Jump to content

Βοήθεια με ψαροσυνθεση;


Recommended Posts

Καλημερααα😇 

Όπως λέει κι ο τίτλος, ριχτε ρε παιδια ιδέες για κατοίκους blackwater ενυδρείου... 

 

Θα μπει σίγουρα μια καλή ομάδα καρδιναλίων (40+), από κει και πέρα οι σκέψεις είναι οι εξής :

1) να μείνουν μόνο αυτοί και να γίνουν καμία 60αρια

2) καμία 15αρια κορυ

3) 6-7 ανκιστρακια ή/και αλλά πλεκο

4) νανοκιχλιδες (ραμ η απιστο)

5) γαρίδες;

6) ένα ακόμα κοπάδι τετρα (χατσετ; )

7) ???

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

1) να μείνουν μόνο αυτοί και να γίνουν καμία 60αρια -   ένα σουπερ κοπάδι από ένα είδος προσωπικά είναι το αγαπημένο μου ακόμα και σε ενυδρείο 200 λίτρων++

2) καμία 15αρια κορυ - εφ'όσον θέλεις κάτι για τον βυθό ναι. 

3) 6-7 ανκιστρακια ή/και αλλά πλεκο - προσωπικά δεν θα έβαζα. Ίσως πήγαινα σε κοπάδι οτόκυκλων.

4) νανοκιχλιδες (ραμ η απιστο) - Apisto νομίζω θα δείξουν καλύτερα.

5) γαρίδες;  -  ίσως είμαι λάθος εδω αλλά κάποια είδη δεν είναι άνετα σε τέτοιο περιβάλλον. Ποιά είδη όμως μπορούν να επιβιώσουν δεν το γνωρίζω.

6) ένα ακόμα κοπάδι τετρα (χατσετ; ) -  χατσετ ή ροδόστομους ή αρλεκίνους διαφορετικά τα περισσότερα τετρα, rasbora. 

7) ??? - εφ'όσον πιάσεις τις απαιτήσεις τους σε σκληρότητες δες και τα chocolate gourami για κάτι διαφορετικό (τελευταία κυκλοφορούν στην ελλάδα). Τα σκαλάρια θα έδειχναν πολύ πάντως αλλά σε συνδυασμό με τα μικρόψαρα που θέλεις να βάλεις ίσως δεν είναι καλή ιδέα. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 

👍

 

Απιστο + κορυ ή διαλέγω ένα;  Ποσα ψαρακια απο νανοκιχλιδες να βαλω; Χαρεμι/ζευγάρι ή ομαδούλα 6-7 με 2 αρσενικά;

 

Για σκαλάρια το σκεφτόμουν κι εγώ σε μια φάση. Αν το επιχειρούσα θα έμπαιναν μονα τους 10-12 ατομα αντε με κανενα γατοψαρο, αλλα τελικα το απεριψα λογω λιτρων διαστασεων

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για πόσα λίτρα μιλάμε?

Θεωρητικά μπορείς και cory και απιστο. Τώρα αν μπουν δύο αρσενικά σίγουρα όταν συναντιούνται θα πέφτει ξύλο οπότε για μένα καλύτερα 1 χαρέμι. 

Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες όμως για το ενυδρείο (διαστάσεις,φίλτρανση κτλ). Σχετικά με το blackwater έχεις σκεφτεί πως θα το πετύχεις/διατηρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Βασικά για πόσα λίτρα μιλάμε?

Θεωρητικά μπορείς και cory και απιστο. Τώρα αν μπουν δύο αρσενικά σίγουρα όταν συναντιούνται θα πέφτει ξύλο οπότε για μένα καλύτερα 1 χαρέμι. 

Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες όμως για το ενυδρείο (διαστάσεις,φίλτρανση κτλ). Σχετικά με το blackwater έχεις σκεφτεί πως θα το πετύχεις/διατηρήσεις?

 

240λ ειναι, 120χ40χ50. Πολλα ξυλα, ξερα φυλλα, φυτα επιφανειας και λιγα ακομα ευκολα (ανουμπιες, μικροσορουμ). Με ενα fluval 307 τρεχει για την ωρα, αν χρειαστει στο μελλον θα μπει και ενα εξτρα eheim 2217 ή ένα αστρο 2202

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Κααααπως έτσι θα καταλήξει λογικά. Θα μπουν ακόμα 1-2εκ άμμου και ίσως 1-2 ξυλαράκια μαζί με τα φυτά που ελπίζω να μου δώσουν λίγες σκιές 

IMG_20230721_212159.jpg

IMG_20230721_212148.jpg

IMG_20230721_212122.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...