Jump to content

Προτάσεις για ενυδρείο 70lt


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Έχω εδώ και 1 χρόνο περίπου ένα Juwel primo 70, με πλέον 50-60 γαρίδες μέσα (red cherry, Amano και super blue) καθώς και 2 ανουμπιες πάνω σε καρύδες με ένα φυτό θαμνωδες που δεν θυμάμαι το όνομα του. 

 

Μετά από ένα διάστημα που δεν είχα καθόλου χρόνο να ασχοληθώ με το ενυδρείο, επέστρεψα και θα ήθελα 2 προτάσεις. 

 

1) Τι φυτά θα μπορούσα να βάλω, χαμηλών απαιτήσεων, τα οποία θα γεμίσουν το ενυδρείο μου αλλά και θα κάνουν τον χώρο πιο φιλόξενο στις γαρίδες; Έχω ψάξει για αρκετες ιδέες, όμως δυσκολεύομαι στην τελική επιλογή φυτών.

Οπως το έχω στο μυαλό μου θα ήθελα φυτά που να ψηλωνουν για το πίσω μέρος του ενυδρείου και στην μεση - μπροστά χαμηλά που απλώνουν. 

 

 

2) Εχω ένα εξωτερικό φίλτρο της astro το οποίο έχει αρχίσει να πέφτει πάρα πολύ η απόδοση. Έκανα μια έρευνα και κατέληξα στο ότι το συγκεκριμένο θα με καλύψει https://www.skroutz.gr/s/24688074/Eheim-Eccopro-200-External-Filter-for-Aquariums-up-to-200lt-with-Performance-600lt-h.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

Χρειάζεται κάτι παραπάνω ή ίσως είναι υπερβολικά δυνατό για την χρήση που το θέλω; 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσων ασχοληθούν 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Για να σου δωσουμε σωστη απαντηση στη πρωτη ερωτηση θα πρεπει να μας δωσεις μερικες πληροφοριες ακομη! Τι φωτιστικο εχεις και προγραμματιζεις καποια αναβαθμιση?

Επισης, τι υποστρωμα εχει το ενυδρειο?

 

Οσο για το φιλτρο, γιατι θεωρεις οτι εχει πεσει η αποδοση? Μηπως χρειαζεται απλα λιγο συντηρηση? Αν οι σωληνες εχουν μπουκωσει μπορεις να τους καθαρισεις με βουρτσακια για αυτο το σκοπο! Επισης μεσα στο φιλτρο μπορεις με μια οδοντοβουρτσα να το κανεις καινουργιο! :P

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Λοιπόν φωτιστικό έχω την λάμπα που έρχεται μαζί με το ενυδρείο.

NovoLux 60 Led 8 watts λευκό χρώμα. 

 

Προγραμματίζω ότι αναβάθμιση προκύψει, δεν έχω απεριόριστο budget αλλά σιγά σιγά μπορώ να δώσω ότι χρειαστεί εφόσον έχω ένα πλάνο να ακολουθήσω. 

 

Υπόστρωμα έχω ψιλό χαλικάκι κάτω κάτω, από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, και είχα βάλει από πάνω εγώ το παρακάτω: https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/3194-seachem-flourite-black-sand-35kg-000116352307.html?search_query=Seschem+black+&results=68

 

Όσον αφορά το φίλτρο, με την βοήθεια και βίντεο, το έχω κάνει κυριολεκτικά κομμάτια όσο γίνεται και έχω καθαρίσει τα πάντα (από σωλήνες, φτερωτή αντλίας, συνδέσμους) , επαναλαμβάνω την διαδικασία κάθε 2-3 μήνες, αλλά πλέον δεν επανέρχεται σε ικανοποιητική ροή με τίποτα.

Τρέχει 5 χρόνια τουλάχιστον το συγκεκριμένο και σε συνδυασμό με κάτι κείμενα που έχω διαβάσει σε φόρουμ ότι η απόδοση των φίλτρων μπορεί να πέφτει με τον καιρό, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι έχει έρθει καιρός για αλλαγή. 

Έγινε επεξεργασία - Dim Man
Link to comment
Share on other sites

Με βαση οσα εγραψες, εγω θα προτεινα να μεινεις στα πιο ευκολα φυτα που στην ουσια δεν χρειαζονται πολυ φως και ουτε φυτεμα σε χωμα! Anubias (ολα τα ειδη), Bucaphalandra (ολα τα ειδη), Microsorum Pteropus και moss! Με τα παραπανω σιγουρα μπορεις να γεμισεις τη πισω πλευρα και τη μεση! Τα anubias nana και bucaphalandra κανουν και για μπροστα αλλα δεν ειναι τυπου carpet! Για τετοια ειδη, και ενω υπαρχουν αρκετα ευκολα, θα προτεινα αναβαθμιση στον φωτισμο πρωτα. Αυτο διοτι, ενω μπορουν να ζησουν τα φυτα με τον φωτισμο που εχεις θα ψηλωνουν πολυ (ψαχνοντας περισσοτερο φως) αντι να απλωνονται!

 

Οσον αφορα το φιλτρο :  οι εταιριες (ολες) μετρανε την ισχυ της αντλιας στην εξοδο χωρις υλικα φιλτρανσης και χωρις ανοδο μεσα στους σωληνες! Αρα εφοσον λεει 600 λιτρα την ωρα πιο ρεαλιστικα μπορεις να υπολογιζεις τα μισα! Για ενυδρειο 70λιτρα και αν θελεις να γυρναει το νερο 5-6 φορες την ωρα (εδω εξαρταται και τι ψαρια εχεις μεσα μηπως χρειαζεται παραπανω) το συγκεκριμενο φιλτρο με το ζορι τα καταφερνει! 

 

Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια με το παρακατω ( εχω δει ομως που το προτεινουν και το εχουν πολλοι συγχομπιστες) θα επαιρνα κατι σαν https://www.skroutz.gr/s/26620796/Fluval-307-Εξωτερικό-Φίλτρο-Ενυδρείου.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Eos said:

Με βαση οσα εγραψες, εγω θα προτεινα να μεινεις στα πιο ευκολα φυτα που στην ουσια δεν χρειαζονται πολυ φως και ουτε φυτεμα σε χωμα! Anubias (ολα τα ειδη), Bucaphalandra (ολα τα ειδη), Microsorum Pteropus και moss! Με τα παραπανω σιγουρα μπορεις να γεμισεις τη πισω πλευρα και τη μεση! Τα anubias nana και bucaphalandra κανουν και για μπροστα αλλα δεν ειναι τυπου carpet! Για τετοια ειδη, και ενω υπαρχουν αρκετα ευκολα, θα προτεινα αναβαθμιση στον φωτισμο πρωτα. Αυτο διοτι, ενω μπορουν να ζησουν τα φυτα με τον φωτισμο που εχεις θα ψηλωνουν πολυ (ψαχνοντας περισσοτερο φως) αντι να απλωνονται!

 

Οσον αφορα το φιλτρο :  οι εταιριες (ολες) μετρανε την ισχυ της αντλιας στην εξοδο χωρις υλικα φιλτρανσης και χωρις ανοδο μεσα στους σωληνες! Αρα εφοσον λεει 600 λιτρα την ωρα πιο ρεαλιστικα μπορεις να υπολογιζεις τα μισα! Για ενυδρειο 70λιτρα και αν θελεις να γυρναει το νερο 5-6 φορες την ωρα (εδω εξαρταται και τι ψαρια εχεις μεσα μηπως χρειαζεται παραπανω) το συγκεκριμενο φιλτρο με το ζορι τα καταφερνει! 

 

Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια με το παρακατω ( εχω δει ομως που το προτεινουν και το εχουν πολλοι συγχομπιστες) θα επαιρνα κατι σαν https://www.skroutz.gr/s/26620796/Fluval-307-Εξωτερικό-Φίλτρο-Ενυδρείου.html

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Θα παω μια βόλτα να βρω καμιά πέτρα και καμιά ρίζα για αρχή και βλέπουμε! Σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω φωτισμό, με 100-150 ευρώ μπορεί να γίνει κάποια αξιόλογη αναβάθμιση; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Dim Man έγραψε:

Τι φυτά θα μπορούσα να βάλω, χαμηλών απαιτήσεων, τα οποία θα γεμίσουν το ενυδρείο μου αλλά και θα κάνουν τον χώρο πιο φιλόξενο στις γαρίδες; Έχω ψάξει για αρκετες ιδέες, όμως δυσκολεύομαι στην τελική επιλογή φυτών.

Οπως το έχω στο μυαλό μου θα ήθελα φυτά που να ψηλωνουν για το πίσω μέρος του ενυδρείου και στην μεση - μπροστά χαμηλά που απλώνουν. 

Μερικά φυτά που μου έρχονται πρόχειρα είναι για πίσω hygrophila polysperma ή την απλή ή την rosanervig που θέλει περισσότερο φως για να έχει το χαρακτηριστικό ροζ στα φύλλα της. Έπειτα κάποια άλλα που μου έρχονται είναι τα limnophila sessiliflora, hygrophila corymbosa, hygrophila difformis. Όταν μεγαλώσουν πολύ κλαδεύεις και μεταφυτεύεις το κλάδεμα πιο δίπλα και έτσι αργότερα θα έχεις μια όμορφη συστάδα στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Κάπου εδώ να πω ότι εγώ από τον μαμίσιο φωτισμό των juwel και ειδικά των rio είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Χωρίς όμως να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου κ ας φοράει άλλη λάμπα το primo πιστεύω η απόδοση θα είναι καλή σε σημείο που να μην χρειάζεσαι περαιτέρω αναβάθμιση τουλάχιστον για τα φυτά που σκοπεύεις να βάλεις. Άλλα φυτά τώρα που θα σου πρότειναι εφ'οσον έχεις και πολλές γαρίδες είναι κάποια moss και συγκεκριμένα η java moss. Την δένεις/κολλάς πάνω σε ξύλο και απλώνεται. 

 

Για το υπόστρωμα δεν γνωρίζω γιατί δεν το είχα αλλά αν σκέφτεσαι το ενυδρείο σου πυκνοφυτεμένο τότε χρειάζεσαι καλή λίπανση στη ρίζα. Επίσης πέρα από τις γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις και κάποιο ψάρι ή θα το έχεις εξ'ολοκλήρου γαριδάδικό? Ρωτάω γιατί αν μιλάμε για γαριδάδικο τότε θεωρητικά τα νιτρικά σου θα είναι αρκετά χαμηλά σε σημείο που να χρειάζεσαι περαιτέρω λίπανση για τα φυτά. 

 

Φίλτρο ποιο έχεις και οταν λες μείωση στην απόδοση τι εννοείς? Το πρώτο που σκέφτομαι είναι μήπως υπάρχει θέμα στην αντλία και με μία αντικατάσταση της διορθωθεί το πρόβλημα από το να πας τελείως σε καινούργιο φίλτρο. Εγώ θα σου πρότεινα χώρια από το eheim που έχεις βρει, το 207, το 307 θα είναι υπερβολή για 70 λίτρα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panagiotis_dms said:

Μερικά φυτά που μου έρχονται πρόχειρα είναι για πίσω hygrophila polysperma ή την απλή ή την rosanervig που θέλει περισσότερο φως για να έχει το χαρακτηριστικό ροζ στα φύλλα της. Έπειτα κάποια άλλα που μου έρχονται είναι τα limnophila sessiliflora, hygrophila corymbosa, hygrophila difformis. Όταν μεγαλώσουν πολύ κλαδεύεις και μεταφυτεύεις το κλάδεμα πιο δίπλα και έτσι αργότερα θα έχεις μια όμορφη συστάδα στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Κάπου εδώ να πω ότι εγώ από τον μαμίσιο φωτισμό των juwel και ειδικά των rio είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Χωρίς όμως να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου κ ας φοράει άλλη λάμπα το primo πιστεύω η απόδοση θα είναι καλή σε σημείο που να μην χρειάζεσαι περαιτέρω αναβάθμιση τουλάχιστον για τα φυτά που σκοπεύεις να βάλεις. Άλλα φυτά τώρα που θα σου πρότειναι εφ'οσον έχεις και πολλές γαρίδες είναι κάποια moss και συγκεκριμένα η java moss. Την δένεις/κολλάς πάνω σε ξύλο και απλώνεται. 

 

Για το υπόστρωμα δεν γνωρίζω γιατί δεν το είχα αλλά αν σκέφτεσαι το ενυδρείο σου πυκνοφυτεμένο τότε χρειάζεσαι καλή λίπανση στη ρίζα. Επίσης πέρα από τις γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις και κάποιο ψάρι ή θα το έχεις εξ'ολοκλήρου γαριδάδικό? Ρωτάω γιατί αν μιλάμε για γαριδάδικο τότε θεωρητικά τα νιτρικά σου θα είναι αρκετά χαμηλά σε σημείο που να χρειάζεσαι περαιτέρω λίπανση για τα φυτά. 

 

Φίλτρο ποιο έχεις και οταν λες μείωση στην απόδοση τι εννοείς? Το πρώτο που σκέφτομαι είναι μήπως υπάρχει θέμα στην αντλία και με μία αντικατάσταση της διορθωθεί το πρόβλημα από το να πας τελείως σε καινούργιο φίλτρο. Εγώ θα σου πρότεινα χώρια από το eheim που έχεις βρει, το 207, το 307 θα είναι υπερβολή για 70 λίτρα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιέρωσες και εσύ για τις προτάσεις, τα φυτά που μου πρότεινες είναι ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου! 

 

Ξέχασα τελείως να αναφέρω ότι έχω μέσα και 6 neon tetra. 

 

Σχετικά με το φως, χωρίς να έχω ψάξει το θέμα φωτισμου και ενυδρείου, μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οι ανουμπιες μου έχουν ανθησει και από 2 φορές τα τελευταία 2 χρόνια οπότε θεωρώ ότι κάνει δουλειά 😁

 

Λίπασμα ήθελα να χρησιμοποιώ στην αρχή για να βοηθήσω τα φυτά μου, αλλά έχω διαβάσει αρκετες φορές ότι καλό είναι να αποφεύγονται σε γαριδαδικα και δεν έχω ασχοληθεί ξανά. 

Επίσης, με το "καλή λίπανση στην ρίζα", αυτό σημαίνει ξανά στήσιμο του ενυδρείου; 

 

Όσον αφορά το φίλτρο, μειωμένη απόδοση εννοω ότι η έξοδος του είναι πολύ αδύναμη σε σχέση με το πως ήταν παλιά. Μετα απο κάθε καθάρισμα επανέρχεται ένα μέρος της πίεσης αλλά όχι όπως στο αρχικό στάδιο, και χρειάζεται συχνότερο καθάρισμα για να μπορώ να έχω επακρη ροή στο ενυδρείο. Προσπαθώ όσο γίνεται να μην το παρακάνω γιατι δεν θελω να χάσω βιολογία, αλλά στον 1,5 μήνα σχεδόν αρχίζει να στάζει το νερό στην έξοδο αντί να τρέχει. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Dim Man έγραψε:

, αλλά έχω διαβάσει αρκετες φορές ότι καλό είναι να αποφεύγονται σε γαριδαδικα και δεν έχω ασχοληθεί ξανά. 

Μπουρδες! Πες που το διαβασες (δωσε λινκ).

πριν 24 λεπτά, το μέλος Dim Man έγραψε:

Ξέχασα τελείως να αναφέρω ότι έχω μέσα και 6 neon tetra. - Κανε τα 15 τουλαχιστον, ειναι κοπαδοψαρα.

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Κάπου εδώ να πω ότι εγώ από τον μαμίσιο φωτισμό των juwel και ειδικά των rio είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Χωρίς όμως να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου κ ας φοράει άλλη λάμπα το primo πιστεύω η απόδοση θα είναι καλή σε σημείο που να μην χρειάζεσαι περαιτέρω αναβάθμιση τουλάχιστον για τα φυτά που σκοπεύεις να βάλεις.

Για τα περισσοτερα φυτα χαμηλών απαιτήσεων, φτανει εννοειται.

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 3:17 ΜΜ, το μέλος Dim Man έγραψε:

Τρελαθηκες???:DΓιατι πηρες τετοιο υποστρωμα? Με αυτα τα λεφτα παιρνεις 9λ soil Αμαζονια! https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/7612-ada-nature-aquarium-aqua-soil-amazonia-ver2-3l-7612.html

 

On 4/5/2023 at 3:17 ΜΜ, το μέλος Dim Man έγραψε:

Όσον αφορά το φίλτρο, με την βοήθεια και βίντεο, το έχω κάνει κυριολεκτικά κομμάτια όσο γίνεται και έχω καθαρίσει τα πάντα (από σωλήνες, φτερωτή αντλίας, συνδέσμους) , επαναλαμβάνω την διαδικασία κάθε 2-3 μήνες, αλλά πλέον δεν επανέρχεται σε ικανοποιητική ροή με τίποτα.

 

Ποιος σου ειπε για 2-3 μηνες? Αυτο παντα εξαρταται. Εγω, πχ σε πικνοφυτεμενο καθε 2 εβδομαδες αλλαζα βαμβακι, επλυνα σφουγγαρια. Νταξ, τις σωλήνες 1 φορα το μηνα εκανα.

Πιστευω, οτι το εξωτερικο φιλτρο θελει συντήρηση τουλαχιστον μια φορα το μηνα. Και αν νομιζεις οτι καταστρεφεις την  βιολογια με καθαρισμα , κανεις λαθος. Σχεδον ολοη η βιολογια ειναι στο βιολογικο υλικο και οχι στο σφουγγαρι.

 

  • Like 2
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 1:51 ΜΜ, το μέλος Dim Man έγραψε:

Έκανα μια έρευνα και κατέληξα στο ότι το συγκεκριμένο θα με καλύψει https://www.skroutz.gr/s/24688074/Eheim-Eccopro-200-External-Filter-for-Aquariums-up-to-200lt-with-Performance-600lt-h.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Μια χαρα θα ειναι για πικνοφυτεμενο, που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 1:51 ΜΜ, το μέλος Dim Man έγραψε:

50-60 γαρίδες μέσα (red cherry, Amano και super blue)

Δεν κραταμε μαζι γαριδες νεοκαριδινα με διαφορετικα χρωματα., υβριδιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα- https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=0137f71130e6ad9aa7321ed9ee439f0e&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_30[Easy]=Easy&content_field_33[Low]=Low&sortdirection=asc

Προσοχη, τα κοκκινα φυτα αν εχεις ανύπαρκτο φωτισμο, θα γινουν πρασινα με τον καιρο και θα χασουν τα κατω φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, natateo said:

Τρελαθηκες???:DΓιατι πηρες τετοιο υποστρωμα? Με αυτα τα λεφτα παιρνεις 9λ soil Αμαζονια! https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/σπίτι-κήπος-κατοικίδια-ψάρια-αξεσουάρ-ενυδρείων-χώματα-υποστρώματα-ενυδρείου/7612-ada-nature-aquarium-aqua-soil-amazonia-ver2-3l-7612.html

 

 

Ποιος σου ειπε για 2-3 μηνες? Αυτο παντα εξαρταται. Εγω, πχ σε πικνοφυτεμενο καθε 2 εβδομαδες αλλαζα βαμβακι, επλυνα σφουγγαρια. Νταξ, τις σωλήνες 1 φορα το μηνα εκανα.

Πιστευω, οτι το εξωτερικο φιλτρο θελει συντήρηση τουλαχιστον μια φορα το μηνα. Και αν νομιζεις οτι καταστρεφεις την  βιολογια με καθαρισμα , κανεις λαθος. Σχεδον ολοη η βιολογια ειναι στο βιολογικο υλικο και οχι στο σφουγγαρι.

 

Δεν ήξερα δεν ρώταγα για το υπόστρωμα 😭 Μπορώ να πάρω αυτό που μου έστειλες και να το βάλω πάνω από το υπάρχον; ή πρέπει να μπει από κάτω;

 

Δηλαδή το σφουγγαρι του φίλτρου μπορώ να το ξεπλύνω άφοβα; 

 

 

Όσο για τις γαρίδες, δεν θυμάμαι ακριβώς που το είχα διαβάσει, αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό 

Στην παράγραφο Η. στους κινδύνους. Δεν ήθελα να ρισκάρω όντας αρχάριος να κάνω κάποιο λάθος και να τις σκοτώσω. 

 

Για τον υβριδισμό, ρωτησα στο pet shop αν προκαλει πρόβλημα στην υγεία τους και μου είπαν ότι πέρα από τον χρωματισμό που χαλάει, δεν έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα που να επηρεάζει την ευζωία τους, γι αυτο και τις έβαλα μαζί. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dim Man έγραψε:

Δεν ήξερα δεν ρώταγα για το υπόστρωμα 😭 Μπορώ να πάρω αυτό που μου έστειλες και να το βάλω πάνω από το υπάρχον; ή πρέπει να μπει από κάτω;

Κοιταξε, αν θελεις συνεχιζεις μ αυτο ,που εχεις. Δεν υπαρχει θεμα.

Δεν μπαινει ουτε απο πανω ουτε απο κατω. Μόνο του μπανει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχώρησα για αρχή σε αγορά 10 ακόμα neon tetra να έχουν παρέα. Έβαλα 2 ρίζες μέσα που ήθελα, μαζι με taxiphyllum moss. 

 

Σε περίπτωση που θέλω να μεταβώ σε πιο προχωρημένο επίπεδο φυτών, δεδομένου ότι η αναβάθμιση θα γίνει σταδιακά, προς τα που να κινηθώ πρώτα;

Να αρχίσω να στήνω ένα σύστημα co2 ή να ξεκινήσω από τον φωτισμό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιας και προσπαθώ να τα φτιάξω όλα όσο πιο σωστά γίνεται πλέον, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε τι υλικά και με τι σειρά πρέπει να υπάρχουν μέσα στο φίλτρο μου; 

Αυτη την στιγμή έχω για βιολογικό υλικό "μακαρόνι" της sera και ένα σφουγγαρι που είχε ήδη μέσα το φίλτρο. 

 

Υπενθυμίζω έχω ένα astro dophin 2202.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dim Man έγραψε:

Σε περίπτωση που θέλω να μεταβώ σε πιο προχωρημένο επίπεδο φυτών, δεδομένου ότι η αναβάθμιση θα γίνει σταδιακά, προς τα που να κινηθώ πρώτα;

Να αρχίσω να στήνω ένα σύστημα co2 ή να ξεκινήσω από τον φωτισμό; 

Το co2 είναι απαραίτητο και για να σε προλάβω μην πας σε μικρά συστηματάκια του εμπορίου αλλά προτίμησε 2 κιλη μπουκάλα που θα σε βγάλει για πολλούς μήνες. Για diy διοξείδιο δεν γνωρίζω πολλά αλλά υπάρχουν άρθρα στο φόρουμ να σε κατευθύνουν.

Σχετικά με τον φωτισμό και αν δεν κάνω λάθος το primo φοράει μία novolux σωστά? Αν ναι το καπάκι σου μπορεί να πάρει μέχρι και δύο ακόμα σύμφωνα με την εταιρεία αν θες να αναβαθμίσεις τον φωτισμό. Τώρα και σύμφωνα με την tropica οι 3 λάμπες αποδίδουν περίπου 26 lumen ανά λίτρο. [(624 x 3) / 70] που είναι για μεσαίων απαιτήσεων φυτά.

Το παραπάνω χωρίς να υπολογίσουμε το ύψος του υποστρώματος (και άρα περισσότερο φως) και το ενδεχόμενο οι λάμπες να δέχονται ανακλαστήρες. Αν πιάνουν τα χέρια σου φυσικά και μπορείς να μοντάρεις άλλες λάμπες στο καπάκι αν το κόστος είναι μεγάλο για τις μαμίσιες λάμπες. Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου και βασικά αν είναι το πρώτο σου ενυδρείο, καλύτερα να μην μπλέξεις με προχωρημένα πράγματα γιατί πέρα από φως, διοξείδιο τα φυτά χρειάζονται και λίπασμα και όχι γενικό λίπασμα αλλά ξεχωριστά λιπάσματα μακρο/μικρο στοιχείων.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Dim Man έγραψε:

Επίσης μιας και προσπαθώ να τα φτιάξω όλα όσο πιο σωστά γίνεται πλέον, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε τι υλικά και με τι σειρά πρέπει να υπάρχουν μέσα στο φίλτρο μου; 

Κανονικά  η σειρά είναι πρώτα σφουγγάρι ή/και βαμβάκι (σου προτείνω πολύ τον συνδυασμό) και μετά το βιολογικό υλικό δηλαδή πρώτα να φιλτράρονται τα σωματίδια στο σφουγγάρι και ύστερα το νερό να περνάει καθαρό από το υλικό. Βιολογικά υλικά υπάρχουν πολλά, το μακαρόνι που έχεις, ελαφρόπετρα, bioballs κ.α. Πιστεύω οι διαφορές είναι πολύ μικρές αρκεί να υπάρχει κάτι από τα παραπάνω και όχι μόνο σφουγγάρια.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panagiotis_dms said:

Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου και βασικά αν είναι το πρώτο σου ενυδρείο, καλύτερα να μην μπλέξεις με προχωρημένα πράγματα γιατί πέρα από φως, διοξείδιο τα φυτά χρειάζονται και λίπασμα και όχι γενικό λίπασμα αλλά ξεχωριστά λιπάσματα μακρο/μικρο στοιχείων.

Πατώντας πάνω εδώ, θα μπορούσα να πάρω μια έξτρα λάμπα ίδια δηλαδή, και να μείνω στα εύκολα φυτά; 

Ένα πυκνοφυτευμενο ενυδρείο, αλλά με εύκολα φυτά, θεωρείται προχωρημένο; 

 

10 minutes ago, panagiotis_dms said:

Κανονικά  η σειρά είναι πρώτα σφουγγάρι ή/και βαμβάκι (σου προτείνω πολύ τον συνδυασμό) και μετά το βιολογικό υλικό δηλαδή πρώτα να φιλτράρονται τα σωματίδια στο σφουγγάρι και ύστερα το νερό να περνάει καθαρό από το υλικό.

Θα παω αν είναι σήμερα να πάρω και βαμβακι να βάλω μετά το σφουγγαρι. 

Το φίλτρο μου έχει μόνο ένα κάδο και τον έχω γεμίσει με μακαρόνι. Έχει λίγο χώρο ελεύθερο κάτω από τον κάδο και λίγο από πανω. Το σφουγγαρι και το βαμβακι το έχω πάνω από το βιολογικό υλικό, όπως μπαίνει το νερό δηλαδή, πριν φτάσει στο μακαρόνι περνάει από το σφουγγαρι. 

Θα βοηθήσει να βάλω κάτι στο κάτω μέρος του φίλτρου; 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, βρήκα αυτό εδώ που είναι ακριβώς για το φίλτρο μου :

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5109-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Αξεσουάρ-Ενυδρείων-/-Ανταλλακτικά-Ενυδρείων/3198-dophin-astro-πτερωτή-για-εξωτερικό-φίλτρο-2202-5000425000424.html?search_query=Astro+dophin+2202&results=59

 

Έχει νόημα να το αλλάξω; μπορεί να βελτιώσει κάπως την απόδοση του φίλτρου; η το πουλάνε σαν ανταλλακτικό σε περίπτωση που σπάσει/χαθεί το αρχικό; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dim Man έγραψε:

Κάτι τελευταίο, βρήκα αυτό εδώ που είναι ακριβώς για το φίλτρο μου :

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5109-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Αξεσουάρ-Ενυδρείων-/-Ανταλλακτικά-Ενυδρείων/3198-dophin-astro-πτερωτή-για-εξωτερικό-φίλτρο-2202-5000425000424.html?search_query=Astro+dophin+2202&results=59

 

Έχει νόημα να το αλλάξω; μπορεί να βελτιώσει κάπως την απόδοση του φίλτρου; η το πουλάνε σαν ανταλλακτικό σε περίπτωση που σπάσει/χαθεί το αρχικό; 

 

Καλησπέρα, αυτό αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος σοβαρός δεν το αλλάζεις, θα πρέπει να δεις στην προσεχή συντήρηση την κατάστασή του. Κάνει θόρυβο, έχει σπάσει τίποτα, είναι παλιό; Μπορεί να είναι χαμηλής ποιότητας, στα πολύ θετικά του ότι είναι φτηνό και μπορείς να το βρεις, το ανάλογο Eheim έχει πολλαπλάσια τιμή αλλά και αντοχή. Αν σκέφτεσαι να κρατήσεις αυτό το φίλτρο καλύτερα να έχεις ανταλλακτικό 1-2 γιατί η στραβή συνήθως δεν γίνεται καθημερινή αντιθέτως.

Υσ:  Έχεις καθαρίσει καθόλου τους σωλήνες του φίλτρου;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Ice-Man said:

 

Καλησπέρα, αυτό αν δεν υπάρχει κάποιος λόγος σοβαρός δεν το αλλάζεις, θα πρέπει να δεις στην προσεχή συντήρηση την κατάστασή του. Κάνει θόρυβο, έχει σπάσει τίποτα, είναι παλιό; Μπορεί να είναι χαμηλής ποιότητας, στα πολύ θετικά του ότι είναι φτηνό και μπορείς να το βρεις, το ανάλογο Eheim έχει πολλαπλάσια τιμή αλλά και αντοχή. Αν σκέφτεσαι να κρατήσεις αυτό το φίλτρο καλύτερα να έχεις ανταλλακτικό 1-2 γιατί η στραβή συνήθως δεν γίνεται καθημερινή αντιθέτως.

Υσ:  Έχεις καθαρίσει καθόλου τους σωλήνες του φίλτρου;

Ναι τους καθαρίζω συχνά σχετικά γιατι πιάνουν διαφορα και μου κόβουν πολύ την ροή. 

 

Δεν κάνει θόρυβο, δεν έχει σπάσει κάτι, σήμερα θα το ανοίξω ξανά και μιας και θα παω από το μαγαζί λέω να πάρω ένα να υπάρχει από την στιγμή που είναι διαθέσιμο.

Εχεις δίκιο ότι δεν γίνεται καθημερινή η στραβή και επιπλέον δεν είναι κάποιο απαγορευτικό κόστος να αξίζει το ρίσκο. 

 

Για το φίλτρο είμαι ακόμα σε δίλημμα καθώς το έχω πάρει μεταχειρισμένο μαζί με το ενυδρείο και το κράτησα γιατι όταν μου δώσανε το ενυδρείο δεν ήξερα κυριολεκτικά τίποτα σχετικά με το χόμπι. 

 

Τώρα που έχω μάθει πολλά από εδώ μέσα, κάτι μέσα μου με τρώει και θέλω να πάω σε κάτι πιο δυνατό αξιόπιστο. Εάν είχα την επιλογή εξαρχής δηλαδή, δεν θα έμπαινα στον κόπο να κοιτάξω να εξοικονομησω λεφτά από το φίλτρο. 

 

Από την άλλη, πέρα από την μειωμένη ροή που φτιάχνει ως ένα βαθμό με καθαρισμα, δεν μου έχει δώσει την αφορμή να το αλλάξω χωρίς τύψεις 😂

 

Έχω βάλει στο μάτι αυτό και είμαι σε σκέψεις 

https://www.skroutz.gr/s/26844081/Oase-Filtosmart-300-External-Filter-23W-for-Aquariums-up-to-300lt-with-Performance-1000lt-h.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Έγινε επεξεργασία - Dim Man
Link to comment
Share on other sites

Αν σε καλύπτει το φίλτρο μην το αλλάξεις και μην μπεις σε έξοδα. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου. Τα astro είναι τίμια φιλτράκια και δοκιμασμένα. Εγώ το έχω στο δικό μου (54l) και το έχω στήσει ως εξής: Στην είσοδο του φίλτρου στο μπαστούνι έχω βάλει το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο μου το Aquael Turbo Filter 500 ως προφίλτανση. Ταιριάζει just. Μέσα στο φίλτρο έχω βάλει κάτω κάτω στον κενό χώρο, σφουγγάρι πιο πυκνό (fine) ύψους 3 εκ., από πάνω βαμβάκι και στο καλάθι μέσα βιολογικό. Λίγο που το δουλεύω πάει μια χαρά και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2023 at 11:00 ΠΜ, το μέλος Dim Man έγραψε:

Προχώρησα για αρχή σε αγορά 10 ακόμα neon tetra να έχουν παρέα. Έβαλα 2 ρίζες μέσα που ήθελα, μαζι με taxiphyllum moss. 

 

Σε περίπτωση που θέλω να μεταβώ σε πιο προχωρημένο επίπεδο φυτών, δεδομένου ότι η αναβάθμιση θα γίνει σταδιακά, προς τα που να κινηθώ πρώτα;

Να αρχίσω να στήνω ένα σύστημα co2 ή να ξεκινήσω από τον φωτισμό; 

Πανε μαζι αυτα - δηλ οσο περισσοτερο φως εχεις, τοσο παραπανω πρεπει να εχεις και CO2 και λιπανση. Πανε πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...