Jump to content

Upgrade Fluval 407 Bio media with Nitro Ring ii


Recommended Posts

 

Πριν 3 ημέρες καθάρισα το πρό φίλτρο της Eihem , σήμερα ήταν ημέρα καθαρισμού φίλτρου.

Έτσι αποφάσισα ότι θα κάνω και ένα Upgrade χρησιμοποιώντας το δώρο της Koihellas από την κοπή πίτας 2023.

Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν να αλλάξω ένα μόνο καλαθάκι του 407 από τα 3 που έχω αλλά τελικά η διαφορά ποιότητας ήταν τεράστια και αποφάσισα ότι θα βάλω όλο το κουτί.

Έστω και αργά ευχαριστώ την @Aquazone Team @Husky_Jimκαι την Koi Hellas για το δώρο .

Πλέον εχω

1) Ένα καλαθάκι που έχει της πέτρες που ειχε η κασετίνα του Juwel και τα κεραμικά του Fluval,

2)Ένα καλαθακι που έχει τα Lotus root nitro ring ii και μερικα HS Bacto rings για τα κενά /μπόλι καθώς είναι τεράστια.

3)Ένα καλαθάκι που εχει βασικά HS bacto rings και όσα LOTUS είχαν απομείνει .

Μεχρι να περασει καιρός να κανω Test κτλ κτλ δε μπορώ να πω πολλά περα από τα εμφανή .

1)Είναι τεράστια και στο καλαθάκι του Fluval 407 ζόρισαν /χώρεσαν λίγα .

2)φαίνεται να έχουν σαφέστατα περισσότερη επιφάνια από τα Rings οπότε μάλλον θα είμαι στα ίδια ή καλλίτερα , δλδ στο καλαθάκι χώρεσαν περίπου 700 ml ενώ πχ θα χώραγαν 900 ml από τα Rings .

3)Ρουφάνε νερό σαν τρελά  και κόβουν την ροή σαφέστατα λιγότερο από τα Rings .

4) Μένει να δω αν θα αφαιρούν NO3 που λέει στο κουτί :D λόγο της τεράστιας επιφάνειάς / απορροφητικότητας κτλ κτλ όπως γράφει το κουτί.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αντικατάστησες όλο το υλικό; Αν ναι αυτό είναι λάθος, συνήθως το αλλάζουμε σταδιακά έχεις κι'άλλο φίλτρο πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι περίπου τα 2/5 του υλικού και μάλιστα το κάτω που χτύπαγε πρώτο στο νερό που λογικά είχε την μεγαλύτερη αποικία έμεινε ανέπαφο αλλά είναι πλέον δεύτερο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...