Jump to content

Melanotaenia boesemani


Recommended Posts

Μια βοήθεια από τους ειδικούς!

Έχω πάρει ένα κοπάδι εδώ και ένα χρόνο ήταν αρκετά μικρες όταν τα πήρα αλλά ακόμα να πάρουν χρώμα.

Έχουν πάρει μέγεθος αλλά χρώμα σχεδόν καθόλου!

Πριν από μερικές εβδομάδες πήρα άλλες 4 και οι διαφορές στα χρώματα με τις παλιές είναι έντονες.

Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες

Δεν είχα καμία απώλεια εκτός από τίς Τσέρι που τίς καθάρισαν μέσα σε ένα μήνα!

Το ενυδρείο τρέχει έτσι πάνω από 2 χρόνια 

500 λίτρα

28  βαθμούς

Νερό βρύσης

10 boesemani

10 rednose

6 cory

6 clown

4 pearl gourami 

 

IMG_20230729_184320.jpg

IMG_20230729_184319.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό στη κάτω φωτογραφία μια χαρά χρώμα έχει πάρει. Σίγουρα είναι πολύ μικρός ακόμα σε σχέση με το τελικό μέγεθος οπότε πιστεύω όσο μεγαλώνει θα δεις και πιο έντονα χρώματα. Ενήλικο θυληκό δεν έχω δει δυστυχώς οπότε δεν μπορώ να σου πω. Τώρα αν βλέπεις φυσιολογική συμπεριφορά και από τα άλλα ψάρια και κυρίως από τα gourami δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Πάντως αν δεν το έχεις κάνει ήδη σου συνιστώ να ξεκινήσεις και ζωντανή τροφή. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Το αρσενικό στη κάτω φωτογραφία μια χαρά χρώμα έχει πάρει. Σίγουρα είναι πολύ μικρός ακόμα σε σχέση με το τελικό μέγεθος οπότε πιστεύω όσο μεγαλώνει θα δεις και πιο έντονα χρώματα. Ενήλικο θυληκό δεν έχω δει δυστυχώς οπότε δεν μπορώ να σου πω. Τώρα αν βλέπεις φυσιολογική συμπεριφορά και από τα άλλα ψάρια και κυρίως από τα gourami δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. Πάντως αν δεν το έχεις κάνει ήδη σου συνιστώ να ξεκινήσεις και ζωντανή τροφή. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία φωτογραφία είναι ένα από τα 4 καινούρια που έχουν σωστά χρώματα και τα έχω μόνο 1 μήνα 

Και την έβαλα για να δείξω την διαφορά με αυτά που έχω ένα χρόνο.

Ζωντανή τροφή είναι αλήθεια δεν δίνω.

Θα την δοκιμάσω αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μάλλον δεν ήταν "καλή" εξαρχής η αγορά μου :(

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος calmen έγραψε:

Η τελευταία φωτογραφία είναι ένα από τα 4 καινούρια που έχουν σωστά χρώματα και τα έχω μόνο 1 μήνα 

Και την έβαλα για να δείξω την διαφορά με αυτά που έχω ένα χρόνο.

Ζωντανή τροφή είναι αλήθεια δεν δίνω.

Θα την δοκιμάσω αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μάλλον δεν ήταν "καλή" εξαρχής η αγορά μου :(

 

Πιθανόν γιατί όσο μικρα και να τα πήρες, σε ένα χρόνο θα έπρεπε να έχουν βγάλει χρώματα. Πόσα είχες πάρει αρχικά; 6; Έχεις ξεχωρίσει φύλα;

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει 7 αλλά έχασα ένα μετά από 2 εβδομάδες

Τώρα έχω 10 τα 4 καινούρια που μάλλον είναι αρσενικά

Και από τα παλιά τουλάχιστον 2 είναι αρσενικά από μέγεθος και τα άλλα μάλλον θηλυκά αλλά κανένα δεν έχει χρώμα.

Υπάρχουν υβρίδια?

 

Link to comment
Share on other sites

Aν θα γουγλαρεις - melanotaenia boesemani patterns-

θα καταλαβεις, οτι δεν εχουν ολα τα boesemani ιδιες αποχρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω ο @SOTIRIS μπορει να σου λυσει την απορια.

Δες το βιντεο, , μηπως θα σε βοηθησει - https://www.youtube.com/watch?v=KB72ZFiX-S4

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! 

Μάλλον δεν πρέπει να περιμένω να αλλάξουν χρώμα μιας και πρέπει να είναι όλα θηλυκά!

 

Τζόκερ.. μάλλον έπρεπε να παίξω

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στις φωτογραφίες μοιάζουν όλα με θηλυκά εκτός της τελευταίας. Οι δικές μου τρώνε οτιδήποτε πέσει μέσα, πολλές φορές δυσκολεύομαι να ταΐσω βυθό.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι περίπου 5 χρονών αρσενικές, δυστυχώς η φωτογραφία τις αδικεί πάρα πολύ χρωματικά. Θα σου πρότεινα ποικιλία τροφών, επίσης κατεψυγμένη και ζωντανή θα βοηθήσει.

IMG_20230731_164208.thumb.jpg.b3739d15ed7ee2d1f2c54809badc9b40.jpg

IMG_20230731_163941edit.thumb.jpg.84e9d0875be0785e525affdf6b8c3dc3.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...