Jump to content

Ξεστήσιμο και στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Αφού πέρασαν ακριβώς 2 χρόνια από την στιγμή που έστησα το παρακάτω

και αφού δεν έχω καταφέρει να απαλλαγώ από τη καφέ άλγη η μόνη λύση που βλέπω είναι να το στήσω από την αρχή.

Να αναφέρω ότι η καφέ άλγη έχει παει παντού. Στα ξύλα στις πετρες στα φυτά στο χώμα. Ξήλωσα όλα τα φυτα μπας και το σώσω αλλα τίποτα.

 

Όμως οι ζωντανοι οργανισμοί υπάρχουν ακομα αλλά δεν θέλω να τους βλέπω σε αυτο το χαλί.

Πως μπορώ να το στήσω απο την αρχή? πρέπει να βγάλω και το χαλίκι; για πείτε καμία ιδέα χωρίς να πάθουν κάτι τα ψάρια

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτά που γράφει η παρουσίαση για φωτισμό,νιτρικά,ρουτίνες ισχύουν; Αν ναι προσωπικά θεωρώ οτι διορθώνεται και δεν θα κερδίσεις κάτι αν απλά ξεστήσεις. Ούτε είναι καλή κίνηση να βγάλεις όλα τα φυτά. Αν και εφόσον μιλάμε για την καφέ άλγη.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2023 at 9:31 ΜΜ, Ice-Man said:

Καλησπέρα αυτά που γράφει η παρουσίαση για φωτισμό,νιτρικά,ρουτίνες ισχύουν; Αν ναι προσωπικά θεωρώ οτι διορθώνεται και δεν θα κερδίσεις κάτι αν απλά ξεστήσεις. Ούτε είναι καλή κίνηση να βγάλεις όλα τα φυτά. Αν και εφόσον μιλάμε για την καφέ άλγη.

 

δυστυχώς το θέμα των αλλαγών το τελευταιο 6μηνο δεν ειναι ετσι όπως έπρεπε γιατι ημουν εκτός για αρκετό καιρό.

Οπότε η καφέ άλγη "κατάπιε" το ενυδρείο.

Όταν επανήλθα πριν κανα δίμηνο, δοκίμασα κ exel αλλα δεν έκανε κατι.

 

Λέω να βγάλω τις πετρες και να τις καθαρίσω. Μιλάμε για 2 εκ καφέ άλγη σε όλη την επιφάνεια.

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Από το αρχικό θέμα πάντως το ενυδρείο είχε φοβερή εξέλιξη και ήταν στολίδι. Αν τώρα δεν έχει απομείνει τίποτα ζωντανό μέσα είτε φυτά είτε ψάρια τότε ναι θα μπορούσες να τα βγάλεις όλα και φτου κ απ την αρχή (εννοείται πως δεν ξεπλένεις φίλτρο για να κρατήσεις τη βιολογία). Αν πιστεύεις ότι αξίζει να το προσπαθήσεις μπορείς να το κάνεις με ένα συνδυασμό καθαρισμού των επιφανειών από σένα μιας και η καφέ φεύγει πανεύκολα, αλγοφάγων όπως σαλιγκάρια nerite και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και purigen στο φίλτρο. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, panagiotis_dms said:

Από το αρχικό θέμα πάντως το ενυδρείο είχε φοβερή εξέλιξη και ήταν στολίδι. Αν τώρα δεν έχει απομείνει τίποτα ζωντανό μέσα είτε φυτά είτε ψάρια τότε ναι θα μπορούσες να τα βγάλεις όλα και φτου κ απ την αρχή (εννοείται πως δεν ξεπλένεις φίλτρο για να κρατήσεις τη βιολογία). Αν πιστεύεις ότι αξίζει να το προσπαθήσεις μπορείς να το κάνεις με ένα συνδυασμό καθαρισμού των επιφανειών από σένα μιας και η καφέ φεύγει πανεύκολα, αλγοφάγων όπως σαλιγκάρια nerite και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και purigen στο φίλτρο. 

 

δυστυχώς ή ευτυχώς μόνο τα ψάρια και τα σαλιγκάρια μείναμε.

Από φυτά μόνο μια anubia έμεινε.

 

Έβγαλα τις πέτρες σήμερα. Ξέρετε κανα τρόπο να τις καθαρίσω καλύτερα; Κανα ξύδι καμια σόδια ίσως; Έχει μια πρασινίλα στην μεριά που ηταν εκτεθιμένες.

Τα ξύλα λέω να τα πετάξω δεν καθαρίζονται με τίποτα. Ίσως πάω σε σκηνικο  iwagumi

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόλις πήρα χαμπάρι, γιατί κάτι δεν μου καθόταν καλά ότι η πρίζα του φίλτρου είχε βγει! 🥲

Γιατί έπεσε λίγο το πολύμπριζο από εκεί που το είχα στερεώσει και δυστυχώς η μπρίζα του φίλτρου δεν είναι από αυτές που κουμπώνουν.

 

Άρα μάλλον και για αυτό πέθαναν όλα τα φυτά αλλά παράξενο δεν πέθαναν τα ψάρια!

 

το θέμα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα. Τι δεν θα είναι σωστό αν δεν είχαν φίλτρο για 5-25 μέρες περίπουν;

Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω πότε βγήκε από την πρίζα

  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τουλάχιστον βρέθηκε. Το φιλτράκι με τα σφουγγάρια του το δουλεύεις η έχεις βιολογικό υλικό; Προσωπικά θα έκανα μετρήσεις για να ξέρω ακριβώς που έχει φτάσει και πως να προχωρήσω. Θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το μπόλι και τις συχνές αλλαγές νερού αναλόγως τι θα είχα μετρήσει. Μυρίζει καθόλου το νερό; Και μήπως αυτό στην επιφάνεια είναι και φιλμ από την έλλειψη ανατάραξης;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, τουλάχιστον βρέθηκε. Το φιλτράκι με τα σφουγγάρια του το δουλεύεις η έχεις βιολογικό υλικό; Προσωπικά θα έκανα μετρήσεις για να ξέρω ακριβώς που έχει φτάσει και πως να προχωρήσω. Θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το μπόλι και τις συχνές αλλαγές νερού αναλόγως τι θα είχα μετρήσει. Μυρίζει καθόλου το νερό; Και μήπως αυτό στην επιφάνεια είναι και φιλμ από την έλλειψη ανατάραξης;

 

στο φίλτρο έχω κρατήσει το ένα σφουγγάρι και στη θέση του άλλου έβαλα βιολογικο υλικό.

Σήμερα προσπάθησα να καθαρίσω αρκετα καλά με σκούπα το βυθό.

Έκανα και τις μετρήσεις και το μονο που βρηκα είναι υψηλή αμμωνία κοντά στο 0,25 ίσως και λίγο περισσότερο. Εικάζω ότι η σκούπα έπαιξε και αυτή το ρόλο της.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πρώτα θα έβαζα το φίλτρο σε λειτουργία με συχνές αλλαγές υαλοβάμβακα και νερού για να βοηθήσει και δεν θα πείραζα το βυθό καθόλου σε πρώτη φάση μέχρι να ισορροπήσει. Πέτρες και λοιπά διακοσμητικά εννοείται αν και θα μπορούσες να κάνεις και συσκότιση για λίγες μέρες να φύγει η άλγη. Φυτά ίσως άφηνα ότι μπορούσα με σταδιακό κλάδεμα, αυτά που είναι καλά γίνονται και απολύμανση και τα ξαναβάζεις. Τα ζωντανά ισχύουν 2 γκουραμι 5 εμπερ σαλιγκάρια γαρίδες;

Η αμμωνία δεν είναι πολύ ανεβασμένη αλλά πρέπει να μην ανέβει άλλο και να μηδενίσει, με συχνές αλλαγές γίνεται. Τα νο2 και τα νιτρικά σε τι επίπεδο είναι;

 

Υσ: Πάντως αν σκοπεύεις να πειράξεις βυθό και να ξαναστήσεις τότε τα ψάρια θα πρέπει να μπούνε αλλού με φίλτρο που είναι στρωμένο και καλύπτει τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ice-Man said:

Προσωπικά πρώτα θα έβαζα το φίλτρο σε λειτουργία με συχνές αλλαγές υαλοβάμβακα και νερού για να βοηθήσει και δεν θα πείραζα το βυθό καθόλου σε πρώτη φάση μέχρι να ισορροπήσει. Πέτρες και λοιπά διακοσμητικά εννοείται αν και θα μπορούσες να κάνεις και συσκότιση για λίγες μέρες να φύγει η άλγη. Φυτά ίσως άφηνα ότι μπορούσα με σταδιακό κλάδεμα, αυτά που είναι καλά γίνονται και απολύμανση και τα ξαναβάζεις. Τα ζωντανά ισχύουν 2 γκουραμι 5 εμπερ σαλιγκάρια γαρίδες;

Η αμμωνία δεν είναι πολύ ανεβασμένη αλλά πρέπει να μην ανέβει άλλο και να μηδενίσει, με συχνές αλλαγές γίνεται. Τα νο2 και τα νιτρικά σε τι επίπεδο είναι;

 

Υσ: Πάντως αν σκοπεύεις να πειράξεις βυθό και να ξαναστήσεις τότε τα ψάρια θα πρέπει να μπούνε αλλού με φίλτρο που είναι στρωμένο και καλύπτει τα λίτρα.

 

2 γκουραμι 10 εμπερ πολλά σαλιγκάρια και καμία γαρίδα.

Θα αφήσω λίγο το σκηνικό για πιο μετά να ηρεμίσουν λίγο.

Πάντως φυτά δεν έχω. δεν έμεινε τιποτα κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κρίμα γιατί ήτανε στολίδι και έχεις και αρκετά ζωντανά μέσα. Θεωρώ ότι οι συχνές αλλαγές αλλά και οι μετρήσεις είναι μονόδρομος έτσι ώστε να μην έχεις απώλειες.

Νο3 μέτρησες; Θα ήταν ενδιαφέρον αυτό.

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2023 at 3:21 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Έβγαλα τις πέτρες σήμερα. Ξέρετε κανα τρόπο να τις καθαρίσω καλύτερα; Κανα ξύδι καμια σόδια ίσως; Έχει μια πρασινίλα στην μεριά που ηταν εκτεθιμένες.

Τα ξύλα λέω να τα πετάξω δεν καθαρίζονται με τίποτα. Ίσως πάω σε σκηνικο  iwagumi

Αν δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις είτε τα ξύλα είτε τις πέτρες τότε καθάρισμα με χλωρίνη και αποθήκη. Τα iwagumi θέλουν άριστο φωτισμό, απαραίτητα αέριο co2 και καλό υπόστρωμα, τώρα αν δεν θέλεις να το ακολουθήσεις πιστά (πέτρες, φυτά και στήσιμο) και απλά σου αρέσει η ιδέα με πετρώματα και χαμηλά φυτά τότε γίνεται. Προσωπικά πάντως μου άρεσαν και μένα στην αρχή αλλά το βρίσκω κάπως βαρετό τώρα.

Στο δια ταύτα μπορείς να βάλεις μια φωτο του ενυδρείου όπως είναι τώρα κ ας μην έχει καθαριστεί? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση ήταν χάλια οπότε δεν υπήρχε κάτι να δείξω.

Παρακάτω η πρώτη προσπάθεια μου.

IMG_3228.JPG

 

Ξαναστήθηκε το ενυδρείο με νέες πέτρες. Πέταξα τα ξύλα. Έβαλα cuba και λίγο Eleocharis (ναι ξέρω)

Φωτισμός με 2 λάμπες 7 ώρες και 7 ώρες co2.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε συνέχεια του θέματος σχετικά με την cuba που δεν θα βάλω πια.

Είχα αναφέρει ότι το Dwarf ήταν αρκετά επιθετικό με τις αμάνο.

Την ίδια περίπου εποχή ήταν αρκετά επιθετικό κ με το θηλυκό του.

 

Αποτέλεσμα... χθες το βράδυ βρήκα την πρώτη νεκρή αμάνο κ σήμερα το πρωι το θηλυκο Dwarf. Είμαι σίγουρος ότι φταίει το αρσενικό γιατι το θηλυκο δεν μπορούσε να φάει πια από το κυνήγικ κρυβόταν εδώ κ δεκα μέρες πίσω απο το φίλτρο. Εχθές αποφάσισε να παει στην άλλη γωνία όπου δεν το άφηνε σε ησυχια το αρσενικο.

 

Όπως μπορείτε να δειτε κ στην φωτογραφία το αρσενικο κρυβόταν στην "σπηλιά" που έχω φτιάξει. Εκεί δεν πλησίαζε τίποτα.

Ορμούσε κατευθείαν. Ο μόνος λόγος για να βγει ήταν όταν έβλεπε το θηλυκο. Ακόμα κ στο φαγητό περιμένει να πέσει το φαγητο σε αυτόν.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Είμαι σίγουρος ότι φταίει το αρσενικό γιατι το θηλυκο δεν μπορούσε να φάει πια από το κυνήγικ κρυβόταν εδώ κ δεκα μέρες πίσω απο το φίλτρο. Εχθές αποφάσισε να παει στην άλλη γωνία όπου δεν το άφηνε σε ησυχια το αρσενικο

Τα dwarf gourami είναι αρκετά επιθετικά ως προς το είδος τους ειδικά τα αρσενικά. Δεν ξέρω αν εσκεμμένα πήγες σε ζευγάρι ή ήταν θέμα τύχης πάντως η περισσότερη ασφάλεια είναι με δύο θηλυκά ή σε επίπεδο dwarf εγώ θα σου πρότεινα τα honey που είναι πιο ήρεμα. 

 

πριν 12 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Αποτέλεσμα... χθες το βράδυ βρήκα την πρώτη νεκρή αμάνο

Μήπως για το "νεκρή" αναφέρεσαι σε εξωσκελετό? Οι γαρίδες όσο μεγαλώνουν αλλάζουν τον εξωσκελετό τους και ο παλιός που μένει πίσω έχει το σχήμα τους και είναι πολύ εύκολο να το μπερδέψεις. Τώρα επειδή ο χώρος του ενυδρείου είναι πολύ ανοιχτός και δεν έχει κρυψώνες θα δικαιολογούσα αυτό που λες στο άλλο θέμα ως προς το gourami και τις γαρίδες, ίσως ακόμα και να έχουν φαγωθεί μερικές αν είναι πολύ μικρές. Με τα ember πως τα πάει? 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, panagiotis_dms said:

Τα dwarf gourami είναι αρκετά επιθετικά ως προς το είδος τους ειδικά τα αρσενικά. Δεν ξέρω αν εσκεμμένα πήγες σε ζευγάρι ή ήταν θέμα τύχης πάντως η περισσότερη ασφάλεια είναι με δύο θηλυκά ή σε επίπεδο dwarf εγώ θα σου πρότεινα τα honey που είναι πιο ήρεμα. 

 

Μήπως για το "νεκρή" αναφέρεσαι σε εξωσκελετό? Οι γαρίδες όσο μεγαλώνουν αλλάζουν τον εξωσκελετό τους και ο παλιός που μένει πίσω έχει το σχήμα τους και είναι πολύ εύκολο να το μπερδέψεις. Τώρα επειδή ο χώρος του ενυδρείου είναι πολύ ανοιχτός και δεν έχει κρυψώνες θα δικαιολογούσα αυτό που λες στο άλλο θέμα ως προς το gourami και τις γαρίδες, ίσως ακόμα και να έχουν φαγωθεί μερικές αν είναι πολύ μικρές. Με τα ember πως τα πάει? 

 

Ναι εσκεμένα πήγα σε ζευγάρι. Το θέμα είναι ότι ενα χρονο ακριβώς το έχω το ζευγάρι και μια χαρά ηταν.

Με τα ember τα πάει καλά μιας κ ειναι κοπάδι κ δεν χώνεται το Dwarf σε αυτο. Μόνο την ώρα του φαγητού μπορεί να κάνει καμια μικροεπίθεση στα τετρα.

Το μόνο που άλλαξε είναι το θέμα του χώρου που έγινε πιο ανοιχτός και χάθηκαν οι κρυψώνες για όλα τα ζωντανά.

 

Σχετικά με την γαρίδα, όχι δεν ήταν εξωσκελετός ήταν όλο με τα ποδαράκια κ όλα. Το έβγαλα κ με την τσιμπίδα κ δεν διαλυόταν όπως ο εξωσκελετός.

 

το θέμα τώρα είναι τι κάνω;

Μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα 2 θηλυκά και αν ναι τι θα γίνει με το αρσενικό;

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...