Jump to content

Βοηήθεια πριν την αγορά ενυδρείου


Rodriguez

Recommended Posts

Καλημέρα ψαράδες,

σκέφτομαι να αγοράσω το Juwel Rio 350 και θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.
Δυστυχώς καθώς ο χώρος δεν το επιτρέπει δεν μπορώ να πάω στο 450.

Τώρα, το βασικό είναι ότι θέλω να κάνω εναν συνδυασμό κιχλίδων ( αγγγελόψαρα, ραμιρέζι, απίστο) και κοπαδόψαρων (ροδόστομοι) + κορι,πλεκο.
Low φυτεμένο με CO2 μαγιά-ζάχαρη και διάφορες ρίζες.

Σκέφτομαι για φίλτρανση να χρησιμοποιήσω και το εσωτέρικο του φίλτρο γεμίζοντας του βιολογικό υλικό και να το συνδιάσω με εξωτερικό φίλτρο OASE Biomaster 600.

Για υπόστρωμα σκέφτομαι λεπτόκοκκο χαλικάκι λευκού-μπεζ χρώματος γύρω στα 50 κιλά.

Ποιά είναι η γνώμη σας? τι πρέπει να αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rodriguez έγραψε:

Καλημέρα ψαράδες,

σκέφτομαι να αγοράσω το Juwel Rio 350 και θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.
Δυστυχώς καθώς ο χώρος δεν το επιτρέπει δεν μπορώ να πάω στο 450.

Τώρα, το βασικό είναι ότι θέλω να κάνω εναν συνδυασμό κιχλίδων ( αγγγελόψαρα, ραμιρέζι, απίστο) και κοπαδόψαρων (ροδόστομοι) + κορι,πλεκο.
Low φυτεμένο με CO2 μαγιά-ζάχαρη και διάφορες ρίζες.

Σκέφτομαι για φίλτρανση να χρησιμοποιήσω και το εσωτέρικο του φίλτρο γεμίζοντας του βιολογικό υλικό και να το συνδιάσω με εξωτερικό φίλτρο OASE Biomaster 600.

Για υπόστρωμα σκέφτομαι λεπτόκοκκο χαλικάκι λευκού-μπεζ χρώματος γύρω στα 50 κιλά.

Ποιά είναι η γνώμη σας? τι πρέπει να αλλάξω?

Θα μπορείς και μόνο με το εξωτερικό φίλτρο έτσι ώστε το εσωτερικό να μην σε τρώει χώρο και αισθητικά να μην το βλέπεις.

Τώρα για το ενυδρείο θα μπορούσες να κάνεις και ιδιοκατασκευη ενυδρείο έτσι ώστε να το κάνεις ακριβώς πόσο μεγάλο να είναι και θα σου βγει ποιο φτηνό νομίζω,αρκετά καταστήματα φτιάχνουν ενυδρεία και έπιπλα βάση μαζί σε ότι χρώμα θέλεις 👍

Link to comment
Share on other sites

Μπα λεω να κρατησω και το εσωτερικο μονο και μονο για το βιολογικο.

Τωρα για αγγελοψαρα μπορω να βαλω 8?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο ενυδρείο, έχω κρατήσει το εσωτερικό φίλτρο και έχω βάλει και το oase thermo biomaster 600. Αναβαθμισα την αντλία του εσωτερικού φίλτρου σε 1,500 λίτρα, έβαλα κι έναν wave maker και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και μάλιστα σε overstocked ενυδρείο. Mε την ταυτόχρονη χρήση των 2 φίλτρων μπορείς να κάνεις πολλούς διαφορετικούς συνδυασμούς, έχεις πολύ χώρο για υλικά και πάντα back up όταν κάνεις καθαρισμό ή κάτι στραβώσει.

Έγινε επεξεργασία - Anestis2014
Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2023 at 12:33 ΜΜ, bblov said:

Θα μπορείς και μόνο με το εξωτερικό φίλτρο έτσι ώστε το εσωτερικό να μην σε τρώει χώρο και αισθητικά να μην το βλέπεις.

Τώρα για το ενυδρείο θα μπορούσες να κάνεις και ιδιοκατασκευη ενυδρείο έτσι ώστε να το κάνεις ακριβώς πόσο μεγάλο να είναι και θα σου βγει ποιο φτηνό νομίζω,αρκετά καταστήματα φτιάχνουν ενυδρεία και έπιπλα βάση μαζί σε ότι χρώμα θέλεις 👍

Τελικά ισχύει ότι η ιδιοκστασκευη είναι φθηνότερη? Όταν το έψαξα η ιδιοκστασκευη ήταν τουλάχιστον διπλάσια τιμή. Άσε που είχε πολύ πλάκα ο ξυλουργός ο οποίος με τα λεφτά που ζητούσε μπορούσα να αγοράσω καινούριο σαλόνι στο σπίτι. Δεν μιλάω για τις δυνατότητές που σου δίνει η ιδιοκστασκευη και τα πολλά οφέλη που έχει έναντι του έτοιμου ενυδρείου, αναφέρομαι μόνο στο κόστος και ειδικά στο κόστος του ξύλου αν θέλεις να κάνεις κάτι που να το έχεις στο σαλόνι και να δείχνει καλής ποιότητας. Αν πιάνουν τα χέρια σου, ναι αλλάζει το πράγμα εκεί μετά sky is the limit.

Έγινε επεξεργασία - Anestis2014
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Τελικά ισχύει ότι η ιδιοκστασκευη είναι φθηνότερη? Όταν το έψαξα η ιδιοκστασκευη ήταν τουλάχιστον διπλάσια τιμή. Άσε που είχε πολύ πλάκα ο ξυλουργός ο οποίος με τα λεφτά που ζητούσε μπορούσα να αγοράσω καινούριο σαλόνι στο σπίτι. Δεν μιλάω για τις δυνατότητές που σου δίνει η ιδιοκστασκευη και τα πολλά οφέλη που έχει έναντι του έτοιμου ενυδρείου, αναφέρομαι μόνο στο κόστος και ειδικά στο κόστος του ξύλου αν θέλεις να κάνεις κάτι που να το έχεις στο σαλόνι και να δείχνει καλής ποιότητας. Αν πιάνουν τα χέρια σου, ναι αλλάζει το πράγμα εκεί μετά sky is the limit.

Ουου άμα πηγές σε έπιπλα φαντάζομαι την τιμή που άκουσες... Έχει όμως ενυδρείακα καταστήματα που μαζί με το ενυδρείο φτιάχνουν και την βάση σε πολύ καλές τιμές,όχι βέβαια από μασιφ η δρυς όπως σε επιπλοποιο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

On 23/4/2023 at 9:01 ΠΜ, το μέλος Rodriguez έγραψε:

Μπα λεω να κρατησω και το εσωτερικο μονο και μονο για το βιολογικο.

Τωρα για αγγελοψαρα μπορω να βαλω 8?

Ναι, αν θα παρεις juwel rio 350.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν μ αρεσεουν τα Juwel.... Ρωτησε εδω για μια τιμη ευδρειου  (ιδιοκατασκευη)- https://aquariumcreations.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...