Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου με έτοιμα βακτήρια.


Recommended Posts

Συνεχίζοντας την προσπάθεια για στρώσιμο...μετά απο 8 μέρες stability και τροφής,οι τιμές δεν συγκινούνται να ανέβουν...Χθες εβαλα επιπλέον τροφή απο αυτη που ηδη ειχα στο δυχτάκι και πρόσθεσα και λίγη ψαροτροφή με πολύ πρωτεινή που έχω αγοράσει για τον μελλοντικο μονομάχο μου (αν καταφέρω να στρωσω το ενυδρειο ποτε...) το αποτελεσμα είναι να μείνει σταθερή η αμμωνία περίπου στο 0,5.... μηδενικά NO2 και νιτρικά ελαφρως ανεβασμένα μεταξύ 10 και 25ppm.

Όμως σε οποιοδήποτε σημείο του ενυδρείου έχει πέσει τροφή έχει εμφανιστεί η παρακάτω εικόνα ...Eκανα λαλακία που έριξα τόση πολύ τροφή;Τι είναι αυτό που βλέπω στην εικόνα?άλγη?μύκητας?Αλλαγή νερού απο τότε που έστησα το ενυδρείο δεν έχω κάνει...

Μήπως πρέπει άμεσα να αφαιρέσω ότι μπορω απο την τροφή;

 

Η αλήθεια είναι ότι φανταζόμουν πιο εύκολο το στρώσιμο με έτοιμα σκευάσματα,και έχω αρχίσει να απογοητευομαι,

IMG_1743.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2023 at 9:28 ΜΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

(αν καταφέρω να στρωσω το ενυδρειο ποτε...) το αποτελεσμα είναι να μείνει σταθερή η αμμωνία περίπου στο 0,5.... μηδενικά NO2 και νιτρικά ελαφρως ανεβασμένα μεταξύ 10 και 25ppm.

Για να στρωσει ενυδρειο χρειαζεται απο ενα μεχρι 1,5 μηνα. Και μετα συνεχιζει το στρωσιμο με καθε νεο ψαρι , που βαζουμε μεσα.

On 18/5/2023 at 9:28 ΜΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

Τι είναι αυτό που βλέπω στην εικόνα?άλγη?μύκητας?Αλλαγή νερού απο τότε που έστησα το ενυδρείο δεν έχω κάνει...

μυκητας. ολα φυσιολογικα. η τροφη ειναι σε κοκκους?

Αν θελεις να ανεβασεις την αμμωνια- ριξε μεσα στο ενυδρειο διάλυμα αμμωνιας απο το φαρμακειο. 2-3μλ για 50-70λ φτανουν.

Η αμμωνια καλυτερα να παει πανω απο 1 ppm

https://www.skroutz.gr/s/11993506/Chemco-Αμμωνία-Υδατικό-Διάλυμα-23-25-1000ml.html

στα φαρμακεια το βαζουν σε μπουκαλακια 25-50-100μλ - δηλ όσο χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για να στρωσει ενυδρειο χρειαζεται απο ενα μεχρι 1,5 μηνα. Και μετα συνεχιζει το στρωσιμο με καθε νεο ψαρι , που βαζουμε μεσα.

μυκητας. ολα φυσιολογικα. η τροφη ειναι σε κοκκους?

Αν θελεις να ανεβασεις την αμμωνια- ριξε μεσα στο ενυδρειο διάλυμα αμμωνιας απο το φαρμακειο. 2-3μλ για 50-70λ φτανουν.

Η αμμωνια καλυτερα να παει πανω απο 1 ppm

https://www.skroutz.gr/s/11993506/Chemco-Αμμωνία-Υδατικό-Διάλυμα-23-25-1000ml.html

στα φαρμακεια το βαζουν σε μπουκαλακια 25-50-100μλ - δηλ όσο χρειαστεις.

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου!

Κυρίως βάζω τροφή σε flakes ,όπου την αφήνω 2-3 μέρες, αυτό που έστειλα είναι όντως κόκκος τροφής απο αυτούς που έριξα ,πρόσθετα, μήπως και αυξηθεί πιο άμεσα η αμμωνία.

Το περίεργο είναι ότι ο μύκητας εμφανίστηκε αμέσως μετά απο την προσθήκη των κόκκων (είναι τροφή για μονομάχους πλούσια σε πρωτεΐνη).

Επίσης είχα την εντύπωση ότι με έτοιμα βακτήρια το στρώσιμο θα ήταν πιο σύντομο, δεν υπολόγιζα ότι μπορεί να πάει τόσο πολύ...

Το ερώτημα που έχω είναι το εξής :Μετά απο δέκα μέρες, στρωσίματος...να κάνω αλλαγή νερού ή όχι; soil έχω της tropica...

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2023 at 11:31 ΠΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

Το ερώτημα που έχω είναι το εξής :Μετά απο δέκα μέρες, στρωσίματος...να κάνω αλλαγή νερού ή όχι; soil έχω της tropica...

Αν τωρα εχεις -

 

On 18/5/2023 at 9:28 ΜΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

το αποτελεσμα είναι να μείνει σταθερή η αμμωνία περίπου στο 0,5.... μηδενικά NO2 και νιτρικά ελαφρως ανεβασμένα μεταξύ 10 και 25ppm.

Μπορεις και να μην κάνεις αλλαγη νερου. Καλυτερα ομως καθε εβδομαδα να κανεις ενα 30% μεχρι να βαλεις ψαρια. Το soil βγαζει πραγμα τις πρωτες 3-4 εβδομαδες.

Με το στρωσιμο με ετοιμα βακτηρια κερδιζεις 1-2 εβδομαδες το πολυ. Το θεμα δεν ειναι το πόσα βακτηρια ριχνεις, το θεμα ειναι πόσο γρηγορα μπορουν να αποικισουν το ενυδρειο και το βιολογικο υλικο. Να σου πω ενα παραδειγμα -  οταν βαζω καινουριο βιολογικο υλικο στο φιλτρο του ενυδρειου μου (θαλασσινο), οσα βακτηρια και να ριχνω, μόνο μετα απο 3-4 εβδομαδες βλεπω το αποτελεσμα- στ δικη μου περιπτωση ειναι μειωση νιτρικων. Δηλ το βιολογικο υλικο για να δουλεψει, θελει πρωτα να γινει ζωντανο και αυτο θελει χρονο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα !Προχωρησα σε προσθηκης 1ml διαλυματος αμμωνιας περιεκτικοτητας 25% την προηγουμενη Πεμπτη .Αυτο εκτιναξε την αμμωνια σε ισως πανω απο 10ppm (δεν ημουν σιγουρος ποσο ηταν καθως τερματιζε η κλιμακα στα 10ppm).Καθε μερα παρατηρούσα μειωση της αμμωνιας κατα 5ppm,με αποτελεσμα χθες οι μετρησεις να ειναι αμμωνια 0.5ppm NO2 5ppm και ΝΟ3 50ppm.Θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με τον αν θα πρεπει να κανω αλλαγη νερου καθως νομιζω οτι το συστημα μπουκωσε με NO2,ΝΟ3 και θα πρέπει να αφαιρεθουν.Επισης κανωντας την αλλαγη νερου ξαναβαζω αμμωνια και περιμενω κ αλλο χρονο να στρωσει το φιλτρο ;

Εδω και περιπου τρεις εβδομαδες ταιζω συνεχως με βακτηρια και τροφη (προφανως μολις εβαλα την αμμωνια αφαιρεσα την τροφη)Το ενυδρειο εχει πολλα φυτα,που φοβαμαι μην τα καταστρεψει η αμμωνια και το ΝΟ2 και καποια σαλιγκαρια που ηρθαν μαζι ως αυγα μαζι με τα φυτα (προσθετω prime καθε δευτερη μερα ,εχω διαβασει οτι αποτοξικοποιει την αμμωνια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

καλημερα !Προχωρησα σε προσθηκης 1ml διαλυματος αμμωνιας περιεκτικοτητας 25% την προηγουμενη Πεμπτη .Αυτο εκτιναξε την αμμωνια σε ισως πανω απο 10ppm (δεν ημουν σιγουρος ποσο ηταν καθως τερματιζε η κλιμακα στα 10ppm).Καθε μερα παρατηρούσα μειωση της αμμωνιας κατα 5ppm,με αποτελεσμα χθες οι μετρησεις να ειναι αμμωνια 0.5ppm NO2 5ppm και ΝΟ3 50ppm.Θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με τον αν θα πρεπει να κανω αλλαγη νερου καθως νομιζω οτι το συστημα μπουκωσε με NO2,ΝΟ3 και θα πρέπει να αφαιρεθουν.Επισης κανωντας την αλλαγη νερου ξαναβαζω αμμωνια και περιμενω κ αλλο χρονο να στρωσει το φιλτρο ;

Εδω και περιπου τρεις εβδομαδες ταιζω συνεχως με βακτηρια και τροφη (προφανως μολις εβαλα την αμμωνια αφαιρεσα την τροφη)Το ενυδρειο εχει πολλα φυτα,που φοβαμαι μην τα καταστρεψει η αμμωνια και το ΝΟ2 και καποια σαλιγκαρια που ηρθαν μαζι ως αυγα μαζι με τα φυτα (προσθετω prime καθε δευτερη μερα ,εχω διαβασει οτι αποτοξικοποιει την αμμωνια)

Καλημέρα, για μένα αλλαγή νερού 40-50% Και θα συνέχιζα με τροφή ίσως και βακτήρια. Από τη στιγμή που έβαζες εξ αρχής stability και τροφή θεωρώ υπερβολή την χρήση αμμωνίας.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Καλημέρα, για μένα αλλαγή νερού 40-50% Και θα συνέχιζα με τροφή ίσως και βακτήρια. Από τη στιγμή που έβαζες εξ αρχής stability και τροφή θεωρώ υπερβολή την χρήση αμμωνίας.

Η χρήση αμμωνίας έγινε γιατί όσο τροφή και άν έβαζα,η αμμωνία ανέβαινε έως 0.5ppm ,τα ΝΟ2 ήταν σταθερα στο 0 και τα ΝΟ3 ηταν περίπου στο 5ppm.Αυτό συνεχίζονταν για περίπου 2.5 βδομάδες,συνεπώς είπα να δοκιμάσω να δώσω περισσότερη τροφή στα βακτήρια ώστε να δω αν θα λειτουργούσε ο κύκλος του αζώτου με μεγαλύτερο ρυθμό.Καταλαβαίνω ότι τα βακτήρια πολλαπλασιάζονται εάν έχουν τροφή και ιδανικές συνθήκες,συνεπώς εάν συνεχίσω με απλή τροφή (άρα μάλλον μικρά ποσά αμμωνίας) ο πληθυσμός τους μπορεί να μειωθει μέχρι να ισορροπήσει το συστημα.Εχω μπερδευτεί επίσης για το πότε θα κρίνω ότι το φίλτρο είναι στρωμμένο, καθώς θα ήθελα να βάλω μερικούς αρλεκίνους.... 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει ποιο καλά η αμμωνία τότε για ποιο λόγο να βάλεις τροφή και βακτηρία και αντίθετα αν με βολεύουν ποιο καλά τα βακτήρια γιατί να βάλω αμμωνία; Είναι λάθος να συνδυάζεις τρόπους στρωσίματος αναμεταξύ τους, χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία για κάτι τέτοιο. Παρόλα αυτά και τι έγινε όλα καλά, πάμε παρακάτω; Αυτήν την ώρα είσαι με no2 5 και no3 50 προχωράς με βάση αυτό που έχεις και όπως σου είπα για μένα θες αλλαγή νερού. Επίσης με νο2 5 δεν θα έβαζα ψάρια ακόμα. Αν θες διάβασε εδώ για το στρώσιμο με διάφορους τρόπους κύκλος του αζώτου κλπ είναι πολύ αναλυτικό άρθρο.

 

Ψάρια θα μπορείς να βάλεις όταν πλέον μετράς μόνο νιτρικά ενώ έχει φορτίο το ενυδρείο σου.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Αν σε βολεύει ποιο καλά η αμμωνία τότε για ποιο λόγο να βάλεις τροφή και βακτηρία και αντίθετα αν με βολεύουν ποιο καλά τα βακτήρια γιατί να βάλω αμμωνία; Είναι λάθος να συνδυάζεις τρόπους στρωσίματος αναμεταξύ τους, χρειάζεται πολύ μεγάλη εμπειρία για κάτι τέτοιο. Παρόλα αυτά και τι έγινε όλα καλά, πάμε παρακάτω; Αυτήν την ώρα είσαι με no2 5 και no3 50 προχωράς με βάση αυτό που έχεις και όπως σου είπα για μένα θες αλλαγή νερού. Επίσης με νο2 5 δεν θα έβαζα ψάρια ακόμα. Αν θες διάβασε εδώ για το στρώσιμο με διάφορους τρόπους κύκλος του αζώτου κλπ είναι πολύ αναλυτικό άρθρο.

 

Ψάρια θα μπορείς να βάλεις όταν πλέον μετράς μόνο νιτρικά ενώ έχει φορτίο το ενυδρείο σου.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις !Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με ενυδρεια και η εμπειρια που εχω ειναι μηδενικη,ωστωσο προσπαθω να καταλαβω καποια πραγματα για αυτο και χρησιμοποιησα την αμμωνια...ειχα την εντυπωση πως δεν θα καταφερω να εχω πουε υψηλα ποσοστα αμμωνιας.Τα αρθρα τα εχω διαβασει αρκετες φορες το καθενα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...