Jump to content

Βοήθεια με Cuba


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: (70 λίτρα,  θεωρητικά ξαναστήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα)
- Φωτισμός: (Juwell Novolux Led 60 (8 watt – 624 lumen) + Amtra 12 Watt / 1200 Lumen, 8 ώρες)
- Βυθός και Υπόστρωμα: (Tropica Plant Substrate (πριν 2 χρόνια) Μαύρη Χαλαζιακη άμμος 1-3mm)
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( tropica CO2 System Nano)
- Φυτα: (cuba και Eleochari )
- Ψάρια: (2x Dwarf Gourami, 10 x Ember Tetra):

 

Επειδή όλα τα φυτά και τα ξύλα καταστράφηκαν από την καφέ άλγη και την απουσία μου για αρκετό καιρό, αποφάσισα να πετάξω τα πάντα εκτός από το χαλίκι.

Έτσι  έφτιαξα ένα σκηνικο iwagumi με cuba και eleocharis.

To οποίο και έστησα πριν 4 μέρες. Παρακάτω η φωτογραφία από την πρώτη μέρα.

IMG_3228.thumb.JPG.0f0874611dc1e70ddd123d0d1d701a6d.JPG.dee70ad39906bb9c466b101448ecbc8b.JPG

 

την πρώτη μέρα έβαλα δύο κεσεδάκια cuba και εχθές αποφάσισα να βάλω το τρίτο.

το θέμα είναι ότι σήμερα παρατήρησα ότι αρκετά φυτά πέθαναν-κιτρίνισαν.

 

Δεν ξέρω αν κάτι δεν κάνω καλά και μιας και πρώτη φορά ασχολούμε με cuba θα ήθελα την γνώμη σας.

public.jpeg.76440947db8ec5cd443a9f2f52788d48.jpeg

 

Tα κιτρινιασμένα είναι τα χθεσινά και τα σαπισμένα είναι αυτα που μπήκαν πριν 4 μέρες.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

1- το φιλτρο εχεις στρωμενο πιστευω?

εβαλες και αντιχλωριο ,που γεμισες το ενυδρειο και δεν φυτεψες στο κρυο νερο....λεμε τωρα....

2- πες μετρησεις νερου (και το ph). ΚΗ? Θερμοκρασια?

3- νιτρικα-φωσφορικα-καλιο ? γενικος λιπανση?

Τι θελω να πω γενικος........

το  iwagumi σαν scape, ειναι λιγο δυσκολο, γιατι δεν υπαρχουν πολλα stem φυτα, που μας βοηθουν με τις αλγες.....

προτεινω την cuba να φυτευουμε σε ενα καλα στρωμενο ενυδρειο, γιατι ειναι λιγο ευαισθητο φυτο (στην αρχη), και πολλες φορες πιανει την αλγη μεσα σε λιγες μερες και η αλγη την πνιγει τσακ-μπαμ. Παιζει ρολο και η αποτομη αλλαγη του ΡΗ στο ενυδρειο, και μηδενικα θρεπτικα.

Βγαλε ολη την χαλασμενη cuba και απλα περιμενε κανα 2-3 εβδομαδες ακομα μεχρι να στρωσει καλα το ενυδρειο. Μετα ξαναφυτεψε.

Και βλεπω, οτι φυτεψες πολυ χοντρες τουφες, την επομενη φορα πιο μικρες κανε.

Για το

πριν 21 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

(Tropica Plant Substrate (πριν 2 χρόνια)

δεν καταλαβα.... καταφερες να βαλεις το υποστρωμα, που ειχες στο ενυδρειο πριν? ή απλα ειχες την σακουλα 2 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Ερωτηση

1- το φιλτρο εχεις στρωμενο πιστευω?

εβαλες και αντιχλωριο ,που γεμισες το ενυδρειο και δεν φυτεψες στο κρυο νερο....λεμε τωρα....

2- πες μετρησεις νερου (και το ph). ΚΗ? Θερμοκρασια?

3- νιτρικα-φωσφορικα-καλιο ? γενικος λιπανση?

Τι θελω να πω γενικος........

το  iwagumi σαν scape, ειναι λιγο δυσκολο, γιατι δεν υπαρχουν πολλα stem φυτα, που μας βοηθουν με τις αλγες.....

προτεινω την cuba να φυτευουμε σε ενα καλα στρωμενο ενυδρειο, γιατι ειναι λιγο ευαισθητο φυτο (στην αρχη), και πολλες φορες πιανει την αλγη μεσα σε λιγες μερες και η αλγη την πνιγει τσακ-μπαμ. Παιζει ρολο και η αποτομη αλλαγη του ΡΗ στο ενυδρειο, και μηδενικα θρεπτικα.

Βγαλε ολη την χαλασμενη cuba και απλα περιμενε κανα 2-3 εβδομαδες ακομα μεχρι να στρωσει καλα το ενυδρειο. Μετα ξαναφυτεψε.

Και βλεπω, οτι φυτεψες πολυ χοντρες τουφες, την επομενη φορα πιο μικρες κανε.

Για το

δεν καταλαβα.... καταφερες να βαλεις το υποστρωμα, που ειχες στο ενυδρειο πριν? ή απλα ειχες την σακουλα 2 χρόνια?

 

1) το φίλτρο θεωρώ ότι είναι στρωμένο. (είχε  βγει απο την πριζα κατα την διάρκεια των διακοπών)

2) ph: 7.4 kh δεν εχω να μετρησω θερμοκρασία 28ο

3) Αμμωνία (ΝΗ3): 0,1 περιπου Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 Νιτρικά (ΝΟ3): 5. Κάλιο δεν ξέρω. Και ενα ψεκασμο tropica premium nutrition τις τελευταιες 3 μερες.

 

το θέμα ειναι λίγο συνεχεια του παρακάτω

 

το παλιό ενυδρείο είχε γεμίσει καφέ άλγη κ επειδη μου "χάλασε" τα φυτά και τα ξύλα και για αυτό τα πέταξα όλα κ κράτησα μόνο το υπόστρωμα με το χαλίκι + ότι έβαλα λίγο περισσότερο χαλίκι για να κάνω νεο hardscape και νέες πέτρες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

το φίλτρο θεωρώ ότι είναι στρωμένο. (είχε  βγει απο την πριζα κατα την διάρκεια των διακοπών)

Απο την στιγμη, που βγηκε απο την πριζα για μερες - δεν ειναι καλα στρωμένο. Αυτο φαινεται και απο τις μετρησεις- εχεις λιγη αμμωνια

πριν 14 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

θερμοκρασία 28ο

Σχεδον απαγορευτικη για την cuba..... Η κουμπα θελει 24 με 25 βαθμους.

Και τα νιτρικα ειναι πολυ χαμηλα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, natateo said:

Απο την στιγμη, που βγηκε απο την πριζα για μερες - δεν ειναι καλα στρωμένο. Αυτο φαινεται και απο τις μετρησεις- εχεις λιγη αμμωνια

Σχεδον απαγορευτικη για την cuba..... Η κουμπα θελει 24 με 25 βαθμους.

Και τα νιτρικα ειναι πολυ χαμηλα.

 

 

 

 

Η αμμωνια πιστευω ανεβηκε απο το ξηλωμα όλων των ριζών και το καλο καθάρισμα με σκουπα που εκανα. την σκουπα την εχωσα 1-2 εκ μεσα για να καθαρισει καλα ο βυθος.

Βλακεια εκανα με την θερμοκρασια. Για καποιο λόγο κάπου είχα διαβάσει οτι η cuba θελει υψηλη θερμοκρασια και εκλεισα τα ανεμιστηρακια οταν την εβαλα. Τα άνοιξα πάλι

 

Καμια αλλη συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Καμια αλλη συμβουλή;

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα συστηματάκια διοξειδίου του εμπορίου όχι ότι δεν κάνουν δουλειά αλλά στα λίτρα σου ίσως δεν θα σε βγάλει οικονομικά μακροπρόθεσμα εννοώντας ότι οι μπουκαλίτσες απ'όσο ξέρω δεν γεμίζουν ξανά που σημαίνει ότι και θα χρειαστεί να έχεις πάντα καβάτζα και ότι αν δεν έχεις καθόλου τότε το ενυδρείο θα μένει χωρίς co2 οπότε για μένα καλύτερα 2κιλη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ξαναλέω όμως προσωπική άποψη. 

Όσο για το cuba ναι καλύτερα βγάλτο είναι αρκετά δύσκολο φυτό και αντ΄αυτού θα πρότεινα micranthemum monte carlo. Λίγο μεγαλύτερο από την cuba αλλά αρκετά πιο εύκολο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2023 at 3:29 ΜΜ, panagiotis_dms said:

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τα συστηματάκια διοξειδίου του εμπορίου όχι ότι δεν κάνουν δουλειά αλλά στα λίτρα σου ίσως δεν θα σε βγάλει οικονομικά μακροπρόθεσμα εννοώντας ότι οι μπουκαλίτσες απ'όσο ξέρω δεν γεμίζουν ξανά που σημαίνει ότι και θα χρειαστεί να έχεις πάντα καβάτζα και ότι αν δεν έχεις καθόλου τότε το ενυδρείο θα μένει χωρίς co2 οπότε για μένα καλύτερα 2κιλη για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ξαναλέω όμως προσωπική άποψη. 

Όσο για το cuba ναι καλύτερα βγάλτο είναι αρκετά δύσκολο φυτό και αντ΄αυτού θα πρότεινα micranthemum monte carlo. Λίγο μεγαλύτερο από την cuba αλλά αρκετά πιο εύκολο.

 

 

 

ίσως ναι καλύτερα να πάω σε monte carlo. thanks

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα monte carlo.

 

το πρόβλημα μου ειναι το εξής:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βρωμίζει έτσι το ενυδρείο.

Κάθε δύο μέρες καθαρίζω αυτή την βρώμα απο τις πέτρες με οδοντόβουρτσα, από τζαμια κτλ και κάθε 3 μέρες βάζω σκούπα (αλλά ξεριζώνει κ το Monte carlo) όπως κ αλλάζω νερό.

Θεωρώ ότι αν συνεχίσει έτσι δεν θα στρώσει το Monte carlo κ γενικά το ενυδρείο δεν θα ειναι οκ γιατί δεν μπορώ να το κάνω τόσο συχνά.

Έχω Co2 6 ώρες την ημέρα για 30 φυσσαλίδες το λεπτό και 8 1/2 ώρες φως.

 

Καμία βοήθεια;

 

IMG_3317.JPG

IMG_3316.JPG

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βρωμίζει έτσι το ενυδρείο.

Ολα ειναι πολυ απλα.... Το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο. Υπαρχει περίσσια αμμωνιας και οργανικων στην στήλη του νερου. Απλα υπομονή και ολα θα γινουν.

Και σμαματησε να βαζεις σκουπα! Ειναι οτι χειροτερο σ αυτη την φαση.

το drop checker τι χρωμα εχει?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, natateo said:

Ολα ειναι πολυ απλα.... Το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο. Υπαρχει περίσσια αμμωνιας και οργανικων στην στήλη του νερου. Απλα υπομονή και ολα θα γινουν.

Και σμαματησε να βαζεις σκουπα! Ειναι οτι χειροτερο σ αυτη την φαση.

το drop checker τι χρωμα εχει?

 

 

πράσινο είναι.

Οπότε να σταματήσω κ το καθάρισμα που κανω στις πετρες, τζαμια κτλ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα τζαμια μπορεις να καθαριζεις, την σκουπα ξεχασε. και κρατησε το φιλτρο καθαρο, δηλ βαλε ενυδρειακο βαμβακι μεσα και αλλαζε το καθε 2-3 ημερες (αν βρωμιζει).

βαλε βακτηρια ( καλυτερα καθε εβδομαδα).

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

τα τζαμια μπορεις να καθαριζεις, την σκουπα ξεχασε. και κρατησε το φιλτρο καθαρο, δηλ βαλε ενυδρειακο βαμβακι μεσα και αλλαζε το καθε 2-3 ημερες (αν βρωμιζει).

βαλε βακτηρια ( καλυτερα καθε εβδομαδα).

 

ευχαριστω θα τα κανω απο αυριο κ θα ενημερωσω για το αποτελεσμα

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νομίζω ότι πάει λίγο καλύτερα.

 

- Το ενυδρειακο βαμβακι κρατάει πολύ πράμα κ όσο πάει μειώνεται

- το γράσίδι νομίζω ξεκινάει σιγά σιγά αλλά θέλω να περιμένω άλλο λίγο.

 

το πρόβλημα συνεχίζω να το έχω με την άλγη που φαινόταν.

Πήρα 8 αμάνο να κάνουν δουλειά. Οι αμάνο ξεκίνησαν την πρώτη μερα δουλειά τόσο που έπαθα πλάκα.

Όμως ο αρσενικός Dwarf κάνει κινήσεις εναντίων τους.

Από την δεύτερη μέρα αυτά κρύφτηκαν όλα πίσω από το φίλτρο Δεν βγαίνουν σχεδόν καθόλου.

Το σήμείο όμως από το φίλτρο μέχρι το μπροστά τζάμι είναι πεντακάθαρο. Μάλλον μέχρι εκεί πάνε. Η αριστερή μερικά είναι πενταβρώμικη.

 

Αν "κλείσω" με ενυδρειακό βαμβάκι το πίσω μέρους του φίλτρου θα προκαλέσω στρες κ μάχες λογικά σωστά;

Υπάρχει τρόπος το dwarf να ηρεμίσει καθόλου;

 

Πάνω που βρήκα τρόπο να γίνει δουλειά μου το χαλάει το dwarf. Και δεν μπορώ να το πάω ούτε στου μονομάχου φαντάζομαι εκει μάχη που θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...