Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας φίλοι μου. Έχω μία τεράστια απορία. Πριν από δύο μήνες αγόρασα από pet shop το πρώτο μου apple snail (το μεγάλο). Πριν 3 βδομάδες αγόρασα ένα δεύτερο apple snail (το μικρό). Παρατήρησα χτες ότι υπάρχουν γύρο στα 3-5 μικρά σαλιγκαρακια. Αυτά από που ξεφύτρωσαν? Τσαμπί με αυγά δεν έχω δει. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι παίζει? Το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα, πρέπει να τα κρατήσω?  Αν ναι μέχρι πόσο καιρό μπορώ να τα φιλοξενήσω στο ενυδρείο μου έτσι ώστε μετά να τα χαρίσω σε φίλους της ομάδας μας 

IMG_20230502_162213.jpg

IMG_20230502_162207.jpg

IMG_20230502_162153.jpg

IMG_20230502_162141.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα  Apple snails. δεν αναπαράγονται στο ενυδρείο (χρειάζονται υφάλμυρο νερό για εκκόλαψη). Αυτά που βλέπεις είναι μάλλον σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες (μοιάζουν με ramshorn  έτσι όπως μου φαίνονται ή με Helisoma nigricans).

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πόσο καιρό μπορώ να τα χαρίσω σε μέλη της ομάδας. Για να μεγαλώσουν λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν φαίνεται από τις φωτογραφίες τι σαλιγκάρια είναι τα μικρά ούτε τι apple snail τα μεγάλα, παρόλα αυτά αν μιλάμε για pomacea bridgesii τα αυγά είναι εκτός νερού και ο χρόνος εκκόλαψης είναι περίπου 3 εβδομάδες. Παρόλα αυτά θεωρώ απίθανο να είναι μόνο 3-5 νεογέννητα.😵

Το πόσο μπορείς να τα κρατήσεις χωρίς να επιβαρύνεις το ενυδρείο σου εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες. Θα ήταν καλό να δώσεις περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου όπως όγκος,φίλτρανση, ζωντανοί οργανισμοί.

Παραθέτω μια φωτογραφία από τη δική μου εμπειρία από αυτό το εκπληκτικό είδος. Είχα χρησιμοποιήσει ένα χαρτόνι σαν σκίαστρο και τα είχε αποθέσει εκεί.

 

100_1269

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Kriton έγραψε:

Τα  Apple snails. δεν αναπαράγονται στο ενυδρείο (χρειάζονται υφάλμυρο νερό για εκκόλαψη). Αυτά που βλέπεις είναι μάλλον σαλιγκαράκια λαθρεπιβάτες (μοιάζουν με ramshorn  έτσι όπως μου φαίνονται ή με Helisoma nigricans).

Μια χαρα αναπαραγονται. Μπερδευτικες με νεριτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη πιθανοτητα τα μικρα σαλιγκαρακια απλα ηρθαν με το φυτο ή τα αυγα ηταν πανω σε φυτο. Οταν θα μεγαλωσουν λιγο, θα δουμε αν θα βγουν ramshorn ή physa.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...