Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου με έτοιμα βακτήρια.


Recommended Posts

Εντελώς αρχάριος, έχοντας ήδη ένα ενυδρείο 35L το οποίο προσπαθώ να στρώσω με τροφή...εδώ και περίπου 20 μέρες, βλέπω πρόοδο σιγά σιγά αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω να χρησιμοποιήσω έτοιμα σκευάσματα βακτηρίων. Έτσι, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο θέμα, αποφάσισα να στήσω ένα ακόμα ενυδρείο 70L,χρησιμοποιώντας αυτή τη φορά το σκεύασμα της seachem stability.

To πρόβλημα είναι ότι έχω μπερδευτεί διαβάζοντας, άρθρα, οδηγίες της εταιρίας και γνώμες εδώ στο φόρουμ.

Για να εξηγήσω περαιτέρω, σαν υπόστρωμα έχω το soil της tropica, για το οποίο η εταιρία συνιστά να γίνεται αλλαγή νερού 2 φορές την εβδομάδα για τις πρώτες 4 εβδομάδες.

Το stability αναφέρει ότι χρειάζονται "5 ml σε 40 λίτρα νερού την πρώτη μέρα σε καινούργιο ενυδρείο. Για τις επόμενες 7 μέρες ρίχνετε 5 ml στα 80 λίτρα καθημερινά. Προτείνεται να ρίχνετε 5 ml στα 40 λίτρα μια φορά το μηνά ή μετά από φαρμακευτική αγωγή. "Άρα θεωρητικά σε μία εβδομάδα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Εννοείται ότι πάντα θα ελέγχω με υγρά τεστ της sera. Οι απορίες είναι οι εξής :

Κάνω αλλαγή κανονικά 2 φορές την εβδομάδα με προσθήκη stability καθημερινά ,όπως ορίζουν οι κατασκευαστές;

Ταΐζω κανονικά με τροφή ώστε να συντηρηθούν τα βακτήρια ή λόγω του υποστρώματος τον πρώτο καιρό δεν χρειάζεται;

 

Παραθέτω και μία φωτό του 70L.

IMG-1630.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς οι μετρήσεις σου τι δείχνουν? Αν δεν έχεις τουλάχιστον αμμωνία μετά από 20 μέρες με τροφή τότε κάτι γίνεται λάθος.

Το συζητήσαμε και στο άλλο θέμα τον πιθανό λόγο για τον οποίο η tropica προτείνει αλλαγές νερού κ αυτός είναι τα οργανικά στο νερό. Αναλυτικές οδηγίες όμως για το στρώσιμο με τροφή μπορείς να βρεις εδώ.

Στο δια ταύτα, για το αν θα πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού κατά το στρώσιμο οι απόψεις λίγο διίστανται. Κάποιοι κάνουν κατά τη διάρκεια του στρωσίματος που δεν είναι απαραίτητα λάθος ειδικά αν πρόκειται για φυτεμένο αλλά με τις αλλαγές του νερού αφαιρούνται και βακτήρια και αμμωνία από την τροφή και τα σαπισμένα φύλλα, πράγματα δηλαδή που τα χρειάζεσαι τώρα. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις αλλά οπωσδήποτε βακτήρια καθημερινά και μετρήσεις, μετρήσεις, μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καταρχάς οι μετρήσεις σου τι δείχνουν? Αν δεν έχεις τουλάχιστον αμμωνία μετά από 20 μέρες με τροφή τότε κάτι γίνεται λάθος.

Το συζητήσαμε και στο άλλο θέμα τον πιθανό λόγο για τον οποίο η tropica προτείνει αλλαγές νερού κ αυτός είναι τα οργανικά στο νερό. Αναλυτικές οδηγίες όμως για το στρώσιμο με τροφή μπορείς να βρεις εδώ.

Στο δια ταύτα, για το αν θα πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού κατά το στρώσιμο οι απόψεις λίγο διίστανται. Κάποιοι κάνουν κατά τη διάρκεια του στρωσίματος που δεν είναι απαραίτητα λάθος ειδικά αν πρόκειται για φυτεμένο αλλά με τις αλλαγές του νερού αφαιρούνται και βακτήρια και αμμωνία από την τροφή και τα σαπισμένα φύλλα, πράγματα δηλαδή που τα χρειάζεσαι τώρα. Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να μην κάνεις αλλά οπωσδήποτε βακτήρια καθημερινά και μετρήσεις, μετρήσεις, μετρήσεις.

Μιλωντας για το 35l:Μετά απο 20 μέρες έχω αρχίσει να βλέπω αμμωνία, και μάλιστα είχε φτάσει και σε pick περίπου 5mg/l μετά απο περίπου 10 μέρες, εκεί έκανα μια αλλαγή νερού και ανα δύο μέρες μετράω απο τότε.Επίσης κάνω και μία φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού 20-30%.Παρατηρώ επίσης ΝΟ2,ΝΟ3 και μάλιστα σε υψηλές συγκεντρώσεις.

Σχετικά με το 70l: Θα ξεκινήσω την προσθήκη βακτηρίων σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν θα κάνω αλλαγή.Απ όσο καταλαβαίνω,με τις αλλαγές αποσταθεροποιώ ένα σύστημα που προσπαθεί να ισορροπήσει,οπότε ξεκινάω έτσι και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

Μετά απο 20 μέρες έχω αρχίσει να βλέπω αμμωνία, και μάλιστα είχε φτάσει και σε pick περίπου 5mg/l μετά απο περίπου 10 μέρες, εκεί έκανα μια αλλαγή νερού και ανα δύο μέρες μετράω απο τότε.Επίσης κάνω και μία φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού 20-30%.Παρατηρώ επίσης ΝΟ2,ΝΟ3 και μάλιστα σε υψηλές συγκεντρώσεις.

Είσαι σε καλό δρόμο αν βλέπεις κάτι από όλα αλλά σημείωσε τι μετράς. Συνέχισε βακτήρια και όχι άλλη τροφή. Αν μπορείς ανέβασε λίγο πιο πάνω το φίλτρο σου να κάνει ανατάραξη. 

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

Θα ξεκινήσω την προσθήκη βακτηρίων σύμφωνα με τις οδηγίες και δεν θα κάνω αλλαγή.Απ όσο καταλαβαίνω,με τις αλλαγές αποσταθεροποιώ ένα σύστημα που προσπαθεί να ισορροπήσει,οπότε ξεκινάω έτσι και βλέπουμε!

Δεν αποσταθεροποιείς κάτι απλά κατά τη γνώμη μου οι αλλαγές κάπως καθυστερούν τα πράγματα. Εγώ ένα ενυδρείο έχω στήσει από το 0 στα όσα χρόνια ασχολούμαι με τροφή και καμία αλλαγή νερού στο μεσοδιάστημα και έκτοτε μπόλιαζα τα επόμενα οπότε δεν μπορώ να σου πω με στοιχεία αν υπάρχει διαφορά μεταξύ των αλλαγών νερού στο στρώσιμο και όχι.

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εδώ και δυο μέρες την προσθήκη βακτηρίων,αλλά διαβάζοντας τις οδηγίες του σκευάσματος stability λέει ότι μπορεί να μπει ψάρι η ζωντανός οργανισμός οποιαδήποτε στιγμή εφόσον η δόση διατηρηθεί για επτά μέρες.Αυτό σημαίνει ότι πχ αύριο που θα είναι η τρίτη μέρα προσθήκης βακτηρίων ,εγώ μπορώ να βάλω ψάρι μέσα στο ενυδρείο και απλά να συνεχίσω την προσθήκη βακτηρίων έως την έβδομη ημέρα;από μετρήσεις  που έκανα σήμερα με μια μέρα βακτήρια βρήκα ,ph 7 ,αμμωνία περίπου 0 ΝΟ2 0 ΝΟ3 περίπου 10mg/l,γενική σκληρότητα 7.Ισως να μην ερμηνεύω καλά εγώ αυτά που διαβάζω απλά μου φαίνεται περίεργο να μπορώ να βάλω τόσο γρήγορα ψάρι μέσα…Επίσης τοποθετώ και τροφή μέσα στο ενυδρειο γτ φαντάζομαι ότι πρέπει να έχουν κάτι να τρέφονται τα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2023 at 11:47 ΜΜ, το μέλος Aquascape έγραψε:

Ξεκίνησα εδώ και δυο μέρες την προσθήκη βακτηρίων,αλλά διαβάζοντας τις οδηγίες του σκευάσματος stability λέει ότι μπορεί να μπει ψάρι η ζωντανός οργανισμός οποιαδήποτε στιγμή εφόσον η δόση διατηρηθεί για επτά μέρες.Αυτό σημαίνει ότι πχ αύριο που θα είναι η τρίτη μέρα προσθήκης βακτηρίων ,εγώ μπορώ να βάλω ψάρι μέσα στο ενυδρείο και απλά να συνεχίσω την προσθήκη βακτηρίων έως την έβδομη ημέρα;από μετρήσεις  που έκανα σήμερα με μια μέρα βακτήρια βρήκα ,ph 7 ,αμμωνία περίπου 0 ΝΟ2 0 ΝΟ3 περίπου 10mg/l,γενική σκληρότητα 7.Ισως να μην ερμηνεύω καλά εγώ αυτά που διαβάζω απλά μου φαίνεται περίεργο να μπορώ να βάλω τόσο γρήγορα ψάρι μέσα…Επίσης τοποθετώ και τροφή μέσα στο ενυδρειο γτ φαντάζομαι ότι πρέπει να έχουν κάτι να τρέφονται τα βακτήρια.

Μπορείς να κάνεις υγρά τέστ Nh3/4 ,No2,No3  αν έχει γίνει ο κύκλος σε 7 ημέρες τότε μπορεί και ναι . Όμως!!! Σου συνιστώ να κανείς την διαδικασία αργά με τροφή και παράλληλα βακτήρια. Η διαδικασία για να γίνει ο κύκλος παίρνει 25 - 40 ημέρες. Τα υγρά τέστ δα σου δείξουν ποτέ θα είναι έτοιμο το σύστημα σου να υποδεχτεί το ζωντανό.

Γνώμη μου είναι να μην βάλεις κάποιο ψάρι και να μην βιαστής για να μην έχεις και προβλήματα μετά.

 Δεν ξέρω αν γνωρίσεις για των (κύκλο του αζώτου) στα ενυδρεία  οπότε αν θες διάβασε μια εδώ 👇

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω τον κύκλο του αζώτου και έχω διαβάσει αρκετά άρθρα,ωστωσο το σκεύασμα λέει για διαδικασία επτά ημερών (προφανώς Μέτραω κάθε μέρα τις παραμέτρους , απλά αν έχοντας κάνει τη διαδικασία με τα έτοιμα βακτήρια και εάν στη βδομάδα δεν ανιχνεύω αμμωνία και  no2 θα πρέπει να προστεθούν ψάρια ώστε να τα βακτήρια να ξεκκινήσουν να τρέφονται .Επίσης όσο χρησιμοποιώ το stability εννοείται ότι ταυτόχρονα ταΐζω,απλά το να περάσει η εβδομάδα και να συνεχίζω να ταΐζω χωρίς ψάρια είναι καπως βαρετό(Ήδη τρέχω ένα ακόμα ενυδρείο 35l και επιχειρώ στρώσιμο μόνο με τροφή εδώ και 23 μέρες) μόλις περάσει η εβδομάδα θα συνεχίσω το τάισμα για μερικές μέρες χωρις την προσθήκη  βακτηριων και θα δω αν υπάρχει ανίχνευςσιμη αμμωνία.Επισης σκέφτομαι να βάλω 6-8 αρλεκίνους και έναν Μόνομαχο ,όπως έχω πει,καθώς και δυο merite snail,καταλαβαίνω ότι οι αρλεκίνοι θα πρέπει να μπουν ως κοπαδι, άρα βάζω και τους 6 ταυτόχρονα ή τους αγοράζω δυο δυο και τους προσθέτω σταδιακά?Τελος να πω ότι το ενυδρείο είναι πυκνό φυτεμένο με τα περισσότερα εύκολα φυτά που βρήκα από άρθρα στο Ίντερνετ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θες να ξεκινησεις με κανενα σαλιγκαρακι? Δεν ειμαι expert αλλα και εγω ξεκινησα με βακτηρια καθως τα παιδια δεν εχουν υπομονή, και για την ώρα τα tetra μου, φαινονται μια χαρα. Μου εδωσε θαρρος και ο παππους εδω :

 

Επισης αν δε κανω λαθος και το σκευασμα με τα βακτήρια λεει να μη περιμένεις πολυ μεχρι να βάλεις ζωντανα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, το στρώσιμο με ψάρια θέλει εμπειρία. Να ρωτήσω κάτι;;Οι θερμοκρασίες σου στα ενυδρεία ποιες είναι;;;Επίσης κάτι τελευταίο. Στο 70άρι, αυτό που επιπλέει είναι κερατόφυλλό;;;;Στα φίλτρα σου τι υλικά έχεις μέσα;;;;

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Γενικά, από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα, το στρώσιμο με ψάρια θέλει εμπειρία. Να ρωτήσω κάτι;;Οι θερμοκρασίες σου στα ενυδρεία ποιες είναι;;;Επίσης κάτι τελευταίο. Στο 70άρι, αυτό που επιπλέει είναι κερατόφυλλό;;;;Στα φίλτρα σου τι υλικά έχεις μέσα;;;;

Η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 27 ,αυτο που επιπλέει είναι Ceratopteris Thalictroides αλλα έχω φυτέψει και κέρατοφύλλο πιο πίσω.

οι μετρήσεις μετά από 4 μέρες ειναι 

ph 6.5

Αμμωνία 0.5 ppm

ΝΟ2 0 ppm

NO3 10 ppm.

φίλτρο έχω εξωτερικό dophin Astro 2202 με υαλοβάμβακα στο κάτω μέρος κι από πάνω το μισο cartridge έχει μαύρο σφουγγάρι και το άλλο μισό siporax ,όσο πιο πολύ χωρούσε.

 

Νομιζω θα είμαι οκ μόλις δω την αμμωνία να μηδενίζεται ,απλά μου φαίνεται περίεργο ότι εδώ και τέσσερις μέρες παίρνω τις ίδιες μετρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - Aquascape
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μεγάλε οτι με το μαυρο σφουγγάρι θα αργησεις να εισαι οκ. Μήπως είναι άνθρακας το μαυρο;;;Με τον ανθρακα συντομα στρωσιμο δεν θα δεις. άρα το εσωτερικό φίλτρο της φωτογραφίας δεν ισχύει, έχει αντικατασταθεί με εξωτερικό φίλτρο.

Επίσης το οτι καποιες μέρες βλεπεις σταθερες τιμες, ειναι φυσιολογικό, υπάρχει η αντίδραση του συστηματος, θα ξεκολλήσει.

Ακόμα, με κερατόφυλλο και κερατοπτερο (που νομίζω ότι είναι της οικογένειας των κερατόφυλλων) τραβάνε ένα σκασμό μιτρικά. Λαικιστή δεν σε βλεπω συντομα να στρωνεις. Εγώ θα τα έβγαζα και θα τα έβαζα μόλις γεμιζα το ενυδρείο ψάρια, να βοηθάνε το συστημα με τα νιτρικά.

Τώρα κάτι εξτριμ που θα σου μπουστάρει το στρώσιμο, βάλε τον θερμοστάτη όσο παει. Η θερμοκρασία είναι σύμμαχος στο στρώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Νομίζω μεγάλε οτι με το μαυρο σφουγγάρι θα αργησεις να εισαι οκ. Μήπως είναι άνθρακας το μαυρο;;;Με τον ανθρακα συντομα στρωσιμο δεν θα δεις. άρα το εσωτερικό φίλτρο της φωτογραφίας δεν ισχύει, έχει αντικατασταθεί με εξωτερικό φίλτρο.

Επίσης το οτι καποιες μέρες βλεπεις σταθερες τιμες, ειναι φυσιολογικό, υπάρχει η αντίδραση του συστηματος, θα ξεκολλήσει.

Ακόμα, με κερατόφυλλο και κερατοπτερο (που νομίζω ότι είναι της οικογένειας των κερατόφυλλων) τραβάνε ένα σκασμό μιτρικά. Λαικιστή δεν σε βλεπω συντομα να στρωνεις. Εγώ θα τα έβγαζα και θα τα έβαζα μόλις γεμιζα το ενυδρείο ψάρια, να βοηθάνε το συστημα με τα νιτρικά.

Τώρα κάτι εξτριμ που θα σου μπουστάρει το στρώσιμο, βάλε τον θερμοστάτη όσο παει. Η θερμοκρασία είναι σύμμαχος στο στρώσιμο.

Αυτό ισχύει και για θαλασσινό νερό? Ότι αφορά τη θερμοκρασία εννοώ...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Νομίζω μεγάλε οτι με το μαυρο σφουγγάρι θα αργησεις να εισαι οκ. Μήπως είναι άνθρακας το μαυρο;;;Με τον ανθρακα συντομα στρωσιμο δεν θα δεις. άρα το εσωτερικό φίλτρο της φωτογραφίας δεν ισχύει, έχει αντικατασταθεί με εξωτερικό φίλτρο.

Επίσης το οτι καποιες μέρες βλεπεις σταθερες τιμες, ειναι φυσιολογικό, υπάρχει η αντίδραση του συστηματος, θα ξεκολλήσει.

Ακόμα, με κερατόφυλλο και κερατοπτερο (που νομίζω ότι είναι της οικογένειας των κερατόφυλλων) τραβάνε ένα σκασμό μιτρικά. Λαικιστή δεν σε βλεπω συντομα να στρωνεις. Εγώ θα τα έβγαζα και θα τα έβαζα μόλις γεμιζα το ενυδρείο ψάρια, να βοηθάνε το συστημα με τα νιτρικά.

Τώρα κάτι εξτριμ που θα σου μπουστάρει το στρώσιμο, βάλε τον θερμοστάτη όσο παει. Η θερμοκρασία είναι σύμμαχος στο στρώσιμο.

Είναι πολύ πιθανό να είναι άνθρακας ,το μαύρο σφουγγάρι,απλά δεν το σκέφτηκα όταν έβαλα το siporax να το βγάλω τελείως…,θα υπαξει πρόβλημα να το ανοίξω αύριο και να βγαλω τελείως το μαύρο σφουγγάρι ;Επίσης διάβασα ότι και άνθρακας να είναι παραμένει ενεργός μέχρι κάποιες μέρες…το φίλτρο αυτό τρέχει μια εβδομάδα έτσι…Πάντως όσο και να έψαξα δεν βρήκα αν όντως το εργοστασιακό σφουγγάρι του φίλτρου είναι άνθρακας.Σχετικά με την θερμοκρασία το σκέφτηκα και εγώ αλλά φοβάμαι μην χάσω τα φυτά μου ,όσο για το κέρατοπτερο θα το βγάλω…το κερατοφυλλο επειδή το φύτεψα δεν έχω τι να το κάνω…δυστυχώς το άλλο ενυδρείο που έχω έχει spraybar που αναγκαστικά ρίχνει το νερό πάνω από την επιφάνεια και τα επιπλέοντα φυτά σαπίζουν (το ενυδρείο είναι της sun sun),

Τέλος να ρωτήσω  γτ δεν είμαστε οκ με την απορροφιση των NO3?αν έχω καταλάβει καλά ο κύκλος του αζώτου δεν ολοκληρώνεται ποτέ και οι άλλαγες γίνονται για να πέσουν τα ΝΟ3…συνεπώς αν φτάσουμε να έχουμε ΝΟ3 είμαστε βέβαιοι ότι έχουν ξεκινήσει να λειτουργούν τα βακτήρια.Στο δικό μου μυαλό δεν βγάζει νόημα να έχω αμμωνία ανιχνεύσιμη αλλά όχι NO2… ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

κοιτα και να το ανοιξεις κ να το βγαλεις το σφουγγαρι πρόβλημα δεν θα υπαρξει.
Τωρα το κερατοπτερο κ το κερατοφυλλο μπορεις να το βακεις σε ενα κουβα με νερο απο το ενυδρειο και να ριχνεις τροφη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο κ μετα τα πετας παλι μεσα.

Επισης τα κερατα ειναι για νιτρικα αλλα δεν ξερω μηπως τραβανε κ απο νιτρωση.Που νομιζω οτι τραβανε. 
Τωρα με την θερμοκρασια κ τα φυτα.Εγω θα το μπουσταρα τον θερμοστατη κ θα παρατηρουσα τα φυτα. Δεν νομιζω ομως για μερικες μερες να παθουν κατι τοσο που θα νεκρωθουν.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ηρώ Κόκ. said:

Αυτό ισχύει και για θαλασσινό νερό? Ότι αφορά τη θερμοκρασία εννοώ...

 

Δεν ξερω μεγαλε,τωρα εχω ξεκινησει να εχω περιεργεια με τα αλατια.Μηπως καποιος αλλος θα μπορουσε να σε βοηθησει πολυ καλυτερα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλημερα,

κοιτα και να το ανοιξεις κ να το βγαλεις το σφουγγαρι πρόβλημα δεν θα υπαρξει.
Τωρα το κερατοπτερο κ το κερατοφυλλο μπορεις να το βακεις σε ενα κουβα με νερο απο το ενυδρειο και να ριχνεις τροφη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο κ μετα τα πετας παλι μεσα.

Επισης τα κερατα ειναι για νιτρικα αλλα δεν ξερω μηπως τραβανε κ απο νιτρωση.Που νομιζω οτι τραβανε. 
Τωρα με την θερμοκρασια κ τα φυτα.Εγω θα το μπουσταρα τον θερμοστατη κ θα παρατηρουσα τα φυτα. Δεν νομιζω ομως για μερικες μερες να παθουν κατι τοσο που θα νεκρωθουν.

Σχετικά με το φίλτρο, έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάπου σαφή απάντηση ότι εμποδίζει την ολοκλήρωση του κύκλου ο άνθρακας...αυτό καταλαβαίνω ότι θα συνέβαινε εάν εξουδετέρωνε τις αποικίες βακτηρίων. Βέβαια αν υπάρχει κάποια αναλυτική εξήγηση ή κάποια πηγή πληροφόρησης είναι ευπρόσδεκτη μια και είμαι αρχάριος ακόμα. Επίσης αυτό που σκέφτομαι πλέον είναι ότι επειδή και το σφουγγάρι είναι πορώδες βγάζοντας το, θα αφαιρέσω ένα τμήμα απο τις αποικίες βακτηρίων που θα έχουν σχηματιστεί εκεί, πηγαίνοντας τον κύκλο λίγο πιο πίσω. Σχετικά με τα φυτά θα αυξήσω τη θερμοκρασία γύρω στους 28-28.5 και προς το παρόν σκέφτομαι να μην κάνω τιποτε άλλο και να δώ πως θα πάει.Ετσι και αλλίως δεν έχω κάποιο αγοράσει κάποιο ψάρι ακόμα...

βρήκα και ένα λινκ για το κερατόφυλλο...θα του ρίξω μια ματιά αργότερα.

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/910/1/012086/pdf

Link to comment
Share on other sites

Με τον ανθρακα απομακρυνονται ολα τα βλαβερα στοιχεια απο το ενυδρειο μας.Τα νιτρωση κ νιτρικα αποτελουν πρακτικα βλαβεροι παραγοντες.Επομενως νομιζω οτι θα απορροφηθουν απο τον ανθρακα. Θεωρητικα με την θερμοκρασια κατι θα δεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Με τον ανθρακα απομακρυνονται ολα τα βλαβερα στοιχεια απο το ενυδρειο μας.Τα νιτρωση κ νιτρικα αποτελουν πρακτικα βλαβεροι παραγοντες.Επομενως νομιζω οτι θα απορροφηθουν απο τον ανθρακα. Θεωρητικα με την θερμοκρασια κατι θα δεις

Εχεις δίκιο σε αυτό που λές,θα αφαιρέσω το μαύρο σφουγγλαρι και θα συμπληρώσω με siporax.

FYI η απάντηση που πήρα απο το chatGTP σε σχετικό ερώτημα,ταιρίαζει με αυτό που λές και είναι αρκετό για το δοκιμάσω και εγώ...

 

Using a sponge filter with activated carbon in combination with Seachem Stability and Siporax during the cycling process of your aquarium may hinder the establishment of beneficial bacteria.

Activated carbon is commonly used to remove impurities, chemicals, and medications from the water. However, it can also remove certain compounds that beneficial bacteria need to establish themselves during the cycling process. The activated carbon can potentially absorb the ammonia and nitrite that the bacteria require as a food source, which can slow down or even prevent the growth of beneficial bacteria.

During the cycling phase, it is generally recommended to avoid using activated carbon or any chemical filtration media that can interfere with the establishment of the beneficial bacteria population. The goal is to allow the bacteria to colonize and convert toxic ammonia and nitrite into nitrate, which is less harmful to aquarium inhabitants.

Siporax, on the other hand, is a type of biological filter media designed to provide a large surface area for beneficial bacteria to colonize. It helps to optimize biological filtration by providing ample space for bacterial growth. Using Siporax during the cycling process can support the growth of beneficial bacteria and enhance the establishment of a healthy biological filtration system.

Therefore, it is advisable to remove the activated carbon from your sponge filter during the cycling phase when using Seachem Stability and Siporax. Once the cycling process is complete, you can reintroduce the activated carbon if desired, keeping in mind that it will remove certain substances from the water and may require periodic replacement.

Remember to monitor your water parameters regularly during the cycling process and perform water changes as needed to maintain a safe environment for your aquarium inhabitants.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

The activated carbon can potentially absorb the ammonia and nitrite that the bacteria require as a food source, which can slow down or even prevent the growth of beneficial bacteria.

Απο πότε μπορει να απορροφα την αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα?

Διαβασε αυτο -  https://www.drtimsaquatics.com/aquarium-hobby/general-articles/activated-carbon/

Carbon does not remove ammonia, nitrite or nitrate from water.  (βρες στην σελιδα)

και αυτο - http://www.mineralsa.gr/activated-carbon/

και αυτο -

αν θα γουγλαρεις, θα βρεις πολλά άλλα....

Για το θεμα απορρόφησης του αμμωνιου σε μορφη αεριου - https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/896/1/012047/pdf

Activated carbon is an adsorbent that can absorb ammonia in the form of gas with a short contact time

 

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι έχω μπερευτεί λιγο,αλλά θα το βρώ που θα πάει.

Σε γενικές γραμμές αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν υπάρχει θέμα με το μαύρο σφουγγάρι που έχω.

Ευχαριστω πολύ όλους για τις πληροφορίες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Τώρα κάτι εξτριμ που θα σου μπουστάρει το στρώσιμο, βάλε τον θερμοστάτη όσο παει. Η θερμοκρασία είναι σύμμαχος στο στρώσιμο.

Εχεις δικιο, οτι η θερμοκρασια ειναι ο συμμαχος στο στρωσιμο. Ομως.... όσο ανεβάζουμε την θερμοκρασια του νερου, τόσο μειωνεται η διαλυτοτητα και εννοειται και η ποσότητα του οξυγόνου στο νερο. Για αυτο η θερμοκρασιες πανω απο 30 βαθμους δεν βοηθανε και πολυ στο στρωσιμο.Γιατι χωρις οξυγονο, στρωσιμο - γιοκ.

Γιατι γραφω αυτα.... ο θερμοστατης μου παει μεχρι 35 βαθμους :) και αν στρωνουμε το ενυδρειο με φυτα μεσα, η θερμοκρασια πρεπει να ειναι 24-25 βαθμους, οχι παραπανω.

πριν 15 ώρες, το μέλος Ηρώ Κόκ. έγραψε:

Αυτό ισχύει και για θαλασσινό νερό? Ότι αφορά τη θερμοκρασία εννοώ...

η διαλυτοτητα του οξυγονου σε θαλασσινο νερο ειναι πολυ πιο χαμηλη απ οτι στο γλυκο και θελει προσοχη με θερμοκρασιες πανω απο 27 βαθμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, natateo said:

Εχεις δικιο, οτι η θερμοκρασια ειναι ο συμμαχος στο στρωσιμο. Ομως.... όσο ανεβάζουμε την θερμοκρασια του νερου, τόσο μειωνεται η διαλυτοτητα και εννοειται και η ποσότητα του οξυγόνου στο νερο. Για αυτο η θερμοκρασιες πανω απο 30 βαθμους δεν βοηθανε και πολυ στο στρωσιμο.Γιατι χωρις οξυγονο, στρωσιμο - γιοκ.

Γιατι γραφω αυτα.... ο θερμοστατης μου παει μεχρι 35 βαθμους :) και αν στρωνουμε το ενυδρειο με φυτα μεσα, η θερμοκρασια πρεπει να ειναι 24-25 βαθμους, οχι παραπανω.

Αχα...Με καλή ανατάραξη στην επιφάνεια δεν φέρνουμε κάποια ισορροπία;;από το χάνουμε κάτι κερδίζουμε κάτι;;Η ότι ανατάραξη και να έχουμε σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Αχα...Με καλή ανατάραξη στην επιφάνεια δεν φέρνουμε κάποια ισορροπία;;από το χάνουμε κάτι κερδίζουμε κάτι;;Η ότι ανατάραξη και να έχουμε σε αυτές τις θερμοκρασίες δεν...

Πρεπει να εχουμε πολυ καλη αναταραξη επιφανειας. όσο πιο πολυ ανεβαζουμε την θερμοκρασια, τόσο πιο πολυ πρεπει να αναβασουμε και την κυκλοφορια του νερου. Μαζι πανε αυτα. Δηλ με 35 βαθμους πρεπει να γινει λιγο πλυντήριο το ενυδρειο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Απο πότε μπορει να απορροφα την αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα?

Διαβασε αυτο -  https://www.drtimsaquatics.com/aquarium-hobby/general-articles/activated-carbon/

Carbon does not remove ammonia, nitrite or nitrate from water.  (βρες στην σελιδα)

και αυτο - http://www.mineralsa.gr/activated-carbon/

και αυτο -

αν θα γουγλαρεις, θα βρεις πολλά άλλα....

Για το θεμα απορρόφησης του αμμωνιου σε μορφη αεριου - https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/896/1/012047/pdf

Activated carbon is an adsorbent that can absorb ammonia in the form of gas with a short contact time

 

Μόλις μου λύθηκαν κάποιες μικρές απορίες και μου έκαψες τον εγκέφαλο εντελώς....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Update :Η προσθήκη βακτηρίων και τροφής συνεχίζεται κανονικά ,οι μετρήσεις δεν παρουσιάζουν κάποια αλλαγή όμως : 0.5 ppm αμμωνία ,0 ppm No2 ,10 No3…η προσθήκη βακτηρίων γίνεται κανονικά εδώ και πέντε ημέρες με τροφή που αλλάζω κάθε δυο 2-3 μερες .Σαν κάτι να μην πηγαίνει καλά ….δεν βλέπω καμία διακύμανση ενώ θα έπρεπε να υπάρχει….χθες έβγαλα και το μαύρο σφουγγάρι που είχα βάλει μέσα και έβαλα επιπλέον βιολογικό υλικό…Η ερώτηση μου είναι : συνεχίζω κανονικά προσθήκη βακτηρίων και τροφής έως ότου μηδενιστεί η αμμωνία,χωρίς αλλαγή νερου ?Να πω ότι τα φυτά έχουν τρελαθεί…σε μια βδομάδα βλέπω τ φυτά να έχουν μεγαλώσει η egeria να έχει πετάξει παρά πολλές ρίζες…και γενικώς δεν βλέπω να σαπίζουν πολλά φύλλα…ανανεώνω κι τη φωτό γτ έχω αλλάξει  λίγο τη σύνθεση….Να πω βέβαια ότι αναταρραξη επιφάνειας δεν έχω επειδή έχω χρησιμοποιήσει ένα αποκλίνον ακροφυσίο που είχε το φίλτρο ώστε να μη ταράζεται πολύ το νερό….επειδή θέλω να βάλω έναν μονομάχο…

 

θα βοηθούσε εάν έβαζα τροφή 51% πρωτεΐνη ; Μέχρι στιγμής βάζω μια τροφή που μου έδωσαν…

IMG_0142.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...