Jump to content

Ποσότητα οξυγόνου σε καινούργιο ενυδρείο


mark_mark

Recommended Posts

Παρακολούθησε με μετρησεις. Με τις μέρες θα βρεις την ποσότητα τροφής που θα πρέπει να βάζεις έτσι ώστε να έχεις σταθερά 3-4 ppm. Το στρώσιμο θέλει υπομονή και να μην αγχώνεσαι 😉

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Είναι χαμηλά η αμμωνία σου λογικά λόγω των βακτηρίων που έχεις προσθέσει. Στόχος σου θα πρέπει να είναι να έχεις αμμωνία γύρω στα 3-4 ppm (mg/l) για να υπάρχει επαρκής τροφή για τα βακτήρια. Οπότε συμπλήρωσε λίγη τροφή ακόμα. Την παλιά τροφή την βγάζεις; Θερμοστάτη έχεις στο ενυδρείο; Επίσης καλό θα είναι αν δεν έχεις προμηθευτεί ακόμα, να κοιτάξεις για τεστ νιτρωδών και νιτρικών.

Τι εννοεις να τη βγάζω την παλιά τροφή ;πως;όχι δεν την βγάζω 

Link to comment
Share on other sites

Την παλιά τροφή την βγάζεις και βάζεις καινούργια για να μην βρωμιζει το ενυδρείο από τα υπολείμματα. Καλύτερα θα είναι να την έχεις μέσα σε ένα τούλι για μεγαλύτερη ευκολία. Αν την έχεις χύμα, να προσπαθείς πριν προσθέσεις την καινούργια να βγάζεις τα κομμάτια με κάποιον τρόπο. Πχ αποχή

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Την παλιά τροφή την βγάζεις και βάζεις καινούργια για να μην βρωμιζει το ενυδρείο από τα υπολείμματα. Καλύτερα θα είναι να την έχεις μέσα σε ένα τούλι για μεγαλύτερη ευκολία. Αν την έχεις χύμα, να προσπαθείς πριν προσθέσεις την καινούργια να βγάζεις τα κομμάτια με κάποιον τρόπο. Πχ αποχή

Επειδή την έτριβα αρκετά την τροφή όταν την έβαζα, την επόμενη μέρα σχεδον δεν έβλεπα τίποτα να φαίνεται για αυτό και δεν την έβγαζα μετά αφού καν δεν το ήξερα και δεν έβλεπα και κάτι.Τώρα με αυτή που έριξα σήμερα να ξανα ρίξω αύριο και να κοιτάξω πριν μην υπάρχουν υπολείμματα από την προηγούμενη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει τώρα. Δεν έγινε κάτι. Καλύτερα πάρε μια "κάλτσα" βιολογικού υλικού δες εδώ τι εννοώ: https://aquaclubdesign.com/θήκες-υλικών-el-3/ ή παίρνεις μια μπομπονιέρα από γάμο ή βάπτιση, εύχεσαι "Να ζησετε" ή "Να σας ζήσει" ανάλογα την περίπτωση και αφού φας τα κουφέτα 😂 κρατάς το τούλι, το πλένεις καλά, βάζεις την τροφή εκεί μέσα και το δένεις για να μην σκορπάει για δική σου διευκόλυνση. Η τροφή θα πρέπει να αλλάζει ανά 2-3 μέρες. Αν συσσωρευτεί μεγάλη ποσότητα τροφής στο ενυδρείο και δεν απομακρυνθεί, μπορεί να δημιουργήσει θέμα. Συμπλήρωσε τροφή και τώρα αν θες. Περίμενε ένα 48ωρο κάνε μέτρηση και αναλόγως πράξε. Αν δεις και είναι χαμηλά η αμμωνία, άλλαξε τροφή και αύξησε την δόση αναλόγως. Αν έχεις θερμοστάτη ρύθμισε τον στους 27-28 βαθμούς.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δεν πειράζει τώρα. Δεν έγινε κάτι. Καλύτερα πάρε μια "κάλτσα" βιολογικού υλικού δες εδώ τι εννοώ: https://aquaclubdesign.com/θήκες-υλικών-el-3/ ή παίρνεις μια μπομπονιέρα από γάμο ή βάπτιση, εύχεσαι "Να ζησετε" ή "Να σας ζήσει" ανάλογα την περίπτωση και αφού φας τα κουφέτα 😂 κρατάς το τούλι, το πλένεις καλά, βάζεις την τροφή εκεί μέσα και το δένεις για να μην σκορπάει για δική σου διευκόλυνση. Η τροφή θα πρέπει να αλλάζει ανά 2-3 μέρες. Αν συσσωρευτεί μεγάλη ποσότητα τροφής στο ενυδρείο και δεν απομακρυνθεί, μπορεί να δημιουργήσει θέμα. Συμπλήρωσε τροφή και τώρα αν θες. Περίμενε ένα 48ωρο κάνε μέτρηση και αναλόγως πράξε. Αν δεις και είναι χαμηλά η αμμωνία, άλλαξε τροφή και αύξησε την δόση αναλόγως. Αν έχεις θερμοστάτη ρύθμισε τον στους 27-28 βαθμούς.

Σε ευχαριστώ πολύ καλό βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος mark_mark έγραψε:

Καλησπέρα,Μόλις έκανα τεστ για  αμμωνία και μου βγήκε 0,5mg/1 και ph έχω περιπου 7,6 .Τι χρειάζεται να διορθώσω και πως μπορείς να με βοηθήσεις;

Θα ελεγα να μην κάνεις τιποτα για ακομα 2-3 ημερες. Μετα ξαναμετρησε την αμμωνια. Αν θα εισαι στο 1ppm και λιγο παραπανω, τοτε φτανει. Αν λιγοτερο, ριχνεις ακομα τροφη.

Βακτηρια ριχνεις όπως λεει στις οδηγιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Παρακολούθησε με μετρησεις. Με τις μέρες θα βρεις την ποσότητα τροφής που θα πρέπει να βάζεις έτσι ώστε να έχεις σταθερά 3-4 ppm. Το στρώσιμο θέλει υπομονή και να μην αγχώνεσαι 😉

4 ppm ειναι πολυ.... Πλησιαζουμε στο οριο, που τα ιδια τα νιτροποιητικα βακτηρια αρχιζουν και ζορίζονται. Μερικες φορες και τα χρωματα του τεστ μας μπερδεύουν. 

Καλητερα μεχρι 3ppm και εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

4 ppm ειναι πολυ.... Πλησιαζουμε στο οριο, που τα ιδια τα νιτροποιητικα βακτηρια αρχιζουν και ζορίζονται. Μερικες φορες και τα χρωματα του τεστ μας μπερδεύουν. 

Καλητερα μεχρι 3ppm και εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο. :thumbup:

Να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω.Επειδή διαβάζω τις οδηγίες στρωσιματος στο τρόπο με σκευάσματα λέει ότι όταν ρίχνουμε βακτήρια έτοιμα από το μπουκαλάκι πρέπει να ρίξουμε αμέσως ψαράκια και μερικοί που ρίχνουν τροφή  ψαριών γράφει ότι μέχρι η τροφή ψαριών να γίνει για βακτήρια θα έχουν ψοφήσει άρα ότι πρέπει να βάλουμε αμέσως ψαράκια.Εγώ έβαλα από το μπουκαλάκι βακτήρια, έπρεπε να βάλω ψάρια κατευθείαν;Και γιατί βάζω τροφή αφού δεν προλαβαίνει να γίνει τροφή για βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια από την στιγμή που υπάρχει τροφή (εννοούμε αμμωνία) στο ενυδρείο, αργά ή γρήγορα θα αναπτυχθούν ούτως ή άλλως. Για αυτό λεμε να υπάρχει επαρκής και σταθερή ποσότητα αμμωνίας στο νερό, για να έχουν τροφή τα βακτήρια μέχρι να αναπτυχθεί ικανή βιολογία. Πρώτα αναπτύσσονται τα βακτήρια που μεταβολίζουν την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα και στην συνέχεια αυτά που μεταβολίζουν τα νιτρώδη σε νιτρικά άλατα. Πόσες φορές έχεις βάλει βακτήρια; Τον θερμοστάτη σου τον έχεις ρυθμίσει στους 27-28 βαθμούς; Τεστ νιτρωδών, νιτρικών έχεις προνοήσει να προμηθευτείς;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Τα βακτήρια από την στιγμή που υπάρχει τροφή (εννοούμε αμμωνία) στο ενυδρείο, αργά ή γρήγορα θα αναπτυχθούν ούτως ή άλλως. Για αυτό λεμε να υπάρχει επαρκής και σταθερή ποσότητα αμμωνίας στο νερό, για να έχουν τροφή τα βακτήρια μέχρι να αναπτυχθεί ικανή βιολογία. Πρώτα αναπτύσσονται τα βακτήρια που μεταβολίζουν την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα και στην συνέχεια αυτά που μεταβολίζουν τα νιτρώδη σε νιτρικά άλατα. Πόσες φορές έχεις βάλει βακτήρια; Τον θερμοστάτη σου τον έχεις ρυθμίσει στους 27-28 βαθμούς; Τεστ νιτρωδών, νιτρικών έχεις προνοήσει να προμηθευτείς;

Βακτήρια έχω βάλει αν θυμαμαι καλά 3 φορές συνολικά.Τον θερμοστάτη των έχω 26 βαθμούς και σήμερα που πήρα θερμόμετρο περίπου 26 έχω.Τεστ για νιτρικά δεν έχω πάρει, εχω πάρει 1 τεστ που είναι για όλα  και για νιτρικά εκτος αμμωνίας που πήρα ξεχωριστά 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις ως έχει με τα βακτήρια, τροφή κ.λ.π. ο,τι έχουμε πει. Για να τα ξεδιαλύνεις λίγο στο μυαλό σου, το στρώσιμο που κανείς τώρα είναι ουσιαστικά με τροφή. Διαβάζεις καλά το άρθρο που έχει ανεβάσει η @natateo με τις φάσεις κ.λ.π. Τα βακτήρια που βάζεις λειτουργούν βοηθητικά για την επιτάχυνση της βιολογίας και να στρώσει το ενυδρείο συντομότερα. Στους 27-28 βαθμούς έχεις καλύτερη ανάπτυξη των βακτηρίων. Τα στικάκια που έχεις πάρει για τεστ μην τα εμπιστεύεσαι. Τα πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά. Αν δεν κάνεις τεστ νιτρωδών και νιτρικών όταν θα χρειαστεί, δεν θα μάθεις ποτέ αν θα έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Συνεχίζεις ως έχει με τα βακτήρια, τροφή κ.λ.π. ο,τι έχουμε πει. Για να τα ξεδιαλύνεις λίγο στο μυαλό σου, το στρώσιμο που κανείς τώρα είναι ουσιαστικά με τροφή. Διαβάζεις καλά το άρθρο που έχει ανεβάσει η @natateo με τις φάσεις κ.λ.π. Τα βακτήρια που βάζεις λειτουργούν βοηθητικά για την επιτάχυνση της βιολογίας και να στρώσει το ενυδρείο συντομότερα. Στους 27-28 βαθμούς έχεις καλύτερη ανάπτυξη των βακτηρίων. Τα στικάκια που έχεις πάρει για τεστ μην τα εμπιστεύεσαι. Τα πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά. Αν δεν κάνεις τεστ νιτρωδών και νιτρικών, όταν θα χρειαστεί δεν θα μάθεις ποτέ αν θα έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Άρα να παρω τεστ για νιτρικά ξεχωριστά;γιατί όντως δεν μπορω να ξεχωρίσω με αυτό που έχω.Να σε ρωτήσω κάτι,με την τροφή το έχω εμπεδώσει, ομως τα βακτήρια είναι που δεν έχω καταλάβει κάθε ποτέ τα ρίχνω!Σε αυτά που διάβασα από τις οδηγίες δεν το αναφέρει.Πρέπει να ξανα ρίξω βακτήρια;και κατι ακόμα,στο τεστ αυτό που έχω πάρει για όλα μου βγάζει αν είναι σωστό και δεν κάνω λάθος που δεν είμαι σίγουρος ότι έχω αρκετό χλώριο;Αυτό μπορω να το διορθώσω κάπως;

Link to comment
Share on other sites

1. Απαραίτητα τέστ: NH4 (αμμωνίας), NO2 (νιτρωδών), ΝΟ3 (νιτρικών). Αυτά χρειάζεσαι κατά το στρώσιμο αλλά και στην συνέχεια όταν με το καλό βάλεις ψαράκια. Μετά το στρώσιμο θες Gh (γενικής σκληρότητας), Kh (αλκαλικής σκληρότητας) και Ph. ΟΛΑ τα τεστ υγρά.

2. Λογικό να μπερδευτείς με τα βακτήρια. Οι εταιρείες υπόσχονται ότι ρίχνεις βακτήρια και βάζεις ψάρια κατευθείαν. Το πιο safe στρώσιμο είναι αυτό με την τροφή και με το μπόλι. Εσύ τώρα τα βακτήρια τα χρησιμοποιείς απλά σαν boost. Μπορείς να βάζεις μέρα παρά μέρα μια πολύ μικρή ποσότητα. Την δουλειά θα την κάνει η τροφή που βάζεις. Όταν δεις μείωση αμμωνίας και αύξηση νιτρωδών, έχει πάρει μπροστά το ενυδρείο και ξεκινάει ο κύκλος του αζώτου. Τότε δεν ξαναβάζεις βακτήρια. Στόχος είναι 0 ΝH4 και ΝΟ2, με ενδείξεις νιτρικών ΝΟ3. Τοτε θα έχει στρώσει πλήρως το ενυδρείο σου.

3. Αντιχλώριο έχεις βάλει στο νερό;

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

1. Απαραίτητα τέστ: NH4 (αμμωνίας), NO2 (νιτρωδών), ΝΟ3 (νιτρικών). Αυτά χρειάζεσαι κατά το στρώσιμο αλλά και στην συνέχεια όταν με το καλό βάλεις ψαράκια. Μετά το στρώσιμο θες Gh (γενικής σκληρότητας), Kh (αλκαλικής σκληρότητας) και Ph. ΟΛΑ τα τεστ υγρά.

2. Λογικό να μπερδευτείς με τα βακτήρια. Οι εταιρείες υπόσχονται ότι ρίχνεις βακτήρια και βάζεις ψάρια κατευθείαν. Το πιο safe στρώσιμο είναι αυτό με την τροφή και με το μπόλι. Εσύ τώρα τα βακτήρια τα χρησιμοποιείς απλά σαν boost. Μπορείς να βάζεις μέρα παρά μέρα μια πολύ μικρή ποσότητα. Την δουλειά θα την κάνει η τροφή που βάζεις. Όταν δεις μείωση αμμωνίας και αύξηση νιτρωδών, έχει πάρει μπροστά το ενυδρείο και ξεκινάει ο κύκλος του αζώτου. Μην ξαναβάλεις βακτήρια.

3. Αντιχλώριο έχεις βάλει στο νερό;

Αυτό έριξα στην αρχη πριν ρίξω τα βακτήρια 

IMG_2042.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο είναι αυτό. Τώρα πως το στικ σου βγάζει χλώριο, τι να πω; Για αυτό λεμε υγρά τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Αυτό έριξα στην αρχη πριν ρίξω τα βακτήρια 

IMG_2042.jpeg

Άρα μπορω να ρίχνω λίγα βακτήρια μέρα παρά μέρα; Το καταλαβαίνω αυτό με την αμμωνία αλλά για να πέσει, πρεπει πρωτα να την ανεβάσω γιατί  ήταν πολύ χαμηλά στο πρώτο τεστ που έκανα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αντιχλώριο είναι αυτό. Τώρα πως το στικ σου βγάζει χλώριο, τι να πω; Για αυτό λεμε υγρά τεστ.

Ναι καταλαβα 

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαλες την σωστή ποσότητα αντιχλωριου, δεν παίζει να έχεις χλώριο στο νερό, εκτός και αν στην περιοχή σου απολυμαίνουν το νερό με χλωρίνη klinex. 😁

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Άρα μπορω να ρίχνω λίγα βακτήρια μέρα παρά μέρα; Το καταλαβαίνω αυτό με την αμμωνία αλλά για να πέσει, πρεπει πρωτα να την ανεβάσω γιατί  ήταν πολύ χαμηλά στο πρώτο τεστ που έκανα 

Ναι ελάχιστη ποσότητα. Διάβασε τις φάσεις του στρωσίματος. Ανάλογα πόσες μέρες έχουν περάσει, μπορεί να έχεις και νιτρώδη, αλλά αν δεν κάνεις τεστ, πως θα το καταλάβεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Ναι ελάχιστη ποσότητα. Διάβασε τις φάσεις του στρωσίματος. Ανάλογα πόσες μέρες έχουν περάσει, μπορεί να έχεις και νιτρώδη, αλλά αν δεν κάνεις τεστ, πως θα το καταλάβεις;

Ναι σωστά,θα παραγγείλω τώρα γιατί χαλκιδα που είμαι δεν μπορω να βρω.Σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου με την ασχετοσύνη μου😉

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 11:37 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Παρακολούθησε με μετρησεις. Με τις μέρες θα βρεις την ποσότητα τροφής που θα πρέπει να βάζεις έτσι ώστε να έχεις σταθερά 3-4 ppm. Το στρώσιμο θέλει υπομονή και να μην αγχώνεσαι 😉

Μόλις έκανα μέτρηση για αμμωνία και έχει ανεβει από την προηγούμενη φορά που ήταν 0,5 έχει πάει γύρω στο 1,5 αν δεν με μπερδεύουν τα χρώματα.Έβαλα καινούργια τροφή και περιμένω να μου έρθουν τα τεστ για τα νιτρικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το σωληνάκι δε χρειάζεται, αν σου αρέσει για λόγους αισθητικής αστο για να κάνει μπουρμπουλήθρες . οξυγόνο παράγει από το ιδιό το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2023 at 11:22 ΠΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Μόλις έκανα μέτρηση για αμμωνία και έχει ανεβει από την προηγούμενη φορά που ήταν 0,5 έχει πάει γύρω στο 1,5 αν δεν με μπερδεύουν τα χρώματα.Έβαλα καινούργια τροφή και περιμένω να μου έρθουν τα τεστ για τα νιτρικά.

 

On 7/5/2023 at 11:22 ΠΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Μόλις έκανα μέτρηση για αμμωνία και έχει ανεβει από την προηγούμενη φορά που ήταν 0,5 έχει πάει γύρω στο 1,5 αν δεν με μπερδεύουν τα χρώματα.Έβαλα καινούργια τροφή και περιμένω να μου έρθουν τα τεστ για τα νιτρικά.

Να ρωτήσω κάτι, έκανα σωστά που έβαλα κάποια επιπλέον φυτά στο ενυδρείο; Θα επηρεάσει το στρώσιμο που κάνω;Να ρίξω τις ταμπλέτες που μου είχαν δώσει από το pet για τα φυτά η το λίπασμα;Μήπως να μην ρίξω τίποτα  από τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 11:03 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αν έβαλες την σωστή ποσότητα αντιχλωριου, δεν παίζει να έχεις χλώριο στο νερό, εκτός και αν στην περιοχή σου απολυμαίνουν το νερό με χλωρίνη klinex. 😁

Να ρωτήσω κάτι, έκανα σωστά που έβαλα κάποια επιπλέον φυτά στο ενυδρείο; Θα επηρεάσει το στρώσιμο που κάνω;Να ρίξω τις ταμπλέτες που μου είχαν δώσει από το pet για τα φυτά η το λίπασμα;Μήπως να μην ρίξω τίποτα  από τα δυο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...