Jump to content

Σκουλίκι


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Καθάριζα το ενυδρείο μου σήμερα και είδα ένα μικρό σκουλίκι, αυτό πόσο επιβλαβές μπορεί να είναι και πως μπορώ αν είναι από το ενυδρείο μου?

Καθαρισμός με σκούπα κάθε εβδομάδα και ίσως και στα ενδιάμεσα

Εκτός από εξωτερικό φίλτρο κλπ έχω και μια UV , αλλά την κάνω χρήση για 6 ώρες μόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν διακρίνω καθαρά, από το κεφάλι πρέπει να είναι rhabdocoela ή αν είναι τριγωνικό τότε είναι planaria. Όπως και να χει εμφανίζονται σε όχι και τόσο καθαρό νερό και τρώνε ότι δίνει ο βυθός (σαπισμένα φύλλα, αφάγωτη τροφή και γενικά οτιδήποτε οργανικό). Τα planaria πάντως έχω διαβάσει ότι μπορούν να επιτεθούν και σε γαρίδα αλλά ότι λέει το καλό ιντερνετ... Καλό θα είναι να μην καθαρίζεις τον βυθό τόσο συχνά και όταν το κάνεις τότε πολύ επιφανειακά και όχι η σκούπα μέσα στο βυθό διαφορετικά σηκώνεις χώμα άρα οργανικά που είναι η τροφή των σκουληκιών. Γενικά δηλαδή η καθαριότητα είναι το όπλο σου απέναντι τους (υπάρχει και χημική καταπολέμηση όταν μιλάμε για έξαρση αλλά όχι)

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2023 at 1:19 ΜΜ, το μέλος stakas86 έγραψε:

Εκτός από εξωτερικό φίλτρο κλπ έχω και μια UV , αλλά την κάνω χρήση για 6 ώρες μόνο.

Τσαμπα την καις με 6 ωρες την ημερα....

Αφησε την να δουλευει συνεχεια, αν θελεις να κανει κατι ή τουλαχιστον δυο 24 ωρα την εβδομαδα συνεχομενα.

Παιζει μεγαλο ρολο και το πόσο δυνατη ειναι και αν ταιριαζει η ροη απο το φιλτρο. Αν η ροη ειναι πιο μεγαλη απ οτι πρεπει για την συγκεκριμενη λαμπα, τότε παλι τσαμπα την καις...

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2023 at 8:38 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Τα planaria πάντως έχω διαβάσει ότι μπορούν να επιτεθούν και σε γαρίδα

Πριν απο 5 ημέρες αφού βρήκα το σκουλήκι, είχε ψοφήσει το 90% απο τις γαρίδες μου, ξαφνικά.

Το σύνδεσα με το γεγονός του αυξημένου CO2 που είχα λόγω προβλήματος βαλβίδας και το προηγούμενο βράδυ ηταν όλες σχεδόν έξω απο το νερό, την επομένη ηταν ένα κουβάρι δίπλα στο φίλτρο.

 

On 21/8/2023 at 8:38 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλό θα είναι να μην καθαρίζεις τον βυθό τόσο συχνά

Είχα κάνει ένα καλό καθάρισμα στο βυθό με την σκούπα, την είχα βυθίσει αρκετά μέσα και έβγαζε πράγμα, δεν ξέρω αν ηταν απο αυτό ή επειδή έβγαζα αρκετές ρίζες απο το Saggitaria subulata που είχε κατακλύσει όλο το χώρο.

On 21/8/2023 at 8:38 ΜΜ, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

σηκώνεις χώμα άρα οργανικά που είναι η τροφή των σκουληκιών

Σηκώνω δηλαδή την τροφή τους στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να βγουν και αυτά προς τα επάνω, αν κατάλαβα σωστά.

Οκ.. Θα το έχω στο νου μου.

 

Μπορώ να πω οτι με "τρομάζει" η εικόνα του, σε περίπτωση λοίμωξης (οχι για εμένα αλλα για τα παιδιά μου) αν πέσει νερό κάτω κατά τον καθαρισμό,  ή μείνει στα χέρια μου (αν και τα πλένω καλά μετά).

Link to comment
Share on other sites

On 22/8/2023 at 8:41 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Τσαμπα την καις με 6 ωρες την ημερα....

Αφησε την να δουλευει συνεχεια, αν θελεις να κανει κατι ή τουλαχιστον δυο 24 ωρα την εβδομαδα συνεχομενα.

Παιζει μεγαλο ρολο και το πόσο δυνατη ειναι και αν ταιριαζει η ροη απο το φιλτρο. Αν η ροη ειναι πιο μεγαλη απ οτι πρεπει για την συγκεκριμενη λαμπα, τότε παλι τσαμπα την καις...

Επειδή είναι "δυνατή" για το ενυδρείο μου , μου είχαν πει να την ανάβω για λίγες ώρες.

Το φίλτρο που έχω είναι το EHEIM 2274020 professional 5e 350 (WiFi) και η λάμπα είναι η EHEIM REEFLEX UV 350.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Επειδή είναι "δυνατή" για το ενυδρείο μου , μου είχαν πει να την ανάβω για λίγες ώρες.

Το φίλτρο που έχω είναι το EHEIM 2274020 professional 5e 350 (WiFi) και η λάμπα είναι η EHEIM REEFLEX UV 350.

 

 

https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/uv-sterilizer/reeflexuv/reeflexuv-350

Αυτη η λαμπα UV κανει καλη δουλεια μόνο για ενυδρεια μεχρι 200λ-250λ (αυτην εχω και εγω), και μόνο σε περιπτωση, που δουλευει συνεχομενα (εξαρταται ,βεβαια , απο τους στόχους, που θελεις να πετύχεις)

Κανει δουλεια ΜΟΝΟ οταν χρησιμοποιείται σωστα, που στην δικη σου περιπτωση δεν ισχυει.

Γιατι δεν ισχυει....

Στο site της Eheim λεει-

Benefits of the EHEIM reeflexUV

  • Quickly and efficiently reduces both harmful bacteria and fish parasites in their infectious stages in the water
    reeflexUV 350 = Maximum flow capacity: 200 l/h

Το φιλτρο, που εχεις, δινει 1500λ/ωρα ( χωρις υλικα - Pump power per hour) Αυτο σημαινει, οτι με υλικα η απόδοση θα ειναι περιπου 1000 με 1100λ/ωρα)

Τωρα δες και εσυ, αν ταιριαζει το φιλτρο σου με την UV λαμπα.... και απορώ, πως το λάστιχο απο το φιλτρο σου , ταιριαξε με το λαστιχο της λαμπας????

Το ενα ειναι 16.0/22.0 mm  , το άλλο 12/16......

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2023 at 4:20 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

ταιριαξε με το λαστιχο της λαμπας

Μα και η λάμπα και το φίλτρο έχουν υποδοχές 16/22 .

 

Το φίλτρο το έχω ρυθμίσει στα 600l/h , το όριο του είναι 740l/h , αν το βάλω 740 επειδή είναι μικρό το ενυδρείο 75lt  γίνεται χαμός μέσα.

 

Τελικά την λάμπα πόσες ώρες να την βάζω?

Αυτό που θέλω να πετύχω είναι ένα υγιές περιβάλλον (για τα ψάρια και τα φυτά μου ) .

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2023 at 8:47 ΜΜ, το μέλος stakas86 έγραψε:

Τελικά την λάμπα πόσες ώρες να την βάζω?

Η λαμπα σου δεν θα κανει καθολου δουλεια, αν θα δουλευει με ροη πανω απο 200λ/ωρα (αν ειναι reeflex 350) Δηλ και να την βαλεις να δουλευει 7 ημερες την εβδομαδα χωρις διακοπη, δεν θα κανει ΤΙΠΟΤΑ! Απλα τσαμπα θα καιει το ρευμα!

Για να δουλευει η λαμπα σου ετσι, οπως πρεπει, πρεπει να παρεις μια αντλια, που βγαζει 200-300λ/ωρα και να συνδεσεις την λαμπα σου.

On 29/8/2023 at 1:57 ΜΜ, το μέλος stakas86 έγραψε:

Μπορώ να πω οτι με "τρομάζει" η εικόνα του, σε περίπτωση λοίμωξης (οχι για εμένα αλλα για τα παιδιά μου) αν πέσει νερό κάτω κατά τον καθαρισμό,  ή μείνει στα χέρια μου (αν και τα πλένω καλά μετά).

τα σκουλικακια αυτα δεν ειναι επικίνδυνα για τον ανθρωπο , ειναι τροφη για τα ψαρια. Και να τα φας, δεν παθαινεις τιποτα. :D (δοκιμασμενο- δεν νομιζω να υπαρχει  ενας χομπιστας, που δεν εχει πιει το νερο απο το ενυδρειο του :))

Αν θελεις να μαθεις το τι "τρωμε" και πόσο καθε χρόνο, χωρις να θελουμε, πατησε αυτο το λινκ  :) - https://www.google.com/search?q=ποσα+εντομα+τρωμε+τον+χρονο&sca_esv=562142396&sxsrf=AB5stBjsbhvgBn4fisxKOBBJX6UWXqbyrQ%3A1693642320363&source=hp&ei=UO7yZLyVE9qFxc8P-tKPkA0&iflsig=AD69kcEAAAAAZPL8YB8m14BUweoVltotChp1M94ULg6-&oq=πόσα+εντομα+τρωμε+&gs_lp=Egdnd3Mtd2l6IiHPgM-Mz4POsSDOtc69z4TOv868zrEgz4TPgc-JzrzOtSAqAggAMgYQABgWGB4yBhAAGBYYHkiuVVCzBVjMQHABeACQAQCYAYcCoAGWE6oBBjAuMTcuMbgBAcgBAPgBAagCCsICBxAjGOoCGCfCAgcQIxiKBRgnwgIHEAAYigUYQ8ICCxAuGIAEGLEDGIMBwgILEC4YgwEYsQMYgATCAgsQABiKBRixAxiDAcICCxAAGIAEGLEDGIMBwgIEECMYJ8ICCBAuGIAEGLEDwgIIEAAYgAQYsQPCAgUQABiABMICBRAuGIAE&sclient=gws-wiz

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πρεπει να παρεις μια αντλια, που βγαζει 200-300λ

Εμένα η αντλία μου είναι μεγαλύτερης ροής, επομένως ή παω σε μεγαλύτερη λάμπα ή την βγάζω τελείως?

 

Είδα αυτό για τα σκουλικακια... Ενδιαφέρουσα πληροφορία 😅🥸

Έγινε επεξεργασία - stakas86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος stakas86 έγραψε:

Εμένα η αντλία μου είναι μεγαλύτερης ροής, επομένως ή παω σε μεγαλύτερη λάμπα ή την βγάζω τελείως?

Για 75λ ενυδρειο η λαμπα σου ειναι μια χαρα. Λεω  καλυτερα να παρεις μια κινεζικη αντλια με 10€ και να δουλευεις την λαμπα σου κανονικα.

τι μπορεις να κανεις ακομα..... μπορεις να κοψεις το  λαστιχο εξοδου απο το φιλτρο καπου στην μεση και να βαλεις συνδεσμο Υ, δηλ να υπαρχουν δυο λαστιχα στην εξοδο του φιλτρου. Βαζεις στο λαστιχο , που παει για λαμπα και μια βανα για να ρυθμιζεις την ροη στην λαμπα και.... τελος.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι παραπανω....

Αν καποιος μπορει να σκεφτει καποια πιο απλη λυση, θελω και εγω να μαθω. Ευχαριστω!

Και για τα σκουλικακια γενικος στο ενυδρειο.....

Στα ενυδρεια, οπου υπαρχουν ψαρια, κανονικα δεν τα βλεπεις, γιατι ειναι τροφη για αυτα. Στα γαριδαδικα , ομως, η πλαναρια ειναι πολυ συχνος επισκέπτης....και θελει προσοχη στην ποσοτητα τροφης , που πεφτει στο ενυδρειο, οπως και στην συντήρηση ενυδρειου. Το ενυδρειο ειναι ενας ζωντανος οργανισμος.... ζουν πολλα και διάφορα ζωντανα μεσα και 99,9% απ αυτα δεν βλαπτουν τον άνθρωπο.

Η λαμπα UV βοηθαει αρκετα, αλλά δεν ειναι πανακεια για ολα.

Καλημερα!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Λεω  καλυτερα να παρεις μια κινεζικη αντλια με 10€ και να δουλευεις την λαμπα σου κανονικα.

Η αντλία μέσα στο ενυδρείο και απλά να πηγαινο-φέρνει το νερό απο λάμπα σε ενυδρείο, χωρίς φίλτρα κλπ.

Το κανονικό φίλτρο μου απ' ευθείας στο ενυδρείο σωστά?

 

Επομένως ψάχνω μια αντλία μέγιστης ροής 200l-300/h .

Και για πόση ώρα να την έχω σε χρήση?

 

Έγινε επεξεργασία - stakas86
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αντλία νομίζω μου κάνει,

Η σωλήνας που δέχεται είναι 12/16, η λάμπα έχει και 12/16, ελπίζω να έχει την δύναμη να το γυρίζει το νερό.

Απλά ψάχνω για αντλία που να μπορώ να βάλω ένα σφουγγάρι για να μην μου τραβάει γαρίδες και μωρά plecos κλπ.

 

CompactON 300 FLOW 170-300 L

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις γαριδες ενα σφουγγαρι θελει....Αν θυμαμαι καλα ειχα μια sicce micra για την λαμπα.

Μπορεις να αφηνεις την λαμπα να δουλευει και συνεχεια, δεν υπαρχει θεμα. Μπορεις να την δουλευεις δυο 24ωρα συνεχομενα και μετα να κλεινεις για 5-7 ημερες. Δεν υπαρχει προβλημα και να μην δουλευει και καθολου. Εγω την εχω δουλεψει μόνο 2 εβδομαδες συνολικα μεσα σε 3-4 χρονια :). Τόσο πολυ :D

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Τις αύξησα τις ώρες και την έβαλα να λειτουργεί το βράδυ πιο πολύ και ρίχνω την ροή του φίλτρου για να κάνει τουλάχιστον όσο μπορεί καλύτερη δουλειά.

Τα σκουλικάκια που βλέπω να έχουν εμφανιστεί είναι planaria τελικά και μάλλον βγήκαν στην επιφάνεια γιατι ξήλωσα (όσο πιο ήπια και με σκούπα βυθού κοντά να τραβάει)  ενα φυτό που είχα βάλει στο υπόστρωμα.

Έχω διαβάσει διάφορους τρόπους, ένας μου λέει βάλει το planaria-stop , άλλος βάλε το coolie loach θα τα φάει, άλλος μου λέει αλλαγή υποστρώματος, τα ψάρια σε άλλο ενυδρείο και ξήλωμα όλο, στον ήλιο για 1 εβδομάδα κλπ κλπ..

 

Έγινε επεξεργασία - stakas86
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...