Jump to content

Ερώτηση σχετικά με μονομάχο.


Recommended Posts

Καλημέρα,

Θα ήθελα ,αφού και όταν στρώσω το φίλτρο του ενυδρείου μου να αγοράσω έναν μονομάχο.

Έχω διαβάσει αρκετά γ αυτούς αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Μόλις αγοραστεί μπαίνει ,αμέσως μετά την προσαρμογή στο ενυδρείο ή θα πρέπει να περάσει από κάποια προληπτική θεραπεία (πχ αλατόνερο,κτλ)

Διαθέτω ένα ακόμα ενυδρείο, το οποίο σκέφτομαι να ξε-στήσω ώστε να το κάνω "νοσοκομείο" σε περίπτωση που αρρωστήσει ο μονομάχος.

Ο μονομάχος θα φιλοξενηθεί σε ένα ενυδρείο 70 λίτρων φυτεμένο ,και πέρα απο κάποια σαλιγκάρια, δεν σκέφτομαι να βάλω κάτι ακόμα.

Επίσης 3 ακόμα ερωτήσεις :

Μήπως η ιχθυοφόρτιση είναι μικρή για 70 λίτρα και έναν μονομάχο; Μία ακόμα σκέψη είναι να βάλω 6-7 αρλεκίνους μαζί του 

Υπάρχει κάποιο φάρμακο που θα συστήνατε να αγοράσω άμεσα, και που να έχει γενική εφαρμογή ώστε να προλάβω πιθανές μυκητιάσεις κτλ;

Το ενυδρείο βρίσκεται σε σαλόνι, πιστεύετε ότι η ύπαρξη τηλεόρασης απο πάνω μπορεί να τον στρεσάρει πολύ;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να υπάρχει ενυδρείο καραντίνα για νεοφερμένα ψάρια αλλά επειδή πολλές φορές δεν υπάρχει η δυνατότητα για δεύτερο ενυδρείο τότε ναι θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις μια αγωγή με esha 2000 που είναι γενικό φάρμακο για παν ενδεχόμενο. Τουλάχιστον με αυτό θα έκανα εγώ αλλά να σου πω ότι δεν έχω κάνει ποτέ αγωγή σε καινούργιο ψάρι(και ίσως είναι λάθος μου) μιας και δεν υπάρχει χώρος για καραντίνα, αλλά πόνταρα πολύ στη προσαρμογή, στην επιλογή-κατάσταση του ψαριού από το μαγαζί και στο ενυδρείο μου καθ'αυτό.

Επειδή όμως έχεις δεύτερο ενυδρείο θα μπορούσες να το κάνεις καραντίνα αλλά όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει το ενυδρείο να είναι άριστο με ότι αυτό συνεπάγεται. 

πριν 2 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

Μήπως η ιχθυοφόρτιση είναι μικρή για 70 λίτρα και έναν μονομάχο; Μία ακόμα σκέψη είναι να βάλω 6-7 αρλεκίνους μαζί του 

Εδώ θα συμφωνήσω. Ενώ 70 λίτρα είναι παλάτι για ένα μονομάχο ως ένα σημείο τα λίτρα "χαραμίζονται". Οι αρλεκίνοι είναι μια επιλογή αλλά δες και τα corydoras pygmaeus. Να πούμε ξανά όμως ότι και πάλι υπάρχει ρίσκο για πιθανές επιθέσεις οπότε φρόντισε να έχεις αρκετές κρυψώνες. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

Το ενυδρείο βρίσκεται σε σαλόνι, πιστεύετε ότι η ύπαρξη τηλεόρασης απο πάνω μπορεί να τον στρεσάρει πολύ;

Δεν ξέρω κατά πόσο θα τον στρεσάρει αλλά δεν είναι και η καλύτερη θέση. Αν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφερθεί κάπου πιο ήσυχα πιστεύω θα είναι ιδανικά. Μπορείς όμως να βάλεις μια φωτογραφία του σημείου που είναι τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...