Jump to content

Νεος στο αθλημα. Μια βοηθεια?


Seaman

Recommended Posts

Καλησπερα! Καλως σας βρηκα.

Ηθελα απο παλι να μπω στον κοσμο του ενυδρειου και με αφορμη της μικρης μου κορης ειπα να το ξεκινησω....

Εδωσαν στην κορουλα μου δυο χρυσοψαρα δωρο ,ειχα μια μεγαλη γυαλα 12λιτρα που οπως μας ειπαν σε ενα πετ σοπ που ρωτησα μαζι με κατι σταγονες για το χλωριο.Αναμενομενο απ'οσα εχω διαβασει εδω και ενα μηνα περιπου να πεθανουν. Τωρα θελω να στησω ενα ενυδρειο σωστα.

Λογω ελειψης χωρου δεν μπορω να παρω μεγαλο ενυδρειο. Θα το βαλω πανω σε μια συρταριερα. Εχω σκεφτει 70-90 λιτρα μαξ.

 

Μετα απο ερευνα αγορας ενυδρειου εχω βρει αυτα :

1) Juwel Primo 70 LED Ενυδρείο

2) Dennerle Nano Scrapers Tank Ενυδρείο Ψαριών Χωρητικότητας 70lt 

3) Haquoss Evolution 80 Ενυδρείο Ψαριών Χωρητικότητας 82lt

4) Croci System 80 Led Ενυδρείο Ψαριών Χωρητικότητας 85lt 

5) Aquael Leddy Day & Night 75 Ενυδρείο Ψαριών Χωρητικότητας 105lt και τελος αυτο σε τιμη 150 κατι καινουργιο σε προσφορα απο 170 αλλα ξεπερναει τα λιτρα.

Σε μερικα μαγαζια μου προτειναν σε πλειοψηφια το Νο1 Juwel primo 70

Και σε αλλα το aquael 75...Καθαρα το aquael ειδια σε αυτη την τιμη στα 150.

 

Ηθελα να παρω για αρχη ενα πληρες σετ ενυδρειου με καπακι,φως,φιλτρο ,θερμαντηρα και μετα σιγα σιγα σκεφτομαι να παρω εξωτερικο φιλτρο...

Μου προτειναν να φτιαξω σε τζαμα ενα ενυδρειο εκει στα 100 λιτρα μαξ που θα βγει στα μισα λεφτα που θα επαιρνα ενα εκει γυρω στα 150 πληρες σετ.

Αλλα δεν ξερω αν μπορω να βρω μετα καπακι να επερνα ξεχωριστα γιατι δεν θελω να το αφηνω ανοιχτο απο πανω λογω παιδιων...!

Εσεις τι λετε????

Θελω να παρω ενα ενυδρειο να φυτεψω φυτα ,πετρες,ξυλα να το ετοιμασω με τον κυκλο αζωτου και μετα σιγα σιγα να βαλω ψαρακια.

Απο ενα σαιτ εξωτερικου διαβασα και θελω να βαλω φανταχτερα ψαρακια με χρωματα λογω των παιδιων. 

Ειδα για γκαμπυ που μπορουν να ζησουν αρμονικα με τα gurami honey ,με ramizeri german blue,με ενα ή δυο γατοψαρα ( corydoras paleatus) ,electric blue acara,  endles livebearer , gurami pearl kai gurami colisa laila ... Γαριδουλες 3-4 και κανα σαλιγκαρι ... Γκαμπυ λεω 3 θυλυκα 1αρσενικο και στα αλλα απο ζευγαρι...

Για αυτο θα παρω εξωτερικο φιλτρο λογω μεγαλη ιχθυοφορτισης... Λογικα ολα αυτα τα ψαρακαι δεν θα ειναι σωστο για 105 λιτρα... αρα θα πρεπει να διαλεξω μερικα απο αυτα. Ειδικα αν παρω 70λιτρα.

Διαβασα πως οι πλειοψηφια αυτων των ψαριων που ενδιαφερομαι θελουν φυτα για σκια και να κρυβονται,πετρες και τεχνικες σπηλιες για να κρυβονται επισης.

 

Ριχνω τις ιδεες μου να μου πειτε οι πιο εμπειροι ....

Απο φυτα ειδα ανουμπια,κερατοφυλο,μος δεν ξερω κατι αλλο ευκολο.

Χρειαζομαι υποστρωμα??? 

Διαβασα πως τα περισσοτερα θελουν αμμο αρα θα βαλω αμμο....

Επισης διαβασα δεν ξερω αν ισχυει αν παω να μαζεψω αμμο θαλασσης απο την θαλασσα πετρες παρομοιες απο ποταμακια κτλ δεν θα κανουν? Προσπαθω οσο το περισσοτερο μικροτερο μπατζετ για αρχη....

Επισης μετα ποσα λεφτα χρειαζεται ενα ενυδρειο για να το συντηρεις γιατι βλεπω πολλοι τα πουλανε τελευταια...

 

Θα περιμενω την πολυτιμη βοηθεια σας και καποιες ιδεες σας για αλλο ψαρακι ,ενυδρειο,ειδικα για υποστρωματα και αμμο που εκει το χασα τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες στην παρέα. Καταρχάς ρίξε μια ματιά εδώ:

Θα σου λυθούν κάποιες απορίες. Δεν ξέρω αν η συρταριέρα που σκέφτεσαι να βάλεις το ενυδρείο αντέξει το βάρος και είναι ασφαλής να το τοποθετήσεις πάνω. Πιστεύω πως δεν θα ήθελες 70 με 100 λίτρα να τα δεις στο πάτωμα σου μαζί με το περιεχόμενο του ενυδρείου. 😬 Τα ενυδρεία που γράφεις είναι μια χαρά, είτε θα έχει καπάκι είτε όχι. Το ποιο θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικής σου επιλογής (οικονομικών και γούστου).  Τα ψάρια που γράφεις δεν μπαίνουν όλα μαζί, όχι μόνο λόγω χώρου αλλά και λόγω διαφορετικών απαιτήσεων διατήρησης. Τα guppy και τα endler είναι ζωοτόκα. Σωστά σκέφτεσαι να τα βάλεις χαρέμι γιατί έτσι πάνε, αλλά σύντομα θα έχεις πολλές γέννες, οπότε κοιτάς και μακροπρόθεσμα. Τα ramizeri είναι ευαίσθητα ψάρια, απαιτούν τέλειες συνθήκες νερού και δεν συνίστανται για αρχάριους. Τα acara δεν μπαίνουν στα λίτρα που σκέφτεσαι και τα cory πρέπει να είναι ομαδουλα τουλάχιστον 6-8 ατόμων, ενώ τα gourami καλό είναι να κρατούνται σε χαρέμι. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το θέμα επιλογής ψαριών θα πρέπει να το σκεφτείς εκ νέου. Έχεις κάποιες καλές επιλογές σε αυτά τα λίτρα, αλλά θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα επεξεργάζεσαι ή όχι το νερό της βρύσης σου. Τι θέλω να πω για να μην σε μπερδέψω περισσότερο π.χ. έστω ότι το νερό της βρύσης σου είναι σκληρό και τα ψάρια που θέλεις απαιτούν μαλακό νερό, τότε εκεί θα πρέπει να το μαλακωνεις εσύ με τύρφη ή σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Για εύκολα φυτά δεν θα χρειαστείς κάποιο ενεργό υπόστρωμα. Κάνεις τη δουλειά σου και με άμμο ή ψιλό χαλίκακι που δεν είναι ακριβά. Ρίξε μια ματιά για φυτά εδώ:  https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/ Επέλεξε τον βαθμό δυσκολίας έτσι ώστε να ομαδοποιηθούν για να δεις ποια είναι τα εύκολα. Την άμμο από θάλασσα ή ποτάμια ξέχασε την για πολλούς λόγους. Αν δεν θέλεις να "μπλέξεις" με φυτά, μπορείς να κάνεις κάτι και σε ενυδρείο λίμνης Τανγκανίκα με κοχυλόψαρα. Τώρα ως προς το κόστος, στην αρχή όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστείς κάποια πραγματάκια που θα πρέπει να τα υπολογίσεις στο αρχικό κόστος. Ενδεικτικά αναφέρω: υγρά τεστ, θερμοστάτη (εφόσον δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο), θερμόμετρο, εργαλεία περιποίησης φυτών (λαβίδα, ψαλίδι), αποχή, βαρελάκι και κουβά για τις αλλαγές και λάστιχο αλλαγής, αντιχλώριο και βεβαίως τροφές για τα ζωντανά. Υπάρχουν κι' αλλα, αλλά αυτά πιστεύω πρέπει να έχεις στην αρχή, με πιο απαραίτητα τα τεστ, το αντιχλώριο και τον θερμοστάτη. Μπορεί στην πορεία π.χ. να θέλεις να πάρεις λιπάσματα για τα φυτά ή να μια αναπλήρωση για να κάνεις πιο εύκολα τις αλλαγές νερού. Πέραν του αρχικού κόστους, μετά για την συντήρηση δεν χρειάζονται πολλά από οικονομικής άποψης, αλλά θα πρέπει να αφιερώνεις κάποιον χρόνο για την φροντίδα και η έλλειψη αυτού του χρόνου θεωρώ ότι είναι ο κύριος λόγος που βλέπεις κάποιους να πουλάνε τα ενυδρεία τους.

Όποια απορία έχεις εννοείται ρωτάς ελεύθερα. 😎

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλως ήλθες στην παρέα. Καταρχάς ρίξε μια ματιά εδώ:

Θα σου λυθούν κάποιες απορίες. Δεν ξέρω αν η συρταριέρα που σκέφτεσαι να βάλεις το ενυδρείο αντέξει το βάρος και είναι ασφαλής να το τοποθετήσεις πάνω. Πιστεύω πως δεν θα ήθελες 70 με 100 λίτρα να τα δεις στο πάτωμα σου μαζί με το περιεχόμενο του ενυδρείου. 😬 Τα ενυδρεία που γράφεις είναι μια χαρά, είτε θα έχει καπάκι είτε όχι. Το ποιο θα επιλέξεις είναι καθαρά θέμα δικής σου επιλογής (οικονομικών και γούστου).  Τα ψάρια που γράφεις δεν μπαίνουν όλα μαζί, όχι μόνο λόγω χώρου αλλά και λόγω διαφορετικών απαιτήσεων διατήρησης. Τα guppy και τα endler είναι ζωοτόκα. Σωστά σκέφτεσαι να τα βάλεις χαρέμι γιατί έτσι πάνε, αλλά σύντομα θα έχεις πολλές γέννες, οπότε κοιτάς και μακροπρόθεσμα. Τα ramizeri είναι ευαίσθητα ψάρια, απαιτούν τέλειες συνθήκες νερού και δεν συνίστανται για αρχάριους. Τα acara δεν μπαίνουν στα λίτρα που σκέφτεσαι και τα cory πρέπει να είναι ομαδουλα τουλάχιστον 6-8 ατόμων, ενώ τα gourami καλό είναι να κρατούνται σε χαρέμι. Οπότε όπως καταλαβαίνεις το θέμα επιλογής ψαριών θα πρέπει να το σκεφτείς εκ νέου. Έχεις κάποιες καλές επιλογές σε αυτά τα λίτρα, αλλά θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα επεξεργάζεσαι ή όχι το νερό της βρύσης σου. Τι θέλω να πω για να μην σε μπερδέψω περισσότερο π.χ. έστω ότι το νερό της βρύσης σου είναι σκληρό και τα ψάρια που θέλεις απαιτούν μαλακό νερό, τότε εκεί θα πρέπει να το μαλακωνεις εσύ με τύρφη ή σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Για εύκολα φυτά δεν θα χρειαστείς κάποιο ενεργό υπόστρωμα. Κάνεις τη δουλειά σου και με άμμο ή ψιλό χαλίκακι που δεν είναι ακριβά. Ρίξε μια ματιά για φυτά εδώ:  https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/φυτά/ Επέλεξε τον βαθμό δυσκολίας έτσι ώστε να ομαδοποιηθούν για να δεις ποια είναι τα εύκολα. Την άμμο από θάλασσα ή ποτάμια ξέχασε την για πολλούς λόγους. Αν δεν θέλεις να "μπλέξεις" με φυτά, μπορείς να κάνεις κάτι και σε ενυδρείο λίμνης Τανγκανίκα με κοχυλόψαρα. Τώρα ως προς το κόστος, στην αρχή όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστείς κάποια πραγματάκια που θα πρέπει να τα υπολογίσεις στο αρχικό κόστος. Ενδεικτικά αναφέρω: υγρά τεστ, θερμοστάτη (εφόσον δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο), θερμόμετρο, εργαλεία περιποίησης φυτών (λαβίδα, ψαλίδι), αποχή, βαρελάκι και κουβά για τις αλλαγές και λάστιχο αλλαγής, αντιχλώριο και βεβαίως τροφές για τα ζωντανά. Υπάρχουν κι' αλλα, αλλά αυτά πιστεύω πρέπει να έχεις στην αρχή, με πιο απαραίτητα τα τεστ, το αντιχλώριο και τον θερμοστάτη. Μπορεί στην πορεία π.χ. να θέλεις να πάρεις λιπάσματα για τα φυτά ή να μια αναπλήρωση για να κάνεις πιο εύκολα τις αλλαγές νερού. Πέραν του αρχικού κόστους, μετά για την συντήρηση δεν χρειάζονται πολλά από οικονομικής άποψης, αλλά θα πρέπει να αφιερώνεις κάποιον χρόνο για την φροντίδα και η έλλειψη αυτού του χρόνου θεωρώ ότι είναι ο κύριος λόγος που βλέπεις κάποιους να πουλάνε τα ενυδρεία τους.

Όποια απορία έχεις εννοείται ρωτάς ελεύθερα. 😎

Ευχαριστω πολυ!!! Αρα θα πρεπει να μετρησω την σκληροτητα για να δω τι ψαρια θα βαλω....Ανεβαινω εγω στην συρταριερα και ειμαι 80 κιλα με αντεχει ανετα. Χωρος δυστυχως μονο εκει μπορω. Μενω σε μικρο σπιτι.

Εσυ τι θα εβαζες μεσα σε ενα τετοιο ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Seaman έγραψε:

Εσυ τι θα εβαζες μεσα σε ενα τετοιο ενυδρειο?

Καλώς ήρθες και από εμένα .

Εφόσον θέλεις να ετοιμάσεις το ενυδρείο σου με σκοπό να εντυπωσιάσεις το παιδί στην θέση σου θα έβαζα πολύχρωμα ψάρια που μπαίνουν στα λίτρα σου.

Επειδή το νερό την Ελλάδος  είναι σκληρό καλό θα ήταν να ακολουθήσεις κάποια από τις παρακάτω προτάσεις . Για τις συνθήκες νερού την διακόσμηση και ότι άλλο χρειαστείς θα το δεις στα προφίλ. 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλώς ήρθες και από εμένα .

Εφόσον θέλεις να ετοιμάσεις το ενυδρείο σου με σκοπό να εντυπωσιάσεις το παιδί στην θέση σου θα έβαζα πολύχρωμα ψάρια που μπαίνουν στα λίτρα σου.

Επειδή το νερό την Ελλάδος  είναι σκληρό καλό θα ήταν να ακολουθήσεις κάποια από τις παρακάτω προτάσεις . Για τις συνθήκες νερού την διακόσμηση και ότι άλλο χρειαστείς θα το δεις στα προφίλ. 

 

 

 

Πιο πολυ για τα μικρα θα το στησω αλλα μαζι με τα μικρα θα χαρει και το παιδι που κρυβουμε μεσα μας... Απλα πιστευω πως θα μπορω να βαλω 3-4 διαφορετικα ειδη μεσα. Εχω σκεφτει 1αρσενικο γκαμπυ με 3 θυλυκα αφου θα γεννουν συνεχεια και θα γεμισει...Αλλα να βαλω και αλλα ειδη οσα θα περνει ανετα το ενυδρειο μου. Γατοψαρα (corydoras) ,γαριδες δεν θα εχουν προβλημα ε?Ενδιαφερον ψαρακια και αυτα που εβαλες εδω...!!!!Θα τα κοιταξω ολα και αυτα ενα ενα να δω τι μπορω να βαλω σαν ποικιλια απο ψαροσυνθεση ανεκτα οσο γινεται με εξτρα φιλτρανση συν την φιλτρανση απο τα φυτα!

 

 

Έγινε επεξεργασία - Seaman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,δεν θα σχολιάσω τα πάντα που ανέφερες γιατί και εγώ ειμαι αρχάριος.

Απλά επειδή βλέπω οτι εχεις χρυσοψαρα και λογικά θα θέλεις μεγάλο ενυδρειο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς την σειρά ενυδρείων της HS aqua τα οποία ειναι μόνο γυάλες βέβαια αλλά ειναι πολύ οικονομικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό.πχ αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/17753421/HS-Aqua-Full-Glass-Enydreio-PSarion-CHoritikotitas-200lt-100x40x50ek-0029526.html ολα τα υπόλοιπα (φωτα φιλτρα κτλ) τα βρίσκεις ξεχωριστα ή και μεταχειρισμένα.

Τελος θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε ένα εξωτερικό φίλτρο απο την πρώτη στιγμη καθώς τα χρυσοψαρα ειναι πολύ ρυπογονα (πχ δες το fluval 207)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

Καλημέρα,δεν θα σχολιάσω τα πάντα που ανέφερες γιατί και εγώ ειμαι αρχάριος.

Απλά επειδή βλέπω οτι εχεις χρυσοψαρα και λογικά θα θέλεις μεγάλο ενυδρειο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς την σειρά ενυδρείων της HS aqua τα οποία ειναι μόνο γυάλες βέβαια αλλά ειναι πολύ οικονομικά σε σχέση με τον ανταγωνισμό.πχ αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/17753421/HS-Aqua-Full-Glass-Enydreio-PSarion-CHoritikotitas-200lt-100x40x50ek-0029526.html ολα τα υπόλοιπα (φωτα φιλτρα κτλ) τα βρίσκεις ξεχωριστα ή και μεταχειρισμένα.

Τελος θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε ένα εξωτερικό φίλτρο απο την πρώτη στιγμη καθώς τα χρυσοψαρα ειναι πολύ ρυπογονα (πχ δες το fluval 207)

 

 

Ειχα χρυσοψαρα και πεθαναν δυστυχως...

Τωρα δεν εχω τιποτα. Σκεφτομαι απο 70 λιτρα εως 100 μαξ γιατι θα το εχω πανω σε συρταριερα ... Δεν υπαρχει αλλος χωρος να του βαλω αλλη βαση.

Μετα σκεφτομουν να κανω σε τζαμα ενυδρειο αλλα δεν ξερω αν μπορω να βρω ξεχωριστα καπακι μετα να του βαλω...

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Seaman έγραψε:

Ειχα χρυσοψαρα και πεθαναν δυστυχως...

Τωρα δεν εχω τιποτα. Σκεφτομαι απο 70 λιτρα εως 100 μαξ γιατι θα το εχω πανω σε συρταριερα ... Δεν υπαρχει αλλος χωρος να του βαλω αλλη βαση.

Μετα σκεφτομουν να κανω σε τζαμα ενυδρειο αλλα δεν ξερω αν μπορω να βρω ξεχωριστα καπακι μετα να του βαλω...

 

δεν ειμαι σιγουρος αν μια συρταριερα μπορει να σηκώσει 100 κιλα,κοίταξε το προσεκτικά γιατι μολις το στησεις το ενυδρειο θα ειναι αδυνατον να το ξεστησεις.

Τα ενυδρεια που που αναφερω εχουν πολλά μεγέθη,γκούγκλαρε τα.Μπορείς να βρείς στα λίτρα που θέλεις απο 70 έως 130 ευρώ νομιζω...Ψαχνω και εγω να παρω δευτερο ενυδρειο και εκανα λαθος να πληρωσω το juwel 70 125 ευρω...με τα ιδια χρηματα θα μπορουσα να εχω παρει πιο ποιοτικα πραγματα.

Το μονο που θα σου προτεινα ειναι να κοιταξεις και να δωσεις βαση στο παχος  τζαμιου που θα εχει το ενυδρειο που θα αγορασεις,οτιδηποτε κατω απο 5 ειναι επικινδυνο.

Στα λιτρα που ζητας νομιζω 6-7mm για τα πλαγια θα ειναι οκ.

το καπάκι γιατι το θέλεις;Σιγουρα θα βρεις σκεπασμα γιατι το μονο που θελεις ειναι ενα τζαμι ακομα και μερικά στηρίγματα ,απλά θα ειναι επίπεδο και το φως θα ειναι πάνω απο το καπάκι.Επισης ενα κλειστπο ενυδρειο δεν ειναι και το καλυτερο τους ζεστους μηνες...και εμενα κλειστο ηταν και το εκανα ανοιχτο,ειναι πολυ πιο ομορφο,βοηθαει πολυ στην ψυξη και μπορεις να βαλεις και φυτα οπως ο ποθος που θα βοηθησουν πολυ...το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι καποια ψαρακια εχουν την ταση να πηδανε (πχ μονομαχος) οποτε κει θα χρειαστεις καποιο καπακι.

 

Έγινε επεξεργασία - Aquascape
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Seaman έγραψε:

Ευχαριστω πολυ!!! Αρα θα πρεπει να μετρησω την σκληροτητα για να δω τι ψαρια θα βαλω....Ανεβαινω εγω στην συρταριερα και ειμαι 80 κιλα με αντεχει ανετα. Χωρος δυστυχως μονο εκει μπορω. Μενω σε μικρο σπιτι.

Εσυ τι θα εβαζες μεσα σε ενα τετοιο ενυδρειο?

 

Περίπου στα λίτρα που σκέφτεσαι και για να έχεις μια εικόνα, ενδεικτικά αναφέρω: Αν θέλεις χρώμα μπορείς να βάλεις ένα χαρεμακι guppy ή endler. Θα γεννήσουν και θα φτιάξουν μια ωραία πολύχρωμη αποικία. Εκτός από αυτά που πρότεινε ο @marinos μπορείς να βάλεις ένα κοπάδι rasbora π.χ. αρλεκίνους. Επίσης μπορείς και συνδιασμό, αναπροσαρμόζοντας βεβαίως τον αριθμό του κάθε είδους για να μην υπερφορτωθει το ενυδρείο και όχι πάνω από 2 είδη σε αυτά τα λίτρα, με ψαράκια μεσαίου-ανω τμήματος και βυθού. Π.χ. μπορείς να βάλεις αρλεκίνους και cory (τα pygmy είναι πανέμορφα) ή ένα χαρεμακι gourami (1Α-2Θ) με cory (μπερδεύεις βέβαια ηπείρους αλλά οι απαιτήσεις είναι παρόμοιες) σε καλά φυτεμένο ενυδρείο ή συνδιασμό από τα 2 πρώτα. Μπορείς επιπλέον να βάλεις και γαριδούλες είτε μια ομαδουλα amano, ή κάποιο είδος neocaridina για χρώμα. Η διαφορά εδώ είναι ότι οι amano δεν αναπαράγονται σε ενυδρείο γλυκού νερού αφού τα αυγά τους θέλουν αλμυρό νερό για να εκκολαφθούν, ενώ οι neocaridina είναι κουνέλια αν οι συνθήκες είναι ιδανικές. Σε κάθε περίπτωση αν σκέφτεσαι γαρίδες ή ψάρια βυθού καλό είναι να μπούνε σε βάθος χρόνου, μετά από 3-4 μήνες για να έχει στρώσει ο βυθός. Καταστάλαξε πρώτα στα λίτρα που θα πάρεις γιατί σε αυτή την κατηγορία ενυδρείων τα 20-30 λίτρα είναι υπολογίσιμη διαφορά και στην συνέχεια βλέπεις για το είδος και τον αριθμό των ζωντανών που θα βάλεις.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Seaman έγραψε:

Θα το βαλω πανω σε μια συρταριερα. Εχω σκεφτει 70-90 λιτρα μαξ.

Αναλόγως αν και εγώ δεν θα το έκανα. Με τον καιρό θέλοντας η μη θα πέσει νερό πάνω στο ξύλο και μπορεί να χαλάσει-φουσκώσει. Για το ενυδρείο θα πρότεινα το Primo που είναι σετ και ξέχωρα θα σου πρότεινα και τη βάση του. 

 

Τώρα για τα υπόλοιπα μην το παραφουσκώσεις με ψαράκια και πολλά είδη μαζί. Στο λέω γιατί είναι πάρα πολύ εύκολο να ξεφύγεις και τελικά το ενυδρείο να γίνει ψαρόσουπα. Σωστά σκέφτεσαι για την αλλαγή σε εξωτερικό αλλά το θέμα δεν είναι μόνο η φίλτρανση αλλά και τα ψάρια να έχουν τον χώρο τους. Δηλαδή ιδανικά εγώ δεν θα έπαιρνα εξωτερικό και θα διέθετα τα χρήματα για τη βάση που έγραψα παραπάνω.  Δηλαδή τώρα ας πούμε σε 70 λίτρα, βγάλε και τη διακόσμηση πες 60 καθαρά, θα έβαζα 5 guppy με μια μικρή μετατροπή στο εσωτερικό φίλτρο και μια χαρά. 

 

πριν 19 ώρες, το μέλος Seaman έγραψε:

καποιες ιδεες σας για αλλο ψαρακι ,ενυδρειο,ειδικα για υποστρωματα και αμμο που εκει το χασα τελειως...

Ένα απλό στήσιμο μπορεί να γίνει είτε με άμμο, είτε απλό χαλίκι. Εγώ θα πρότεινα μαύρο χαλίκι με ξύλα και εύκολα φυτά τύπου ανούμπιες. Οι ανούμπιες είναι πανεύκολα φυτά που δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε ξύλα η πέτρες, δεν χρειάζονται λίπασμα και μεγαλώνουν αργά. Σου παραθέτω μία πρόχειρη φωτογραφία ενός χομπίστα στο internet μεγαλύτερου ενυδρείου για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ και πως μπορεί να γίνει μακροπρόθεσμα χωρίς να χρειαστεί να επενδύσεις σε υπόστρωμα. 

c8ced70600b9a34ef663c233af69e7e0.jpg.4c0960b445e67bc4f21e0bd9c453f875.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Αναλόγως αν και εγώ δεν θα το έκανα. Με τον καιρό θέλοντας η μη θα πέσει νερό πάνω στο ξύλο και μπορεί να χαλάσει-φουσκώσει. Για το ενυδρείο θα πρότεινα το Primo που είναι σετ και ξέχωρα θα σου πρότεινα και τη βάση του. 

 

Τώρα για τα υπόλοιπα μην το παραφουσκώσεις με ψαράκια και πολλά είδη μαζί. Στο λέω γιατί είναι πάρα πολύ εύκολο να ξεφύγεις και τελικά το ενυδρείο να γίνει ψαρόσουπα. Σωστά σκέφτεσαι για την αλλαγή σε εξωτερικό αλλά το θέμα δεν είναι μόνο η φίλτρανση αλλά και τα ψάρια να έχουν τον χώρο τους. Δηλαδή ιδανικά εγώ δεν θα έπαιρνα εξωτερικό και θα διέθετα τα χρήματα για τη βάση που έγραψα παραπάνω.  Δηλαδή τώρα ας πούμε σε 70 λίτρα, βγάλε και τη διακόσμηση πες 60 καθαρά, θα έβαζα 5 guppy με μια μικρή μετατροπή στο εσωτερικό φίλτρο και μια χαρά. 

 

Ένα απλό στήσιμο μπορεί να γίνει είτε με άμμο, είτε απλό χαλίκι. Εγώ θα πρότεινα μαύρο χαλίκι με ξύλα και εύκολα φυτά τύπου ανούμπιες. Οι ανούμπιες είναι πανεύκολα φυτά που δεν φυτεύονται αλλά δένονται σε ξύλα η πέτρες, δεν χρειάζονται λίπασμα και μεγαλώνουν αργά. Σου παραθέτω μία πρόχειρη φωτογραφία ενός χομπίστα στο internet μεγαλύτερου ενυδρείου για να καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ και πως μπορεί να γίνει μακροπρόθεσμα χωρίς να χρειαστεί να επενδύσεις σε υπόστρωμα. 

c8ced70600b9a34ef663c233af69e7e0.jpg.4c0960b445e67bc4f21e0bd9c453f875.jpg

 

 

Για χωρο δεν υπαρχει καπου αλλου στο σπιτι αλλιως θα επαιρνα μια βαση να εστηνα και ενα πανω απο 100 λιτρα ενυδρειο να εβαζα και πιο πολλα ψαρακια αλλα δυστυχως δεν υπαρχει. Μια αλλη λυση ειναι να το βαλω πανω σε παγκο κουζινας... Για το juwel primo 70 νομιζω ειμαι για να μην βαλω παραπανω κιλα και κανει να σπασει... Καπακι θελω για τα παιδια γιατι ειναι μικρα μην ριξουν κατι μεσα...Αρα μονοδρομος καπακι και καπου να το τοποθετησω πανω και οχι σε βαση γιατι δεν υπαρχει εξτρα χωρος! Ελεγα για 100 λιτρα αλλα φοβαμαι μην γινει καμια βλακεια και υποχωρησει η συρταριερα η ο παγκος της κουζινας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

 

 

δεν ειμαι σιγουρος αν μια συρταριερα μπορει να σηκώσει 100 κιλα,κοίταξε το προσεκτικά γιατι μολις το στησεις το ενυδρειο θα ειναι αδυνατον να το ξεστησεις.

Τα ενυδρεια που που αναφερω εχουν πολλά μεγέθη,γκούγκλαρε τα.Μπορείς να βρείς στα λίτρα που θέλεις απο 70 έως 130 ευρώ νομιζω...Ψαχνω και εγω να παρω δευτερο ενυδρειο και εκανα λαθος να πληρωσω το juwel 70 125 ευρω...με τα ιδια χρηματα θα μπορουσα να εχω παρει πιο ποιοτικα πραγματα.

Το μονο που θα σου προτεινα ειναι να κοιταξεις και να δωσεις βαση στο παχος  τζαμιου που θα εχει το ενυδρειο που θα αγορασεις,οτιδηποτε κατω απο 5 ειναι επικινδυνο.

Στα λιτρα που ζητας νομιζω 6-7mm για τα πλαγια θα ειναι οκ.

το καπάκι γιατι το θέλεις;Σιγουρα θα βρεις σκεπασμα γιατι το μονο που θελεις ειναι ενα τζαμι ακομα και μερικά στηρίγματα ,απλά θα ειναι επίπεδο και το φως θα ειναι πάνω απο το καπάκι.Επισης ενα κλειστπο ενυδρειο δεν ειναι και το καλυτερο τους ζεστους μηνες...και εμενα κλειστο ηταν και το εκανα ανοιχτο,ειναι πολυ πιο ομορφο,βοηθαει πολυ στην ψυξη και μπορεις να βαλεις και φυτα οπως ο ποθος που θα βοηθησουν πολυ...το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι καποια ψαρακια εχουν την ταση να πηδανε (πχ μονομαχος) οποτε κει θα χρειαστεις καποιο καπακι.

 

Δεν ειναι καλο το juwel primo? Aυτο ελεγα να τσιμπησω...

Link to comment
Share on other sites

Εκει τοτε θα το βαλω πιο δυνατο κρατημα απο συρταριερα. Ανετα τα 70-80 λιτρα εκει τα σηκωνει! 

 

IMG_20231018_123330.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seaman έγραψε:

Δεν ειναι καλο το juwel primo? Aυτο ελεγα να τσιμπησω...

φίλε μου εκ τω υστέρων,έκανα κάποιες αναβαθμίσεις που κόστησαν πολύ περίσσοτερο.Αναλύωντας λιγο τα κόστη προκύπτουν τα παρακάτω :

 

primo 70 (με καπάκι+φιλτρο+φως)=130 ευρώ περίπου με μεταφορικά (τωρα νομίζω εχει παραπάνω)

Εξωτερικό φίλτρο astro dophin 50 ευρω (τώρα εχει παραπάνω)

φως SUN SUN 24W (γιατι αυτό που εχει ειναι εξαιρετικά μικρό σε watt για φυτεμμένο ενυδρειο) 42 ευρώ

σύνολο 222 ευρώ

σαν κατασκευή το ενυδρειο της juwel δεν ειναι και το καλυτερο.Αν το 70αρι το γεμίσεις χωράει σχεδόν 80 λίτρα και το deflection στο διαμήκες τζάμι ειναι εμφανές,σιγουρα χρειάζεται νέυρα,τα οποία δεν διαθέτει.

 

Αν έπαιρνα ένα της HS aqua στα περίπου ιδια λίτρα (να πούμε ότι το primo είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις απο το 70λιτρο της hs aqua)

περίπου 85 ευρώ ενυδρειο μαζι με μεταφορικά

42 ευρώ φως

σου μένει ένα κατοσταρικο να πάρεις το fluval 207 που ειναι σαφως ανωτερο απο αυτο που εχω εγω.και δεν σου μένουν στην άκρη πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις.

 

Αυτο εννοούσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Aquascape έγραψε:

φίλε μου εκ τω υστέρων,έκανα κάποιες αναβαθμίσεις που κόστησαν πολύ περίσσοτερο.Αναλύωντας λιγο τα κόστη προκύπτουν τα παρακάτω :

 

primo 70 (με καπάκι+φιλτρο+φως)=130 ευρώ περίπου με μεταφορικά (τωρα νομίζω εχει παραπάνω)

Εξωτερικό φίλτρο astro dophin 50 ευρω (τώρα εχει παραπάνω)

φως SUN SUN 24W (γιατι αυτό που εχει ειναι εξαιρετικά μικρό σε watt για φυτεμμένο ενυδρειο) 42 ευρώ

σύνολο 222 ευρώ

σαν κατασκευή το ενυδρειο της juwel δεν ειναι και το καλυτερο.Αν το 70αρι το γεμίσεις χωράει σχεδόν 80 λίτρα και το deflection στο διαμήκες τζάμι ειναι εμφανές,σιγουρα χρειάζεται νέυρα,τα οποία δεν διαθέτει.

 

Αν έπαιρνα ένα της HS aqua στα περίπου ιδια λίτρα (να πούμε ότι το primo είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις απο το 70λιτρο της hs aqua)

περίπου 85 ευρώ ενυδρειο μαζι με μεταφορικά

42 ευρώ φως

σου μένει ένα κατοσταρικο να πάρεις το fluval 207 που ειναι σαφως ανωτερο απο αυτο που εχω εγω.και δεν σου μένουν στην άκρη πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις.

 

Αυτο εννοούσα.

Εγω ελεγα να ξεκινουσα με αυτο για να χει καπακι.Μετα να εβαζα ενα εξωτερικο μαζι με αυτο που εχει το ενυδρειο και λαμπες λεει πως παιρνει μεχρι 3 λαμπες....

Τα φυτα που θελω να βαλω (ανουμπιες,μος , κερατοφυλλο) δεν χρειαζονται πολυ φως λενε ...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μηπως καποιο σχεδιο πως να κατασκευασουμε μονοι μας ενυδρειο σε τζαμα ή για καπακι ενυδρειου????

Καπου να πωλουν καπακι ενυδρειου μονο του????

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Seaman έγραψε:

Υπαρχει μηπως καποιο σχεδιο πως να κατασκευασουμε μονοι μας ενυδρειο σε τζαμα ή για καπακι ενυδρειου????

Καπου να πωλουν καπακι ενυδρειου μονο του????

Δεν καταλαβαινω γιατι σε απασχολει τοσο το καπάκι.

Καταλαβαινω αυτο που ειπες πιο πανω για τα παιδακια,αλλα υπαρχουν τοσες πολλές λυσεις που μπορεις να εχεις.

Η πιο ευκολη για μενα ειναι κατι τετοιοοπως στο βιντεο.Προφανως μπορεις να κανεις παραλαγες με plexiglass,γυαλί ή οτι άλλο θελεις και οποιο τρόπο στήριξη θελεις (ειδικα αν εχεις 3d printer οι επιλογες ειναι απειρες).Το θεμα ειναι να μπορει να φτασει το φως κατω ωστε και εσυ να το χαιρεσαι και τα φυτα να εχουν φως.Σαφως αν οι ετοιμες λυσεις με καπακι σε ικανοποιουν μπορεις να επιλεξεις το primo 70,αλλά έχοντας ξοδέψει πάρα πολλα χρήματα λόγω της απειριας μου,καταλαβα οτι μπορω να εχω παντα καλα αποτελεσματα ψαχνοντας το λιγο παραπανω και διαβαζοντας,και οχι κατ αναγκη αγοραζοντας τις ετοιμες λυσεις που κυκλοφορουν.

 pro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Seaman έγραψε:

Υπαρχει μηπως καποιο σχεδιο πως να κατασκευασουμε μονοι μας ενυδρειο σε τζαμα ή για καπακι ενυδρειου????

Καπου να πωλουν καπακι ενυδρειου μονο του????

Αν θέλεις ενυδρείο κατά παραγγελία στα μέτρα σου μπορείς να επικοινωνήσεις με τον Nidal στο 6985820398 (Aquarium Creations) και να σου δώσει τιμή άλλα και οποιαδήποτε άλλη βοήθεια θα χρειαστείς .

https://aquariumcreations.gr/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 18/10/2023 at 12:34 ΜΜ, το μέλος Seaman έγραψε:

Κατεληξα να βαλω εδω στον παγκο της κουζινας το ενυδρειο. Ειμαι αναμεσα στο juwel primo 70 ή το juwel primo 110.

Mου ειπαν πως για να δω το βαρος με νερο κτλ να πολλαπλασιασω το εκατοστα του ενυδρειου.

Σκεφτομαι να παρω το 110 αλλα ειναι : 81x36x45 = 131 λιτρα νερο μαζι με υποστρωμα και χαλικι με πετρες κτλ δεν θα παει αλλα 20 συν το βαρος του ενυδρειου λεει 20 κιλα παμε στα 170 κιλα! Ειναι χοντρο ξυλο ο παγκος της κουζινας αλλα δεν ειναι πολλα τα κιλα?????

 

IMG_20231018_123330.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Seaman
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο μου ειναι λαθος????

Mου ειπαν πως για να δω το βαρος με νερο κτλ να πολλαπλασιασω το εκατοστα του ενυδρειου.

Σκεφτομαι να παρω το 110 αλλα ειναι : 81x36x45 = 131 λιτρα νερο μαζι με υποστρωμα και χαλικι με πετρες κτλ δεν θα παει αλλα 20 συν το βαρος του ενυδρειου λεει 20 κιλα παμε στα 170 κιλα!

Το υπολογιζω σωστα ?

Αλλιως να παρω το 70αρι αν ειναι τοσα κιλα το 110

Μην σπασει ο παγκος και πανε ολα τσαμπα...Ασε που τοσο νερο μετα μεσα στο σπιτι, θα με διωξει η γυναικα απο το σπιτι...χαχα

Έγινε επεξεργασία - Seaman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα το juwel primo 110 .

Τωρα θελω να παρω υποστρωμα και χαλικι να βαλω...τι προτεινετε? Θα βαλω σε πλειοψηφια ευκολα φυτα χωρις ιδιαιτερο φωτισμο και Co2....θα βαλω υποστρωμα ,χαλικι ξυλα πετρες μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,μετα απο 10 μερες θα βαλω φυτα ,κερατοφυλο,ανουμπιες ,βαλισνερια ,κρυπτοκορινες  και μετα απο 1 μηνα μπορει και παραπανω 

Θα βαλω ψαρακια : κορυντορας,πλεκο,γαριδες ,σαλιγκαρια ,γκαμπυ ,μολυ ,τετρα

Ερωτησεις

1) Τι υποστρωμα και ποσο παχος να το κανω στον βυθο?

2) τι χαλικι και ποσο παχος και αυτο στο βυθο?

3) Τι τεστ να παρω μετα τις απι που κανουν 60+ ευρω.

4) Ξυλα αν παρω απο το μαγαζι ειναι ετοιμα για το ενυδρειο ή πρεπει να τα βρασω να τα ψησω κτλ???

Επισης σκεφτομαι να βρω ξυλα μονος μου αν ειναι να κανω βρασιμο,ψησιμο κτλ τα ξυλα απο τα μαγαζια.

 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πρότεινα να βάλεις κορυντορας με γκαπυ..ούτε τετρα με γκαπυ ,είναι εντελώς αντίθετα ψάρια σε θέμα συνθήκης νερού. γκαπυ , μολυ με πλεκο και μερικά σαλιγκάρια είναι αρκετά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seaman said:

Πηρα το juwel primo 110 .

Τωρα θελω να παρω υποστρωμα και χαλικι να βαλω...τι προτεινετε? Θα βαλω σε πλειοψηφια ευκολα φυτα χωρις ιδιαιτερο φωτισμο και Co2....θα βαλω υποστρωμα ,χαλικι ξυλα πετρες μεχρι να στρωσει το ενυδρειο,μετα απο 10 μερες θα βαλω φυτα ,κερατοφυλο,ανουμπιες ,βαλισνερια ,κρυπτοκορινες  και μετα απο 1 μηνα μπορει και παραπανω 

Θα βαλω ψαρακια : κορυντορας,πλεκο,γαριδες ,σαλιγκαρια ,γκαμπυ ,μολυ ,τετρα

Ερωτησεις

1) Τι υποστρωμα και ποσο παχος να το κανω στον βυθο?

2) τι χαλικι και ποσο παχος και αυτο στο βυθο?

3) Τι τεστ να παρω μετα τις απι που κανουν 60+ ευρω.

4) Ξυλα αν παρω απο το μαγαζι ειναι ετοιμα για το ενυδρειο ή πρεπει να τα βρασω να τα ψησω κτλ???

Επισης σκεφτομαι να βρω ξυλα μονος μου αν ειναι να κανω βρασιμο,ψησιμο κτλ τα ξυλα απο τα μαγαζια.

 

Τα φυτα βάλτα από την πρώτη μερα. Με τα είδη που αναφέρεις δεν χρειάζεται υπόστρωμα μπορείς να κανεις δουλεια με ταμπλέτες https://www.aquario.gr/product/tropica-nutrition-capsules/.

 

χαλικι σκετο 5 ποντους τουλαχιστον. Χαλίκι και υπόστρωμα παει από 3 ποντους το καθενα (που και παλι δεν στο προτεινω).

 

τα ψάρια που αναφέρεις είναι υπερβολικά πολλά σε είδη. Ο Πλεκο μόλις μεγαλώσει λίγο σε κάθε τίναγμα που θα κάνει θα σου ξηλώνει φυτα ή στην καλύτερη θα σου κάνει μαντάρα το νερό με το χαλίκι που θα πετιέται. Ένα χαρέμι γκαπι (θα πρότεινα εντλερ καλυτερα βέβαια) σε 4 με 6 μήνες θα γεμισει το ενυδρειο με ψάρια. Τα μολυ με τα γκαπι αν θυμαμαι καλά υβριδιζουν. Όπως Επισης και τα γκαπι με τα εντλερ. Να εχεις υποψιν Επισης πως τα γκαπι που έρχονται από τις φάρμες είναι συνηθως ξελιγωμένα γενετικά και συντομα ψοφάνε. Αν θες ζωοτοκα θα πήγαινα ή σε εντλερ ή σε μολυ. Μόνο το ένα είδος. Τετρα για να κάνουν καλο κοπάδι θες 10+. Κορυ (τα aeneus κάνουν παρτυ στο νερό της Αθήνας) γαριδες και ζωοτοκα έχει γεμισει το ενυδρειο σε 4 μήνες ευκολα. Αν βάλεις κορυ να ψάξεις για χαλίκι με μικρή κοκκομετρια και όχι τραχύ. Το dennerle για τις γαριδες ειναι ταμάμ. Υπάρχουν κιαλλα απλά εγω αυτο έχω δοκιμασει. 
 

τα τεστ δυστυχως είναι ένα έξοδο. Θες τουλαχιστον αμμωνία, νιτρικά, ph, gh kh. Προσωπική άποψη τα νιτρώδη είναι πεταμένα λεφτα. πήγαινε με api να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

 

τα ξύλα από τα μαγαζια θέλουν ένα πέρασμα με καυτό νερό. Για να μαζεψεις ξύλα δεν κάνουν όλα και πολλες φορες δεν ξέρεις αν έχουν φάει φυτοφαρμακα στο παρελθόν. Εκει θελει μπάνιο με καυτό νερό, πλύσιμο με πιεστικό να φυγουν λάσπες και σαπίλες. Έχει την πλακα του αλλά αν δεν πηγαίνεις ετσι και αλλιώς σε απομακρυσμένα μερη αν βάλεις ταλαιπωρία και βενζίνες μια ή άλλη βγαίνει. 
 

Οι γαριδες θα χρειαστούν κρυψώνες είτε αυτο σημαίνει crustacaves είτε πέτρες (λάβα πχ) τρυπημενες ώστε να μπορούν να βρίσκουν καταφύγιο τα μωρά μέχρι να μεγαλώσουν αρκετα ώστε να μην χωράνε στο στομα από τα ψάρια.

 

 


 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτα που ειπατε αλλα σε υποστρωμα και χαλικι δεν μου ειπατε ποιο. Καπου διαβασα το tropica soil λεει ενα εκατοστο παχος για υποστρωμα και μετα χαλικι.

Λεω τωρα αφου θα το στησω μια και καλη να βαλω και υποστρωμα. Κακο δεν θα κανει πιστευω περα απο το χαλικι....

Επισης ποσα κιλα θα χρειαστω απο το καθενα (υποστρωμα ,χαλικι),ποσα εκατοστα πρεπει να εχει απο το καθενα????

Για ξυλα εχω γυρω μου θαλασσα και βουνο. Αρα μπορω πολυ ευκολα πετρες και ξυλα να βρω.Μιλαμε για 5 λεπτα μαξ διαδρομες.

Για ψαρια θα βαζω σιγα σιγα μετα τον μηνα. Αναλογα και τιε μετρησεις βεβαια με τα τεστ

Έγινε επεξεργασία - Seaman
Link to comment
Share on other sites

το υπόστρωμα χρειάζεται να είναι 2 εκατοστά τουλάχιστον, άρα με βάση το ενυδρείο σου θα χρειαστείς γύρω στα 6 κιλά. Για το χαλίκι χρειάζεσαι 4-5 εκατοστά άρα υπολόγισε για σιγουριά 14-15 κιλά. Δεν έχει τόσο σημασία το υπόστρωμα, και η άμμος καλή είναι. Θα σου πρότεινα φυσικό χαλικι που πουλάνε του ποταμού που λένε, αλλά αυτό είναι και γούστο. Το σίγουρο που δε θα σου πρότεινα είναι πολύχρωμο 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...