Jump to content

Νεο Μονομαχοενυδρειο


Leoushs ._

Recommended Posts

Καλησπέρα , σημερα πηρα τον πρωτο μου μονομαχο αφου ειχα ειδη στρωση το ενυδρειο,εχω κανονικα και φιλτρο αλλα δεν εχω θερμοστατη , χρησιμοπειο νερο βρησης και τα απαραιτητα ml αντιχλωριου , το ενυδρειο μου ειναι περιπου 20 με 25 λιτρα . Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι απο τοτε που τον πηρα καθετε συνεχως στην επιφανεια του νερου αλλα ζει κανονικα γιατι οταν του ριχνω ληγη τροφη συμπερηφερεται κανονικοτατα .Τι μπορς να κανω ωστε να τον κανω πιο δραστηριο?

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Leoushs ._ έγραψε:

Καλησπέρα , σημερα πηρα τον πρωτο μου μονομαχο αφου ειχα ειδη στρωση το ενυδρειο,εχω κανονικα και φιλτρο αλλα δεν εχω θερμοστατη , χρησιμοπειο νερο βρησης και τα απαραιτητα ml αντιχλωριου , το ενυδρειο μου ειναι περιπου 20 με 25 λιτρα . Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι απο τοτε που τον πηρα καθετε συνεχως στην επιφανεια του νερου αλλα ζει κανονικα γιατι οταν του ριχνω ληγη τροφη συμπερηφερεται κανονικοτατα .Τι μπορς να κανω ωστε να τον κανω πιο δραστηριο?

Καλημέρα.

Προμηθεύσου άμεσα έναν θερμαντηρα. Θερμόμετρο έχεις? Τι θερμοκρασία έχει το νερό?

Βάλε κ καμία φωτο αν θες.

 

Έφτιαξα νέο θέμα, γιατί θα χανόταν εκεί που έγραψες.

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Καλή Ανάσταση. Αν είσαι νέος στο χόμπι καλώς ήρθες. Δεν θέλω να σε αποπάρω και να σε αποθαρρύνω, αλλά όταν σκοπεύουμε να φιλοξενήσουμε ένα ζωντανό στο ενυδρείο μας, θα πρέπει να διαβάζουμε πρώτα τις απαιτήσεις του και τις συνθήκες που απαιτείται να το έχουμε. Καταρχάς διάβασε πρώτα εδώ για τους μονομάχους:

 Οπως βλέπεις ιδανικά οι μονομάχοι χρειάζονται θερμοκρασίες μεταξύ 25-26°C, όπως και τα περισσότερα τροπικά ψάρια. Η θερμοκρασία στο ενυδρείο σου μπορεί να είναι πολύ πιο κάτω ακόμη και από τους 22-23°C που είναι το κατώτατο όριο ανοχής. Σκέψου πριν από μερικές μέρες που έκανα αλλαγή στο δικό μου ενυδρείο, το νερό της βρύσης μου έδειχνε 15,5° περίπου. Το ψαράκι σου ψάχνει θερμότερο νερό, για αυτό βρίσκεται στην επιφάνεια. Η παρατεταμένη παραμονή σε αυτές τις συνθήκες, αργά ή γρήγορα, θα οδηγήσει σε μεγάλα προβλήματα και ενδεχομένως σε θάνατο. Το θέμα δεν είναι πως θα κάνεις πιο δραστήριο το ψαράκι σου, αλλά πώς θα το σώσεις. Το ότι τρώει, δεν λέει κάτι. Όσο βρίσκεται σε θερμοκρασίες εκτός ορίων, τόσο πιο ληθαργικό θα γίνεται. Τι πρέπει τώρα να κάνεις: Σήμερα κιόλας, γιατί αύριο, μεθαύριο είναι κλειστά τα καταστήματα, αγοράζεις θερμοστάτη (25watt) και 2 θερμόμετρα αναλογικά (το ένα για το ενυδρείο σου, το άλλο ως backup και για τις αλλαγές σου, να τσεκαρεις θερμοκρασία). Μετρας την θερμοκρασία, βάζεις τον θερμοστάτη, τον ρυθμίζεις, αναλόγως της θερμοκρασίας που έχεις τώρα και σταδιακά, ανά 3 με 4 ώρες αυξάνεις κατά έναν βαθμό, μέχρι να φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία (25°C). Καλό επίσης είναι μέχρι τότε να περιορίσεις το τάισμα γιατί ο μεταβολισμός του έχει επιβραδυνθεί και δεν του κάνει καλό το φαγητό. Για οποιαδήποτε απορία ρωτάς ελεύθερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και πες με ποιο τροπο εστρωσες το ενυδρειο και πόσο καιρο τρεχει.

μετρησεις νερου? κανε σημερα.

με ποια τεστ μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...