Jump to content

fluval 307 η Oase Thermo Filtosmart 300


teoxen

Recommended Posts

Για 180 λίτρα ενυδρείο τι γνώμη έχετε για αυτά τα δύο φίλτρα?

fluval 307 η Oase Thermo Filtosmart 300

Για αντικατάσταση jbl e700

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο είναι αξιόπιστα. Εγώ έχω στο ενυδρείο ένα oase 300 thermo και ένα fluval 407. Από αυτά τα δυο το fluval είναι ελάχιστα πιο δυνατό. Από την άλλη στο oase κρύβεις το θερμοστάτη. Και δυο έχουν καλό χώρο για βιολογικό υλικό και καθαρίζουν με τον ίδιο περίπου τρόπο. Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι φυτεμένο.

Πολυ θετικό ο θερμοστάτης oase.

Το fluval από ότι βλέπω σε βίντεο ειναι πιο ωραία τα σπιράλ που έχει και πιο ασφαλες, ήθελα να ρωτήσω τα σπιράλ από την μέσα μεριά είναι ίσιο? καθαρίζετε? Και άλλο ένα πολύ θετικό είναι η κατανάλωση το fluval 15w 1150l/h  ενώ το oase 23w 1000l/h

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ίσιο αλλά καθαρίζετε όπως οι σωλήνες. Είναι πυκνοφυτεμενο; 

Link to comment
Share on other sites

Για το oase δεν έχω άποψη αλλά στο δικό μου 180αρι τρέχω το 307 για περίπου 5 χρόνια και δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να σου πω είναι οι σωλήνες. Όχι δεν είναι ίσιοι μέσα, είναι ακριβώς όπως είναι έξω και μαζεύεται αρκετή βρωμιά στα αυλάκια εσωτερικά. Πολλοί τους έχουν αντικαταστήσει με απλούς σωλήνες νομίζω έχουν διάμετρο 16/22. Αν θες να τους αντικαταστήσεις, δοκίμασε αρχικά αν κάνουν του jbl και βάλε αυτούς απλά φρόντισε να κουμπώσουν καλά οι ασφάλειες στη βάση. 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Για το oase δεν έχω άποψη αλλά στο δικό μου 180αρι τρέχω το 307 για περίπου 5 χρόνια και δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να σου πω είναι οι σωλήνες. Όχι δεν είναι ίσιοι μέσα, είναι ακριβώς όπως είναι έξω και μαζεύεται αρκετή βρωμιά στα αυλάκια εσωτερικά. Πολλοί τους έχουν αντικαταστήσει με απλούς σωλήνες νομίζω έχουν διάμετρο 16/22. Αν θες να τους αντικαταστήσεις, δοκίμασε αρχικά αν κάνουν του jbl και βάλε αυτούς απλά φρόντισε να κουμπώσουν καλά οι ασφάλειες στη βάση. 

Εύκολα μπορείς να τους αντικαταστήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου μήπως πάρεις το 407.. αν πας σε fluval 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή και το 407 απλά αν μιλάμε για το rio 180 και έχεις την βάση της juwel με τα ντουλάπια υπολόγισε το ύψος του φίλτρου + όσο ύψος θέλουν οι σωλήνες για να βγουν από πίσω. Το 307 είναι κάπως λίγο οριακά.  @teoxen 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Όχι δεν είναι ίσιο αλλά καθαρίζετε όπως οι σωλήνες. Είναι πυκνοφυτεμενο; 

Όχι δεν είναι πολύ φυτεμένο μέτρια θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή επιλογή και το 407 απλά αν μιλάμε για το rio 180 και έχεις την βάση της juwel με τα ντουλάπια υπολόγισε το ύψος του φίλτρου + όσο ύψος θέλουν οι σωλήνες για να βγουν από πίσω. Το 307 είναι κάπως λίγο οριακά.  @teoxen 

Λίγο δύσκολο για το 407 ανεβαινουμε αρκετά.

Αλλά νομίζω είναι μια χαρά εδώ ένα χρόνο τώρα παίζω με e700 και 1.5 μήνα τώρα παίζω μαζί και το e900 για να πάρω την βιολογία να την βάλω στο καινούριο. Όσο παίζουν μαζί παντός δεν έχω δει διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...