Jump to content

60λιτρο με πλατυ


Vasilis Kalaitzis

Recommended Posts

Τώρα που το λες ναι τα τεστ τα είχα σε ένα παράθυρο μαζί με τις τροφές. Λες να ήταν αλλοιωμένες οι μετρήσεις; Αλλά ήταν καινούρια τα τεστ... κι εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο να ανέβασε τόσα πολλά νιτρικά. Δεν αμέλησα ποτέ τις αλλαγές και ναι οκ τάιζα λίγο παραπάνω αλλά μη φανταστείς... λογικές ποσότητες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Vasilis Kalaitzis said:

Τώρα που το λες ναι τα τεστ τα είχα σε ένα παράθυρο μαζί με τις τροφές. Λες να ήταν αλλοιωμένες οι μετρήσεις; Αλλά ήταν καινούρια τα τεστ... κι εμένα πάντως μου φαίνεται περίεργο να ανέβασε τόσα πολλά νιτρικά. Δεν αμέλησα ποτέ τις αλλαγές και ναι οκ τάιζα λίγο παραπάνω αλλά μη φανταστείς... λογικές ποσότητες

Δεν ειναι απιθανο να την εχουν ακουσει τα τεστ απο τον ηλιο. Για αυτο λενε φυλαξη σε δροσερο και σκιερο μέρος. Μου εχουν στείλει τεστ ολοκαινουργια που ηταν στον ηλιο και εδειχναν οτι να ναι σε κάθε μέτρηση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GVC έγραψε:

Δεν ειναι απιθανο να την εχουν ακουσει τα τεστ απο τον ηλιο. Για αυτο λενε φυλαξη σε δροσερο και σκιερο μέρος. Μου εχουν στείλει τεστ ολοκαινουργια που ηταν στον ηλιο και εδειχναν οτι να ναι σε κάθε μέτρηση.

Μακάρι να ισχύει αυτό. Για σιγουριά εγώ κάνω μια αλλαγή και σήμερα και αύριο πάω να αγοράσω ένα τεστ καινούριο για να έχω καθαρή εικόνα... και πριν μια ώρα μέσα σε όλα αυτά γέννησε και το ένα θηλυκό 👌

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vasilis Kalaitzis said:

Μακάρι να ισχύει αυτό. Για σιγουριά εγώ κάνω μια αλλαγή και σήμερα και αύριο πάω να αγοράσω ένα τεστ καινούριο για να έχω καθαρή εικόνα... και πριν μια ώρα μέσα σε όλα αυτά γέννησε και το ένα θηλυκό 👌

Για να μην μπαίνεις σε περιττά έξοδα μιας και θα ακολουθήσουν με το μεγάλο ενυδρείο... :P

Πάρε νερό από το ενυδρείο και να σου κάνουν μια σειρά τεστ στο πετσοπάδικο. Πρώτα κάνε με τα δικά σου και σύγκρινε τις τιμές. Αν δεις ότι όλα τα αποτελέσματα είναι αλλού νταλού τότε πάρε καινούργια τεστ. αν δεις ότι και το πετσοπαδικο βγάζει τα ίδια νούμερα με σένα, τότε αλλού είναι το πρόβλημα και σίγουρα όχι στα τεστ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Για να μην μπαίνεις σε περιττά έξοδα μιας και θα ακολουθήσουν με το μεγάλο ενυδρείο... :P

Πάρε νερό από το ενυδρείο και να σου κάνουν μια σειρά τεστ στο πετσοπάδικο. Πρώτα κάνε με τα δικά σου και σύγκρινε τις τιμές. Αν δεις ότι όλα τα αποτελέσματα είναι αλλού νταλού τότε πάρε καινούργια τεστ. αν δεις ότι και το πετσοπαδικο βγάζει τα ίδια νούμερα με σένα, τότε αλλού είναι το πρόβλημα και σίγουρα όχι στα τεστ...

 

Καλά ναι όντως αυτό που λες θα κάνω. Γενικά για ότι απορίες έχω σχετικά με το καινούριο ενυδρείο λες να κάνω άλλο θέμα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Μια παρουσίαση καλή θα ήταν. Μιας και κάθε σύστημα είναι διαφορετικό από το άλλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα τα πρωί πήγα στο πετσοπ με το νερό του ενυδρείου και η μέτρηση βγήκε 40. Οπότε μάλλον τα τεστ τα έκαψα στον ήλιο αλλιώς δεν ξέρω λογική εξήγηση του πως να ήταν τα νιτρικά 150 πριν 5 μέρες και σήμερα 40... επίσης ήθελα να ρωτήσω αν επαρκούν 110 λίτρα για 5 πλάτυ και ένα κοπαδάκι νεον τέτρα και αν μπορούν να συμβιώσουν μαζί. (διαβασα οτι τα τετρα θέλουν ξύλα στην διακόσμηση και ξέρω οτι στα πλάτυ αποφεύγεται το ξύλο... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έβαλα Silvertip Tetra  σε Guppy μου τα κυνήγαγαν .

Μέτρα σήμερα με το δικό σου πόσα είναι τα No3 πριν πετάξεις τα Test.

Τα φυτά τρώνε νιτρικά αν το τάισμα / ρύποι από τα ψάρια είναι λιγότεροι από όσους θέλουν τα φυτά θα μειώνεται και θα θέλεις λίπασμα ή να ταΐζεις παραπάνω /βάλεις Extra ψάρια :D

Αν πράγματι είχες 150 και έπεσαν σε 40 τότε απλά ανακάτεψες βυθό ανέβασε στιγμιαία αμμωνία και το φίλτρο σου το έκανε No2 και μετα No3 και τα φυτά το εξαφάνισαν .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα και με τα δικά μου και μου βγάζει την μια 100 και μετα απο 5 λεπτά 50 🤪 υπάρχει κάποιο κοπαδόψαρο ίδιο στυλ με τα τετρα που μπαίνει σε 110 λίτρα με πλατυ με άνεση;; Να είναι λίγο πιο μεγάλο να μην κινδυνεύει;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κυνδινέυουν τα Tetra αλλά τα Πλατυ :D 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Δεν κυνδινέυουν τα Tetra αλλά τα Πλατυ :D 

Σοβαρά μιλάς? Μπορούν να κυνηγήσουν πλάτι τα ψαράκια 😈μήκους 2εκ δεν είχα διαβάσει πουθενά για επιθετική συμπεριφορά αλλά για να το λες. Καλά θα δω τι θα κάνω πάντως δεν το ρισκάρω να έχω κυνηγητά

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Vasilis Kalaitzis έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα τα πρωί πήγα στο πετσοπ με το νερό του ενυδρείου και η μέτρηση βγήκε 40. Οπότε μάλλον τα τεστ τα έκαψα στον ήλιο αλλιώς δεν ξέρω λογική εξήγηση του πως να ήταν τα νιτρικά 150 πριν 5 μέρες και σήμερα 40... επίσης ήθελα να ρωτήσω αν επαρκούν 110 λίτρα για 5 πλάτυ και ένα κοπαδάκι νεον τέτρα και αν μπορούν να συμβιώσουν μαζί. (διαβασα οτι τα τετρα θέλουν ξύλα στην διακόσμηση και ξέρω οτι στα πλάτυ αποφεύγεται το ξύλο... 

Θα ήταν προτιμότερο να μην μπερδέψεις τα ζωοτόκα ψάρια με tetra.

Ο λόγος οι εντελώς διαφορετικές παράμετροι νερού.

Τα ζωοτόκα χρειάζονται σκληρό νερό (πολλές φορές με προσθήκη αλατιού), σε αντίθεση με τα tetra που χρειάζονται μαλακό και όξινο νερό για να ζήσουν.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oκ άμα είναι θα χαρίσω σε κάποιον τα πλάτυ και θα κάνω το ενυδρείο μόνο με neon tetra. Πόσα λες να βάλω κοπαδάκι; Επίσης το ενυδρείο στην φώτο είναι δικό σου?? Τέλειο!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...