Jump to content

Λιμνούλα στον κήπο


Recommended Posts

Στην προσπάθεια να ομορφύνω τον κήπο σκέφτηκα τι πιο όμορφο από μία λιμνούλα!

Μετά από λίγο ψάξιμο όμως ήταν φανερό ότι ο κόπος και το κόστος είναι ανάλογο του μεγέθους της λίμνης και έτσι περιορίστηκα στην (πολύ μικρή) τάξη μεγέθους των 800 λίτρων.

Αφού επιλέχτηκε η καλύτερη τοποθεσία και αγοράστηκε μέρος του εξοπλισμού, κάλεσα έναν φίλο και αρχίσαμε το σκάψιμο. Είχα μία ανησυχία καθώς το έδαφος έχει αρκετά πετραδάκια και θρυμματιζόταν αρκετά εύκολα, αλλά τουλάχιστον δόξα τω Θεώ δεν βρήκαμε κάποιο αδιαπέραστο εμπόδιο. Οι διαστάσεις της λίμνης είναι:

Μέγιστο μήκος: λίγο περισσότερο από 2 μέτρα (χωρίς την όχθη)

Μέγιστο πλάτος: Λίγο περισσότερο από 1 μέτρο (χωρίς την όχθη)

Μέγιστο βάθος: 75 εκατοστά περίπου

Στο τέλος το νερό που προστέθηκε πρέπει να ήταν γύρω στα 820 λίτρα. Ακολουθεί ο βασικός εξοπλισμός που έχει αγοραστεί μέχρι τώρα:

φίλτρο (υποβρύχιο): bio pure 2000 basic set (με αντλία 1200 lt/h)

Liner: pvc liner 4×3m

Υπόστρωμα: ενισχυμένος μουσαμάς (250 g/τμ) 4×3 m σε συνδυασμό με (λεπτό) γεωύφασμα

Βότσαλα (γκρι-μαύρα): 40 κιλά περίπου μεσαίου μεγέθους βότσαλα, 20 κιλά περίπου μικρού μεγέθους βότσαλα (1-3cm)

Αντιχλώριο: Sera aquatan

Θα αγοράσω φυτά όπως νούφαρα (και ό,τι άλλο βρω βασικά) και στη συνέχεια σκέφτομαι να βάλω (σταδιακά) 6 χρυσόψαρα. Η ερώτηση είναι: Μπορώ να βάλω μπόλι από το (υγιές) ενυδρείο μου και απευθείας 3 χρυσόψαρα;

Αναμένω ερωτήσεις/παρατηρήσεις/συμβουλές/προτροπές

Ευχαριστώ 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο, κ γω μόλις ανοίγει ο καιρός τα πάω όλα τα ψαράκια έξω. Επειδή είναι χρυσόψαρα δεν θα έχουν θέμα εφόσον βάλεις και αρκετό μπολι. Αν μπορείς βάλτα λίγες μέρες μετά το μπολι. Αλλά θα χρειαστείς παρά πολλά φυτά το συντομότερο για να παλέψουν την άλγη που θα βγει από τον ήλιο. Τα αγαπημένα μου είναι φυτά επιφάνειας, πάρα πολλά για να ρουφάνε με τις ρίζες τους nitrates και να κρατάνε το νερό καθαρό για τα ψάρια, αλλά γενικά ότι είναι υδροχαρή θα μπορείς να το βάλεις με την γλάστρα μέσα , αφού έχεις βάλει άμμο πάνω από το χώμα για να μην φύγει από την γλάστρα το χώμα. Καλή επιτυχία!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Θεοδόσης Καραγεωργίου έγραψε:

Τα αγαπημένα μου είναι φυτά επιφάνειας, πάρα πολλά για να ρουφάνε με τις ρίζες τους nitrates και να κρατάνε το νερό καθαρό για τα ψάρια, αλλά γενικά ότι είναι υδροχαρή θα μπορείς να το βάλεις με την γλάστρα μέσα , αφού έχεις βάλει άμμο πάνω από το χώμα για να μην φύγει από την γλάστρα το χώμα.

Τα χρυσόψαρα δε μπορούν να μετακινήσουν την άμμο με το χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μωρέ, δες κάνε μια καλή αναλογία στην γλάστρα με χώμα και από πάνω το φυτό με άμμο , δεν χρειάζεται να ξεχειλίσει η άμμος , αν δεν το κάνεις αυτό το χώμα της γλαστρας θα επιπλεύσει και θα κάνει καφέ το νερό , μπορείς κ ψιλο χαλίκι , ότι σου αρέσει αρκεί να κρατάει το χώμα κάτω 

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης Καραγεωργίου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τα χρυσόψαρα δε μπορούν να μετακινήσουν την άμμο με το χρόνο;

Καλησπέρα φίλε μου και καλό ξεκίνημα στην προσπάθεια σου (μένεις και κοντά μου). Πάμε λίγο να τα πούμε για να μη μπερδευομαστε. Πόσα ψαράκια υπολογίζεις να βάλεις στα 800 λίτρα? Καλό θα είναι τα τρία χρυσόψαρα να μπουν μαζί με το μπολι για να λειτουργεί η βιολογία. Απλά στην αρχή μην ταιζεις τρελά. Θέμα με την άλγη θα έχεις σίγουρα. Απλά τα φυτά είναι καλή λύση αν πας μόνο στα χρυσόψαρα . Έχεις σκοπό να βάλεις και άλλα είδη ψαριών στη λίμνη?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και καλό ξεκίνημα στην προσπάθεια σου (μένεις και κοντά μου). Πάμε λίγο να τα πούμε για να μη μπερδευομαστε. Πόσα ψαράκια υπολογίζεις να βάλεις στα 800 λίτρα? Καλό θα είναι τα τρία χρυσόψαρα να μπουν μαζί με το μπολι για να λειτουργεί η βιολογία. Απλά στην αρχή μην ταιζεις τρελά. Θέμα με την άλγη θα έχεις σίγουρα. Απλά τα φυτά είναι καλή λύση αν πας μόνο στα χρυσόψαρα . Έχεις σκοπό να βάλεις και άλλα είδη ψαριών στη λίμνη?

Ο αριθμός των χρυσόψαρων που θα βάλω εξαρτάται από αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι... Γενικά λένε τουλάχιστον 100 λίτρα ανά χρυσόψαρο, κάπου διάβασα 6 χρυσόψαρα στα 800 λίτρα και το δεύτερο μου ακούγεται καλύτερο. Από εκεί και πέρα δεν έχω ψάξει για τα άλλα ψάρια που μπορώ να βάλω και υποθέτω αν βάλω και άλλα είδη, θα πρέπει να μειώσω τον αριθμό των χρυσόψαρων, σωστά;

Το τάισμα είναι ένα άλλο θέμα. Και εκεί υπάρχουν διάφορες απόψεις. Οι περισσότεροι μάλλον λένε τάισμα κάθε μέρα, αλλά έχω διαβάσει και απόψεις περί ταΐσματος μία φορά την εβδομάδα ή ακόμα και πότε (!) με την αιτιολογία ότι σε μία ισορροπημένη λίμνη-οικοσύστημα δεν χρειάζεται να επεμβαίνει ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Ο αριθμός των χρυσόψαρων που θα βάλω εξαρτάται από αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι... Γενικά λένε τουλάχιστον 100 λίτρα ανά χρυσόψαρο, κάπου διάβασα 6 χρυσόψαρα στα 800 λίτρα και το δεύτερο μου ακούγεται καλύτερο. Από εκεί και πέρα δεν έχω ψάξει για τα άλλα ψάρια που μπορώ να βάλω και υποθέτω αν βάλω και άλλα είδη, θα πρέπει να μειώσω τον αριθμό των χρυσόψαρων, σωστά;

Το τάισμα είναι ένα άλλο θέμα. Και εκεί υπάρχουν διάφορες απόψεις. Οι περισσότεροι μάλλον λένε τάισμα κάθε μέρα, αλλά έχω διαβάσει και απόψεις περί ταΐσματος μία φορά την εβδομάδα ή ακόμα και πότε (!) με την αιτιολογία ότι σε μία ισορροπημένη λίμνη-οικοσύστημα δεν χρειάζεται να επεμβαίνει ο άνθρωπος.

Συμφωνώ ότι πρέπει να μπουν έως 8 χρυσόψαρα γιατί αν έχεις φυτά θα έχεις και γέννες. Θα ταιζεις κάθε μέρα δεν το συζητώ. Απλά θα έλεγα μια φορά τη μέρα. Απλά να ξέρεις αντέχουν και δέκα μέρες χωρίς φαι αν χρειαστεί να λείψεις. Πρέπει να κάτσω λίγο να δω ποιο είναι το φίλτρο σου και τη βιολογία θα έχεις. Θα έλεγα για αντλία να είναι 2.000 λίτρα ανα ώρα και όχι 1200. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα έλεγα για αντλία να είναι 2.000 λίτρα ανα ώρα και όχι 1200. 

2,5 φορές τα λίτρα της λίμνης ανά ώρα μου ακούγεται υπερβολικό. Το ελάχιστο που διάβασα είναι 1 φορά τα λίτρα ανά ώρα και εμένα τα φιλτράρει 1,5 φορές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

2,5 φορές τα λίτρα της λίμνης ανά ώρα μου ακούγεται υπερβολικό. Το ελάχιστο που διάβασα είναι 1 φορά τα λίτρα ανά ώρα και εμένα τα φιλτράρει 1,5 φορές.

Πρόσεξε όταν λένε μια φορά τουλάχιστον εννοούμε πραγματική ροή. Η αντλία πάντα έχει διαφορά μεταξύ πραγματικής και ονομαστικής ροής λόγω υψομετρικής διαφοράς και υλικών φίλτρανσης

  • Like 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ. Εγώ πχ έχω λίμνη 5500-5800 λίτρα και έχω δύο αντλίες 5000 και 10000 λίτρα ανά ώρα αντίστοιχα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Πρόσεξε όταν λένε μια φορά τουλάχιστον εννοούμε πραγματική ροή. Η αντλία πάντα έχει διαφορά μεταξύ πραγματικής και ονομαστικής ροής λόγω υψομετρικής διαφοράς και υλικών φίλτρανσης

Και πως υπολογίζω την πραγματική ροή;!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Και πως υπολογίζω την πραγματική ροή;!!

Υπολογίζεις 60-70 της εκατό της ονομαστικής συνήθως 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα 10 μέρες μπορεί να αντέχουν στο ενυδρείο χωρίς φαι. Στην λίμνη είναι πιο φυσική η κατάσταση τους και τρώνε όλη μέρα άλγη και έντομα. Ένα ζευγάρι χρυσόψαρα που είχα στην λιμνούλα έξω όλο το χρόνο σπάνια τα τάιζα. Οπότε και πάρα πολύ παραπάνω αντέχουν, σε περίπτωση που θα λείπεις μην σε ανησυχεί μια χαρά θα είναι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρα από νούφαρα τι άλλο μπορώ να βάλω με χρυσόψαρα;

Τα περισσότερα φυτά είδα ότι τα τρώνε και ιδιαίτερα τα φυτά επιφανείας.

Πάπυρο μπορώ να βάλω;

Αν ναι από που, γιατί μόνο σπόρους βρήκα να πουλάνε

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η στάθμη πέφτει περίπου 1 εκατοστό τη μέρα.. είναι φυσιολογικό μήνα Μάιο να εξατμίζεται τόσο νερό;

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2023 at 8:56 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Επίσης η στάθμη πέφτει περίπου 1 εκατοστό τη μέρα.. είναι φυσιολογικό μήνα Μάιο να εξατμίζεται τόσο νερό;

Σε γενικές γραμμές ναι. Αλλά μπορείς και να τσεκαρεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2023 at 3:39 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Πέρα από νούφαρα τι άλλο μπορώ να βάλω με χρυσόψαρα;

Τα περισσότερα φυτά είδα ότι τα τρώνε και ιδιαίτερα τα φυτά επιφανείας.

Πάπυρο μπορώ να βάλω;

Αν ναι από που, γιατί μόνο σπόρους βρήκα να πουλάνε

Πάπυρος εξαιρετικό φυτό. Έχω στη λίμνη μου. Γίνεται θηρίο. Αν θες ψάχνω να βρω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Τρίτη πρωί είδα στην όχθη προνύμφες κουνουπιών και η μόνη λύση που σκέφτηκα είναι κάτι ταμπλέτες με βακτήρια που τρώνε τις προνύμφες. Τι εμπειρία έχετε;

Η λιμνούλα είναι φτιαγμένη έτσι που στην όχθη δε μπορεί να υπάρχει ιδιαίτερη ανατάραξη και οι προνύμφες επίσης μπορούν να κρύβονται στα βότσαλα ρηχά.

Επίσης στον κήπο μου συχνάζουν αδέσποτες γάτες και καμιά φορά πίνουν και από το νερό της λίμνης... σίγουρα δε θα έχω πρόβλημα;

 

Compress_20230524_213623_3062.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2023 at 11:24 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Υπολογίζεις 60-70 της εκατό της ονομαστικής συνήθως 

Τελικά η αντλία μου επειδή βρίσκεται ολόκληρη μέσα στο νερό δεν πρέπει να χάνει τόση δύναμη, γιατί δεν έχω καταρράκτη για να χάνω από το "head"..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Τελικά η αντλία μου επειδή βρίσκεται ολόκληρη μέσα στο νερό δεν πρέπει να χάνει τόση δύναμη, γιατί δεν έχω καταρράκτη για να χάνω από το "head"..

Αντλία χάνει ροή πρώτον από την υψομετρική που έχει σε σχέση με το φίλτρο και από τον όγκο υλικών φίλτρανσης που έχει τι φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα

Ανοίγω και πάλι το θέμα για να ρωτήσω για τη γνώμη σας για το ενυδρειακό αλάτι στις λίμνες.

Στο ίντερνετ φαίνεται να προτείνεται η χρήση του και ιδιαίτερα το φθινόπωρο. Είναι όντως τόσο καλό ή είναι περιττό όταν δεν υπάρχουν ασθένειες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Καλησπέρα

Ανοίγω και πάλι το θέμα για να ρωτήσω για τη γνώμη σας για το ενυδρειακό αλάτι στις λίμνες.

Στο ίντερνετ φαίνεται να προτείνεται η χρήση του και ιδιαίτερα το φθινόπωρο. Είναι όντως τόσο καλό ή είναι περιττό όταν δεν υπάρχουν ασθένειες;

Δεν κάνει κακό ίσα ίσα καλό θα κάνει  στα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2023 at 8:34 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Καλησπέρα

Ανοίγω και πάλι το θέμα για να ρωτήσω για τη γνώμη σας για το ενυδρειακό αλάτι στις λίμνες.

Στο ίντερνετ φαίνεται να προτείνεται η χρήση του και ιδιαίτερα το φθινόπωρο. Είναι όντως τόσο καλό ή είναι περιττό όταν δεν υπάρχουν ασθένειες;

 Είναι καλό να βάλεις για πολλούς λόγους. Επειδή θες ποσότητα, σου προτείνω να πάρεις Χίων τυροκομικο (το πράσινο) που δεν έχει ιώδιο. Υπολογίζεις 1.5-2 γραμμάρια ανά λίτρο λίμνης. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2023 at 8:34 ΜΜ, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Καλησπέρα

Ανοίγω και πάλι το θέμα για να ρωτήσω για τη γνώμη σας για το ενυδρειακό αλάτι στις λίμνες.

Στο ίντερνετ φαίνεται να προτείνεται η χρήση του και ιδιαίτερα το φθινόπωρο. Είναι όντως τόσο καλό ή είναι περιττό όταν δεν υπάρχουν ασθένειες;

Για πολλούς λόγους θα κάνει καλό στα ψαράκια σου. Όπως σου είπε ο Χρήστος παραπάνω να χρησιμοποιηθεί το Χίων το πράσινο για να μην σου ανέβει πολύ το κόστος. Άσε που ένας φίλος (δεν τον ξέρεις)έσωσε τα ψάρια του με έναν  θερμαντήρα και αρκετό αλάτι από τις προ περσινές χιονοπτώσεις και παγωνιές στην Αθήνα.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...