Jump to content

Αλατότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Στήνω θαλασσινό ενυδρείο για πρώτη φορά!! Γέμισα ενυδρείο πρόσθεσα αλάτι ανάλογα με την αναλογία που έγραφε η συσκευασία. Έχω αλατόμετρο της sera το οποίο επιπλέει (προφανώς και μου πήρα ένα τέταρτο να καταλάβω πως λειτουργεί 😂😂😂). Αυτή τη στιγμή μου βγάζει αλατότητα μεγαλύτερη από 1022-1024. Θα πρέπει να περιμένω 24ωρο ώστε να μετρηθεί σωστά? Αν είναι μεγαλύτερη από το ιδανικό θα πρέπει να αραιώσω το νερό?? Η το ανάποδο??

Οποία συμβουλή ευπρόσδεκτη καθώς έχω χαοθει παρά το διάβασμα που ρίχνω ολιμερης και ολονυχτίς!!

Έγινε επεξεργασία - Ηρώ Κόκ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ειναι ασφαλες ουτε μετράει σωστα.Παρε ενα ρεφρακτομετρο ,καλιμπραρισε,το και μετρα.

Καλη αρχη στο μαγικό κοσμο της θάλασσας. 

Link to comment
Share on other sites

Ενα ρεφρακτόμετρο οπωσδήποτε πρεπει να παρεις. Δεν ειναι πολυ ακριβό.   

 

Απο εκει και περα βλέπεις τι τιμη θα σου δείξει και αν ειναι παραπάνω αραιώνεις με νερό αντίστρωφης όσμωσης. 

 

Αν εχει δυνατη κυκλοφορια (πλυντήριο) και δεν ειναι παγωμένο το νερο (πχ να το εχεις στους 25 βαθμους) εκει που διέλυσες το αλάτι και σε 3-4 ώρες θα σου δείξει.

σωστα.

 

Reef θα το κανεις ή Fish only?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ενα ρεφρακτόμετρο οπωσδήποτε πρεπει να παρεις. Δεν ειναι πολυ ακριβό.   

 

Απο εκει και περα βλέπεις τι τιμη θα σου δείξει και αν ειναι παραπάνω αραιώνεις με νερό αντίστρωφης όσμωσης. 

 

Αν εχει δυνατη κυκλοφορια (πλυντήριο) και δεν ειναι παγωμένο το νερο (πχ να το εχεις στους 25 βαθμους) εκει που διέλυσες το αλάτι και σε 3-4 ώρες θα σου δείξει.

σωστα.

 

Reef θα το κανεις ή Fish only?

Reef!! Ναι έχω παραγγείλει ρεφρακτομετρο. Το αραίωσαν σήμερα που ολοκλήρωσα το στήσιμο. Με το αλάτομετρο δείχνει 1025. Θα το μετρήσω και με το ρεφρακτομετρο. Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη! Αν εισαι Θεσσαλονικη, να περασεις απ αυτο το καταστημα- https://www.ifareef.com/

Θα σε βοηθησουν τα παιδια.

Το ρεφρακτομετρο θελει καλιμπραρισμα, πρεπει να παρεις ειδικο υγρο.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...