Jump to content

Ποσότητα οξυγόνου σε καινούργιο ενυδρείο


mark_mark

Recommended Posts

On 5/5/2023 at 4:20 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

4 ppm ειναι πολυ.... Πλησιαζουμε στο οριο, που τα ιδια τα νιτροποιητικα βακτηρια αρχιζουν και ζορίζονται. Μερικες φορες και τα χρωματα του τεστ μας μπερδεύουν. 

Καλητερα μεχρι 3ppm και εχουμε το κεφαλι μας ήσυχο. :thumbup:

Καλημέρα,  μόλις έκανα τα τεστ αμμωνία έχω γυρω στο 1,5-2 από οτι καταλαβαίνω αφού το τεστ πάει από το 1 και το επόμενο χρώμα είναι στο 5 όποτε νομίζω γυρω στο 1,5-2 είμαι. Νο2 έχω 1 περίπου και Νο3 50. Τι κάνω;Να συνεχίσω τροφή; βακτήρια;Εχθές πρόσθεσα κάποια φυτά στο ενυδρείο ,επηρεάζουν το στρώσιμο μου αυτά; Μηπως δεν έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2023 at 11:03 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Αν έβαλες την σωστή ποσότητα αντιχλωριου, δεν παίζει να έχεις χλώριο στο νερό, εκτός και αν στην περιοχή σου απολυμαίνουν το νερό με χλωρίνη klinex. 😁

Καλημέρα,  μόλις έκανα τα τεστ αμμωνία έχω γυρω στο 1,5-2 από οτι καταλαβαίνω αφού το τεστ πάει από το 1 και το επόμενο χρώμα είναι στο 5 όποτε νομίζω γυρω στο 1,5-2 είμαι. Νο2 έχω 1 περίπου και Νο3 50. Τι κάνω;Να συνεχίσω τροφή; βακτήρια;Εχθές πρόσθεσα κάποια φυτά στο ενυδρείο ,επηρεάζουν το στρώσιμο μου αυτά; Μηπως δεν έπρεπε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mark_mark έγραψε:

Καλημέρα,  μόλις έκανα τα τεστ αμμωνία έχω γυρω στο 1,5-2 από οτι καταλαβαίνω αφού το τεστ πάει από το 1 και το επόμενο χρώμα είναι στο 5 όποτε νομίζω γυρω στο 1,5-2 είμαι. Νο2 έχω 1 περίπου και Νο3 50. Τι κάνω;Να συνεχίσω τροφή; βακτήρια;Εχθές πρόσθεσα κάποια φυτά στο ενυδρείο ,επηρεάζουν το στρώσιμο μου αυτά; Μηπως δεν έπρεπε;

Τα φυτα δεν επιρεαζουν το στρωσιμο.

Αν εχεις την αμμωνια στα 2 ppm, φτανει για αρχη. Το NO2 πότε προλαβε να ανεβει.... λιγο γρηγορα... 

Κανε τεστ νιτρικων ΝΟ3 και νιτροδων ΝΟ2 στο νερο βρυσης, οχι απο το ενυδρειο και πες αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τα φυτα δεν επιρεαζουν το στρωσιμο.

Αν εχεις την αμμωνια στα 2 ppm, φτανει για αρχη. Το NO2 πότε προλαβε να ανεβει.... λιγο γρηγορα... 

Κανε τεστ νιτρικων ΝΟ3 και νιτροδων ΝΟ2 στο νερο βρυσης, οχι απο το ενυδρειο και πες αποτελεσμα.

Νο2 μηδέν και Νο3 πάλι 50

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mark_mark έγραψε:

Νο2 μηδέν και Νο3 πάλι 50

Είσαι σίγουρος ότι τα νιτρικά στο νερό της βρύσης σου είναι 50;;;; 😳 Από γεώτρηση παίρνετε νερό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Είσαι σίγουρος ότι τα νιτρικά στο νερό της βρύσης σου είναι 50;;;; 😳 Από γεώτρηση παίρνετε νερό;

Χαχαχαχαχα!!!!!Ρε φιλε έτσι μου δείχνει το τεστ.Τώρα να κάνω τόσο λάθος με το χρώμα τι να πω.Να ξανακάνω;Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Με τι τεστ μετράς;

Salifert nitrate IMG_2064.thumb.jpeg.de0a5dbcb15adc89d1f1ef182aae363b.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλύτερα τις οδηγίες του τεστ και κάνε ακριβώς την διαδικασία, για να μην έχεις διαφορετικά αποτελέσματα. Στο τεστ νιτρικών της Salifert όταν κοιτάς από τα πλάγια, η τιμή που αντιστοιχεί στο χρώμα είναι διά δέκα. Δηλαδή αν βλέπεις χρωματική απόχρωση που αντιστοιχεί στο 50 και το κοιτάς από τα πλάγια, η τιμή δεν είναι 50, αλλα 5.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Διάβασε καλύτερα τις οδηγίες του τεστ και κάνε ακριβώς την διαδικασία, για να μην έχεις διαφορετικά αποτελέσματα. Στο τεστ νιτρικών της Salifert όταν κοιτάς από τα πλάγια, η τιμή που αντιστοιχεί στο χρώμα είναι διά δέκα. Δηλαδή αν βλέπεις χρωματική απόχρωση που αντιστοιχεί στο 50 και το κοιτάς από τα πλάγια, η τιμή δεν είναι 50, αλλα 5.

Φιλε μου το έχω κάνει 3 φορές το τεστ άρα δεν χρειάζεται να το ξανακάνω,έχεις δίκιο για το δια δέκα άρα έχω 5 γιατί το κοίταζα από τον πλάι😂😂😂😂.Ευτυχώς δεν παίρνω από γεώτρηση😉😉😉Τι κάνω τώρα;Με αυτές τις τιμές που βρηκα;πως συνεχίζω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Φιλε μου το έχω κάνει 3 φορές το τεστ άρα δεν χρειάζεται να το ξανακάνω,έχεις δίκιο για το δια δέκα άρα έχω 5 γιατί το κοίταζα από τον πλάι😂😂😂😂.Ευτυχώς δεν παίρνω από γεώτρηση😉😉😉Τι κάνω τώρα;Με αυτές τις τιμές που βρηκα;πως συνεχίζω;

Άρα και το Νο2 είναι γυρω στο 0,15😉😉

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mark_mark έγραψε:

Νο2 μηδέν και Νο3 πάλι 50

Μου το λεγε ενας φιλος , οτι εχει τόσα νιτρικα στην βρυση. Λιπασμα τρεχει δωρεαν...... Δεν πιστευω να πινετε το νερο απο την βρυση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Φιλε μου το έχω κάνει 3 φορές το τεστ άρα δεν χρειάζεται να το ξανακάνω,έχεις δίκιο για το δια δέκα άρα έχω 5 γιατί το κοίταζα από τον πλάι😂😂😂😂.Ευτυχώς δεν παίρνω από γεώτρηση😉😉😉Τι κάνω τώρα;Με αυτές τις τιμές που βρηκα;πως συνεχίζω;

Προσωπικα θα επαιρνα ενα φιλτρο νερου. Πρωτα για τον εαυτο μου και μετα για τα ψαρια, σκυλια, γατια κτλ....

Αν θα παρεις φιλτρο νερου για το σπιτι, πρεπει να αναφερεις στην εταιρια, οτι εχεις φουλ νιτρικα στο νερο, γιατι τα απλα τα φιλτρα δεν φιλτραρουν τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μου το λεγε ενας φιλος , οτι εχει τόσα νιτρικα στην βρυση. Λιπασμα τρεχει δωρεαν...... Δεν πιστευω να πινετε το νερο απο την βρυση.

Οχι ποτέ δεν τρελάθηκαμε ακόμα!Τελικα όμως η μέτρηση είναι δια 10 δεν το είχα προσέξει στις οδηγιεσ του τεστ άρα Νο3 5 Νο2 0,15 και αμμωνία όπως είχα πει 1,5-2

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Προσωπικα θα επαιρνα ενα φιλτρο νερου. Πρωτα για τον εαυτο μου και μετα για τα ψαρια, σκυλια, γατια κτλ....

Αν θα παρεις φιλτρο νερου για το σπιτι, πρεπει να αναφερεις στην εταιρια, οτι εχεις φουλ νιτρικα στο νερο, γιατι τα απλα τα φιλτρα δεν φιλτραρουν τα νιτρικα.

Σου έγραψα και πιο πάνω ότι είναι δια 10 άρα Νο2 0,15 Νο3 5 και 0,15 αμμωνία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος mark_mark έγραψε:

Σου έγραψα και πιο πάνω ότι είναι δια 10 άρα Νο2 0,15 Νο3 5 και 0,15 αμμωνία 

1,5-2 αμμωνία Sory

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως πάει καλά. Δες την πέμπτη φάση του στρωσίματος. Κρατάς σταθερή αμμωνία όπως την έχεις και συνεχίζεις μετρήσεις μέχρι να έχεις 0 νιτρώδη. Βακτήρια κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζεται να βάζεις πλέον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Φαίνεται πως πάει καλά. Δες την πέμπτη φάση του στρωσίματος. Κρατάς σταθερή αμμωνία όπως την έχεις και συνεχίζεις μετρήσεις μέχρι να έχεις 0 νιτρώδη. Βακτήρια κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζεται να βάζεις πλέον.

Αρα συνεχίζω τροφή και περιμένω να πάει το Νο2 μηδέν.Σε ευχαριστώ παρά πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Φαίνεται πως πάει καλά. Δες την πέμπτη φάση του στρωσίματος. Κρατάς σταθερή αμμωνία όπως την έχεις και συνεχίζεις μετρήσεις μέχρι να έχεις 0 νιτρώδη. Βακτήρια κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζεται να βάζεις πλέον.

Καλησπέρα,έκανα μια μέτρηση Νο2 σήμερα και την βρηκα αυξημένη πολύ,μ μηπως λες είναι στην τριτη φάση του στρωσιματος; Μπορω να κάνω κάτι για να την ριξω;

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2023 at 2:49 ΜΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Καλησπέρα,έκανα μια μέτρηση Νο2 σήμερα και την βρηκα αυξημένη πολύ,μ μηπως λες είναι στην τριτη φάση του στρωσιματος; Μπορω να κάνω κάτι για να την ριξω;

Καλησπέρα έκανα νέα μέτρηση σήμερα μου βγάζει αμμωνία 1 περίπου σαν μα έχει πέσει λίγο από την προηγούμενη φορά Νο2 0,40 έχει αυξηθεί αρκετά από την προηγούμενη μέτρηση και Νο3 περίπου 8 όσο την προηγούμενη φορά πάνω κατω.Τι κάνω;μηπως είναι στην τριτη φάση στρωσιματος;Να συνεχίσω με τροφή μόνο η να ριξω και βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2023 at 7:23 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Προσωπικα θα επαιρνα ενα φιλτρο νερου. Πρωτα για τον εαυτο μου και μετα για τα ψαρια, σκυλια, γατια κτλ....

Αν θα παρεις φιλτρο νερου για το σπιτι, πρεπει να αναφερεις στην εταιρια, οτι εχεις φουλ νιτρικα στο νερο, γιατι τα απλα τα φιλτρα δεν φιλτραρουν τα νιτρικα.

Καλησπέρα έκανα νέα μέτρηση σήμερα μου βγάζει αμμωνία 1 περίπου σαν μα έχει πέσει λίγο από την προηγούμενη φορά Νο2 0,40 έχει αυξηθεί αρκετά από την προηγούμενη μέτρηση και Νο3 περίπου 8 όσο την προηγούμενη φορά πάνω κατω.Τι κάνω;μηπως είναι στην τριτη φάση στρωσιματος;Να συνεχίσω με τροφή μόνο η να ριξω και βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2023 at 5:47 ΜΜ, το μέλος mark_mark έγραψε:

Καλησπέρα έκανα νέα μέτρηση σήμερα μου βγάζει αμμωνία 1 περίπου σαν μα έχει πέσει λίγο από την προηγούμενη φορά Νο2 0,40 έχει αυξηθεί αρκετά από την προηγούμενη μέτρηση και Νο3 περίπου 8 όσο την προηγούμενη φορά πάνω κατω.Τι κάνω;μηπως είναι στην τριτη φάση στρωσιματος;Να συνεχίσω με τροφή μόνο η να ριξω και βακτήρια;

Μια χαρα πας. Οταν η αμμωνια θα παει κατω απο 0.5ppm, βαλε ακομα λιγη τροφη μεσα. Τα βακτηρια βαζεις καθε εβδομαδα. Και παραπανω να βαλεις,  δεν εχει σημασια. Εισαι  προς το τελος του στρωσηματος. Σε λιγες μερες θα αρχηζουν να ανεβαινουν τα νιτρικα. Μολις ανεβάσεις νιτρικα- μπαινεις σε τελικη ευθεία.

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2023 at 8:16 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα πας. Οταν η αμμωνια θα παει κατω απο 0.5ppm, βαλε ακομα λιγη τροφη μεσα. Τα βακτηρια βαζεις καθε εβδομαδα. Και παραπανω να βαλεις,  δεν εχει σημασια. Εισαι  προς το τελος του στρωσηματος. Σε λιγες μερες θα αρχηζουν να ανεβαινουν τα νιτρικα. Μολις ανεβάσεις νιτρικα- μπαινεις σε τελικη ευθεία.

Καλημέρα ,η αμμωνία εδώ και 2-3 ημέρες έπεσε όπως μου είπες και βάζω τροφή,το ΝΟ3 ΝΟ2 παραμένουν στα ύψη .Είναι Φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος mark_mark έγραψε:

Καλημέρα ,η αμμωνία εδώ και 2-3 ημέρες έπεσε όπως μου είπες και βάζω τροφή,το ΝΟ3 ΝΟ2 παραμένουν στα ύψη .Είναι Φυσιολογικό;

Φυσιολογικοτατο :D

Μεχρι και 2 εβδομαδες μπορει να κρατησει το ΝΟ2. Αν μετρας μηδενικη αμμωνια, ταισε το ενυδρειο, οχι παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Με τα νιτρικα στην βρυση κατι πρεπει να κάνεις. Σκεψου. Οπως φαινεται χωρις φιλτρο Α/Ο δεν......

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...