Jump to content

Αναζήτηση Σύνθεσης Pearl gurami


Loukas Rentifis

Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα , αναζητώ να προσθέσω στο ενυδρείο μου pearl gurami, μετά από ψάξιμο έχω δει ότι για μείωση επιθετικότητας καλό είναι να μην έχω πολλά αρσενικά και προτείνουν 3 θηλυκά και 1 αρσενικό ως ιδανική σύνθεση. Ψάχνω στα pet shop και μου λένε ότι δεν ξεχωρίζουν εύκολα και κατά 80% είναι αρσενικά γιατί πουλάνε λόγο χρώματος. 

 

Τι λέτε όσοι έχετε εμπειρία, να πάρω στη τυχη , έχετε να προτείνετε από εμπειρία εσείς κάτι ; 

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις ένα χαρέμι αγοράζοντας μικρά ψάρια θα πρέπει να πάρεις 5 με 8 κομμάτια και μόλις ξεχωρίσουν τα φύλλα τους απομακρύνεις τα αρσενικά που περισσεύουν. Καλό θα ήταν να διαλέξεις ψάρια με όσο το δυνατόν λιγότερο έντονο χρώμα και τα ποιο μικρόσωμα.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/trichogaster-leerii/. Διάβασε και αυτό θα σε βοηθήσει.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν κατάλαβα καλά θέλεις να βάλεις πάνω από ένα διαφορετικά μια χαρά τα πάνε και σόλο. Το θέμα υπάρχει με του ίδιου είδους οπότε και πιστεύω ότι το καλύτερο απ'όλα θα ήταν μόνο θηλυκά. Το χαρέμι ελοχεύει και τον κίνδυνο να βγει και ζευγάρι οπότε μετά το αρσενικό θα γίνει ακόμα πιο επιθετικό. Η άλλη λύση που έχεις είναι να βάλεις αγγελία εδώ ή στο προφιλ του forum στο fb https://www.facebook.com/groups/1639272179498058

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καταρχάς αν κατάλαβα καλά θέλεις να βάλεις πάνω από ένα διαφορετικά μια χαρά τα πάνε και σόλο. Το θέμα υπάρχει με του ίδιου είδους οπότε και πιστεύω ότι το καλύτερο απ'όλα θα ήταν μόνο θηλυκά. Το χαρέμι ελοχεύει και τον κίνδυνο να βγει και ζευγάρι οπότε μετά το αρσενικό θα γίνει ακόμα πιο επιθετικό. Η άλλη λύση που έχεις είναι να βάλεις αγγελία εδώ ή στο προφιλ του forum στο fb https://www.facebook.com/groups/1639272179498058

 

Έλεγα να φτιάξω ένα χαρέμι ώστε το αρσενικό να μην είναι επιθετικό. Όχι μόνο pearl θέλω να βάλω. Απλά δεν ήξερα τι να προτιμήσω, σε αναλογία αρσενικών θηλυκών.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με μια σημερινή βόλτα που έκανα για ψώνια και τα είδα δεν υπήρχε περίπτωση να ξεχωρίσω αρσενικά θηλυκά ούτε από σχήμα, ούτε από το κόκκινο πηγούνι των αρσενικών. Βέβαια ήταν 2-3εκ μαξ αλλά και μεγάλα που έχω δει δεν θυμάμαι να πρόσεξα κάποια διαφορά στα μαγαζιά, ίσως γιατί δεν τα είχα ποτέ τα συγκεκριμένα. Κάνε και μια βόλτα κάποια στιγμή πάντως να τα δεις κ από κοντά και αν δεις ότι έχει κάποιο μαγαζί σε επαρχία ζήτα ένα βίντεο ίσως βρεις διαφορές και πάρεις από εκεί. 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Εγώ πάντως με μια σημερινή βόλτα που έκανα για ψώνια και τα είδα δεν υπήρχε περίπτωση να ξεχωρίσω αρσενικά θηλυκά ούτε από σχήμα, ούτε από το κόκκινο πηγούνι των αρσενικών. Βέβαια ήταν 2-3εκ μαξ αλλά και μεγάλα που έχω δει δεν θυμάμαι να πρόσεξα κάποια διαφορά στα μαγαζιά, ίσως γιατί δεν τα είχα ποτέ τα συγκεκριμένα. Κάνε και μια βόλτα κάποια στιγμή πάντως να τα δεις κ από κοντά και αν δεις ότι έχει κάποιο μαγαζί σε επαρχία ζήτα ένα βίντεο ίσως βρεις διαφορές και πάρεις από εκεί. 

Περιμένω είναι η αλήθεια απάντηση από επαρχιακό κατάστημα που περιμένει παραλαβή μήπως αλλάξει κάτι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...