Jump to content

Πρόβλημα με κλοουνακι


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος bblov έγραψε:

Ρε παιδιά χαρείτε το ενυδρείο και μην γίνεστε υπάλληλοι του ενυδρείου!!

Νέα ψάρια στο ενυδρείο και να κάνει αλλαγή νερού;;;;🤪 

Αλλαγή κάνουμε αν θέλουμε πριν την εισαγωγή ψαριών όχι αφού έχουνε μπει... Δηλαδή εκεί που θα πάει να προσαρμοστεί το ψάρι άιντε βουτάμε χέρια, αλλαγές νερού και κακός χαμός;😂 Και τα κλοουνακια ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου μπαίνουν μόνος αριθμός... 1,3,5,7.....

Στο χαρειται το χομπι και μην γίνεται υπάλληλοι του ενυδρειου θα συμφωνήσω 100% .Νεα ψαρια στο ενυδρείο και να κανει αλλαγη νερου?

Φυσικα γίνεται και αυτο,λεει λοιπον στην αρχη στρωθηκε το  νεο ενυδρειο και μπηκε ενας νεμο,(πουθενά δεν αναφερει πληροφορίες για το ενυδρειο,ποσα λιτρα κλπ)επίσης μια αλλαγη μπορει γίνει και μετα εαν κρινουμε οτι το ενυδρειο ισως εχει πχ αμμωνία και το βοηθαμε εφόσον μπηκε ψαρι μεσα.

Οσο για τους νεμο μονος αριθμος δεν το γνωρίζω καπου ουτε πρωτεινετε,απεναντιας προτείνετε ενα ζευγάρι και ο λογος ειναι οτι επειδη φοβούνται πολυ οταν ειναι δυο τα διευκολυνουμε στην προσαρμογή στο νεο τους σπιτι και φυσικά  δέχεται το ενα το αλλο ποιο ευκολα.

Οσο για τις φατσουλες τις χαμογελαστες -ειρωνικες δεν θα τις σχολιασω.

Link to comment
Share on other sites

Εε μα χόμπι είναι δεν είναι γκατζετακια και όταν ακούω με το παραμικρό μέτρα νιτρικά,κάνε αλλαγές,πάρε άλλο τεστ,αυτό δεν κάνει και τέτοια όσο να ναι με ποιανει κάτι τις😁 

Για κοραλια δεν ξέρω αλλά για ψάρια μόνο σχεδόν ποτέ δεν φταίνε ούτε τα νιτρικά ούτε τα φώτα ουτε αλλαγές νερού!!

Είναι σαν να είσαι άρρωστος και να λες γρήγορα να ξεσκονισουμε η να σφουγγάρισουμε το πάτωμα για να γίνουμε καλά!

Τα ψάρια θέλουνε καλό φαι,ήρεμο περιβάλλον,σωστή αλλατοτητα(κυρίως στις πεταλούδες) 

Τα κλόουν χωρίς ανεμώνη αν βάλεις 2 το ποιο πιθανόν είναι μόλις ξεθαρεψουνε να αρχίσει το ένα να τσιμπάει το άλλο( συνήθως το  θηλυκό όπου θα μεγαλώσει ποιο πολύ και το άλλο θα μείνει γκασμας)😆

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος michalos έγραψε:

α δικα μου δεν έτρωγαν για πανω απο μια εβδομάδα,

Τα δικα μου σαν βόδια ετρωγαν απο την πρωτη μερα. Νταξ, εγω παντα ξεκιναω με ζωντανες τροφες , μετα καταψυξη και μετα φυλλαρακια. 

πριν 1 ώρα, το μέλος bblov έγραψε:

Τα κλόουν χωρίς ανεμώνη αν βάλεις 2 το ποιο πιθανόν είναι μόλις ξεθαρεψουνε να αρχίσει το ένα να τσιμπάει το άλλο( συνήθως το  θηλυκό όπου θα μεγαλώσει ποιο πολύ και το άλλο θα μείνει γκασμας)😆

Κανονικα δεν ειναι καλο να μπει ενα... μπαινουν ζευγαρακι (τα ocellaris ειναι και τα πιο ησυχα), το θεμα ειναι οτι, αν δεν ειναι ζευγαρι απο την αρχη, ή αν δεν ειναι μικρα σε ηλικια, το ενα, αν ειναι μεγαλο και θηλυκο και μπανει πρωτο, θελει μετα για παρεα ενα πιο μικροσωμο για να ειναι αρσενικο. Νταξ, θα μαλωσουν λιγο  στην αρχη, αλλά μετα ολα θα ειναι μελι-γαλα. Και δεν χρειαζονται απαραιτητα ανεμωνη, χοσταρουν και σε εφιλιες και καουλαστρεες ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bblov έγραψε:

Εε μα χόμπι είναι δεν είναι γκατζετακια και όταν ακούω με το παραμικρό μέτρα νιτρικά,κάνε αλλαγές,πάρε άλλο τεστ,αυτό δεν κάνει και τέτοια όσο να ναι με ποιανει κάτι τις😁 

Κανε ενα reef και μιλαμε .... μετα 😂😂😂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια θα πω οτι τα κλόουν είναι πολυ μα πάρα πολυ περιεργα ψάρια.

Ετυχε να μου χαρίσουν και στην αρχη νομιζα οτι θα ψοφούσαν.  Το ενα κολυμπούσε για μέρες με το κεφαλι ψηλά λες και ειχε θεμα με την νηκτική και με το ζορι ετρωγε (το περιμενα με την αποχη και εξω). Τελικα όχι μονο εζησε αλλα εχει γινει γουρουνακι και κανει host στις εφυλλιες.  

 

Σαν ζευγαράκι οντως εχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά. Αρκεί να εχει διαμορφωθεί το φύλλο.   

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...