Jump to content

Λεντοταινία για φωτισμό


milou

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είμαι παλιά στο forum ως μέλος αλλά δεν ξέρω αν έχω ξαναγράψει, οπότε καλώς σας βρήκα!

 

Έχω ένα Rio300 το οποίο φυτοζωεί τον τελευταίο χρόνο και τώρα το συμμαζέψω σιγά σιγά. Το φωτιστικό της Juwel με τις T5 τα παιξε οπότε κοιτάω τι θα κάνω. Σκέφτηκα να βάλω αδιάβροχη λεντοταινία στη θέση που είναι οι λάμπες τώρα, το έχει κανείς με επιτυχία? Υπάρχει κάτι να προσέξω κατά τη γνώμη σας? Υπολογίζω γενικά να έχω τα lumens που είχα με τις λάμπες που είχε το ενυδρείο αρχικά (δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή πόσα τα έχω υπολογίσει) και στα 6000 kelvin από πλευράς "θερμότητας".

 

Ο τελικός στόχος μου είναι φυτεμένο με φυτά χαμηλών απαιτήσεων, ξεκινάω με diy CO2 (έχω βάλει δύο διλιτρα μπουκάλια μέχρι στιγμής και θα βάλω άλλα δύο) και σιγά σιγά θα μαζέψω τα ψιλολοΐδια για μπουκάλα κανονική. 

 

Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Και καλως ηρθες!

Μια χαρα θα εισαι και με λεντοταινια. Μολις ευκαιρισω, θα σου στειλω λινκς για τα φωτιστικα, που μπορεις να φτιαξεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/110636-το-ανώνυμο-ενυδρείο/?do=findComment&comment=1230582

απο αυτο το ποστ και περα.  Δεν μ αρεσουν τα καπακια στα ενυδρεια.....

Μπορεις, βεβαια να κολλησεις λεντοταινια και στο καπακι, αλλά μόνο η κολλα δεν αρκει, θα ξεκολλησει αργα ή γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, θα τα μελετήσω, σ ευχαριστώ πολύ! Κ εμένα δε μου αρέσουν τα καπάκια αλλά υπάρχει γατί στο σπίτι που φοβάμαι μην κάνει καμιά απόπειρα ψαρέματος απουσία καπακιού...🙄

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...