Jump to content

Κατασκευή φωτιστικού με λεντοταινιες


Chris Papapostolis

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοηθεια των "ηλεκτρολόγων" του φόρουμ για την κατασκευή φωτιστικού με λεντοταινιες. Εγώ διαβάσει αρκετά ποστ με κατασκευές άλλων μελών  και έχω κατανοήσει  την κατασκευή που πρέπει να γίνει. Απλά θέλω την βοήθεια σας στην επιλογή της κατάλληλης  λεντοταινιας και γενικά ότι υλικα χρειαστώ. Η αποδοση που θελω να πιασω ειναι τουλαχιστον τα 20lm/lt ωστε να πιασω τουλαχιστον το κατω οριο του μεσαίου  φωτισμου. Ο φωτισμος θα μπει σε καπακι juwel primo 110 και το μήκος κάθε λεντοταινιας θα είναι μέχρι 68εκ ενω τα καθαρα λιτρα ειναι 80.Η λεντοταινια  θα μπει μέσα σε προφίλ αλουμινίου  με διάφανο καπακι.

Απ'οτι είδα σε ένα ποστ του @Antonis K για υλικά που πρότεινε σε άλλο μελος πιστεύω πως τα αντίστοιχα χρειάζομαι και εγω

1. Ταινία led 12v rgbw smd5050

2. Rgbw controller wifi

3. Προφίλ

4. Τροφοδοτικό

5. Και ένα dimmer για να ρυθμίσω την ένταση 

 

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει με κάποιο λινκ ακριβως τα υλικά που θα χρειαστώ καθως και πόσες σειρές λεντοταινιας  θα χρειαστώ ωστε να πιασω τα ελάχιστα επιθυμία lumen. Νομίζω με  σειρές θα  είμαι εντάξει και με το dimmer  ρυθμίζω την ένταση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.

 

Αν η αναβάθμιση στο φωτισμό προορίζεται για φυτεμένο ενυδρείο, τότε η rgbw λεντοταινια δεν είναι κ η πιο κατάλληλη επιλογή. Μικρή σχετικά απόδοση κ το μεγαλύτερο φάσμα της άχρηστο για τα φυτά. 

Αντ'αυτού θα πρότεινα μονόχρωμες ταινίες σε συνδυασμό 6500 κ 4000Κ.

Επιλογές σε αυτές υπάρχουν πάρα πολλές. Και φυσικά να συνδεθούν σε ένα wifi controller ώστε από την εφαρμογή να ρυθμίζεται και η ένταση κ η φωτοπεριοδος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλησπέρα και συγγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση.

 

Αν η αναβάθμιση στο φωτισμό προορίζεται για φυτεμένο ενυδρείο, τότε η rgbw λεντοταινια δεν είναι κ η πιο κατάλληλη επιλογή. Μικρή σχετικά απόδοση κ το μεγαλύτερο φάσμα της άχρηστο για τα φυτά. 

Αντ'αυτού θα πρότεινα μονόχρωμες ταινίες σε συνδυασμό 6500 κ 4000Κ.

Επιλογές σε αυτές υπάρχουν πάρα πολλές. Και φυσικά να συνδεθούν σε ένα wifi controller ώστε από την εφαρμογή να ρυθμίζεται και η ένταση κ η φωτοπεριοδος. 

Ναι Αντώνη  για φυτεμενο πρόκειται με εύκολα και λίγα μεσαία φυτά με παροχη co2. Η κατασκευή  θα γίνει σε καπακι του juwel primo 110 και για μήκος ταινίας μέχρι 68εκ.

Να βάλω λες μόνο λευκές η και κοκκινο-μπλε, η growlight;

Πόσες σειρές προτυνεις να μπουν και σε κάθε σειρά τι λεντοταινια; 

Σε ένα  controller  μπορούν να συνδεθουν μαζι  και διαφορετικού χρώματος λεντοταινιες η για κάθε χρωματισμό θέλει διαφορετικο controller (σε περίπτωση που μπουν και πέραν του λευκού ταινιες);

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα ότι δεν αξίζει εκτός και αν απλά θέλεις ένα Moon Light ή λίγο έχτρα στο υπάρχον.

Εξαίρεση αν το έχεις με της κατασκευές / είναι hobby σου έχεις ΠΟΛΛΑ εργαλεία και το κάνεις για την κατασκευή και όχι για το κόστος.

Εξηγούμε αν δεις τα Specs των φωτιστικών ενυδρείων τα Lumen είναι σχεδόν τα διπλά από ότι θα βρεις οικονομικά / εύκολα αν προσπαθήσεις να φτάσεις Lumen  ενός έτοιμου .

Πχ εγώ ξεκίνησα να κάνω Led το Rio 180 εκτός ότι δε μου αρέσει το πως το κόλλησα (απλά είδα ballast και το έκλεισα) με 120€ παίρνω το δικό του το Led φωτιστικό αν τα υπολογίσεις Profil αλουμινίου led controller ταινίες εργαλεία κτλ κτλ πλησιάζεις αν όχι ξεπερνάς το κόστος δε φτάνεις τα Lumen και αν τα φτάσεις σίγουρα δε θα εισαι στα ίδια Watt .

Αν θες να φτιάξεις κατι ποιο Custom με wrgb full spectrum κτλ κτλ ναι εκει το κόστος ενός Helalux με Controler πάει πολύ και ισως να συμφέρει.

Αλλά πρέπει να εχεις εργαλεία γιατι αν θα τα αγοράσεις για αυτό το σκοπό και τέλος δεν αξίζει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσο το έψαξα και με όσες γνώσεις έχω πάνω στις λεντοταινιες, ελάχιστες δλδ, κατέληξα στο εξής. 

Ο υπάρχων  φωτισμός είναι μια novolux 80 που βγαζει 819 lumen. 

Βάζοντας δύο σειρές απο μια ταινία led  που βρήκα σε κατάστημα ηλεκτρονικων 6500k με 1400lm/m  θα βγαζω γύρω στα 1900lm συνολικά.Το κόστος μαζί με προφίλ, controller, τροφοδοτικο είναι περιπου 50-55€. 

Επειδή ανάμεσα σε κατασκευή και έτοιμη λάμπα δεν ξέρω τελικά τι συμφέρει  σε σχέση με το  κόστος και την προσφερόμενη  απόδοση για αυτο ήθελα  την γνώμη των έμπειρων!

 

Link to comment
Share on other sites

Με 10 W kατανάλωση ή Led σου πόσα Watt uες γιατι αν ειναι να έχεις πολύ λιγοτερο Efficiency στον 1 χρόνο θα το πληρωσεις στη ΔΕΗ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Με 10 W kατανάλωση ή Led σου πόσα Watt uες γιατι αν ειναι να έχεις πολύ λιγοτερο Efficiency στον 1 χρόνο θα το πληρωσεις στη ΔΕΗ

Παναγιώτη εσύ  τι θα πρότεινες για  αναβάθμιση  του υπάρχον φωτισμού;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απαντήσει κάποιος για το φως πρέπει να μας πεις το λόγο αναβάθμισης, θέλω να βάλω ποιο δύσκολα φυτά πχ θέλω να τονίσω λίγο το κόκκινο ή το μπλέ για εφφέ ή θέλω να φτιάξω reef. Όπως και να έχει 80 cm ταινία θα σου δώσει λίγα lumen εχτρα και θα είσαι οκ πιστεύω. Αν πας για reef δεν έχω καμία ιδέα !!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Πριν απαντήσει κάποιος για το φως πρέπει να μας πεις το λόγο αναβάθμισης, θέλω να βάλω ποιο δύσκολα φυτά πχ θέλω να τονίσω λίγο το κόκκινο ή το μπλέ για εφφέ ή θέλω να φτιάξω reef. Όπως και να έχει 80 cm ταινία θα σου δώσει λίγα lumen εχτρα και θα είσαι οκ πιστεύω. Αν πας για reef δεν έχω καμία ιδέα !!! 

Ο λογος🤔🤔🤔; για τα φυτά που ήδη  υπάρχουν  και νομίζω πως χρειάζονται  λίγο παραπάνω φως όπως η ludwigia, λίγο κοκκινο-μπλε για την φωτοσύνθεση αλλά και για εφέ, για την καφε αλγη που νομίζω ένας λόγος ύπαρξής  της είναι και ο φωτισμός.

Οπότε στον υπάρχων τι θα ήταν καλύτερο  να προσθέσω; άλλη μια σειρά λευκό  ή κόκκινο-μπλε;

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες έχεις αναμμένα τα φώτα? Ξεκινά με μια ώρα εχτρα και ίσως να είσαι οκ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Εγώ πάντως με λίγο ψάξιμο που έκανα κατέληξα ότι δεν αξίζει εκτός και αν απλά θέλεις ένα Moon Light ή λίγο έχτρα στο υπάρχον.

Εξαίρεση αν το έχεις με της κατασκευές / είναι hobby σου έχεις ΠΟΛΛΑ εργαλεία και το κάνεις για την κατασκευή και όχι για το κόστος.

Εξηγούμε αν δεις τα Specs των φωτιστικών ενυδρείων τα Lumen είναι σχεδόν τα διπλά από ότι θα βρεις οικονομικά / εύκολα αν προσπαθήσεις να φτάσεις Lumen  ενός έτοιμου .

Πχ εγώ ξεκίνησα να κάνω Led το Rio 180 εκτός ότι δε μου αρέσει το πως το κόλλησα (απλά είδα ballast και το έκλεισα) με 120€ παίρνω το δικό του το Led φωτιστικό αν τα υπολογίσεις Profil αλουμινίου led controller ταινίες εργαλεία κτλ κτλ πλησιάζεις αν όχι ξεπερνάς το κόστος δε φτάνεις τα Lumen και αν τα φτάσεις σίγουρα δε θα εισαι στα ίδια Watt .

Αν θες να φτιάξεις κατι ποιο Custom με wrgb full spectrum κτλ κτλ ναι εκει το κόστος ενός Helalux με Controler πάει πολύ και ισως να συμφέρει.

Αλλά πρέπει να εχεις εργαλεία γιατι αν θα τα αγοράσεις για αυτό το σκοπό και τέλος δεν αξίζει .

 

Καλησπέρα, μα καλά τρελάθηκες να δώσεις  317+139euro γιαυτό το φωτιστικό μαζί με τον κοντρόλλερ του;😵 Σου φτάνει ένα μόνο για αυτή για τη χρήση που το θες; Στη δικιά μου περίπτωση ας πούμε δεν είναι αρκετό 1 για να καλυψει τα 20lumen/lt

Αξιόπιστο λένε ότι είναι αλλά η μάρκα δεν λέει κάτι, γιατί τα παλιότερα φωτιστικά της juwel δεν χαλούσαν;

Φιλικά πάντα.

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Με 10 W kατανάλωση ή Led σου πόσα Watt uες γιατι αν ειναι να έχεις πολύ λιγοτερο Efficiency στον 1 χρόνο θα το πληρωσεις στη ΔΕΗ

 

Τα watt από μόνα τους δεν λένε κάτι τα lumen το cri και οι μοίρες του led είναι αυτό που νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις. Έχει τόσες πολλές επιλογές που καταντάει μπέρδεμα στο τέλος. Χωράει συζήτηση αυτό το θέμα.

 

Άλλη μια δεν παίρνει το καπάκι σου επάνω; Δηλαδή για εύκολη αναβάθμιση ενοώ @Chris Papapostolis

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε 120 εχω βρει το LED εργοστασιακό αντί για της T5 που εχω τώρα ... απλά αναφερα το άλλο ακριβώς όπως το είπες σαν την περίπτωση που θα άξιζε ενα Custom αν και το γλυκοκοίταζα μη το βρω καμία 200αρα ...  αλλα χωρις τον έχτρα Controller .

Το θέμα όμως δε θα προχωρήσει ετσι και αλλιώς καθώς σκέπτομαι άλλο ενυδρείο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φωτιστικό η βλακεία του είναι ότι και στο 120cm και στο 150cm έχει τα ακριβώς ίδια lumen επομένως για  μένα που και το δεύτερο είναι μικρο  δεν. Για το Helia εννοώ.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Άλλη μια δεν παίρνει το καπάκι σου επάνω; Δηλαδή για εύκολη αναβάθμιση ενοώ @Chris Papapostolis

Έχει χώρο για άλλες δύο λάμπες το καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Chris Papapostolis έγραψε:

Έχει χώρο για άλλες δύο λάμπες το καπάκι.

Και με 2 λαμπες είσαι γύρω στα 13-14lumen ανά λίτρο, δεν ξέρω άμα σε συμφέρει έχουν και 38E η μια. Από την άλλη πρέπει να αντέχουν πάρα πολλά χρόνια;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ice-Man έγραψε:

Και με 2 λαμπες είσαι γύρω στα 13-14lumen ανά λίτρο, δεν ξέρω άμα σε συμφέρει έχουν και 38E η μια. Από την άλλη πρέπει να αντέχουν πάρα πολλά χρόνια;

Και με δύο λάμπες χαμηλά νομίζω είμαι πάλι. Οπότε που καταληγουμε; τι θα ήταν το πιο συμφέρον  και αποτελεσματικό να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί κάνουν αυτό που λες με τα προφίλ αλουμινίου και led ταινία, έχει και λάμπες σαν τις φθορίου led, προβολάκια φτηνά led. Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει προβόλια, στις δικές σου διαστάσεις έχει και ενυδρειακά φώτα για καπάκι η χωρίς.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι.

Αν ήθελα να φτιάξω τώρα ένα φωτισμό για φυτεμένο ενυδρείο, χωρίς να ξεφύγει πολύ το μπάτζετ, θα χρησιμοποιούσα αυτή τη λεντοταινια κ μόνο.

https://www.thepowershop.gr/p/fotismos/tainies-led/tainies-led/2645-tainia-led-v-tac-smd-5730-6500k-psychro-lefko-5-metra-12v-20w-120-leds-2000-lumens-metro-100-lm-w-cri-90-ip20-212161.html

 

Τρεις σειρές μέσα σε προφίλ. 

Οι συγκεκριμένες έχουν CRI >90 που σημαίνει πιο φυσικά χρώματα. Και μεγάλη ισχύ. Με το dimmer βέβαια θα ρυθμιστούν σε χαμηλότερα επίπεδα κάτι που θα αυξήσει κατά πολύ κ τη διάρκεια ζωής τους.

Ένα τροφοδοτικό, ένα wifi controller σαν αυτο  και έτοιμο. 

 

Εναλλακτικά θα μπορούσε η μια σειρά να είναι αντίστοιχη ταινία 4000Κ, αλλά ανεβάζει το κόστος αφού θα χρειαστεί άλλη μια 5μετρη ταινια. (Δύσκολα πλέον μπορείς να αγοράσεις 1 μέτρο μονο)

 

Επιπλέον σε αυτά μπορεί να μπει και μια σειρά full spectrum σε δικό της dimmer για καλύτερο εφέ αλλά κ πρακτική συνεισφορά στα φυτά. Αυτό βέβαια μπορεί να μπει κ αργότερα σε δεύτερη φάση. 

 

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλησπέρα κ πάλι.

Αν ήθελα να φτιάξω τώρα ένα φωτισμό για φυτεμένο ενυδρείο, χωρίς να ξεφύγει πολύ το μπάτζετ, θα χρησιμοποιούσα αυτή τη λεντοταινια κ μόνο.

https://www.thepowershop.gr/p/fotismos/tainies-led/tainies-led/2645-tainia-led-v-tac-smd-5730-6500k-psychro-lefko-5-metra-12v-20w-120-leds-2000-lumens-metro-100-lm-w-cri-90-ip20-212161.html

 

Τρεις σειρές μέσα σε προφίλ. 

Οι συγκεκριμένες έχουν CRI >90 που σημαίνει πιο φυσικά χρώματα. Και μεγάλη ισχύ. Με το dimmer βέβαια θα ρυθμιστούν σε χαμηλότερα επίπεδα κάτι που θα αυξήσει κατά πολύ κ τη διάρκεια ζωής τους.

Ένα τροφοδοτικό, ένα wifi controller σαν αυτο  και έτοιμο. 

 

Εναλλακτικά θα μπορούσε η μια σειρά να είναι αντίστοιχη ταινία 4000Κ, αλλά ανεβάζει το κόστος αφού θα χρειαστεί άλλη μια 5μετρη ταινια. (Δύσκολα πλέον μπορείς να αγοράσεις 1 μέτρο μονο)

 

Επιπλέον σε αυτά μπορεί να μπει και μια σειρά full spectrum σε δικό της dimmer για καλύτερο εφέ αλλά κ πρακτική συνεισφορά στα φυτά. Αυτό βέβαια μπορεί να μπει κ αργότερα σε δεύτερη φάση. 

 

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη. 

Έτσι σκεφτόμουν  και εγώ να κάνω την κατασκευή και μετα και την δική σου πρόταση έτσι θα γίνει. Αντώνη  ευχαριστώ  για την βοήθεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...