Jump to content

Αρεσενίκο gappie επιτήθετε σε θηλυκά


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Σήμερα αγόρασα 3 θηλυκά gappies. Όταν τα έβαλα στο ενυδρείο μαζί με το ένα αρσενίκο που έχω άρχισε να κηναγάει τα θηλυκά τα οποία έχουν και αρκετά μεγάλη κοιλιά. Ξέρει κάποιος τον λόγο που τα κηνηγάει;

Έγινε επεξεργασία - Black Wolfy
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς για το λόγο του ότι του έχεις βάλει 3 θηλυκά και είναι απόλυτα φυσιολογικό να επιδιώκει αναπαραγωγή. Ειδικά αν λες και για φουσκωμένες κοιλιές τότε νομίζω ότι έχει γίνει ήδη. Προσοχή στον υπερπληθυσμό γιατί γεννούν πολύ και συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Ακριβώς για το λόγο του ότι του έχεις βάλει 3 θηλυκά και είναι απόλυτα φυσιολογικό να επιδιώκει αναπαραγωγή. Ειδικά αν λες και για φουσκωμένες κοιλιές τότε νομίζω ότι έχει γίνει ήδη. Προσοχή στον υπερπληθυσμό γιατί γεννούν πολύ και συχνά. 

Μήπως ξέρεις τι θα πρέπει να κάνω με τα θηλυκά; Γιατί μου φαίνεται ότι θα γεννήσου στις επόμενε μέρες και δεν ξέρω άμα θα πρέπει να τα βάλω σε άλλο ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - Black Wolfy
Link to comment
Share on other sites

Τα guppy τρώνε τον γόνο τους οπότε αν σου γεννήσουν μέσα στο ενυδρείο κάποια σίγουρα θα φαγωθούν. Αν έχεις κρυψώνες σίγουρα θα βοηθήσει αλλά είναι και θέμα τύχης. 

Τώρα αν θες να κρατήσεις τα μωρά μπορείς να κάνεις το εξής:

-Βάζεις το θηλυκό σε μια γεννήστρα στο ήδη υπάρχων ενυδρείο, γεννάει εκεί, την βγάζεις, και μεταφέρεις τα μικρά σε άλλο(καλό θα είναι με νερό του ενυδρείου γιατί σαν μωρά θα είναι υπερευαίσθητα και μπορεί να έχεις απώλεια κατά την μεταφορά-προσαρμογή). Να σημειώσω ότι όταν γεννήσει δεν θα κάνει αυγά αλλά γόνο οπότε θα δεις μικρές ουρίτσες να κολυμπούν γύρω της. Το να μεταφέρεις το θηλυκό σε άλλο ενυδρείο ενώ είναι έτοιμη να γεννήσει δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα κυρίως ότι θα στρεσαριστεί από τη μεταφορά και ίσως να έχει αντίκτυπο στη γέννα. Να σου πω την αλήθεια πάντως η αναπαραγωγή των guppy είναι πανεύκολη οπότε μην ανησυχείς για πολλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Τα guppy τρώνε τον γόνο τους οπότε αν σου γεννήσουν μέσα στο ενυδρείο κάποια σίγουρα θα φαγωθούν. Αν έχεις κρυψώνες σίγουρα θα βοηθήσει αλλά είναι και θέμα τύχης. 

Τώρα αν θες να κρατήσεις τα μωρά μπορείς να κάνεις το εξής:

-Βάζεις το θηλυκό σε μια γεννήστρα στο ήδη υπάρχων ενυδρείο, γεννάει εκεί, την βγάζεις, και μεταφέρεις τα μικρά σε άλλο(καλό θα είναι με νερό του ενυδρείου γιατί σαν μωρά θα είναι υπερευαίσθητα και μπορεί να έχεις απώλεια κατά την μεταφορά-προσαρμογή). Να σημειώσω ότι όταν γεννήσει δεν θα κάνει αυγά αλλά γόνο οπότε θα δεις μικρές ουρίτσες να κολυμπούν γύρω της. Το να μεταφέρεις το θηλυκό σε άλλο ενυδρείο ενώ είναι έτοιμη να γεννήσει δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα κυρίως ότι θα στρεσαριστεί από τη μεταφορά και ίσως να έχει αντίκτυπο στη γέννα. Να σου πω την αλήθεια πάντως η αναπαραγωγή των guppy είναι πανεύκολη οπότε μην ανησυχείς για πολλά. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Black Wolfy έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον τουλάχιστον για μέσα στη γεννήστρα. Διχτάκι για να προστατευθούν τα μωρά από το θηλυκό. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Με λίγο ψάξιμο βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον τουλάχιστον για μέσα στη γεννήστρα. Διχτάκι για να προστατευθούν τα μωρά από το θηλυκό. 

 

ευχαριστώ για το βίντεο με βοήθεισε στο να ξέρω αν το ψάρι μου έχει γεννήση ή οχι. Προς το παρών κανένα δεν έχει γεννήση αλλά είναι αρκετά φουσκωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...