Jump to content

Κάτι σαν τρίχες στο νερό + απώλειες


Recommended Posts

Juwel Primolux 110 Λίτρα 

φίλτρα Juwel s500 εσωτερικό

Μακαρόνι κεραμικό και δυο σφουγγάρια μπλε.

το ενυδρείο τρέχει 4 μήνες.

Αλλαγές κάθε 7 μέρες 30% 

Υπόστρωμα με χαλίκι

απο φυτα εχω μια ανουμπια νανο και κερατοφυλλο.

το φως 8 ωρες την ημερα.

Διπλό οξυγόνο

θερμοκρασια 26-28 βαθμους κλειστος θερμοστατης και με κλιματιστικο μονιμα στο σπιτι.

 

ψαρια:

2 θηλυκά μολυ μπαλουν

2 SAE

6 guppy 2 αρσενικα 4 θηλυκα και ενα παει για να μας αποχαιρετήσει καθετε κατω.

1 Ανγκιστρους γλείφτη

1 χρυσοψαρο που δεν πειραζει ουτε το κερατοφυλλο ουτε ανουμπια ουτε τα ψαρια το εχω απο το στρωσιμο και αντεξε απο την πρωτη μερα μεχρι τωρα.

 

4 Red Ramshorns αν λεγονται ετσι, ειναι κατι κοκκινα σαλιγγαρια τα εβαλα πριν 3μιση μηνες και γεννησαν 2 μικρακια.

 

εδω και λιγο καιρο παρατηρο κατι πολυ ψιλές τριχες πανω σε πραγματα μεσα στο ενυδρειο σε διαφορα σημεια, ειναι τοσο λεπτα σαν ιστος αραχνης, πρεπει να τα προσεξεις με πολυ προσοχη για να τους δεις.. δεν ξερω τι ειναι..

 

επισης καθε εβδομαδα εχω και μια απώλεια... 

την προηγουμενη εβδομαδα εχασα ενα μολυ και τωρα ενα γκαπι ειναι στον βυθο και φαινεται αρρωστο, λιωμενο ααν σαρδελα. Και καθε εβδομαδα βλεπω οτι πεθαίνει και απο ενα γκαπι/μολυ 

 

IMG_2778.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε! Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό; Αμμωνία νιτρώδη νιτρικά; Έπισης εχεις κάνει κάποια μεγάλη αλλαγη στο ενυδρείο; Σκάλισες το βυθό, καθάρισες το φίλτρο;;

τωρα απο την φωτό δεν μπορώ να καταλάβω.. πιθανά να είναι κάποιο είδος τριχοειδής αλγης.. @natateo???

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ said:

Γεια σου φίλε! Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό; Αμμωνία νιτρώδη νιτρικά; Έπισης εχεις κάνει κάποια μεγάλη αλλαγη στο ενυδρείο; Σκάλισες το βυθό, καθάρισες το φίλτρο;;

τωρα απο την φωτό δεν μπορώ να καταλάβω.. πιθανά να είναι κάποιο είδος τριχοειδής αλγης.. @natateo???

Καμία αλλαγή εδω και ενα μηνα και κατι δεν εχει μπει νεο ψαρι δεν εχει αλλαχτεί κατι, μονο που καθάρισα το φιλτρο πριν μια εβδομαδα, το εβαλα μεσα στο ιδιο νερο που αδειασα απο το ενυδρειο κατα την αλλαγη και καθαρισα την μαυρη μουρφα και απο τα σφουγγαρια. 
κανω τεστ με τα υγρα τεστ της API.

 

IMG_2507.jpeg

IMG_2506.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται ανέβασες αμμωνία μετά τον καθαρισμό του φίλτρου.. στα εσωτερικά φίλτρα που δεν έχουν πολύ χώρο θέλει προσοχή.. το σφουγγάρι να μην το στιβεις πολύ και μόνο με νερό ενυδρείου... και αν μπορεις βγάλε ένα σφουγγάρι και βάλε και άλλο βιολογικό υλικό. Και δες το επόμενο διάστημα να πάρεις εξωτερικό φίλτρο καλό και δυνατό.. θα σωθείς!! τώρα κάνε μια καλή αλλαγη νερού 50%.. εγώ αυτό θα έκανα άμεσα.. και αύριο ξανά μέτρα αμμωνία και νιτρώδη 

Έγινε επεξεργασία - ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καμιά καλύτερη φωτογραφία αν μπορείς και καμιά γενική, αυτό το μαρκαδοράκι feu rouge δεν βοηθάει🤣.

Επίσης η θερμοκρασία σου είναι πάρα πολύ υψηλή για όλα τα είδη που έχεις μέσα. Θα σου πρότεινα να την κρατάς στους 25, αν είναι λόγο καλοκαιριού υπάρχει και η λύση των ανεμιστήρων πουλάνε, μπορείς να φτιάξεις υπάρχουν λύσεις.

Το ότι δεν ταιριάζουν μεταξύ τους το έχουμε πει και στο παρελθόν, σαν συνδυασμός ψαριών δηλαδή. Ο χαιλάντερ ασχολίαστος με τα υπόλοιπα...

Αυτό που μάλλον πρέπει να προσέξεις όσο αφορά την ψαροσύνθεση είναι ότι τα μολλυ και τα γκαπυ δεν τα βάζουμε μαζί γιατί υπάρχει πιθανότητα υβριδισμού, λίγο σπάνια ίσως. Το γράφει και στο προφίλ εξάλλου.προφίλ

Και τέλος θεωρώ ότι η φωτοπερίοδος είναι πολύ για αυτά τα 2 φυτά μόνο, σε τι ποσότητα είναι; ότι αλλαγές κάνεις εδώ σου προτείνω να είναι σταδιακές.

 

Φιλικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα καμιά καλύτερη φωτογραφία αν μπορείς και καμιά γενική, αυτό το μαρκαδοράκι feu rouge δεν βοηθάει🤣.

Επίσης η θερμοκρασία σου είναι πάρα πολύ υψηλή για όλα τα είδη που έχεις μέσα. Θα σου πρότεινα να την κρατάς στους 25, αν είναι λόγο καλοκαιριού υπάρχει και η λύση των ανεμιστήρων πουλάνε, μπορείς να φτιάξεις υπάρχουν λύσεις.

Το ότι δεν ταιριάζουν μεταξύ τους το έχουμε πει και στο παρελθόν, σαν συνδυασμός ψαριών δηλαδή. Ο χαιλάντερ ασχολίαστος με τα υπόλοιπα...

Αυτό που μάλλον πρέπει να προσέξεις όσο αφορά την ψαροσύνθεση είναι ότι τα μολλυ και τα γκαπυ δεν τα βάζουμε μαζί γιατί υπάρχει πιθανότητα υβριδισμού, λίγο σπάνια ίσως. Το γράφει και στο προφίλ εξάλλου.προφίλ

Και τέλος θεωρώ ότι η φωτοπερίοδος είναι πολύ για αυτά τα 2 φυτά μόνο, σε τι ποσότητα είναι; ότι αλλαγές κάνεις εδώ σου προτείνω να είναι σταδιακές.

 

Φιλικά.

 

 

Φιλεεεεεε Ice-Man 😂😂😂 χρονια και ζαμανια!!!

σου γραφω απο την καυτη αμμο της Λινδου στην ροδο!!! Ανεβαζω μια φωτο τραβηγμενη τωρα για να δεις τι τραβαω 😂😂

 

φιλε τελικα ο Χαιλαντερ οτι πιο ησυχο σε ψαρι που εχω δει, ουτε τα σαλιγκάρια πειράζει ουτε το κερατοφυλλο, ουτε ψαρακια, μονο χαλικακια τρωει... ουτε που τα ενοχλει!!

 

τα φωτα τα εχω 8 ωρες μονο, δεν το βλεπει αλλο φως το ενυδρειο ουτε ηλιος. Να κατεβασω στις 6 ώρες στο συνολο αργα αργα; 
 

οταν λες σε ποσοτητα τι εννοεις; Το κερατοφυλλο ειναι πολυ και εχω ενα ανουμπια νανο.

 

θα βαλω και ανεμιστηρες τι να κανω το κλιματιστικο παντως δεν το κλεινω ποτε.. 

 

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χάλια περνάς δηλαδή🤣.

Για το χρυσόψαρο δεν ξέρω πολλά, αλλά η λογική λέει ότι είναι θέμα χρόνου και μεγέθους για να αρχίσει να δημιουργεί προβλήματα. 28C 😵

Το φυτεμένο γενικά θέλει παρατήρηση, το οποίο δεν είναι και κάτι φως νερό λίπανση. Αυτά τα φυτά που έχεις δεν έχουν απαιτήσεις. Καμιά φωτογραφία ποιο καλή παίζει; Το ενυδρείο δηλαδή🤣

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Φιλεεεεεε Ice-Man 😂😂😂 χρονια και ζαμανια!!!

σου γραφω απο την καυτη αμμο της Λινδου στην ροδο!!! Ανεβαζω μια φωτο τραβηγμενη τωρα για να δεις τι τραβαω 😂😂

 

φιλε τελικα ο Χαιλαντερ οτι πιο ησυχο σε ψαρι που εχω δει, ουτε τα σαλιγκάρια πειράζει ουτε το κερατοφυλλο, ουτε ψαρακια, μονο χαλικακια τρωει... ουτε που τα ενοχλει!!

 

τα φωτα τα εχω 8 ωρες μονο, δεν το βλεπει αλλο φως το ενυδρειο ουτε ηλιος. Να κατεβασω στις 6 ώρες στο συνολο αργα αργα; 
 

οταν λες σε ποσοτητα τι εννοεις; Το κερατοφυλλο ειναι πολυ και εχω ενα ανουμπια νανο.

 

θα βαλω και ανεμιστηρες τι να κανω το κλιματιστικο παντως δεν το κλεινω ποτε.. 

 

image.jpg

image.jpg

 

Καλημέρα οπωσδήποτε παίζουν ρόλο και οι ώρες αλλά και τα νιτρικά σου που είναι 0, φαίνεται το κερατόφυλο έχει δώσει πόνο, πρέπει να το αραιώνεις κατά καιρούς.

Πρόσεξε την αμμωνία για τώρα όπως σου είπε και ο φίλος για να μην έχεις περισσότερες απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2023 at 2:29 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Γεια σου φίλε! Έχεις κάνει μετρήσεις στο νερό; Αμμωνία νιτρώδη νιτρικά; Έπισης εχεις κάνει κάποια μεγάλη αλλαγη στο ενυδρείο; Σκάλισες το βυθό, καθάρισες το φίλτρο;;

τωρα απο την φωτό δεν μπορώ να καταλάβω.. πιθανά να είναι κάποιο είδος τριχοειδής αλγης.. @natateo???

Για τριχοειδη αλγη και εμενα μου φαινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 12:53 ΜΜ, Ice-Man said:

 

Καλημέρα οπωσδήποτε παίζουν ρόλο και οι ώρες αλλά και τα νιτρικά σου που είναι 0, φαίνεται το κερατόφυλο έχει δώσει πόνο, πρέπει να το αραιώνεις κατά καιρούς.

Πρόσεξε την αμμωνία για τώρα όπως σου είπε και ο φίλος για να μην έχεις περισσότερες απώλειες.

Φίλε μου τα νιτρικά νιτρώδη 0 εδω και μια εβδομαδα χωρις αλλαγη νερου, δεν ειναι περιεργο;;; Φοβαμαι μηπως το φιλτρο μου ειναι μικρο, αλλα ειναι της Juwel, το ειχα στησει ετσι οπως μου ειχατε πει στο αλλο ποστ θυμασαι;;; 
εχει δυο σφουγγαρια μπλε ενα με χοντρεδ τρυπες ενα με μικρες τρυπες, και μια σακουλα κεραμικο υλικο με μακαρονι μαζι.

 

 

IMG_2858.jpeg

IMG_2856.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2023 at 8:26 ΜΜ, natateo said:

Για τριχοειδη αλγη και εμενα μου φαινεται.

Αυτο ειναι κακο για τα ψαρια; Υπαρχει κατι που να το τρωει; Εχω δυο SAE και ενα Pleco δεν ξερω αν τρωνε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το κερατόφυλλο ρουφάει θεωρώ και λογικά το φορτίο είναι μικρότερο από ότι πρέπει και δεν περισσεύουν νιτρικά. Η αμμωνία δεν είναι πολύ κίτρινο το αποτέλεσμα 0.25 η 0- 0.25? Επίσης το φίλτρο δεν χρειάζεται να καθαρίζεις τα υλικά συχνά, βαμβάκι αλλάζεις συχνά (εβδομαδιαία ας πούμε) και μετά τα σφουγγάρια πλύσιμο με νερό ενυδρείου όταν πέσει αισθητά η ροή. Αυτά πάλι μπορείς να τα κάνεις σταδιακά όχι όλα μαζί, μοιράζεις τις ρουτίνες έτσι ώστε να μην επηρεάζετε το σύστημα αρνητικά.

Μια χαρά είναι το φίλτρο απλά όπως σου είπε και ο φίλος με τον καθαρισμό χάλασες την ισορροπία του λίγο, αν μετράς κάνεις τακτικές αλλαγές και προσέχεις στο τάισμα θα ισορροπήσει. Μερικοί βάζουν λίγο μεγαλύτερη αντλία γιατί αυτές κατά τη γνώμη μου δεν πάνε βήμα και η ονομαστική διαφέρει αρκετά.

 

Υσ: Η φωτογραφία εμένα δεν με βοηθάει να καταλάβω τη άλγη έχεις.

Υσ: Το κιούπι με την αεραντλία τη φάση;

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, το κερατόφυλλο ρουφάει θεωρώ και λογικά το φορτίο είναι μικρότερο από ότι πρέπει και δεν περισσεύουν νιτρικά. Η αμμωνία δεν είναι πολύ κίτρινο το αποτέλεσμα 0.25 η 0- 0.25? Επίσης το φίλτρο δεν χρειάζεται να καθαρίζεις τα υλικά συχνά, βαμβάκι αλλάζεις συχνά (εβδομαδιαία ας πούμε) και μετά τα σφουγγάρια πλύσιμο με νερό ενυδρείου όταν πέσει αισθητά η ροή. Αυτά πάλι μπορείς να τα κάνεις σταδιακά όχι όλα μαζί, μοιράζεις τις ρουτίνες έτσι ώστε να μην επηρεάζετε το σύστημα αρνητικά.

Μια χαρά είναι το φίλτρο απλά όπως σου είπε και ο φίλος με τον καθαρισμό χάλασες την ισορροπία του λίγο, αν μετράς κάνεις τακτικές αλλαγές και προσέχεις στο τάισμα θα ισορροπήσει. Μερικοί βάζουν λίγο μεγαλύτερη αντλία γιατί αυτές κατά τη γνώμη μου δεν πάνε βήμα και η ονομαστική διαφέρει αρκετά.

 

Υσ: Η φωτογραφία εμένα δεν με βοηθάει να καταλάβω τη άλγη έχεις.

Υσ: Το κιούπι με την αεραντλία τη φάση;

Δεν ξερω τωρα ανησυχώ, αν το φιλτρο μου δεν δουλευε σωστα και δεν ειχα βιολογια πως θα το καταλαβαινα; Αφου No2 και No3 ειναι μηδενικα 😢... μηπως υπολειτουργεί;;; Δεν θα επρεπε να ειχα no3 ? 
1 Χρυσοψαρο

2 Μπαλουν Μολυ

1 Πλεκο

2 SAE

6 μεγαλα γκαπι και 10 μωρακια στην γεννηστρα

4 Σαλιγκαρια τα κοκκινα

 

σε 110 λιτρα ενυδρειο δεν θα επρεπε να εχω φουλ no3???

 

δεν ξερω ειμαι ασχετος απλα διαβαζα στο ιντερνετ οτι μπορει να μην επαρκει το φιλτρο αν βλεπω μονο την αμμωνια να ανεβαίνει..


επισης η Αμμωνια ειναι 0 ειναι στο πρωτο δεν παει στο 0.25..

 

την φωτο την εστειλα για να εχεις μια πληρη εικονα απο τα φυτα που εχω σε ποσοτητα.

η αλγη αυτη ειναι σαν ιστος αραχνης με το ματι με δυσκολια την βλεπεις πρεπει να εστιασεις αρκετα.. θα προσπαθησω αυριο να βγαλω αλλη φωτογραφια. Την κυριακη εχω τον θρησκευτικο μου γαμο μαζι με βάφτιση της κορης μου, και τρεχω αλλα θα προσπαθησω να βγαλω μια καλη...

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε ανέβει περισσότερο η αμμωνία, επίσης αν κατάλαβα καλά όλα ξεκίνησαν αφού το πείραξες. Πόσο βιολογικό υλικό έχει μέσα 1 λίτρο;

Υποθέτω ότι από το άγχος τα κάνεις όλα μαζί, για την άλγη συνήθως συμβάλουν διάφοροι παράγοντες πρέπει να βρούμε ποιο είδος είναι και αναλόγως μετά.

Απο ταισμα πως εισαι large;

 

Στο παρελθόν έχω κρατήσει με περίπου 1 λίτρο siporax και μικρότερο ενυδρείο,περισσότερα ψάρια από ότι έχεις εσύ, με υψηλή βλάστηση χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Υσ:  σε στρώσιμο παλιότερα με βακτήρια είχα αργήσει πάρα πολύ να δω νιτρικά.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Ice-Man said:

Θα είχε ανέβει περισσότερο η αμμωνία, επίσης αν κατάλαβα καλά όλα ξεκίνησαν αφού το πείραξες. Πόσο βιολογικό υλικό έχει μέσα 1 λίτρο;

Υποθέτω ότι από το άγχος τα κάνεις όλα μαζί, για την άλγη συνήθως συμβάλουν διάφοροι παράγοντες πρέπει να βρούμε ποιο είδος είναι και αναλόγως μετά.

Απο ταισμα πως εισαι large;

 

Στο παρελθόν έχω κρατήσει με περίπου 1 λίτρο siporax και μικρότερο ενυδρείο,περισσότερα ψάρια από ότι έχεις εσύ, με υψηλή βλάστηση χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Υσ:  σε στρώσιμο παλιότερα με βακτήρια είχα αργήσει πάρα πολύ να δω νιτρικά.

Αν θυμασαι, στο στρωσιμο ειχαμε δει λιγα νιτρικα και νιτρωδη, και μετα εβαλα το κερατοφυλλο, ε απο τοτε δεν ξανα ειδα τιποτα... το φιλτρο το καθαρισα μονο μια φορα, εννοοντας να βγαλω το πλαστικο μεσα που ειναι σαν προπελα να το κανω με οδοντοβουρτσα κτλ... τα σφουγγαρια τα εχω καθαρισει 2-3 φορες με νερο ενυδρειου ηταν ολομαυρα. 
 

το προβλημα με τις τριχες αυτες "νομιζω" ξεκινησε οταν πηρα απο ενα νεο καταστημα εδω στην Ροδο ψαρια τα οποια πεθαναν ολα σε ενα μηνα και μετα επαθα και Ick, και εκανα θεραπεια με Exit , και προσθεσα κατι λαμπες απο το ιντερνετ Led 8watt συνολο. (Τιποτα δηλαδη).

 

αυτο με τα 0νιτρικα νιτρωδη εχει καιρο απο οταν προσθεσα το κερατοφυλλο... ενω μια φορα την εβδομαδα ριχνω flourish ...

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 9 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Αν θυμασαι, στο στρωσιμο ειχαμε δει λιγα νιτρικα και νιτρωδη, και μετα εβαλα το κερατοφυλλο, ε απο τοτε δεν ξανα ειδα τιποτα... το φιλτρο το καθαρισα μονο μια φορα, εννοοντας να βγαλω το πλαστικο μεσα που ειναι σαν προπελα να το κανω με οδοντοβουρτσα κτλ... τα σφουγγαρια τα εχω καθαρισει 2-3 φορες με νερο ενυδρειου ηταν ολομαυρα. 
 

το προβλημα με τις τριχες αυτες "νομιζω" ξεκινησε οταν πηρα απο ενα νεο καταστημα εδω στην Ροδο ψαρια τα οποια πεθαναν ολα σε ενα μηνα και μετα επαθα και Ick, και εκανα θεραπεια με Exit , και προσθεσα κατι λαμπες απο το ιντερνετ Led 8watt συνολο. (Τιποτα δηλαδη).

 

αυτο με τα 0νιτρικα νιτρωδη εχει καιρο απο οταν προσθεσα το κερατοφυλλο... ενω μια φορα την εβδομαδα ριχνω flourish ...

 

Καλημέρα, αυτά τα φυτά και στην ποσότητα που τα έχεις νομίζω οτι δεν χρειάζονται λίπανση αλλά εσύ πόσο βάζεις;  Πάντα ξεκινάμε με πολύ λιγότερο από τη συνιστώμενη δόση σταδιακά ότι αυξομοιώσεις κάνεις.

 

Αλλάζοντας σε led θέλει σταδιακά και εκεί όχι με τη μια, τι λάμπες είχες πριν και τώρα τι έχεις βάλει; Δεν συγκρίνονται με τις παλιότερες είναι πολύ διαφορετικής απόδοσης/κατανάλωσης.

 

Μη μπερδεύεσαι nh3/nh4 και no2 πρέπει να είναι μηδέν πάντα, τα No3 είναι αυτό το παράγωγο  του κύκλου που πρέπει να είναι μετρήσιμο.

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη. Δηλαδή πας για "κρέμασμα " σε μερικές μέρες 😂. Εύχομαι να ζήσετε, να είστε πάντα ευτυχισμένοι και να χαίρεστε την μικρούλα.

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ice-Man said:

 

 

Καλημέρα, αυτά τα φυτά και στην ποσότητα που τα έχεις νομίζω οτι δεν χρειάζονται λίπανση αλλά εσύ πόσο βάζεις;  Πάντα ξεκινάμε με πολύ λιγότερο από τη συνιστώμενη δόση σταδιακά ότι αυξομοιώσεις κάνεις.

 

Αλλάζοντας σε led θέλει σταδιακά και εκεί όχι με τη μια, τι λάμπες είχες πριν και τώρα τι έχεις βάλει; Δεν συγκρίνονται με τις παλιότερες είναι πολύ διαφορετικής απόδοσης/κατανάλωσης.

 

Μη μπερδεύεσαι nh3/nh4 και no2 πρέπει να είναι μηδέν πάντα, τα No3 είναι αυτό το παράγωγο  του κύκλου που πρέπει να είναι μετρήσιμο.

Μα δεν εχω ουτε no3 εκει αγχώνομαι, τωρα εβαλα εχθες αναγκαστηκα ενα φιλτρο της καμελοτ 200€ με 0.1 micro λεει που κραταει χλωρια και βλαβερες ουσιες και θα γεμιζω απο εκει στις αλλαγες.. αλλα δεν ξερω τι πραγματικα παει λαθος.. 

η αληθεια ειναι οτι η γυναικα ταιζε παρα πολυ γινοταν χαος εκει μεσα απο τροφη της ειπα να ριχνει λιγοτερο η τα ταιζω εγω..

 

λαμπα ειχε λεντ της τζουβελ ππυ ερχεται μονο με το ενυδρειο και προσθεσα αλλες δυπ λεντ 8 watt συνολο που εχει ροζ και λευκο... και η αληθεια ειναι οτι ειδα το κερατοφυλλο να πεταει νεες τουφες απο εκει που πεθαινε..

28 minutes ago, ChrisEco said:

Καλησπέρα Γιάννη. Δηλαδή πας για "κρέμασμα " σε μερικές μέρες 😂. Εύχομαι να ζήσετε, να είστε πάντα ευτυχισμένοι και να χαίρεστε την μικρούλα.

Αστα φιλε ναι, για 4η φορα!!! Ειναι ο 4ος μου γαμος και ευχομαι ο τελευταιος, εχω 4 παιδακια, 2 γατακια, ενα σκυλακο, και τα ψαρακια μου!!! 🥰 σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες

Link to comment
Share on other sites

Πως και δεν πήρες ολύμπους 🤣, δεν ξέρω τι νερό έχετε εκεί εγώ πάντως χρησιμοποιώ κάτω πάγκου. Τα νιτρικά είναι λίγα έβαλες ποιο δυνατές λάμπες, λιπαίνεις και επιταχύνονται όλα σκοτώνει και το κερατόφυλλο. Έχεις μετρήσει το νερό της βρύσης;

 

Τα σφουγγαράκια που είπες θα μπορούσες να καθαρίσεις το λεπτότρυπο πρώτα που μπουκώνει ευκολότερα και την επόμενη εβδομάδα να καθαρίσεις το χοντρότρυπο. Επίσης είναι καλό να μην είναι πολύς ο χρόνος συντήρησης και μένει το φίλτρο κλειστό για ώρες γιατί πιθανώς επιβαρύνετε η βιολογία, ιδίως στην δική σου περίπτωση που δεν είναι ακόμα ώριμο.

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος John Rodos έγραψε:

λαμπα ειχε λεντ της τζουβελ ππυ ερχεται μονο με το ενυδρειο και προσθεσα αλλες δυπ λεντ 8 watt συνολο που εχει ροζ και λευκο... και η αληθεια ειναι οτι ειδα το κερατοφυλλο να πεταει νεες τουφες απο εκει που πεθαινε..

Βήμα δηλαδή το φωτιστικό, όλες με τη μια της άναψες; δηλαδή χτες 1 σήμερα 3;

Επομένως πολλά πράγματα άλλαξαν ξαφνικά εδώ που τα λέμε🤣

 

Καλά στέφανα σου εύχομαι και να στεριώσεις.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 2:06 ΠΜ, το μέλος John Rodos έγραψε:

Δεν θα επρεπε να ειχα no3 ? 

Κανονικα, ναι....

Ρουφαει και το κερατοφυλλο σιγουρα.... Μπορει να μην ταιζεις και τόσο πολυ...

Δεν ξερω αν κανεις σωστα το τεστακι για νιτρικα. Πριν να βαλεις στο δοκιμαστικο σωληνάριο το υγρο Ν2, θα επρεπε να το κουνήσεις δυνατα για τουλαχιστον 30 δευτερολεπτα (καλυτερα και παραπανω). Αν το κανεις σωστα...τότε ολα καλα, αρκει να μην εχεις αμμωνια και νιτρωδη.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2023 at 4:28 ΜΜ, Ice-Man said:

Πως και δεν πήρες ολύμπους 🤣, δεν ξέρω τι νερό έχετε εκεί εγώ πάντως χρησιμοποιώ κάτω πάγκου. Τα νιτρικά είναι λίγα έβαλες ποιο δυνατές λάμπες, λιπαίνεις και επιταχύνονται όλα σκοτώνει και το κερατόφυλλο. Έχεις μετρήσει το νερό της βρύσης;

 

Τα σφουγγαράκια που είπες θα μπορούσες να καθαρίσεις το λεπτότρυπο πρώτα που μπουκώνει ευκολότερα και την επόμενη εβδομάδα να καθαρίσεις το χοντρότρυπο. Επίσης είναι καλό να μην είναι πολύς ο χρόνος συντήρησης και μένει το φίλτρο κλειστό για ώρες γιατί πιθανώς επιβαρύνετε η βιολογία, ιδίως στην δική σου περίπτωση που δεν είναι ακόμα ώριμο.

 

 

Βήμα δηλαδή το φωτιστικό, όλες με τη μια της άναψες; δηλαδή χτες 1 σήμερα 3;

Επομένως πολλά πράγματα άλλαξαν ξαφνικά εδώ που τα λέμε🤣

 

Καλά στέφανα σου εύχομαι και να στεριώσεις.

Ελα φιλε, ναι η αληθεια ειναι οτι τις δυο εξτρα λαμπες τις εβαλα αποτομα!!! 

Ηρθε η κοπελα που εβαλε το Camelot και ειπε οτι η σκληροτητα του νερου ειναι 250 και ειναι καλο λεει.

Το φιλτρο ειναι 0.1 Micron , οποτε κοβει τα περισοτερα, απο υφη και γευση ειναι σαν το Θεονη...

 

Σημερα το 3ο παιδι 2η κορη εχει κοβιντ με πολυ πυρετο.. οποτε καθομαι οταν κοιματε και ασχολουμε λιγο με το ενυδρειο... 

εχει γεμίσει πρασινες τριχες στο ενυδρειο... δεν ξερω τι να κανω... υπαρχει καποιο ψαρι που να τρωει αυτες τις τριχες; Φαινεται σαν αλγη. Ειναι πρασινες τριχες αλλα τωρα βλεπω ειναι αρκετες...


 

On 26/8/2023 at 3:59 ΜΜ, natateo said:

Κανονικα, ναι....

Ρουφαει και το κερατοφυλλο σιγουρα.... Μπορει να μην ταιζεις και τόσο πολυ...

Δεν ξερω αν κανεις σωστα το τεστακι για νιτρικα. Πριν να βαλεις στο δοκιμαστικο σωληνάριο το υγρο Ν2, θα επρεπε να το κουνήσεις δυνατα για τουλαχιστον 30 δευτερολεπτα (καλυτερα και παραπανω). Αν το κανεις σωστα...τότε ολα καλα, αρκει να μην εχεις αμμωνια και νιτρωδη.

Εχω 3 σωληνάρια, 

σε ολα βαζω απο 5ml απο νερο ενυδρειου με μια πλαστικη συρριγα.

μετα αρχιζω και ριχνω τον αριθμο απο σταγονες που λεει το καθε μπουκαλακι, και τα ανακατευω αρκετα καλα. 
του n3 τα βαζω σε ξεχωριστα απο του n2 

Ταισμα μια φορα την ημερα, λιγα φιλαρακια που τα διαλυω και σε μικροτερα κομματακια. Αλλα ρε συ Νατατεο πολλυ τριχοειδης αλγη, υπαρχει καποιο ψαρι που να την τρωει;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Αλλα ρε συ Νατατεο πολλυ τριχοειδης αλγη, υπαρχει καποιο ψαρι που να την τρωει;;;;

Υπαρχουν, αλλά δεν ειναι για το ενυδρειο σου, ετσι, οπως ειναι τωρα.

Αν θελεις, βαλε θηλυκές γαριδες Αμανο. Βαλε μεγαλουτσικες, να μην τις βαρανε τα ψαρια.

Και να ξερεις, όσο θα εχεις χαμηλα θρεπτικα, τόσο θα εχεις και την τριχοειδη αλγη. Τωρα μπορεις απλα να βγαζεις με το χερι (οσο γινεται), μπορεις (πρεπει) να χαμηλωσεις και τον φωτισμο.

πριν 12 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ηρθε η κοπελα που εβαλε το Camelot και ειπε οτι η σκληροτητα του νερου ειναι 250 και ειναι καλο λεει.

Καλο για ποιους ? ..... δεν υπαρχει καλο και κακο, παντα εξαρταται. :)

πριν 12 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

μετα αρχιζω και ριχνω τον αριθμο απο σταγονες που λεει το καθε μπουκαλακι, και τα ανακατευω αρκετα καλα. 

δεν καταλαβες...ή εγω δεν καταλαβα.... :D

το μπουκαλακι 2 θελει να το κουνησεις καλα για 30 δευτερα πριν να βαλεις σταγονες στο σωληνάριο. Bottle #2

368975497_apinitr-1.jpg.d613c3d9540b874c61b315c2235e1cf9.jpg.e00ea37f2a8077ade53f171704480b9f.jpg

Οδηγίες- https://apifishcare.com/product/nitrate-test-kit

GR

1. Για να ανοίξετε το καπάκι ασφαλείας στα μπουκαλάκια, κρατάμε με ένα δάχτυλο το κόκκινο περιλαίμιο σταθερά και ταυτόχρονα ξεβιδώνουμε το καπάκι.

2. Ξεπλένουμε το δοκιμαστικό σωλήνα καλά με νερό βρύσης. Μετά ξανά ξεπλένουμε με νερό που προορίζεται για μέτρηση (από το ενυδρείο).

3. Γεμίζουμε το δοκιμαστικό σωλήνα μέχρι τη γραμμή (5ml) με νερό που προορίζεται για μέτρηση.

4. Βάζουμε 10 σταγόνες από το υγρό #1 στο δοκιμαστικό σωλήνα με το νερό, κρατώντας το μπουκαλάκι αυστηρά κάθετα, όταν ρίχνουμε σταγόνες, κλείνουμε με το διάφανο καπάκι το δοκιμαστικό σωλήνα και το ανακινούμε μερικές φορές απαλά για 3-4 δευτερόλεπτα.

5. Ανακινούμε καλά το μπουκαλάκι με το υγρό #2 για τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα.

6. Βάζουμε 10 σταγόνες από το υγρό #2 στο δοκιμαστικό σωλήνα με το νερό, κρατώντας το μπουκαλάκι αυστηρά κάθετα, όταν ρίχνουμε σταγόνες.

7. Ξανά κλείνουμε το καπάκι και το ανακινούμε για 1 (ένα) λεπτό. Αυτό το βήμα είναι εξαιρετικά σημαντικό για να διασφαλιστεί η ακρίβεια του αποτελέσματος του τεστ.

8. Περιμένουμε 5 λεπτά για να εμφανιστεί το χρώμα.

9. Αμέσως μετά συγκρίνουμε το χρώμα του υγρού του δοκιμαστικού σωλήνα με τα χρώματα που είναι τυπωμένα στο χάρτινο δειγματολόγιο. 

10. Τοποθετούμε το δοκιμαστικό σωλήνα πάνω από το χάρτινο δειγματολόγιο και δίπλα στις χρωματικές ενδείξεις του, έτσι ώστε να φαίνεται το υγρό μπροστά από το άσπρο φόντο του.
Διαβάζουμε το αποτέλεσμα με διάχυτο φως της ημέρας. Οι λαμπτήρες με πολύ ζεστό ή κρύο φως μπορούν να αλλοιώνουν την απόχρωση.

11. Ξεπλένουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με καθαρό νερό.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Ημ. λήξης αναγράφεται πάνω στο μπουκαλάκι.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ελα φιλε, ναι η αληθεια ειναι οτι τις δυο εξτρα λαμπες τις εβαλα αποτομα!!! aha😉

Ηρθε η κοπελα που εβαλε το Camelot και ειπε οτι η σκληροτητα του νερου ειναι 250 και ειναι καλο λεει.

Το φιλτρο ειναι 0.1 Micron , οποτε κοβει τα περισοτερα, απο υφη και γευση ειναι σαν το Θεονη...

Είναι αυτό που ισούται με δέκα χιλιάδε λίτρε το χρόνο; Όπως σου είπα χρησιμοποιώ κάτω πάγκου διπλό όχι από τα γνωστά με τις καταπληκτικές διαφημίσεις ήμαρτον, βέβαια πρώτα για να πίνουμε καθαρό νερό και έπειτα για να κάνω αλλαγές χωρίς χλώριο και λοιπά...

Τα άνω πάγκου δεν μου αρέσουν τα σωληνάκια extra κουζινικά πιάνει και χώρο.🤣

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 30/8/2023 at 12:27 ΜΜ, natateo said:

Υπαρχουν, αλλά δεν ειναι για το ενυδρειο σου, ετσι, οπως ειναι τωρα.

Αν θελεις, βαλε θηλυκές γαριδες Αμανο. Βαλε μεγαλουτσικες, να μην τις βαρανε τα ψαρια.

Και να ξερεις, όσο θα εχεις χαμηλα θρεπτικα, τόσο θα εχεις και την τριχοειδη αλγη. Τωρα μπορεις απλα να βγαζεις με το χερι (οσο γινεται), μπορεις (πρεπει) να χαμηλωσεις και τον φωτισμο.

Καλο για ποιους ? ..... δεν υπαρχει καλο και κακο, παντα εξαρταται. :)

δεν καταλαβες...ή εγω δεν καταλαβα.... :D

το μπουκαλακι 2 θελει να το κουνησεις καλα για 30 δευτερα πριν να βαλεις σταγονες στο σωληνάριο. Bottle #2

368975497_apinitr-1.jpg.d613c3d9540b874c61b315c2235e1cf9.jpg.e00ea37f2a8077ade53f171704480b9f.jpg

Οδηγίες- https://apifishcare.com/product/nitrate-test-kit

GR

1. Για να ανοίξετε το καπάκι ασφαλείας στα μπουκαλάκια, κρατάμε με ένα δάχτυλο το κόκκινο περιλαίμιο σταθερά και ταυτόχρονα ξεβιδώνουμε το καπάκι.

2. Ξεπλένουμε το δοκιμαστικό σωλήνα καλά με νερό βρύσης. Μετά ξανά ξεπλένουμε με νερό που προορίζεται για μέτρηση (από το ενυδρείο).

3. Γεμίζουμε το δοκιμαστικό σωλήνα μέχρι τη γραμμή (5ml) με νερό που προορίζεται για μέτρηση.

4. Βάζουμε 10 σταγόνες από το υγρό #1 στο δοκιμαστικό σωλήνα με το νερό, κρατώντας το μπουκαλάκι αυστηρά κάθετα, όταν ρίχνουμε σταγόνες, κλείνουμε με το διάφανο καπάκι το δοκιμαστικό σωλήνα και το ανακινούμε μερικές φορές απαλά για 3-4 δευτερόλεπτα.

5. Ανακινούμε καλά το μπουκαλάκι με το υγρό #2 για τουλάχιστον 30 δευτερόλεπτα.

6. Βάζουμε 10 σταγόνες από το υγρό #2 στο δοκιμαστικό σωλήνα με το νερό, κρατώντας το μπουκαλάκι αυστηρά κάθετα, όταν ρίχνουμε σταγόνες.

7. Ξανά κλείνουμε το καπάκι και το ανακινούμε για 1 (ένα) λεπτό. Αυτό το βήμα είναι εξαιρετικά σημαντικό για να διασφαλιστεί η ακρίβεια του αποτελέσματος του τεστ.

8. Περιμένουμε 5 λεπτά για να εμφανιστεί το χρώμα.

9. Αμέσως μετά συγκρίνουμε το χρώμα του υγρού του δοκιμαστικού σωλήνα με τα χρώματα που είναι τυπωμένα στο χάρτινο δειγματολόγιο. 

10. Τοποθετούμε το δοκιμαστικό σωλήνα πάνω από το χάρτινο δειγματολόγιο και δίπλα στις χρωματικές ενδείξεις του, έτσι ώστε να φαίνεται το υγρό μπροστά από το άσπρο φόντο του.
Διαβάζουμε το αποτέλεσμα με διάχυτο φως της ημέρας. Οι λαμπτήρες με πολύ ζεστό ή κρύο φως μπορούν να αλλοιώνουν την απόχρωση.

11. Ξεπλένουμε το δοκιμαστικό σωλήνα με καθαρό νερό.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Ημ. λήξης αναγράφεται πάνω στο μπουκαλάκι.

@natateo οσα ξερεις εσυ κοπελα μου, δεν τα ξερει ο κοσμος ολος... τοσους μηνες το εκανα λαθος... εκανα τις μετρησεις μου 2 ημερες αφου εκανα αλλαγη νερου 35% ...

ανεβαζω φωτογραφια, μου φαινονται λιγο τσιμπημενα τα τερμα δεξια.. ισως εχω και αδικο...

εβαλα αμανο γαρδιδες οπως μου ειπες , πηρα 5 ειναι ηδη πανω στο κερατοφυλλο και τρωνε αυτες τις πρασινες τριχες... και εβγαλα και εγω με το χερι, ειμαστε σε καλυτερη μοίρα.. τωρα φοβαμαι για τις μετρησεις μου...

 

να επισημάνω, εχω ενα Juwel 110 Λιτρα, με φιλτρο Juwel S 600 με μακαρονι/κεραμικο και 2 σφουγγαρια + γυαλλοβαμβακα.

απο φυτα εχω ανουμπιες πηρα προχθες 4 ανουμπιες και το κερατοφυλλο που ειχα ηδη..

υποστρωμα.

θερμοκρασια 26-27

Απο ψαρια εχω:

2 αρσενικα γκαπι

4 θηλυκά γκαπι

1 Ντεμεκ Χρυσοψαρο (Χαιλαντερ)

1 Πλεκο

2 SAE

2 Guarami (1 πορτοκαλι και 1 γκριζο)

4 Σαλιγκαρια Ramshorns νομιζω λεγονται κατι κοκκινα ειναι μικρα

1 Apple snail , ενα κιτρινο σαλιγκάρι

5 Amano γαριδες

 

On 30/8/2023 at 1:50 ΜΜ, Ice-Man said:

Είναι αυτό που ισούται με δέκα χιλιάδε λίτρε το χρόνο; Όπως σου είπα χρησιμοποιώ κάτω πάγκου διπλό όχι από τα γνωστά με τις καταπληκτικές διαφημίσεις ήμαρτον, βέβαια πρώτα για να πίνουμε καθαρό νερό και έπειτα για να κάνω αλλαγές χωρίς χλώριο και λοιπά...

Τα άνω πάγκου δεν μου αρέσουν τα σωληνάκια extra κουζινικά πιάνει και χώρο.🤣

@Ice-Man αστα φιλε ναι αυτο, 200€ τον χρονο, η αληθεια ειναι οτι εφερα εναν φιλο υδραυλικο που βαζει φιλτρα και ΑΟ, μετρησε και το βρηκε πολυ καλο χωρις χλωριο, τωρα για το αν ειναι καλυτερο απο το εμφιαλομενο μου ειπε πρεπει να τα παω σε χημείο.. εκανα πριν δυο μερες αλλαγη και βλεπω ανεβασμενα Νο3 και αμμωνια...

το Νο2 ειναι μηδενικο

IMG_3379.jpeg

IMG_3375.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ναι είναι εγκυκλοπαίδεια η φίλη μας.

Τώρα για το φίλτρο θεωρώ σε γδύσανε 60-120~ έχουν τα κάτω πάγκου και το φυσίγγιο/α είναι φτηνά κάθε χρόνο. Αυτοί οι κυριούλιδες στην εκάστοτε διαφήμιση δεν με πείθουν... Εσύ ξέρεις.

Για το ενυδρείο δεν είναι τσιμπημένο το 5 ppm, αφού έχεις φυτά μέσα πρέπει όταν κάνεις αλλαγή μετά να είναι αυτή η μέτρηση σου τουλάχιστον όχι πάνω από 15 όμως. Δηλαδή δεν είναι καλό να μηδενίζει.

Το τεστ αμμωνίας μήπως δεν είναι και πολύ στα καλά του από την αρχή ίδια μέτρηση μου φαίνεται δίνει... no3 όμως ανεβήκαν🤔 να το κοιτάξεις. Η μήπως πείραξες κάτι;

 

Έγινε επεξεργασία - Ice-Man
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...