Jump to content

Ενυδρειο 60 λιτρων !!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα την βοήθεια σας και πολλές συμβουλές για το εενυδρειο μου των 60 λιτρων (αν όχι 60, 80λιτρα) 

Το ενυδρείο θα αρχίσει να δουλεύει γύρω στον Σεπτέμβριο. Είναι σχετικά καινούργιο,  το είχα χρησιμοποιήσει ποιο παλιά. Θα χρειαστώ συμβουλές όπως τι εύκολα φυτά να βάλω, τι εξοπλισμό πρέπει να περιέχω όπως και διποτε , αν πρέπει να βάλω άμμο ή χαλίκι και το θέμα που με απασχολεί περισσότερο είναι τα ψάρια 

Θέλω κάτι "μεγαλουτσικο" και όχι μικρά ψάρια σε κοπάδια. 

(Αυτήν την στιγμή δεν είμαι στην πόλη μου έχω έρθει σε νησί για να βοηθήσω στο οικογενειακό μαγαζί μας,που σημαίνει ότι θα βγάλω λεφτά για να πάρω πράγματα που θα μου προτείνετε) 

Και κάτι άλλο δεν θυμάμαι τις διαστάσεις άμα με ρωτήσετε 

Link to comment
Share on other sites

Dwarf gurami, υπέροχα ψαράκια!

 

Εύκολα φυτά είναι οι ανουμπιες, τα μικροσορουμ, το κέρατοφυλλο, το πολυσπερμα κ.α. δες εδώ 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/?advanced_search_submitted=1&content_field_30[Easy]=Easy&&&&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποτι μου είπε ένας συγγενείς του οποίου του είπα να μου στειλει τις διαστάσεις του ενυδρείου μου είπε ότι είναι 58×42×30 άρα 73 λιτρα άμα δεν κάνω λάθος( Άρα δεν είναι ούτε 60 ούτε 80 λοτρα )Κατι άλλο είναι τα ψάρια μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ψάρια μπορώ να βάλω σας παρακαλώ, για να κάνω την έρευνα μου από αυτά που θα μου πείτε για να καταλήξω σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Λοιπόν αποτι μου είπε ένας συγγενείς του οποίου του είπα να μου στειλει τις διαστάσεις του ενυδρείου μου είπε ότι είναι 58×42×30 άρα 73 λιτρα άμα δεν κάνω λάθος( Άρα δεν είναι ούτε 60 ούτε 80 λοτρα )Κατι άλλο είναι τα ψάρια μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ψάρια μπορώ να βάλω σας παρακαλώ, για να κάνω την έρευνα μου από αυτά που θα μου πείτε για να καταλήξω σε ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα 

 

Εσύ τι θέλεις να βλέπεις είναι το θέμα. Επιλογές έχεις από νανοκιχλιδες (ταγκανικα, Αμαζονίου), κοπαδακι (ντανιο, τετρα), ζωοτόκα, γατοψαρακια, λαβύρινθοψαρα, κλπ.

 

Τι στήσιμο σκέφτεσαι; Φυτά, ξύλα πέτρες;

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

 

Εσύ τι θέλεις να βλέπεις είναι το θέμα. Επιλογές έχεις από νανοκιχλιδες (ταγκανικα, Αμαζονίου), κοπαδακι (ντανιο, τετρα), ζωοτόκα, γατοψαρακια, λαβύρινθοψαρα, κλπ.

 

Τι στήσιμο σκέφτεσαι; Φυτά, ξύλα πέτρες;

Άμα βαλω ένα ασημένιο καρχαρία  και κανένα λαβυρινθοψαρο θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα? 

Τώρα με την διακόσμηση είπα να φυτέψω 2,3 εύκολα φυτά να βάλω λίγες πέτρες και μπορεί ένα μικρό ξύλο 

ΕΡΩΤΗΣΗ:  τα φυτά χρειάζονται άμμο ή χώμα(φυσικά κατάλληλο για το ενυδρειο)?

 

Link to comment
Share on other sites

Ασημένιο καρχαρία εννοείς αυτό; Αν ναι, θέλεις άλλο ένα μηδενικό στα λίτρα του ενυδρείου που θα στήσεις :D

 

Για τα φυτά και τις γενικότερες συνθήκες, σίγουρα θα χρειαστεί να καταλήξεις σε τι θα φυτέψεις. Ιδιαίτερα υποστρώματα χρειάζονται τα απαιτητικά φυτά, όμως αν πας σε τέτοια θα χρειαστεί να υπολογίσεις και φωτισμούς, διοξείδια, λίπανση κλπ. Για τα απλά φυτά δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Ασημένιο καρχαρία εννοείς αυτό; Αν ναι, θέλεις άλλο ένα μηδενικό στα λίτρα του ενυδρείου που θα στήσεις :D

 

Για τα φυτά και τις γενικότερες συνθήκες, σίγουρα θα χρειαστεί να καταλήξεις σε τι θα φυτέψεις. Ιδιαίτερα υποστρώματα χρειάζονται τα απαιτητικά φυτά, όμως αν πας σε τέτοια θα χρειαστεί να υπολογίσεις και φωτισμούς, διοξείδια, λίπανση κλπ. Για τα απλά φυτά δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο. 

Σωστά θα χρειαστώ φυτά τα οποία να μην θέλουν πολλές διαδικασίες μαιας και σχετικά είμαι αρχάριος ακόμα 😅

Λοιπόν τώρα από τα ψάρια αποφάσισα τα dwarf gurami τα οποία  με έχουν αφήσει με το στόμα ανοιχτό....επίσης είδα πως καλοί συγκάτοικοι αυτών των ψαριων είναι τα corydoras 

Θα ήθελα αν μπορέσετε να  με ενημερώσετε άμα αυτό όντως ισχύει 

Ή αν μπορέσετε να με ενημερώσετε για  κανέναν άλλο συγκάτοικο για τα εκπληκτικά αυτά ψαράκια.

(Να θυμίσω το ενυδρείο είναι 74 λιτρα ) 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα σε ολους 

λοιπον σκεφτηκα μήπως μπορώ να βάλω ένα κοπάδι από τιγράκια barbs μιας και είναι πολύ ωραία 

Αν δεν κάνουν τότε θα βάλω dwarf gourami 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Διάβασε εδώ 

Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι λίγο μικρό για ένα καλό κοπαδακι από αυτά.. και θα έχεις θέματα με την συμπεριφορά τους..είναι όμορφα ψαράκια αλλά μπορεί να σου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω με το κυνήγι 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπέρα!! Διάβασε εδώ 

Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι λίγο μικρό για ένα καλό κοπαδακι από αυτά.. και θα έχεις θέματα με την συμπεριφορά τους..είναι όμορφα ψαράκια αλλά μπορεί να σου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω με το κυνήγι 🙂

 

Ήθελα να πω το ενυδρειο δεν είναι 60 λιτρα αλλά 73 

Αν δεν κάνουν και για αυτά τα λίτρα λες να πάρω dwarf gourami 

??

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2023 at 5:22 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Καλησπέρα!! Διάβασε εδώ 

Θεωρώ ότι το ενυδρείο είναι λίγο μικρό για ένα καλό κοπαδακι από αυτά.. και θα έχεις θέματα με την συμπεριφορά τους..είναι όμορφα ψαράκια αλλά μπορεί να σου κάνουν το ενυδρείο άνω κάτω με το κυνήγι 🙂

 

Μια άλλη ερώτηση 

Αν δεν χωράει μια ομάδα των 6 ατόμων θα πειράξει άμα πάρω μια ομάδα των 5 ατόμων? 

Επίσης για το υπόστρωμα  τι μου  προτείνετε ? Τι πρέπει να αγοράσω 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές έχεις σε ψάρια αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην πέσεις στη παγίδα των 5-6 ψαριών για να νομίζεις ότι έχεις κοπάδι γιατί 6 ψάρια δεν είναι κοπάδι εκτός κ αν μιλάμε για μεγαλύτερα ψάρια άνω των 12-15εκ. Δεν σου λέω να μη βάλεις ότι θέλεις απλά για να δεις αντικειμενικά φυσική συμπεριφορά τουλάχιστον σε κοπαδόψαρα (αρσενικά να τσακώνονται, ιεραρχία, μέχρι και ζευγαρώματα) και αν καταλήξεις τελικά σε αυτά χρειάζεται καλός αριθμός, πράγμα το οποίο με 6 ψάρια είναι πολύ σπάνιο αν όχι απίθανο να πετύχεις. 

Όσο για αυτά που προτείνεις: 

Καρχαρίες 

Dwarf gourami ✔️ Αν αναφέρεσαι στα colisa laila, έχουν πανέμορφα χρώματα. 

                             Για μένα είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια τα παραπάνω και μπορούν να γίνουν επιθετικά είδικα με του ίδιου είδους οπότε σκέψου καλά αν θέλεις πάνω από 1.

                            ✔️ Ασφαλέστερη επιλογή κατ' εμέ -> Honey gourami (Trichogaster chuna).

 

Corydoras ✔️ Δεν γνωρίζω αν θεωρούνται ιδανικοί συγκάτοικοι για gourami. Θεωρητικά ναι γιατί κολυμπούν σε διαφορετική ζώνη. Στα λίτρα σου πάντως μπαίνει μια ομάδα.

Tiger barbs ✔️Και ναι και όχι. Δεδομένου του τελικού μεγέθους και ότι είναι πολύ κινητικά, τα λίτρα που έχεις ίσως αποδειχθούν λίγα μακροπρόθεσμα. Δεν θα τα έβαζα μαζί με άλλα ψάρια πάντως γιατί τείνουν να τσιμπούν πτερύγια οπότε αν το αποφασίσεις να βάλεις τότε για μένα μόνο αυτά και τίποτα άλλο. Πολύ όμορφα ψαράκια πάντως με χαρακτήρα και στο τάισμα γίνετια της μουρλής... 5 πάντως μην το κάνεις, είναι κρίμα. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Επίσης για το υπόστρωμα  τι μου  προτείνετε ? Τι πρέπει να αγοράσω 

Αναλόγως το μπατζετ σου και τι θέλεις. Αν θέλεις να φυτέψεις τότε καλύτερα κάποιο υπόστρωμα. Γίνεται και σε άμμο απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις ικανοποιητική ανάπτυξη εκεί και παίζει ρόλο και το φυτό. Πάντως ψάξου στο ιντερνετ και στις παρουσιάσεις ενυδρείων εδώ και δες στησίματα με άμμο, μπορεί να εμπνευστείς κατάλληλα. 

 

Καλή αρχή από μένα,

 

 

 

 

                    

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Επιλογές έχεις σε ψάρια αλλά θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην πέσεις στη παγίδα των 5-6 ψαριών για να νομίζεις ότι έχεις κοπάδι γιατί 6 ψάρια δεν είναι κοπάδι εκτός κ αν μιλάμε για μεγαλύτερα ψάρια άνω των 12-15εκ. Δεν σου λέω να μη βάλεις ότι θέλεις απλά για να δεις αντικειμενικά φυσική συμπεριφορά τουλάχιστον σε κοπαδόψαρα (αρσενικά να τσακώνονται, ιεραρχία, μέχρι και ζευγαρώματα) και αν καταλήξεις τελικά σε αυτά χρειάζεται καλός αριθμός, πράγμα το οποίο με 6 ψάρια είναι πολύ σπάνιο αν όχι απίθανο να πετύχεις. 

Όσο για αυτά που προτείνεις: 

Καρχαρίες 

Dwarf gourami ✔️ Αν αναφέρεσαι στα colisa laila, έχουν πανέμορφα χρώματα. 

                             Για μένα είναι πολύ ευαίσθητα ψάρια τα παραπάνω και μπορούν να γίνουν επιθετικά είδικα με του ίδιου είδους οπότε σκέψου καλά αν θέλεις πάνω από 1.

                            ✔️ Ασφαλέστερη επιλογή κατ' εμέ -> Honey gourami (Trichogaster chuna).

 

Corydoras ✔️ Δεν γνωρίζω αν θεωρούνται ιδανικοί συγκάτοικοι για gourami. Θεωρητικά ναι γιατί κολυμπούν σε διαφορετική ζώνη. Στα λίτρα σου πάντως μπαίνει μια ομάδα.

Tiger barbs ✔️Και ναι και όχι. Δεδομένου του τελικού μεγέθους και ότι είναι πολύ κινητικά, τα λίτρα που έχεις ίσως αποδειχθούν λίγα μακροπρόθεσμα. Δεν θα τα έβαζα μαζί με άλλα ψάρια πάντως γιατί τείνουν να τσιμπούν πτερύγια οπότε αν το αποφασίσεις να βάλεις τότε για μένα μόνο αυτά και τίποτα άλλο. Πολύ όμορφα ψαράκια πάντως με χαρακτήρα και στο τάισμα γίνετια της μουρλής... 5 πάντως μην το κάνεις, είναι κρίμα. 

 

Αναλόγως το μπατζετ σου και τι θέλεις. Αν θέλεις να φυτέψεις τότε καλύτερα κάποιο υπόστρωμα. Γίνεται και σε άμμο απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις ικανοποιητική ανάπτυξη εκεί και παίζει ρόλο και το φυτό. Πάντως ψάξου στο ιντερνετ και στις παρουσιάσεις ενυδρείων εδώ και δες στησίματα με άμμο, μπορεί να εμπνευστείς κατάλληλα. 

 

Καλή αρχή από μένα,

 

 

 

 

                    

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις συμβουλές 

Κατέληξα στο ότι δεν θα βάλω tiger barbs γιατί δεν θέλω να ρισκάρω τίποτα και πάνω από όλα η υγεία του ψαριού 

Τώρα σκέφτομαι για το Honey gourami

Το οποίο είναι καταπληκτικό ψαρι όπως και για το corydoras αλλά για να είμαι σίγουρος και επειδή θέλω να έχω και άλλες επιλογές θέλω να σε ρωτήσω τι άλλο πιστεύεις ότι θα ταιριάζει στα λίτρα μου (το μόνο που δεν θέλω είναι κάτι πολύ μικρό άμα θες για γούστο μου ) 

Για φυτά θα δω ακόμα το σκέφτομαι και άμα βγω σε ικανοποιητικό αποτέλεσμα θα στείλω εδώ πέρα για την άποψή σας 

Link to comment
Share on other sites

Σου βάζω μία μικρή λίστα με όμορφα κοπαδόψαρα κατά τη γνώμη μου, που μπαίνουν στα λίτρα σου, μπορείς να τα βρεις, με ότι μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή και δεδομένου του τελικού μεγέθους και όχι του συνήθης αγοραστικού. 

Cardinal Tetra

Black neon tetra

Penguin Tetra

Emperor Tetra (Nematobrycon Palmeri)

Blue Emperor Tetra (Inpaichthys Kerri)

Silvertip Tetra

X-Ray Tetra

Nanostomus Beckfordi

Pseudomugil Getrudae

Pseudomugil Furcatus

Zebra Danio

Leopard Danio

Melanotaenia Praecox (λίγο μεγαλύτερα από όλα τα παραπάνω) 

 

Άλλα μη κοπαδόψαρα:

Guppy

Platy 

Molly (όχι sailfin)

 

Αμερικάνικες Κιχλίδες και πολύ καλό διάβασμα για αυτές πριν αποφασίσεις να βάλεις.

Apistogramma Cacatuoides

Apistogramma Agassizii 

 

Αφρική δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει αλλά το σημειώνω (δύο μικρά είδη και όχι μαζί):

Neolamprologus Multifasciatus

Lamprologus Ocellatus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Σου βάζω μία μικρή λίστα με όμορφα κοπαδόψαρα κατά τη γνώμη μου, που μπαίνουν στα λίτρα σου, μπορείς να τα βρεις, με ότι μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή και δεδομένου του τελικού μεγέθους και όχι του συνήθης αγοραστικού. 

Cardinal Tetra

Black neon tetra

Penguin Tetra

Emperor Tetra (Nematobrycon Palmeri)

Blue Emperor Tetra (Inpaichthys Kerri)

Silvertip Tetra

X-Ray Tetra

Nanostomus Beckfordi

Pseudomugil Getrudae

Pseudomugil Furcatus

Zebra Danio

Leopard Danio

Melanotaenia Praecox (λίγο μεγαλύτερα από όλα τα παραπάνω) 

 

Άλλα μη κοπαδόψαρα:

Guppy

Platy 

Molly (όχι sailfin)

 

Αμερικάνικες Κιχλίδες και πολύ καλό διάβασμα για αυτές πριν αποφασίσεις να βάλεις.

Apistogramma Cacatuoides

Apistogramma Agassizii 

 

Αφρική δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει αλλά το σημειώνω (δύο μικρά είδη και όχι μαζί):

Neolamprologus Multifasciatus

Lamprologus Ocellatus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wow ευχαριστώ πάρα πολύ για   όλα είναι  πάρα πολύ χρήσιμα αλλά νομίζω πως θα βάλω gouramis και corydoras 

Ερωτηση: πόσα gourami μπορώ να βάλω και πόσα corydoras και πόσα αρσενικά θηλυκά, τι πρέπει να προσέξω???

 

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα ξεκινήσεις το στήσιμο του ενυδρείου ; Από ότι καταλαβαίνω έχεις καταλήξει σε honey gurami kai corydoras ! 

Τα cory χρειάζονται αδιαμφισβήτητα άμμο για υπόστρωμα εκεί ζουν εκεί τρέφονται καλό είναι να βάλεις τουλάχιστον μία ομαδουλα των 6 κανείς δεν θα σου πουλήσει - χαρίσει θρυλικό η αρσενικό οπότε μία ομαδουλα για να έχεις πιθανότητα να υπάρχουν και τα δύο φύλα ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος tepe έγραψε:

Πότε θα ξεκινήσεις το στήσιμο του ενυδρείου ; Από ότι καταλαβαίνω έχεις καταλήξει σε honey gurami kai corydoras ! 

Τα cory χρειάζονται αδιαμφισβήτητα άμμο για υπόστρωμα εκεί ζουν εκεί τρέφονται καλό είναι να βάλεις τουλάχιστον μία ομαδουλα των 6 κανείς δεν θα σου πουλήσει - χαρίσει θρυλικό η αρσενικό οπότε μία ομαδουλα για να έχεις πιθανότητα να υπάρχουν και τα δύο φύλα ! 

Τέλεια αλλά θα χωρέσει μια ομάδα των 6 στα λίτρα μου? (73 λίτρα) και αν ναι πως θα ξεχωρίσω πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά θα θέλω και να διαλέξω? 

Για τα gourami σκέφτομαι να πάρω αυτο

Και εδώ επίσης πως θα ξεχωρίσω το αρσενικό με το θηλυκό? 

Για τα φυτά θα υπάρχει πρόβλημα αμμα τα βάλω σε άμμο , υπάρχουν ειδικά,? Αν ναι χρειάζομαι εύκολα.(για φυτά λέμε )

cobalt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Τέλεια αλλά θα χωρέσει μια ομάδα των 6 στα λίτρα μου? (73 λίτρα) και αν ναι πως θα ξεχωρίσω πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά θα θέλω και να διαλέξω? 

Για τα gourami σκέφτομαι να πάρω αυτο

Και εδώ επίσης πως θα ξεχωρίσω το αρσενικό με το θηλυκό? 

Για τα φυτά θα υπάρχει πρόβλημα αμμα τα βάλω σε άμμο , υπάρχουν ειδικά,? Αν ναι χρειάζομαι εύκολα.(για φυτά λέμε )

cobalt.jpg

Συγνώμη για την εικόνα προφανώς δεν χώραγε και δεν το πρόσεξα 

Τέλος πάντων το όνομα νομίζω είναι (blue powder gourami )

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις πουθενά στην Ελλάδα τουλάχιστον αρσενικά ή θηλυκά cory ! Δεν έχουν διμορφισμο οπότε μόνο ένας έμπειρος μπορεί να καταλάβει αλλά αφού έχουν μεγαλώσει και έχουν στρογγυλεψει ταθυλικα ! Αυτά που πουλάνε που είναι μικρά σε ηλικία δεν ξεχωρίζουν οπότε παίρνεις ένα μικρό κοπαδακι τουλάχιστον 6 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tepe έγραψε:

Δεν θα βρεις πουθενά στην Ελλάδα τουλάχιστον αρσενικά ή θηλυκά cory ! Δεν έχουν διμορφισμο οπότε μόνο ένας έμπειρος μπορεί να καταλάβει αλλά αφού έχουν μεγαλώσει και έχουν στρογγυλεψει ταθυλικα ! Αυτά που πουλάνε που είναι μικρά σε ηλικία δεν ξεχωρίζουν οπότε παίρνεις ένα μικρό κοπαδακι τουλάχιστον 6 

 Και για τα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις στρώσει η άμμος σου τα εύκολα φυτά δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα ! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε.

Στο ενυδρείου έχω ένα ζευγάρι Dwarf Gourami με ένα κοπάδι ember tetra. Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ.

Υπέροχα χρώματα έχει το αρσενικό. Το μόνο κακό είναι ότι μερικές φορές το θηλυκο μπορεί να γινει πολυ επιθετικο προς το αρσενικο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

καλησπέρα φίλε.

Στο ενυδρείου έχω ένα ζευγάρι Dwarf Gourami με ένα κοπάδι ember tetra. Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ.

Υπέροχα χρώματα έχει το αρσενικό. Το μόνο κακό είναι ότι μερικές φορές το θηλυκο μπορεί να γινει πολυ επιθετικο προς το αρσενικο.

 

 

Πωπω ευχαριστώ πάρα πολύ και πάρα πολύ ωραίο ενυδρείο έχεις 

 Βγηκα σε συμπέρασμα να πάρω 3 θηλυκά πιστεύετε πως άμα πάρω 3 θηλυκά να πάρω και 1 αρσενικό, ή θα ήταν καλύτερα να έχω 1 αρσενικό και 1 θηλυκό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...