβγαλε βλάβη σε αυτό το σημείο και έπρεπε να αλλάξω κλείστρο. 

 

Εκει που την έφτιαξα μου είπαν ότι τελευταία είχαν δει και άλλες μπουκάλες ίδιου τύπου με το ίδιο πρόβλημα, κακής ποιότητας κλείστρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ναι τη βάνα εννοώ. Η ίδια μπουκάλα μετά το πρώτο γέμισμα μου έβγαλε βλάβη σε αυτό το σημείο και έπρεπε να αλλάξω κλείστρο. 

 

Εκει που την έφτιαξα μου είπαν ότι τελευταία είχαν δει και άλλες μπουκάλες ίδιου τύπου με το ίδιο πρόβλημα, κακής ποιότητας κλείστρο. 

Είχες διαρροή στην εξοδο η στη στροφιγγα;

Το διαπίστωσες εσυ με σαπουνόνερο  η της  έκαναν ελεγχο εκεί που την έφτιαξες  και είδαν ότι είχε διαρροή;

Link to comment
Share on other sites

Στο κλείστρο της μπουκάλας. Το διαπίστωσα μόνος μου, την άκουγα να χάνει όταν άνοιγα την στρόφιγγα

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2023 at 5:49 ΜΜ, το μέλος anathema έγραψε:

Στον ίδιο ρυθμιστή με ένα μανόμετρο ομως που έχω είχα το ίδιο πρόβλημα και έφταιγε το μανόμετρο που είχε διαρροή που δεν φαινόταν με σαπουνόνερο. Στη θέση σου θα τα άλλαζα με κάποια πιο αξιόπιστα γιατί τα συγκεκριμένα είναι κακής ποιότητας. Δεν είναι ακριβά απλά θέλει λίγο ψάξιμο. 

Το ιδιο θεμα ειχε ενας φιλος, ομως φυσούσε απο μια τρυπα στο μανομετρο! Τρέλα σκέτη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:

Ναι τη βάνα εννοώ. Η ίδια μπουκάλα μετά το πρώτο γέμισμα μου έβγαλε βλάβη σε αυτό το σημείο και έπρεπε να αλλάξω κλείστρο. 

 

Εκει που την έφτιαξα μου είπαν ότι τελευταία είχαν δει και άλλες μπουκάλες ίδιου τύπου με το ίδιο πρόβλημα, κακής ποιότητας κλείστρο. 

Ιδιο θεμα και η δικη μου μετα το γεμισμα.....δεν αλλαξα το κλειστρο, πηρα τηλ στο καταστημα, απο το οποιο  ειχα παρει την μπουκαλα και μου ειπε να την στειλω σ αυτους. Μου την εφτιαξαν σε χρονο μηδεν με  5-10€, αν θυμαμαι καλα. Ακομα δουλευει καλα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...