Jump to content

Ξεκίνησα μια θεραπεία....πως συνεχιζω?


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Καινούργια στο κουρμπέτι και τα λάθη διαδέχονται ένα το άλλο...

Long story short έχω ένα ενυδρείο 110lt το primo της juwel. Μέσα έχω 2 χρυσοψαρα(ένα telescope veiltail και black moor) τα μεγαλύτερα σε μέγεθος στο ενυδρείο, 6 σκαλαρια μικρά,6 χήρες μικρές, 1 Molly (επέζησε από τα 4 που είχα συνολο) και 2 τιγράκια. 

Οι γνωστές ξέρω τι θα μου πείτε...οτι δεν πάνε όλα αυτά μαζί κτλ...για την ωρα όσο είναι μικρά τα άλλα και κάνουν κουμάντο τα χρυσόψαρα όλα κυλάνε ρολόι ως προς τη συμπεριφορά μεταξύ τους. Και θερμοκρασια εχω βαλει μια μεση στους 22-23 βαθμους.Το point δεν είναι αυτό όμως.

1ο λάθος με το που πήραμε το μεγάλο ενυδρείο και ειχα για αρχή τα χρυσόψαρα και τα μολυ...το φουλαραμε με τα υπόλοιπα ψάρια σε ένα διάστημα 3 εβδομάδων. 

2ο λάθος τα τάιζα με αρκετή τροφή η αληθεια ειναι μια φορά την ημέρα. Ειπα στον πετ-σοπά που παίρνω τα ψάρια ότι ένα σκαλαρι τσιμπάει τα σαλιγκάρια που έχω μέσα.. και μου είπε πεινάνε και να τα ταΐζω 2 φορές τη μέρα. Όπως και έκανα. Και τωρα αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση.

Το νερό θόλωσε σε 2 μέρες...και παρόλο που έκανα αλλαγή νερού δεν επανήλθε...γιατι είχε κολλήσει και το φίλτρο και δεν λειτουργουσε και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

Βλεπω αλλαγή συμπεριφοράς στα μολλυ...και σε τη 2η μέρα αυτού του χαμού πεθαίνουν 2. Εγώ νόμιζα ότι φταίνε τα τιγράκια (ότι ναναι).την 3η μέρα πέθανε και το 3ο μπροστά στα μάτια μου (σοκ) και τα χρυσοψαρα μου να μην είναι όσο ενεργά ήταν.για την ακρίβεια να πέφτουν σε λήθαργο σχεδόν όλη μερα. Λέω πάει τα χάνω και αυτά. Στον πανικό μου πάνω μπαινω εδώ στο φορουμ βλεπω συζητήσεις για την αμμωνία και ξεκίνησα χθές την καθημερινή αλλαγή νερού με prime seachem, και αλάτι. 

Χθες έκανα 70% αλλαγή..και σημερα ένα 40%. 

Σήμερα τα βλεπω πιο ενεργά αν και ζαλισμενα ακόμα αρκετά. Βλεπω όμως και κατι αλλο στην ουρά του ενός από τα χρυσόψαρα και παρόμοια στην ουρά ενός από τα τιγράκια και σε κάποια σκαλαρια στα "χερακια" (μικρα πτερύγια). Επισυνάπτω φωτογραφία και αν ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι αυτο. Κι αν είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπιστει... πείτε μου πως πλιζ!

Κι επίσης αυτή τη θεραπεία με το νερό πόσο τη συνεχιζω?

Τεστ για αμμωνία φτηνό που μπορώ να βρω?γιατί βλεπω κάτι 15αρια 20αρια και πραγματικά προτιμώ αν είναι έτσι, να το πάω χωρίς τεστ.

Ευχαριστώ πολύ!🙏😊

 

20230516_103818.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο, που διαβασα ολα αυτα, απεκτησα ενα πονοκεφαλο....

πριν 15 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

1ο λάθος με το που πήραμε το μεγάλο ενυδρείο και ειχα για αρχή τα χρυσόψαρα και τα μολυ...το φουλαραμε με τα υπόλοιπα ψάρια σε ένα διάστημα 3 εβδομάδων. 

Το λαθος σου ειναι οτι σε τετοιο μικρο ενυδρειο φόρτωσες πολλα ψαρια, που ειναι ασύμβατα και λογο χαρακτηρα και λογο θερμοκρασιας νερου και λογο διατροφης και λογο παραμετρους νερου, που χρειαζονται και και και.....

Για να μην γραφω πολλα ...... Εκανες μεγαλη ζημιά σε ολα τα ψαρια, που εχεις απο την στιγμη, που ανεβασε πολυ η αμμωνια το ευδρειο σου. Αυτη η ζημια δεν διορθώνεται και δεν ιατρευεται. Λεγεται νεκρωση των βραγχιων.

πριν 25 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Τεστ για αμμωνία φτηνό που μπορώ να βρω?γιατί βλεπω κάτι 15αρια 20αρια και πραγματικά προτιμώ αν είναι έτσι, να το πάω χωρίς τεστ.

Δεν γινεται να εχεις ενυδρειο χωρις να κανεις τεστ νερου. Προτιμας να βασανισεις τα ζωντανα, παρά να δωσεις 15€ και να ξερεις τι γινεται με τα ψαρια σου?

Μην νομιζεις , οτι ενα πετ σοπ θα παρει ποτέ καποια ψαρια πισω. Αυτο απλα δεν γινεται. Δοκιμασε και θα δεις.

Προτιμότερο , βεβαια, να δωσεις ολα τα ψαρια , εκτος απο χρυσοψαρα πισω. Θα ηταν η καλυτερη λυση στο προβλημα, που αντιμετοπιζεις.

Τωρα παμε στην αντιμετώπιση του προβληματος.....

1- ειπαμε δωσε ολα τα ψαρια εκτος τα χρυσα

2- αλλαγες νερου με τριπλη ποσοτητα του seachem prime (την δοση μετρας για τα συνολικα λιτρα ενυδρειου) 50% - μερα παρα μερα τουλαχιστον. Αν δεν εχεις prime, τοτε κάνεις αλλαγες νερου  50% καθε μερα με νερο, που το αφηνεις σε ενα ανοιχτο δοχειο για τουλαχιστον 8 ωρες.

3- δεν ταιζεις τα ψαρια σου τουλαχιστον για μια μερα, μετα ελαχιστα!

4- παιρνεις ειδικα βακτηρια για το ενυδρειο και ριχνεις απο μια δοση για τα λιτρα σου καθε φορα μετα την αλλαγη νερου.

5- τα ψαρια σου εκτος απο δηλητηρίαση απο αμμωνια, εχουν και αρρώστιες.... με μεγαλη πιθανοτητα costia ή Chilodonella ή και ολα μαζι.....Χρειαζονται θεραπεια. Διαβασε εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/116285-η-υπερβολική-έκκριση-βλέννας-στα-ψάρια/

 

 

 

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Καλησπέρα!!

Καινούργια στο κουρμπέτι και τα λάθη διαδέχονται ένα το άλλο...

Long story short έχω ένα ενυδρείο 110lt το primo της juwel. Μέσα έχω 2 χρυσοψαρα(ένα telescope veiltail και black moor) τα μεγαλύτερα σε μέγεθος στο ενυδρείο, 6 σκαλαρια μικρά,6 χήρες μικρές, 1 Molly (επέζησε από τα 4 που είχα συνολο) και 2 τιγράκια. 

Οι γνωστές ξέρω τι θα μου πείτε...οτι δεν πάνε όλα αυτά μαζί κτλ...για την ωρα όσο είναι μικρά τα άλλα και κάνουν κουμάντο τα χρυσόψαρα όλα κυλάνε ρολόι ως προς τη συμπεριφορά μεταξύ τους. Και θερμοκρασια εχω βαλει μια μεση στους 22-23 βαθμους.Το point δεν είναι αυτό όμως.

1ο λάθος με το που πήραμε το μεγάλο ενυδρείο και ειχα για αρχή τα χρυσόψαρα και τα μολυ...το φουλαραμε με τα υπόλοιπα ψάρια σε ένα διάστημα 3 εβδομάδων. 

2ο λάθος τα τάιζα με αρκετή τροφή η αληθεια ειναι μια φορά την ημέρα. Ειπα στον πετ-σοπά που παίρνω τα ψάρια ότι ένα σκαλαρι τσιμπάει τα σαλιγκάρια που έχω μέσα.. και μου είπε πεινάνε και να τα ταΐζω 2 φορές τη μέρα. Όπως και έκανα. Και τωρα αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση.

Το νερό θόλωσε σε 2 μέρες...και παρόλο που έκανα αλλαγή νερού δεν επανήλθε...γιατι είχε κολλήσει και το φίλτρο και δεν λειτουργουσε και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.

Βλεπω αλλαγή συμπεριφοράς στα μολλυ...και σε τη 2η μέρα αυτού του χαμού πεθαίνουν 2. Εγώ νόμιζα ότι φταίνε τα τιγράκια (ότι ναναι).την 3η μέρα πέθανε και το 3ο μπροστά στα μάτια μου (σοκ) και τα χρυσοψαρα μου να μην είναι όσο ενεργά ήταν.για την ακρίβεια να πέφτουν σε λήθαργο σχεδόν όλη μερα. Λέω πάει τα χάνω και αυτά. Στον πανικό μου πάνω μπαινω εδώ στο φορουμ βλεπω συζητήσεις για την αμμωνία και ξεκίνησα χθές την καθημερινή αλλαγή νερού με prime seachem, και αλάτι. 

Χθες έκανα 70% αλλαγή..και σημερα ένα 40%. 

Σήμερα τα βλεπω πιο ενεργά αν και ζαλισμενα ακόμα αρκετά. Βλεπω όμως και κατι αλλο στην ουρά του ενός από τα χρυσόψαρα και παρόμοια στην ουρά ενός από τα τιγράκια και σε κάποια σκαλαρια στα "χερακια" (μικρα πτερύγια). Επισυνάπτω φωτογραφία και αν ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι αυτο. Κι αν είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπιστει... πείτε μου πως πλιζ!

Κι επίσης αυτή τη θεραπεία με το νερό πόσο τη συνεχιζω?

Τεστ για αμμωνία φτηνό που μπορώ να βρω?γιατί βλεπω κάτι 15αρια 20αρια και πραγματικά προτιμώ αν είναι έτσι, να το πάω χωρίς τεστ.

Ευχαριστώ πολύ!🙏😊

 

20230516_103818.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλ@ ευχαριστω πολυ!!

δεν προτιθεμαι η αληθεια ειναι να δώσω ψάρια πίσω. Ουτε το είχα σκεφτεί αυτό. 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τον χρόνο σου.

Θα τους αρχίσω θεραπεία άμεσα.. εχω ένα ενυδρείο 40lt ..για να τα χώριζα χρυσόψαρα με τα άλλα...αλλα νομίζω ότι είναι μικρό. Πολύ πιθανόν αμέσως το επόμενο διάστημα να φροντίσω να πάρω ένα 60lt.

Φίλ@ σε καμία περίπτωση δεν θελω να ταλαιπωρουνται τα ψάρια!! Αλλα αν είναι να δώσω καμια 100αρια για τεστ μόνο(γιατι σαφως δεν θα κανω μονο ενα)...ας πάρω ένα καινούργιο ενυδρείο καλύτερα. 

Δεν υπάρχουν πιο φτηνά τεστ αμμωνιας?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Δεν υπάρχουν πιο φτηνά τεστ αμμωνιας?

Δυστυχώς δεν υπαρχουν.

Το πιο φθηνό - https://www.petsupermarket.gr/salifert-ammonia-nh4-mt

πριν 12 λεπτά, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Θα τους αρχίσω θεραπεία άμεσα.. εχω ένα ενυδρείο 40lt ..για να τα χώριζα χρυσόψαρα με τα άλλα...αλλα νομίζω ότι είναι μικρό. Πολύ πιθανόν αμέσως το επόμενο διάστημα να φροντίσω να πάρω ένα 60lt.

Τα σκαλαρια χρειαζονται ενυδρειο πανω απο 180λ με υψος το λιγοτερο 50εκ.... σκεψου....

τιγρακια ειναι κοπαδοψαρα, πανε 15 ατομα και πανω, θελουν τουλαχιστον 80 εκ μηκος ενυδρειο.

Το πιο μεγαλο θεμα σου ειναι ανύπαρκτη φιλτρανση. Το ενυδρειο χωρις ενα στρωμενο φιλτρο ειναι απλα άχρηστο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αααα καλά...ωσάν ασχετη νόμιζα πως το τεστ αμμωνιας ήταν για μια χρήση...οχι για 50. Οκ..θα πάω να προμηθευτώ άμεσα.

Οκ καταλαβα τι μου λες...θελαμε να φτιαξουμε ενα community tank η αληθεια ειναι...και παντα με την συμβουλη του πετ-σοπά πηραμε οτι πηραμε...για λίτρα είδη και ποσότητα. (εκτος από τα χρυσοψαρα) λέγοντας μου ουσιαστικά πως αν μάθουν από μικρά με τον Χ τρόπο και μεταξύ τους δεν θα υπάρξει θέμα στο μέλλον.

Οσον αφορα το φιλτρο, εχουμε βαλει και βιολογικο υλικο και βακτηρια!κολλησε η προπελα και εγινε ο χαμος!Τελοσπαντων....σίγουρα έχω πολλά να μάθω!

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και σορρυ για τον πονοκέφαλο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως να δεις αμεσα κ το θεμα του φιλτρου;;;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Μηπως να δεις αμεσα κ το θεμα του φιλτρου;;;

Δηλαδή? Τι προτείνεις? Έχω άνθρακα και pearls μέσα για τα βακτήρια. Εκτός από τα σφουγγάρια που είχε από μόνο του. Επίσης βάζω υαλοβάμβακα πάνω πάνω να παίρνει τα πολλά απόβλητα. 

Τωρα που έχει γίνει αυτός ο χαμός και προσπαθώ να το ισιώσω έχω βάλει και δεύτερο φίλτρο με ανθρακα(το πρώτο μου, dolphin) για να δουλεύει μαζί με το εντιχοισμενο που είχε το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Με το μπαμπακι πρωτο σαν μηχανική φίλτρανση, θα μπουκωνει απο την βρωμα γρηγορα και θα σου κοβει από την ροη. Τον άνθρακα ποσο καιρό τον έχεις;; Γιατι δευτερο φιλτρο;;;Το primo μια χαρα φιλτρο εχει για τα λιτρα του

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα με το συγκεκριμένο φίλτρο της juwel. Κάτι γίνεται με το προπελακι και όταν το βγάζω από την πρίζα για τις αλλαγές νερού και μετα το ξαναβάζω δεν δουλεύει..και πρέπει να του κάνω pumping με το δάχτυλο από εκει που βγάζει το νερό ώστε να πάρει μπρος. Και,παρατήρησα ότι δεν είναι τόσο δυνατό όσο ήταν στην αρχή. Και τωρα που έχει γίνει όλο αυτο το πανηγύρι, έβαλα 2ο φίλτρο να επιταχύνει τη διαδικασία απαλλαγής από την αμμωνία. Τον άνθρακα τον έβαλα πριν περίπου 1μηνα, λίγο μετά αφού πήραμε το ενυδρείο. Το 2ο φίλτρο έχει πάλι άνθρακα που το έβαλα προχθές.

 

Ερώτηση... SEAHORSE EXIT το ξέρετε σαν αντιμοικητιακο? Είναι οκ?γιατί της seashem δεν το βρίσκω άμεσα κάπου στην Αθήνα και δεν θελω να περιμενω 10 μέρες μέχρι τη θεραπεία. Επίσης όταν αρχίσω την θεραπεία στα ψάρια θα πρέπει να βγάλω τα σαλιγκαράκια που έχω μέσα στο ενυδρείο?γιατί τα περισσότερα λένε μη ανοχή από ασπόνδυλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

Τον άνθρακα τον έβαλα πριν περίπου 1μηνα, λίγο μετά αφού πήραμε το ενυδρείο. Το 2ο φίλτρο έχει πάλι άνθρακα που το έβαλα προχθές.

O ανθρακας δεν απορροφα ουτε την αμμωνια, ουτε τα νιτρωδη, ουτε τα νιτρικα. Αν θελεις να βαλεις καποιο υλικο για να απορροφα την αμμωνια, βαλε ζεολιθο. Υπαρχει για ενυδρειακη χρηση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

 

Τσαμπα εβαλες τον ανθρακα στο φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Oresteia Pap έγραψε:

SEAHORSE EXIT

Δεν υπαρχει τετοιο φαρμακο απ οσο ξερω... υπαρχει το esha exit, που κανει για πρωτοζωα

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει τετοιο φαρμακο απ οσο ξερω... υπαρχει το esha exit, που κανει για πρωτοζωα

Το βρήκα στο just4pets

 

Eυχαριστω για την πληροφορία ζεολιθου θα βάλω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

O ανθρακας δεν απορροφα ουτε την αμμωνια, ουτε τα νιτρωδη, ουτε τα νιτρικα. Αν θελεις να βαλεις καποιο υλικο για να απορροφα την αμμωνια, βαλε ζεολιθο. Υπαρχει για ενυδρειακη χρηση

Ερωτηση. Μετά το χθεσινό κάψιμο εγκεφάλου που μου έκανες ειμαι σιγουρος μονο εσυ μπορεις να μου απαντησεις. Σε στρωμένο ενυδρείο ζεόλιθο μπορούμε να βάλουμε η επηρεάζει την βιολογία;;;

Και δευτερη άσχετη ερώτηση. Purigen, επισης, σε στρωμένο ενυδρείο την επηρεάζει την βιολοιγα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα σημαντικό post που μας έδειξε η @natateo και μας πεταξε και τα μάτια έξω περί ενεργού άνθρακα..

 

 

 

Επίσης μιλώντας για το primo 110 της juwel και την τοποθέτηση βιολογικου, σφουγγαριών κλπ κλπ. άλλος ένας χομπίστας αντιμετώπισε προβλήματα με το φιλτρο. check here

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Σε στρωμένο ενυδρείο ζεόλιθο μπορούμε να βάλουμε η επηρεάζει την βιολογία;;;

Εννοειται , οτι επιρεαζει. Οσο μειωνεται τροφη για βακτηρια (αμμωνια), τόσο μειωνεται και ο "πληθυσμός" των βακτηριων. Το ιδιο ισχυει και για το purigen.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Εννοειται , οτι επιρεαζει. Οσο μειωνεται τροφη για βακτηρια (αμμωνια), τόσο μειωνεται και ο "πληθυσμός" των βακτηριων. Το ιδιο ισχυει και για το purigen.

Δλδ εστω εχωντας αμμωνια, πετας ζεόλιθος μέχρι να μειωθει η να εξαφανιαστει και τον βγαζεις οταν ξεμπερδεψεις με την αμμωνια γνωριζοντας οτι εχεις επιπτωσεις στην βιολογια

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Δλδ εστω εχωντας αμμωνια, πετας ζεόλιθος μέχρι να μειωθει η να εξαφανιαστει και τον βγαζεις οταν ξεμπερδεψεις με την αμμωνια γνωριζοντας οτι εχεις επιπτωσεις στην βιολογια

Μετα δεν τον βγαζεις ολο  μια και εξω, γιατι η αποικια τον βακτηριων δεν θα ειναι προσαρμοσμενη για να καταναλωσει αυξημενη ποσοτητα αμμωνιας. Βγαζεις μια ποσοτητα πχ 1/4  καθε 10 ημερες, ριχνεις βακτηρια. και κάνεις αντικατασταση με κανονικο βιολογικο υλικο. ή δεν βγαζεις και καθολου και γινεται σιγα σιγα και ο ζεολιθος - βιολογικο υλικο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

Μετα δεν τον βγαζεις ολο  μια και εξω, γιατι η αποικια τον βακτηριων δεν θα ειναι προσαρμοσμενη για να καταναλωσει αυξημενη ποσοτητα αμμωνιας. Βγαζεις μια ποσοτητα πχ 1/4  καθε 10 ημερες, ριχνεις βακτηρια. και κάνεις αντικατασταση με κανονικο βιολογικο υλικο. ή δεν βγαζεις και καθολου και γινεται σιγα σιγα και ο ζεολιθος - βιολογικο υλικο.

 

Αχα....good catch δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Και αν σκεφτείς ότι έχει και κάποιο κόστος.. Μάλλον στην δεύτερη επιλογή θα έκλεινα. Καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!Σώσατε ζωουλες! Update της θεραπειας: μετά από 3 μέρες συνεχόμενες που άλλαζα το νερό πάνω από το μισό, η αμμωνία πήγε στο 0. Αμέσως μετά τους έκανα θεραπεία με Sera protazol για να φύγει το ικ, και ακριβώς την επόμενη μέρα άλλαξα παλι το νερό στο 50%. Περίμενα 4 μέρες να δω αποτελέσματα και το ικ είχε εξαφανιστεί από όλα τα ψαράκια μου εκτός από 3 που εχουν καποια υπολείμματα.Ξαναεβαλα φαρμακο (με τις αυστηρες οδηγιες του) σημερα, και αυριο κανω την τελευταια αλλαγη της θεραπείας και θα αλλαξω το 80% του νερού. Τα ψαράκια μου οχι μονο πήραν τα πάνω τους...ίσως είναι καλύτερα από ποτε!!

Ελαφρυνα και το φίλτρο και λειτουργεί άψογα πλέον.

Το πήρα το μάθημα μου, είχα απώλειες σε ψάρια δυστυχώς, όμως έζησε η πλειοψηφία εστω. Οι τανζανιες τελειώσανε και μετα απο αυτήν την περιπέτεια σίγουρα έγινα πιο υπεύθυνη όσον αφορά τις συνθήκες του ενυδρείου! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...