Jump to content

Ψαροσυνθεση 60λ με μονομάχο


Recommended Posts

Χαιρετώ τους απανταχού χομπίστες 😎..

 

Θα ήθελα μερικές ιδέες, εκ μέρος ενός φίλου, για ψαρακια που μπορούν να συμβιώσουν με έναν μονομάχο στα 60 λίτρα όπως λέει κι ο τίτλος. Το ενυδρείο τρέχει με ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο, που μπορει να αλλάξει με ένα μεγαλύτερο αν το απαιτεί το σύστημα.

 

Οι πρώτες ιδέες είναι ένας μικρός πλεκο (ανκιστρους) ή/και ένα κοπαδακι 6-7 κορυντορας. Τι άλλες επιλογές υπάρχουν; Μπορούν να μπουν τετρα;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις έναν μονομάχο με άλλα ψάρια, πάντα εγκυμονεί ο κίνδυνος να μετατραπεί το ενυδρείο σε.... αρένα 😂 Τα rasbora λένε ότι είναι από τους πιο ιδανικούς συγκάτοικους ή για να είμαστε πιο ακριβείς οτι είναι από τα ψάρια που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να τα αποδεχτεί ο μονομάχος. Προέρχονται από την ίδια περιοχή και συμβιώνουν και στη φύση μαζί. Επίσης τα corydoras θεωρούνται καλοί συγκάτοικοι. Ειρηνικά ψαράκια και κινούνται σε εντελώς άλλο επίπεδο από τον μονομάχο, αν και εκεί μπερδεύονται λίγο οι ήπειροι και δεν θυμάμαι αν θέλουν τις ίδιες παραμέτρους. Το ίδιο και τα tetras μπερδεύεις ηπείρους. Λένε ότι τα neon και τα ember είναι συμβατά. Βέβαια σε κάθε περίπτωση ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ένας μονομάχος με άλλα ψαράκια. Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του. Άλλοι είναι πιο ειρηνικοί και άλλοι εντελώς "τραμπούκοι" 😁

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ancitrus δεν θα έβαζα, γίνονται μεγαλούτσικοι για 60 λίτρα οπότε καλύτερα όχι. Αν τον θέλεις για άλγες τότε σαλιγκάρια και είσαι κομπλέ, κατά προτίμηση ζέβρες. 

Τέτρα θα σου πρότεινα μόνο ember ή αρλεκίνους διαφορετικά κόρυ με προσοχή σε είδος,μέγεθος και παραμέτρους και φυσικά θα σου πρότεινα να βάλεις ένα είδος απ'ότι ψάρι βάλεις δηλαδή όχι και tetra και κορυ. Το φίλτρο μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση οπότε καλό θα είναι να πάρεις μερικές μετρήσεις στην αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον γινει αναβαθμιση στο φιλτρο :

 

Γενικα τα betta ειναι επιθετικα σε ψαρια που μοιαζουν με αυτα! Επισης, δεν ειναι και οι πιο γρηγοροι κολυμβητες!
 

Προσωπικα χωρις προβληματα απο τον δικο μου εχω κρατησει : neon tetra, Danio margaritatus, Celestichthys erythromicron, Guppies, neocaridina γαριδες και Αmano γαριδες!

 

Γενικα υπαρχουν πολλα ειδη που ειναι συμβατα! Πιο πολυ πρεπει να κοιταξει το φιλτρο να υποστηριζει το stock και να μην μοιαζουν με betta (σωμα/χρωματα κτλ) αυτα που θα βαλει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Προσωπικά ancitrus δεν θα έβαζα, γίνονται μεγαλούτσικοι για 60 λίτρα οπότε καλύτερα όχι. Αν τον θέλεις για άλγες τότε σαλιγκάρια και είσαι κομπλέ, κατά προτίμηση ζέβρες. 

Τέτρα θα σου πρότεινα μόνο ember ή αρλεκίνους διαφορετικά κόρυ με προσοχή σε είδος,μέγεθος και παραμέτρους και φυσικά θα σου πρότεινα να βάλεις ένα είδος απ'ότι ψάρι βάλεις δηλαδή όχι και tetra και κορυ. Το φίλτρο μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση οπότε καλό θα είναι να πάρεις μερικές μετρήσεις στην αρχή.

 

Μετρήσεις εννοείς αφού προστεθούν ψάρια; Το ενυδρείο δυστυχώς στήθηκε υπό την καθοδήγηση πετσοπα, μόνο άνθρακα στο φίλτρο και από την πρώτη μέρα ψάρι. Το γέμισα με υλικό από τα δικά μου φίλτρα και έστρωσε πλέον.

Προτείνεις ένα είδος λόγω λίτρων/φίλτρου ή επιθετικότητας; Δηλαδή μαξ ακόμη 5-7 ψαρακια;

 

 

@ChrisEco οι παράμετροι δεν νομίζω πως απασχολούν. Δεν μιλάμε για WC, F1 κλπ ψάρια και όλα πλέον είναι προσαρμοσμένα στο ίδιο πάνω κάτω νερο.

 

@Eosτα Γκάπυς δεν είναι πολύ ριψοκίνδυνα επειδή μοιάζουν κάπως οι ουρές με μονομάχο; Γενικά τον προειδοποίησα πως έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ψαριού, και προσωπικά θα τον άφηνα μόνο του. Αλλά προσπαθώ να βρω τις πιο safe επιλογές 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι μοιαζουν τα γκαπυ αρκετα....αλλα ο δικος μου δε τα πειραζε. Γενικα ηταν πολυ ηρεμος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Βέβαια σε κάθε περίπτωση ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ένας μονομάχος με άλλα ψαράκια.

Μεγαλη αλήθεια.

Εχω δει τα τετρα (νεον, οχι εμπερ) να κανουν μπουλινγκ στον μονομαχο, εχω δει και το αντιθετο.  Εχω δει να συμβιώνουν με γαριδες (νεοκαριδινα) μια χαρα, και να μην δινουν σημασια... εχω δει να τις κυνηγάνε τρελά .....

Ειχα μια φορα τον μονομαχο, που κυνηγούσε τα κορυ (ειχα τοτε Corydoras aeneus), νταξ, μπήκε για μια εβδομαδα μόνο, αλλά ειχε τρέλα μ αυτα...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Μετρήσεις εννοείς αφού προστεθούν ψάρια; Το ενυδρείο δυστυχώς στήθηκε υπό την καθοδήγηση πετσοπα, μόνο άνθρακα στο φίλτρο και από την πρώτη μέρα ψάρι. Το γέμισα με υλικό από τα δικά μου φίλτρα και έστρωσε πλέον.

Προτείνεις ένα είδος λόγω λίτρων/φίλτρου ή επιθετικότητας; Δηλαδή μαξ ακόμη 5-7 ψαρακια

Ναι μετρήσεις αφού βάλεις ότι βάλεις κυρίως για τον κίνδυνο έξαρσης αμμωνίας και ίσως μιας απότομης αύξησης των νιτρικών. Σου προτείνω ένα είδος και λόγω φίλτρου αλλά κυρίως γιατί τα πολλά ψάρια μπορεί να προκαλέσουν στρες στον μονομάχο με το κολύμπι τους και οκ πιθανώς να κυνηγάει κάποια για να τα διώξει από την "περιοχή" του στην αρχή αλλά μιας και αυτό δεν θα έχει αποτέλεσμα τότε να στρεσαριστεί και να τον βλέπεις νωχελικό στο σημείο που να μην βγαίνει ούτε για φαί. Όπως και να χει βλέποντας και κάνοντας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η εμπειρια μου στο 100λιτρα ΕΝΥΔΡΕΙΟ μου που ειχα μονομαχο και danio zebras ηταν μια χαρα ολα πηγαιναν καλα μολις ομως εκανα το λαθος και μετα απο συμβουλή πετσοπα να βαλω ινδιανακια μεσα και οτι δεν θα εχω προβλημα ηταν και το λαθος εγινε αρένα μεσα ξεκινησαν να του τσιμπάνε την ουρα τα ινδιανακια και στην πορεια μετα ξεκινησαν και τα danios Οποτε τον εβγαλα του έστησα ενα 30λιτρο ΕΝΥΔΡΕΙΟ μονο για παρτυ του και τωρα ειναι άρχοντας στον δικο του χωρο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...