Jump to content

Πρόβλημα με κλοουνακι


Recommended Posts

Παίδες καλημερα!! Νέος στο θαλασσινό έπειτα από στρώσιμο μετρήσεις και όλα οκ αποφάσισα σήμερα να βάλω το πρώτο μου ψαράκι μέσα. Πήρα ένα κλοουνακι , αφού έκανα προσαρμογή πρώτα με θερμοκρασία και έπειτα με νερό το έβαλα στο ενυδρείο. Το θέμα είναι ότι έχει κρυφτεί σε μια γωνιά τέρμα πίσω και μετακινείται ελάχιστα στη γύρο περιοχή. Γτ μπορεί να συμβαίνει αυτό? Παίζει να είναι λόγο αλλαγή περιβάλλοντος η μπορεί να έχει κάτι? Στο μαγαζί όπου και το πήρα ήταν πολύ δραστήριο πάντως...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Παίδες καλημερα!! Νέος στο θαλασσινό έπειτα από στρώσιμο μετρήσεις και όλα οκ αποφάσισα σήμερα να βάλω το πρώτο μου ψαράκι μέσα. Πήρα ένα κλοουνακι , αφού έκανα προσαρμογή πρώτα με θερμοκρασία και έπειτα με νερό το έβαλα στο ενυδρείο. Το θέμα είναι ότι έχει κρυφτεί σε μια γωνιά τέρμα πίσω και μετακινείται ελάχιστα στη γύρο περιοχή. Γτ μπορεί να συμβαίνει αυτό? Παίζει να είναι λόγο αλλαγή περιβάλλοντος η μπορεί να έχει κάτι? Στο μαγαζί όπου και το πήρα ήταν πολύ δραστήριο πάντως...

 

Για να σου πουμε το τι γινεται, πρεπει να μας πεις πιο πολλα....

Πες πως εστρωσες το ενυδρειο,

πόσο καιρο τρεχει,

salinity? ή πικνοτητα (density)? πιστευω εχεις ρεφρακτομετρο και υγρο καλιμπραρισματος....

Αμμωνια? Νιτρωδη? Νιτρικα?

Φιλτρανση? Θερμοκρασια?

Βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου (γενικη) και μερικες κοντινες φωτο απο το ψαρι να φαινεται καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για να σου πουμε το τι γινεται, πρεπει να μας πεις πιο πολλα....

Πες πως εστρωσες το ενυδρειο,

πόσο καιρο τρεχει,

salinity? ή πικνοτητα (density)? πιστευω εχεις ρεφρακτομετρο και υγρο καλιμπραρισματος....

Αμμωνια? Νιτρωδη? Νιτρικα?

Φιλτρανση? Θερμοκρασια?

Βγαλε μια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου (γενικη) και μερικες κοντινες φωτο απο το ψαρι να φαινεται καθαρα.

Λοιπόν αλατότητα 1024

ΝΗ2 0

ΝΟ3 10-15

ΝΗ3 0

Ph 8,6

Έχω θερμοστάτη με σταθερή θερμοκρασία 25 βαθμούς

Εξωτερικό φίλτρο και σκιμμερ

 

Το έστρωσα με μπολι καθώς έτρεχε το ενυδρείο όταν το πήρα.

Έχω νεκρό βράχο αραγωνιτη

Βάζω και βακτήρια που μου είπαν για να στρωθεί καλύτερα. Το είχα άδειο 25 μέρες ενώ οι μετρήσεις ήταν οκ. Χθες έβαλα το πρώτο ψάρι μέσα.

Σαμπ δεν έχω ακόμα είναι στο πρόγραμμα όμως όπως και ΑΟ

 

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται υγείες. Σήμερα σκέφτηκα να του φέρω και το ταίρι του μήπως επειδή ακόμα είναι μόνος του και για αυτό και κρύβεται...

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Λοιπόν αλατότητα 1024

ΝΗ2 0

ΝΟ3 10-15

ΝΗ3 0

Ph 8,6

Έχω θερμοστάτη με σταθερή θερμοκρασία 25 βαθμούς

Εξωτερικό φίλτρο και σκιμμερ

 

Το έστρωσα με μπολι καθώς έτρεχε το ενυδρείο όταν το πήρα.

Έχω νεκρό βράχο αραγωνιτη

Βάζω και βακτήρια που μου είπαν για να στρωθεί καλύτερα. Το είχα άδειο 25 μέρες ενώ οι μετρήσεις ήταν οκ. Χθες έβαλα το πρώτο ψάρι μέσα.

Σαμπ δεν έχω ακόμα είναι στο πρόγραμμα όμως όπως και ΑΟ

 

 

168441765400720237078148955040.jpg

16844176726466801330466472831290.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Το είχα άδειο 25 μέρες ενώ οι μετρήσεις ήταν οκ.

Δηλ δεν ταισες το ενυδρειο 25 ημερες, που εβαλες μπολι?

Λιμοκτονισε οτι βακτηριο υπηρχε ..... Οταν βαζεις μπολι, πρεπει να ταιζεις τα βακτηρια. Χωρις τροφη δεν ....

πριν 2 ώρες, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Ph 8,6

Το ph με τι μετρας? Απαγορευμενη τιμη εχεις για τα ζωντανα.

Το ψαρακι φαινεται καλουτσικα. Δες να μην σου βγαλει κανα oodinium μονο....

Τρωει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δηλ δεν ταισες το ενυδρειο 25 ημερες, που εβαλες μπολι?

Λιμοκτονισε οτι βακτηριο υπηρχε ..... Οταν βαζεις μπολι, πρεπει να ταιζεις τα βακτηρια. Χωρις τροφη δεν ....

Το ph με τι μετρας? Απαγορευμενη τιμη εχεις για τα ζωντανα.

Το ψαρακι φαινεται καλουτσικα. Δες να μην σου βγαλει κανα oodinium μονο....

Τρωει?

 

 

Ααα όχι!! Έβαζα τροφή ανά δύο μέρες!!!

Ph είδα ότι θέλει 8,2 με 8,6. Δεν πρέπει να είναι τόσο?

Υγρά τεστ έχω και μετραω

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δηλ δεν ταισες το ενυδρειο 25 ημερες, που εβαλες μπολι?

Λιμοκτονισε οτι βακτηριο υπηρχε ..... Οταν βαζεις μπολι, πρεπει να ταιζεις τα βακτηρια. Χωρις τροφη δεν ....

Το ph με τι μετρας? Απαγορευμενη τιμη εχεις για τα ζωντανα.

Το ψαρακι φαινεται καλουτσικα. Δες να μην σου βγαλει κανα oodinium μονο....

Τρωει?

 

 

Το oodinium τι είναι? Ναι τρώει!!

Απλά πρέπει να του το πετάξω εκεί που κάθεται. Δεν θα το ψάξει δλδ γενικά αν το ρίξω αλλου

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Ph είδα ότι θέλει 8,2 με 8,6. Δεν πρέπει να είναι τόσο?

Υγρά τεστ έχω και μετραω

Με ποιο ακριβως τεστ μετρας?

το ph πανω απο 8.4 δεν ....

Αν τρωει, καλα ειναι. Τι ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με ποιο ακριβως τεστ μετρας?

το ph πανω απο 8.4 δεν ....

Αν τρωει, καλα ειναι. Τι ταιζεις?

Αυτό πήρα!! Είναι καλύτερα σήμερα κουνιέται σε μεγαλύτερο χώρο😂

Ρώτησα στο μαγαζί και μου είπαν ότι είναι από τη φύση τους Χάνα και έτσι κάνουν οπότε κομπλέ. Για το πχ να κάνω αλλαγή για να πέσει??

16844926624203441169278088798353.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Αυτό πήρα!! Είναι καλύτερα σήμερα κουνιέται σε μεγαλύτερο χώρο😂

Ρώτησα στο μαγαζί και μου είπαν ότι είναι από τη φύση τους Χάνα και έτσι κάνουν οπότε κομπλέ. Για το πχ να κάνω αλλαγή για να πέσει??

16844926624203441169278088798353.jpg

Της sera  είναι το τεστ

Link to comment
Share on other sites

Πήρε ο άνθρωπος ένα κλοουνακι,το έβαλε πρώτη μέρα και ήτανε κρυμμένο πίσω,κάνε τεστ ph,υγρασίας,gh,mh,haha, και καλά,δεν και αν στέγνωσαν τα ρούχα έξω και μετά δες και τα λάδια αυτοκινήτου.🤣 

Πάντα όταν περνούμε ένα καινούργιο ψάρι στο ενυδρείο μας στην πλειονότητα των περιπτώσεων τις πρώτες μέρες κρύβονται λόγου αλλαγή περιβάλλοντος,μέχρι να προσαρμοστούν (να ξεθαρεψουνε που λέμε) στο καινούργιο χώρο. 

Τώρα να ξέρεις ότι το κλόουν μην περιμένεις ότι θα κολυμπάει σε όλο το ενυδρείο.

Θα ποιασει μια γωνιά και πάνω κάτω σε εκείνο το σημείο θα το βρίσκεις πάντα.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

Πήρε ο άνθρωπος ένα κλοουνακι,το έβαλε πρώτη μέρα και ήτανε κρυμμένο πίσω,κάνε τεστ ph,υγρασίας,gh,mh,haha, και καλά,δεν και αν στέγνωσαν τα ρούχα έξω και μετά δες και τα λάδια αυτοκινήτου.🤣 

Πάντα όταν περνούμε ένα καινούργιο ψάρι στο ενυδρείο μας στην πλειονότητα των περιπτώσεων τις πρώτες μέρες κρύβονται λόγου αλλαγή περιβάλλοντος,μέχρι να προσαρμοστούν (να ξεθαρεψουνε που λέμε) στο καινούργιο χώρο. 

Τώρα να ξέρεις ότι το κλόουν μην περιμένεις ότι θα κολυμπάει σε όλο το ενυδρείο.

Θα ποιασει μια γωνιά και πάνω κάτω σε εκείνο το σημείο θα το βρίσκεις πάντα.

 

Δηλ λιγες περιπτωσεις εχουμε, που βαζουν το ψαρι σε αστρωτο ενυδρειο, ε? 

 

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Της sera  είναι το τεστ

Μην μετρας το ph στο θαλασσινο με sera. Εντελως αχρηστο τεστ για θαλασσινο. Παρε τουλαχιστον της salifert.

Το πιο πιθανο, ειναι, οτι εχεις νορμαλ ph. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μην μετρας το ph στο θαλασσινο με sera. Εντελως αχρηστο τεστ για θαλασσινο. Παρε τουλαχιστον της salifert.

Το πιο πιθανο, ειναι, οτι εχεις νορμαλ ph. 

Θα πάρω άλλο τεστ ναι...

Πάντως έχει αρχίσει και πλατιαζει στο ενυδρείο😂

Είχα γλυκό πριν οπότε γνωρίζω τη διαδικασία για στρώσιμο. Δεν θα έβαζα το ζωντανό μέσα έτσι. Ευχαριστώ πολύ όμως για τις συμβουλές σας!!

Θα επανέλθω αν αποφασίσει να δει όλο τον οικισμό🤞🤞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη στα αλατια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Θα επανέλθω αν αποφασίσει να δει όλο τον οικισμό🤞🤞

Οταν θα του παρεις το δευτερο, σκεψου για μια ανεμωνη.

Εχει τωρα μια εδω και ειναι και Θεσσαλονικη - https://www.ifareef.com/product/entacmaea-quadricolor-bubble-tip-anemone/

Περνα απο κι να δεις ενυδρειαρα- πισινα :thumbup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Οταν θα του παρεις το δευτερο, σκεψου για μια ανεμωνη.

Εχει τωρα μια εδω και ειναι και Θεσσαλονικη - https://www.ifareef.com/product/entacmaea-quadricolor-bubble-tip-anemone/

Περνα απο κι να δεις ενυδρειαρα- πισινα :thumbup:

Το ξέρω το μαγαζί! Πήγα χθες να πάρω άλλο ένα κ ανεμώνη αλλά του τελείωσαν τα κλοουνακια. Κ θα πάω Πέμπτη που θα φέρει!! Και θα πάρω κ ανεμωνη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στα αλάτια λοιπόν! Όπως σου εξήγησε και η Ναταλία όσο περνάνε οι μέρες σίγουρα θα βλέπεις ότι θα αρχίσει να συνηθίζει τον χώρο. Από εκεί και πέρα καλό είναι να έχεις ποικιλία τροφών και βιταμινών για να το έχεις σε όσο καλύτερη δυνατή κατάσταση γίνεται!

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2023 at 2:11 ΠΜ, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Παίδες καλημερα!! Νέος στο θαλασσινό έπειτα από στρώσιμο μετρήσεις και όλα οκ αποφάσισα σήμερα να βάλω το πρώτο μου ψαράκι μέσα. Πήρα ένα κλοουνακι , αφού έκανα προσαρμογή πρώτα με θερμοκρασία και έπειτα με νερό το έβαλα στο ενυδρείο. Το θέμα είναι ότι έχει κρυφτεί σε μια γωνιά τέρμα πίσω και μετακινείται ελάχιστα στη γύρο περιοχή. Γτ μπορεί να συμβαίνει αυτό? Παίζει να είναι λόγο αλλαγή περιβάλλοντος η μπορεί να έχει κάτι? Στο μαγαζί όπου και το πήρα ήταν πολύ δραστήριο πάντως...

 

Καλη αρχη,η αγορα των νεμο συνιστάται να μπαινουν 2 μαζι.

Κανε μια αλλαγη νερου,σβησε τα φωτα ,ριξε βακτηρια,και αυριο που θα ανοιξουν ταισε ελλαχιστο φυλλαρακι βουτηγμένο στο σκόρδο. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά χαρείτε το ενυδρείο και μην γίνεστε υπάλληλοι του ενυδρείου!!

Νέα ψάρια στο ενυδρείο και να κάνει αλλαγή νερού;;;;🤪 

Αλλαγή κάνουμε αν θέλουμε πριν την εισαγωγή ψαριών όχι αφού έχουνε μπει... Δηλαδή εκεί που θα πάει να προσαρμοστεί το ψάρι άιντε βουτάμε χέρια, αλλαγές νερού και κακός χαμός;😂 Και τα κλοουνακια ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου μπαίνουν μόνος αριθμός... 1,3,5,7.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρχή ακομα πρέπει να συνηθίσει.

Τα δικα μου δεν έτρωγαν για πανω απο μια εβδομάδα, μέχρι που συνιθισαν κ μετα ετρωγαν κανονικά.

Και ακομα μετα 2 χρόνια σε μια γωνια κάθονται ολη μερα, μονο οταν πεινασουν βγαίνουν κ ψάχνουν για φαι

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Confused 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Είναι αρχή ακομα πρέπει να συνηθίσει.

Τα δικα μου δεν έτρωγαν για πανω απο μια εβδομάδα, μέχρι που συνιθισαν κ μετα ετρωγαν κανονικά.

Και ακομα μετα 2 χρόνια σε μια γωνια κάθονται ολη μερα, μονο οταν πεινασουν βγαίνουν κ ψάχνουν για φαι

Παίδες!! Όλα μπομπα!! Κάνει γυρες στο ενυδρείο πηγαινοέρχεται τρώει φουλ!! Αλλαγή δεν κάνω ακόμα έκανα πριν μπει μέσα για να είναι οκ οπότε προς το παρόν δεν χρειάζεται!! Θεωρώ είναι όλα οκ. Γενικά κατάλαβα ότι ήθελε και αυτή ( θηλυκό αφού) να μπει στα "νερά" της!! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη αρχη,η αγορα των νεμο συνιστάται να μπαινουν 2 μαζι.

Κανε μια αλλαγη νερου,σβησε τα φωτα ,ριξε βακτηρια,και αυριο που θα ανοιξουν ταισε ελλαχιστο φυλλαρακι βουτηγμένο στο σκόρδο. 

Το σκόρδο γτ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΕΤΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:

Το σκόρδο γτ???

Ανοιγει την ορεξη που σαν αποτέλεσμα εχει την αυξηση του ανοσοπιτικου.

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...