Jump to content

Προβληματικό τεστ Νιτρικού άλατος (NO3)


Recommended Posts

Όταν πήρα το ενυδρείο πριν απο περίπου δύο χρόνια είχα παρει κ το βαλιτσάκι της API FRESHWATER MASTER TEST KIT.

Θέμα είχα παρατηρήσει με το NO3. Εκτός από το πρώτο τεστ, παντα μου έβγαζε μεταξύ 0 και 5.

Μιλάμε για πανω απο 30 τεστ. Bάζω και την @natateo γιατί θυμάμαι ότι σου είχε φανεί παράξενο.

Πιο πολύ με είχε προβληματίσει όταν έβαλα κ το δεύτερο ενυδρείο αλλά σχεδόν το επιβεβαίωσα όταν γύρισα από τις διακοπές που είχε γίνει χάλια το ενυδρείο.

 

Έτσι αποφάσισα να πάρω κ άλλο τεστ Νιτρικών της API και φυσικά πήρα δύο διαφορετικά αποτελέσματα. Το δεξί είναι το παλιό.

 

Επικοινώνησα με την API κ μου απάντησαν ότι το δεύτερο μπουκαλάκι των νιτρικών έχει μια σκόνη και αν δεν ανακατευτεί καλά την πρώτη φορά σχεδόν πάντα θα δίνει διαφορετικά αποτελέσματα. Στο τεστ μέσα γράφει ότι πρέπει να το κουνάμε 30 δεύτερα πριν την χρήση αλλά δεν αναφέρει ότι αν την πρώτη φορά δεν γίνει σωστά θα είναι για πέταμε το μπουκαλάκι.

 

IMG_3308.JPG

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε αν το ξεπλύνεις καλά με νερό δουλεύει? Είναι φάουλ να μην το αναφέρουν πουθενά γιατί πολλοί επενδύουν στην αξιοπιστία των τεστ της api. Νομίζω πρέπει να γίνει pin το ποστ για όσους σκοπεύουν να πάρουν το συγκεκριμένο τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό μου απάντησαν. Για αυτό το λόγο θα μου στείλουν ταχυδρομικά το δεύτερο μπουκαλάκι νιτρικών.

Στο φυλλάδιο αναφέρετε ότι πρέπει να το κουνησεις 30 δευτερολεπτα κ οτι είναι σημαντικο αυτο το βήμα.

Δεν αναφέρει όμως ότι να δεν γίνει σωστά αυτό το βήμα την πρώτη φορά το τεστ μπορεί να είναι άχρηστο από εδώ κ πέρα κ δεν διορθώνετε.

 

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2023 at 1:59 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Στο φυλλάδιο αναφέρετε ότι πρέπει να το κουνησεις 30 δευτερολεπτα κ οτι είναι σημαντικο αυτο το βήμα.

Για αυτο και υπαρχουν οδηγιες :P

On 4/9/2023 at 1:59 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Δεν αναφέρει όμως ότι να δεν γίνει σωστά αυτό το βήμα την πρώτη φορά το τεστ μπορεί να είναι άχρηστο από εδώ κ πέρα κ δεν διορθώνετε.

Η απόκλιση θα ειναι  πολυ μικρη, αν δεν κάνεις σωστα το τεστ για μια φορα. Δοκιμασμενο. ΟΜΩΣ!!! Αν το κανεις αρκετες φορες, εννοειται , οτι η απόκλιση αυξανεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Για αυτο και υπαρχουν οδηγιες :P

Η απόκλιση θα ειναι  πολυ μικρη, αν δεν κάνεις σωστα το τεστ για μια φορα. Δοκιμασμενο. ΟΜΩΣ!!! Αν το κανεις αρκετες φορες, εννοειται , οτι η απόκλιση αυξανεται.

 

Προφανώς και διαβάζω τις οδηγίες και τις ακολουθώ, θεωρώ ότι έγινα κατανόητος ότι ξεκινάμε με τα βασικα.

Κάθε φορά το κουνάω το μπουκαλάκι. Αλλά μιας και όπως ανέφεραν υπάρχει powder θεωρώ ότι αν δεν διαλυθεί καλά την πρώτη φορά αυτό θα γίνει σαν "παστα" να το πω κ δεν θα διαλυθεί ποτέ. Που όπως τα διαλύματα ποσιμου σιδηρου οποιοι χρησιμοποιούν ξέρουν ότι η σκονη δεν διαλύεται εύκολα κ θέλει περισσότερο χρόνο. Αν το ήξερα δεν θα το κούναγα μόνο τριαντα δευτερα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Αλλά μιας και όπως ανέφεραν υπάρχει powder θεωρώ ότι αν δεν διαλυθεί καλά την πρώτη φορά αυτό θα γίνει σαν "παστα"

Δεν καταλαβες καλα. Αυτη η σκονη δεν διαλύεται, παραμενει σκονη. Απλα πρεπει να "πεσει" στο δοκιμαστικο σωληναριο μια συγκεκριμενη ποσοτητα σκονης μαζι με τις σταγονες.

αν δεν κουνας το μπουκαλακι , η σκονη θα μεινει κατω. Δεν θα γινει παστα, αλλά αν κατσει κανα 3 - 4 χρόνια..... ποιος ξερει. .... :D

Να σου πω, εχω ακομα ενα τεστ νιτρικων, που το πηρα πριν σχεδον τρια χρόνια και εχει ληξη πριν μηνες..... για πλακα εκανα τεστ νιτρικων προσφατα και μια χαρα εδειχνε ιδια τιμη με το Salifert(που ειναι προσφατα αγορασμενο).

Γενικος στο φυτεμενο ενυδρειο (και στο θαλασσινο) καλυτερα να εχεις ολα σε περισσεα, παρα σε ελλειψη. Η ελλειψη στοιχειων δημιουργεί πολυ  σοβαρα προβληματα στα φυτα και ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, natateo said:

Δεν καταλαβες καλα. Αυτη η σκονη δεν διαλύεται, παραμενει σκονη. Απλα πρεπει να "πεσει" στο δοκιμαστικο σωληναριο μια συγκεκριμενη ποσοτητα σκονης μαζι με τις σταγονες.

αν δεν κουνας το μπουκαλακι , η σκονη θα μεινει κατω. Δεν θα γινει παστα, αλλά αν κατσει κανα 3 - 4 χρόνια..... ποιος ξερει. .... :D

Να σου πω, εχω ακομα ενα τεστ νιτρικων, που το πηρα πριν σχεδον τρια χρόνια και εχει ληξη πριν μηνες..... για πλακα εκανα τεστ νιτρικων προσφατα και μια χαρα εδειχνε ιδια τιμη με το Salifert(που ειναι προσφατα αγορασμενο).

Γενικος στο φυτεμενο ενυδρειο (και στο θαλασσινο) καλυτερα να εχεις ολα σε περισσεα, παρα σε ελλειψη. Η ελλειψη στοιχειων δημιουργεί πολυ  σοβαρα προβληματα στα φυτα και ζωντανα.

 

απλά μου κανει εντύπωση γιατί μου ειπαν ότι δεν διορθώνεται κ θα μου στείλουν άλλο μπουκαλάκι από το τεστ 2.

τότε ποιος ο λόγος να το κανουν κ δεν είπαν κατσε κούνα το καλύτερα.

 

Αλλά θεωρώ ότι από την αρχή κάτι δεν πήγε καλά γιατί εκτός από ένα όλα τα τεστ έδειχναν μηδέν νιτρικά. Τόσο λάθος έκανα; κ μιλάμε για πάνω απο 30-40 τεστ που έκανα.

Ενώ τώρα που επιτηδες έχω κανει 4 τεστ κ απο τα δύο. Στο ένα έχω αποτελέσματα κ στο άλλο παλι μηδεν έχω 😒 κ τα κανω με το ιδιο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Αλλά θεωρώ ότι από την αρχή κάτι δεν πήγε καλά γιατί εκτός από ένα όλα τα τεστ έδειχναν μηδέν νιτρικά.

Υπαρχει περιπτωση , οτι η παρτιδα δεν ηταν καλη.... κατι μυριζει εδω....:) για να στειλουν άμεσα το καινουριο μπουκαλακι.....

Απλα πες τους ευχαριστω. :)

μικρη αποκληση στο χρωμα παντα θα υπαρχει (απο παρτιδα σε παρτιδα).... τωρα 5-10ppm πανω, 5-10 κατω.... δεν εχει και πολυ σημασια.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, natateo said:

Υπαρχει περιπτωση , οτι η παρτιδα δεν ηταν καλη.... κατι μυριζει εδω....:) για να στειλουν άμεσα το καινουριο μπουκαλακι.....

Απλα πες τους ευχαριστω. :)

μικρη αποκληση στο χρωμα παντα θα υπαρχει (απο παρτιδα σε παρτιδα).... τωρα 5-10ppm πανω, 5-10 κατω.... δεν εχει και πολυ σημασια.

 

Και εγώ κάτι τέτοιο φαντάστηκα για αυτό το έγραψα κ εδώ.

Στο email μου δεν έγραφα καν για αποζημίωση ή κάτι παρόμιο. Απλά ανέφερα τα γεγονότα όπως κ εδώ βάζοντας φωτογραφίες κ τους σειριακούς αριθμούς κ των δύο τεστ.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...