Jump to content

Ενυδρειο guppy


Bonnie

Recommended Posts

Καλησπερα. Σημερα  προσθεσα στο νεοστημενο  μου ενυδρειο τα πρωτα του ψαρακια 7 guppy. Ποση ωρα χρειαζονται φως ,το εχω ρυθμισει στις εξι ωρες την ημερα.Επισης αλλαγη νερου καθε ποτε να κανω και σε τι ποσοστο ; Θα εκτιμουσα πολυ τη συμβουλη σας.Το ενυδρειο ειναι μικρο 30lt περιπου.

Ευχατιστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 6 με 8 ώρες είναι το ιδανικό, όσες σε βολεύει, απλά με περισσότερο φως θα έχεις περισσότερη άλγη , όσο για την αλλαγή νερού ένα 20-30% κάθε βδομάδα, καλό θα ήταν να βάλεις και πολλά διάφορα ζωντανά φυτά , θα φτιάξουν πολύ την ποιότητα του νερού και δεν θα χρειάζεται κιόλας να κάνεις αλλαγές νερού τόσο συχνά οπότε θα έλεγα ότι είναι και απαραίτητα. Καλή επιτυχία :D

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης Καραγεωργίου
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Bonnie έγραψε:

Καλησπερα. Σημερα  προσθεσα στο νεοστημενο  μου ενυδρειο τα πρωτα του ψαρακια 7 guppy. Ποση ωρα χρειαζονται φως ,το εχω ρυθμισει στις εξι ωρες την ημερα.Επισης αλλαγη νερου καθε ποτε να κανω και σε τι ποσοστο ; Θα εκτιμουσα πολυ τη συμβουλη σας.Το ενυδρειο ειναι μικρο 30lt περιπου.

Ευχατιστω.

Πρωτα, δεν μπαινουν τα γκαπυ σε 30λ ενυδρειο, Χρειαζονται παραπανω λιτρα.

Διαβαζεις εδω-

2- Για να βαλεις 7 ψαρια σε 30λ ενυδρειο, πρεπει να εχεις καλα στρωμενο φιλτρο. Τι εννοω... - διαβαζεις εδω -

Αν το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο, τοτε πολυ γρηγορα θα ανεβασει την αμμωνια και τα ψαρακια θα αρρωτησουν και θα ψοφησουν.

Τι μπορεις να κανεις τωρα...

1- αλλαγες νερου καθε μερα 30%, ταιζεις ελαχιστα, αγοραζεις βιολογικο υλικο για το φιλτρο, αν δεν εχει μεσα , αγοραζεις ειδικα βακτηρια για το ενυδρειο (υπαρχουν σε καθε πετ σοπ), πιστευω αντιχλωριο εχεις παρει. Αν δεν εχεις παρει - παρε ενα πχ seachem prime.

2- τεστακια νερου εχεις παρει?

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο σου και γραψε καποιες πληροφοριες για αυτο (φιλτρο, θερμοστατη κτλ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

όσο για την αλλαγή νερού ένα 20-30% κάθε βδομάδα,

ενας μπουσουλας ειναι το 30%..... ομως, αν θα βαλεις πχ 5 μονοουρα χρυσοψαρα τελικου μεγεθος σε 100λ ενυδρειο, και να μην ταιζεις με την χουφτα, θα ανεβουν τα νιτρικα μεσα σε 48 ωρες μεχρι 100ppm...(δεν μιλαμε για αμμωνια και νιτρωδη- λεμε τωρα οτι εχουμε και ενα πολυ μεγαλο εξωτερικο φιλτρο και δεν θα ανεβουν αυτα).

πριν 23 ώρες, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

καλό θα ήταν να βάλεις και πολλά διάφορα ζωντανά φυτά , θα φτιάξουν πολύ την ποιότητα του νερού και δεν θα χρειάζεται κιόλας να κάνεις αλλαγές νερού τόσο συχνά οπότε θα έλεγα ότι είναι και απαραίτητα.

Παντα καλο θα ειναι. Ομως για να απορροφουν καλα τα νιτρικα, πρεπει να εχεις καλο φωτισμο στο ενυδρειο και φυτα γρηγορης αναπτυξης. Αν θα βαλεις τα φυτα αργης αναπτυξης,  θα υπαρχει ελαχιστη διαφορα στην ποσοτητα νιτρικων στο νερο (με φυτα και χωρις φυτα). Παιζει μεγαλο ρολο και η ποσοτητα φυτων (φυτομαζα).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2023 at 8:37 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα, δεν μπαινουν τα γκαπυ σε 30λ ενυδρειο, Χρειαζονται παραπανω λιτρα.

Διαβαζεις εδω-

2- Για να βαλεις 7 ψαρια σε 30λ ενυδρειο, πρεπει να εχεις καλα στρωμενο φιλτρο. Τι εννοω... - διαβαζεις εδω -

Αν το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο, τοτε πολυ γρηγορα θα ανεβασει την αμμωνια και τα ψαρακια θα αρρωτησουν και θα ψοφησουν.

Τι μπορεις να κανεις τωρα...

1- αλλαγες νερου καθε μερα 30%, ταιζεις ελαχιστα, αγοραζεις βιολογικο υλικο για το φιλτρο, αν δεν εχει μεσα , αγοραζεις ειδικα βακτηρια για το ενυδρειο (υπαρχουν σε καθε πετ σοπ), πιστευω αντιχλωριο εχεις παρει. Αν δεν εχεις παρει - παρε ενα πχ seachem prime.

2- τεστακια νερου εχεις παρει?

Βγαλε φωτο απο το ενυδρειο σου και γραψε καποιες πληροφοριες για αυτο (φιλτρο, θερμοστατη κτλ)

 

 

 

IMG-ee3287737d5d865f1d16586cea5e4100-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Bonnie έγραψε:

 

IMG-ee3287737d5d865f1d16586cea5e4100-V.jpg

Καλησπερα, ειναι ενυδρειο της sun sun 35L με εσωτερικο φιλτρο στο οποιο εχω προσθεσει siporax και εχει λαμπα 4W. Εχω φυτεψει anubia ,java fern και elodea.Τα ψαρακια τα εβαλα ενα μηνα μετα το φυτεμα και οι μετρησεις προς το παρον ειναι 0 αμμωνια ,νιτρωδη 0 και νιτρικα γυρω στο 10.Παρασκευη εβαλα τα πρωτα ψαρακια και την Κυριακη μου γεννησαν .Εχει επιζησει ενα μωρο.Το μονο θεμα προς το παρον ειναι η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Bonnie said:

Καλησπερα, ειναι ενυδρειο της sun sun 35L με εσωτερικο φιλτρο στο οποιο εχω προσθεσει siporax και εχει λαμπα 4W. Εχω φυτεψει anubia ,java fern και elodea.Τα ψαρακια τα εβαλα ενα μηνα μετα το φυτεμα και οι μετρησεις προς το παρον ειναι 0 αμμωνια ,νιτρωδη 0 και νιτρικα γυρω στο 10.Παρασκευη εβαλα τα πρωτα ψαρακια και την Κυριακη μου γεννησαν .Εχει επιζησει ενα μωρο.Το μονο θεμα προς το παρον ειναι η αλγη.

Very very nice , μια χαρά είναι πολύ όμορφο, θα μπορούσε να εχει κ άλλα φυτά κ διακοσμητικά με ένα καλύτερο φως για να μην σου χαλάσουν, επίσης τα guppy είναι πολύ ανθεκτικά οπότε μην στρεσσαρεις πολύ με μετρήσεις και λεπτομέρειες, κάνε αλλαγές νερού εβδομαδιαία κ απόλαυσε τα ψαράκια πάνω από ολα

Link to comment
Share on other sites

Στο πισω μερος ειχα φυτεψει αρκετα elodea αλλα χαλασαν (δεν τα ελαβα και στην καλυτερη καρασταση) μου εμεινε μονο μια ριζα ,αυτο θα πολλαπλασιαστει; Παντως το εχω στο προγραμμα να βαλω και αλλα φυτα αλλα δυστυχως στο νησι ειναι δυσκολο να τα προμηθευτω.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bonnie said:

Στο πισω μερος ειχα φυτεψει αρκετα elodea αλλα χαλασαν (δεν τα ελαβα και στην καλυτερη καρασταση) μου εμεινε μονο μια ριζα ,αυτο θα πολλαπλασιαστει; Παντως το εχω στο προγραμμα να βαλω και αλλα φυτα αλλα δυστυχως στο νησι ειναι δυσκολο να τα προμηθευτω.

 

Την elodea κ γω δεν την έχω καταφέρει ποτέ στην άμμο αλλά ευτυχώς δεν το χρειάζεται κιόλας , μπορείς να την έχεις να επιπλέει κ θα είναι κομπλέ αν έχει τις κατάλληλες συνθήκες ναι θα πολλαπλασιαστεί, απλά ίσως χρειαστείς κάποια στιγμή ενα ενυδρειακο λίπασμα εφόσον δεν έχεις βάλει φυτοχωμα γενικής χρήσης κάτω από την άμμο για να έχουν να τρέφονται τα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο την αμμο εχω χωμα sera floradepot.Με καλυπτει;

Και με την αλγη στα φυλλα τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Bonnie έγραψε:

Εχω φυτεψει anubia ,java fern και elodea.

Δεν φυτευονται αυτα. Βλεπω, οτι τον ανουμπια εβαλες (εχεις δεσει?) πανω στο ξυλο. Πολυ ωραια. Το ιδιο πρεπει να κανεις και με το microsorum pteropus (ή τα δενεις πανω στο ξυλο ή ανω σε πετρες.

πριν 21 λεπτά, το μέλος Bonnie έγραψε:

μου εμεινε μονο μια ριζα ,αυτο θα πολλαπλασιαστει;

κοβεις το πανω μερος και φυτευεις στην αμμο. Θα βγαλει ριζες συντομα. Το θεμα ειναι, οτι η egeria densa χρειαζεται εντονο φωτισμο, που δεν το εχει το ενυδρειο σου. Ειναι και φυτο κρυου νερου.

Πες τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο και αν εχεις θερμοστατη.

Τα φυτα για να πανε καλα χρειαζονται λιπασμα. Πρεπει να παρεις ενα γενικο λιπασμα πχ seachem flourish.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Bonnie έγραψε:

Κατω απο την αμμο εχω χωμα sera floradepot.Με καλυπτει;

Και με την αλγη στα φυλλα τι κανω;

 

Δεν μπαινει η ψιλη αμμος πανω απο το υποστρωμα. Μπαινει μόνο αμμοχαλικο κοκκομετριας 0.8 -3 mm.

Τσαμπα εβαλες το υποστρωμα, γιατι τα φυτα, που εβαλες τρεφονται απο τα φυλλα τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα τα εχω πανω σε ξυλο αλλα ειναι μικρα τα κομματια , οταν μπορεσω θα τα αντικαταστησω. Το ενυδρειο εχει θερμοκρασια  22-23 βαθμους και αυτη την εποχη δεν εχω θερμοστατη.Το λιπασμα καθε ποτε το βαζουμε;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

απλά ίσως χρειαστείς κάποια στιγμή ενα ενυδρειακο λίπασμα εφόσον δεν έχεις βάλει φυτοχωμα γενικής χρήσης κάτω από την άμμο για να έχουν να τρέφονται τα φυτα

Πρωτα - Δεν βαζουμε φυτοχωμα γενικης χρησης στο ενυδρειο

2- διαβασε το προηγουμενο ποστ

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Bonnie said:

Κατω απο την αμμο εχω χωμα sera floradepot.Με καλυπτει;

Και με την αλγη στα φυλλα τι κανω;

Μια χαρά τότε , όπως λέει κ η nata θα χρειαστεί να βάλεις ένα πιο δυνατό φως , πάρε ένα κινέζικο προβολάκι 25W-50W αν θες κάτι οικονομικό κ καλό. Όσο για την αλγη αν δεν σε ενοχλεί, δεν σε πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση.Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, natateo said:

 

Δεν μπαινει η ψιλη αμμος πανω απο το υποστρωμα. Μπαινει μόνο αμμοχαλικο κοκκομετριας 0.8 -3 mm.

Τσαμπα εβαλες το υποστρωμα, γιατι τα φυτα, που εβαλες τρεφονται απο τα φυλλα τους.

Το υπόστρωμα κάνει το νερό πλούσιο , είναι ο ίδιος λόγος που γέμιζει άλγη το ενυδρείο. Μια χαρά θα ταιστουν τα φυτα . Μην τα υπεραναλύεις όλα κ ψάχνεις τρύπες, το μόνο που κάνεις είναι να τρομάζεις τους καινούριους χομπίστες... Όσο για το χώμα γενικής χρήσης, το χρησιμοποιώ σε όλα μ τα ενυδρεία εδώ και χρόνια , ποτέ δεν είχα θέμα και τα φυτά είναι εκτός ελέγχου 

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης Καραγεωργίου
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

επίσης τα guppy είναι πολύ ανθεκτικά οπότε μην στρεσσαρεις πολύ με μετρήσεις και λεπτομέρειες

Τα ψαρια δε στρεσσαρονται με μετρήσεις. Ίσα ίσα η πιθανότητα κακής ποιότητας νερού είναι αυτή που μπορεί να προκαλέσει στρες στα ψάρια.  

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

πάρε ένα κινέζικο προβολάκι 25W-50W

Σε τόσο μικρό ενυδρείο, τόσο φως, μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει.

 

Καλό θα είναι να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί με τις συμβουλές που δίνουμε. Και στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα.

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

Μια χαρά τότε , όπως λέει κ η nata θα χρειαστεί να βάλεις ένα πιο δυνατό φως , πάρε ένα κινέζικο προβολάκι 25W-50W αν θες κάτι οικονομικό κ καλό. Όσο για την αλγη αν δεν σε ενοχλεί, δεν σε πειράζει.

Με προβολάκι 25 βάττ θα πρέπει να πάρει σέτ μαύρα γυαλιά....Το ενυδρείο αυτό με αυτά τα φυτά δέν χρειάζεται παραπάνω απο 5 με 7,5 βαττ φωτιστικό.Οτιδήποτε άλλο θα οδηγήσει σε πρόβλημα 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

Το υπόστρωμα κάνει το νερό πλούσιο , είναι ο ίδιος λόγος που γέμιζει άλγη το ενυδρείο. Μια χαρά θα ταιστουν τα φυτα . Μην τα υπεραναλύεις όλα κ ψάχνεις τρύπες, το μόνο που κάνεις είναι να τρομάζεις τους καινούριους χομπίστες... 

Το υπόστρωμα επίσης με τον τρόπο που το εχει βάλει και με τα φυτά που δέν τρέφονται απο το ριζικό τους σύστημα πάλι προβλημα θα δημιουργήσει

 

@Bonnie Καλή αρχή να έχεις και ψυχραιμία.Θα πρεπει να διαβάσεις τα λίνκ που σου εβαλε η Ναταλία ετσι ωστε να καταλάβεις τις βασικές αρχές έτσι ώστε να μήν έχεις προβλήματα στο μέλλον.Εφ όσον μιλάμε για νεοστημένο ενυδρειο θα πρέπει να κανεις μετρήσεις για να δείς πού βρίσκεσε σε αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά

 

Ότι θές είμαστε εδώ να βοηθήσουμε και οχι να τρομάξουμε όπως λέει ο Θεοδόσης....Όλοι κάναμε λάθη (και κάνουμε) ειδικά στις αρχές και όλα αυτά στα λεμε για να βελτιωθείς, να μήν εχεις απώλειες απο τα ψαράκια και τα φυτά σου και φυσικά να μήν κάνεις περιττά έξοδα...

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Husky_Jim said:

Με προβολάκι 25 βάττ θα πρέπει να πάρει σέτ μαύρα γυαλιά....Το ενυδρείο αυτό με αυτά τα φυτά δέν χρειάζεται παραπάνω απο 5 με 7,5 βαττ φωτιστικό.Οτιδήποτε άλλο θα οδηγήσει σε πρόβλημα 

Το υπόστρωμα επίσης με τον τρόπο που το εχει βάλει και με τα φυτά που δέν τρέφονται απο το ριζικό τους σύστημα πάλι προβλημα θα δημιουργήσει

 

@Bonnie Καλή αρχή να έχεις και ψυχραιμία.Θα πρεπει να διαβάσεις τα λίνκ που σου εβαλε η Ναταλία ετσι ωστε να καταλάβεις τις βασικές αρχές έτσι ώστε να μήν έχεις προβλήματα στο μέλλον.Εφ όσον μιλάμε για νεοστημένο ενυδρειο θα πρέπει να κανεις μετρήσεις για να δείς πού βρίσκεσε σε αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά

 

Ότι θές είμαστε εδώ να βοηθήσουμε και οχι να τρομάξουμε όπως λέει ο Θεοδόσης....Όλοι κάναμε λάθη (και κάνουμε) ειδικά στις αρχές και όλα αυτά στα λεμε για να βελτιωθείς, να μήν εχεις απώλειες απο τα ψαράκια και τα φυτά σου και φυσικά να μήν κάνεις περιττά έξοδα...

Χαχαχχαχαχαχαχχα όντως . Είχα στο μυαλό μου το "1-2W ανά gallon" αλλά τα μπέρδεψα με λίτρα . Χαχαχαχχαχαχα πάλι καλά που με πρόλαβες γτ ψάχνω να αγοράσω κ γω φώτα για το ενυδρείο μ . Much love 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Με προβολάκι 25 βάττ θα πρέπει να πάρει σέτ μαύρα γυαλιά....Το ενυδρείο αυτό με αυτά τα φυτά δέν χρειάζεται παραπάνω απο 5 με 7,5 βαττ φωτιστικό.Οτιδήποτε άλλο θα οδηγήσει σε πρόβλημα 

Το υπόστρωμα επίσης με τον τρόπο που το εχει βάλει και με τα φυτά που δέν τρέφονται απο το ριζικό τους σύστημα πάλι προβλημα θα δημιουργήσει

 

@Bonnie Καλή αρχή να έχεις και ψυχραιμία.Θα πρεπει να διαβάσεις τα λίνκ που σου εβαλε η Ναταλία ετσι ωστε να καταλάβεις τις βασικές αρχές έτσι ώστε να μήν έχεις προβλήματα στο μέλλον.Εφ όσον μιλάμε για νεοστημένο ενυδρειο θα πρέπει να κανεις μετρήσεις για να δείς πού βρίσκεσε σε αμμωνία νιτρώδη και νιτρικά

 

Ότι θές είμαστε εδώ να βοηθήσουμε και οχι να τρομάξουμε όπως λέει ο Θεοδόσης....Όλοι κάναμε λάθη (και κάνουμε) ειδικά στις αρχές και όλα αυτά στα λεμε για να βελτιωθείς, να μήν εχεις απώλειες απο τα ψαράκια και τα φυτά σου και φυσικά να μήν κάνεις περιττά έξοδα...

Ευχαριστω πολυ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...