Jump to content

Κάτι σαν τρίχες στο νερό + απώλειες


Recommended Posts

50 minutes ago, Ice-Man said:

Καλησπέρα, ναι είναι εγκυκλοπαίδεια η φίλη μας.

Τώρα για το φίλτρο θεωρώ σε γδύσανε 60-120~ έχουν τα κάτω πάγκου και το φυσίγγιο/α είναι φτηνά κάθε χρόνο. Αυτοί οι κυριούλιδες στην εκάστοτε διαφήμιση δεν με πείθουν... Εσύ ξέρεις.

Για το ενυδρείο δεν είναι τσιμπημένο το 5 ppm, αφού έχεις φυτά μέσα πρέπει όταν κάνεις αλλαγή μετά να είναι αυτή η μέτρηση σου τουλάχιστον όχι πάνω από 15 όμως. Δηλαδή δεν είναι καλό να μηδενίζει.

Το τεστ αμμωνίας μήπως δεν είναι και πολύ στα καλά του από την αρχή ίδια μέτρηση μου φαίνεται δίνει... no3 όμως ανεβήκαν🤔 να το κοιτάξεις. Η μήπως πείραξες κάτι;

 

Τα νο3 ανεβηκαν γιατι τοσο καιρο το εκανα λαθος, δεν ανακοινουσα οπως ελεγαν οι οδηγιες.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος John Rodos έγραψε:

Τα νο3 ανεβηκαν γιατι τοσο καιρο το εκανα λαθος, δεν ανακοινουσα οπως ελεγαν οι οδηγιες.. 

Οκ, πάντως της αμμωνίας δεν θυμάμαι ποτέ να πήρες άλλη μέτρηση. Δηλαδή το no3 αν δεν το κάνεις σωστά δείχνει 0; για την δική σου περίπτωση ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ice-Man said:

Οκ, πάντως της αμμωνίας δεν θυμάμαι ποτέ να πήρες άλλη μέτρηση. Δηλαδή το no3 αν δεν το κάνεις σωστά δείχνει 0; για την δική σου περίπτωση ρωτάω.

Απο τι φαινεται ναι, ετσι ειπε και η νατατεο..

 

τοσο καιρο απλα εριχνα απο τα δυο μπουκαλακια μεσα τις σταγονες και μετ το κουνουσα, το λενε και στις οδηγιες το διαβασα τωρα λεει οτι πρεπει να ταρακουνησω πριν βαλω το δευτερο μπουκαλακι μεσα για να δειξει σωστα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/9/2023 at 4:46 ΜΜ, το μέλος John Rodos έγραψε:

2 αρσενικα γκαπι

4 θηλυκά γκαπι

1 Ντεμεκ Χρυσοψαρο (Χαιλαντερ)

1 Πλεκο

2 SAE

2 Guarami (1 πορτοκαλι και 1 γκριζο)

4 Σαλιγκαρια Ramshorns νομιζω λεγονται κατι κοκκινα ειναι μικρα

1 Apple snail , ενα κιτρινο σαλιγκάρι

5 Amano γαριδες

Καλημερα!

μια ερωτηση : τα SAE πόσο μεγαλα ειναι τωρα? Γιατι ρωταω..... μεγαλωνουν πολυ και γρηγορα, πολλες φορες γινονται επιθετικα, ειδικά, αν το κοπαδακι ειναι μικρο (σε περιπτωση σου ειναι μόνο 2 ψαρια), και το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για αυτα.....

Και τα γκρι γουραμι ειναι τσαμπουκάδες και θελουν αρκετα λιτρα.....

ριξε μια ματια εδω-

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 17/9/2023 at 9:46 ΠΜ, natateo said:

Καλημερα!

μια ερωτηση : τα SAE πόσο μεγαλα ειναι τωρα? Γιατι ρωταω..... μεγαλωνουν πολυ και γρηγορα, πολλες φορες γινονται επιθετικα, ειδικά, αν το κοπαδακι ειναι μικρο (σε περιπτωση σου ειναι μόνο 2 ψαρια), και το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για αυτα.....

Και τα γκρι γουραμι ειναι τσαμπουκάδες και θελουν αρκετα λιτρα.....

ριξε μια ματια εδω-

 


καλησπερα @natateo

Σχετικα με την Αλγη την πρασινη που ειναι σαν τριχα δεν εχω τελειωσει, αλλα ακολουθωντας τις συμβουλες σας, εχει μειωθεί, εκανα αυτο που ειπες και αφαιρεσα αρκετη με το χερι που ηταν πανω σε κερατοφυλλο και αλλα σημεια στο ενυδρειο, εξακολουθεί να υπαρχει οχι στον βαθμο που ηταν αλλα εχω ακομα αρκετη.

 

εχω χαμηλωσει  το φως στις 6 ωρες.

 

τωρα σχετικα με το γκρι γκουραμι και τα ΣΑΕ.

 

το γκρι γκουραμι ειναι πολυ ήσυχο και ειρηνικο, τα παρατηρώ ωρες, δεν βλεπω κανενα προβλημα, επισης παρατηρησα οτι απο τοτε που σταματησα να ταιζω πολυ, τα ΣΑΕ εγιναν πιο ενεργα ψαχνωντας στο χαλικη και τρώγοντας οτιδηποτε αλλο εκτος απο τροφη που εριχνα μεσα.

 

Αν και πολυ νεος στο χομπυ αλλα διαβαζοντας συχνα αρθρα εδω καο παρακολουθοντας θεματα αλλα και το ενυδρειο μου, βλεπω οτι παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο χαρακτηρας του ψαριου.

 

εγω ας πουμε εχω ενα χρυσοψαρο μεσα που ηταν το πρωτο ψαρι που μπηκε στο ενυδρειο και μετα ολα τα αλλα.. το χρυσοψαρο ζει πολυ ηρεμα με τα υπολοιπα:

 

γκαπι, γκουραμι, μολυ μπαλουν, πλατυ, σαε, γαριδες 

 

καθολου μαχες, καθολου στρες τα πτερυγια του ειναι υγιείς και παντα σηκωμένα σαν να δειχνει χαρουμενο και με αυτοπεποίθηση 😅😂 

οποτε αρχισα να πιστευω οτι ειναι στον χαρακτηρα του ψαριου γιατι διαβασα οτι ενας αλλος ειχε θεμα με το χρυσοψαρο και στα αλλα ψαρια αλλα οτι ετρωγε και το κερατοφυλλο, εμενα τιποτα απο τα δυο μηνες τωρα.

 

τωρα κατι που με προβληματιζει ειναι το εξης..

 

κανω καθε εβδομαδα καθε 7 ημερες αλλαγη νερου 30-35% ...


Το Σαββατο εκανα μια λιγο πιο μεγαλη αλλαγη νερου 40% , και την επομενη μερα εκανα μέτρηση, ειχα μηδενικη αμμωνια, μηδενικα no2, αλλα ειχα πολλα no3..

 

Ειναι φυσιολογικο μετα απο αλλαγη 40% ;;; Η φταιει η ψαροσυνθεση για τα υψηλα no3 ??

 

επισης δεν εχω καθολου απωλεια/θανατους εδω και δυο μηνες 

IMG_4546.jpeg

Έγινε επεξεργασία - John Rodos
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2023 at 2:46 ΜΜ, το μέλος John Rodos έγραψε:

Ειναι φυσιολογικο μετα απο αλλαγη 40% ;;; Η φταιει η ψαροσυνθεση για τα υψηλα no3 ??

Οσο πιο πολλα ψαρια θα εχεις τόσα πιο πολλα νιτρικα θα υπαρχουν. Ειναι λογικο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...