Jump to content

Θεραπεία ΒΒΑ με Excel


Loukas Rentifis

Recommended Posts

Καλησπέρα , έχω ένα φυτεμένο Rio 125 , νέος στο φυτεμένο , έκανα λαθοι με τα λιπάσματα και αρχισα να βγάζω bba , έχω από λίγο σε όλα τα φυτά , έκανα κλαδέματα κτλ έριξα νιτρικά . 

Έριχνα κάθε μέρα Denerle Bio Carbon. Μειώθηκε αλλά όχι τελείως . Και είπα να πάω σε θεραπεία με Excel. 

 

Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι ; γιατί έχω διαβάσει 20 τρόπους .

 

Μέσα στο ενυδρείο έχει 8 σαλιγκάρια ( διάφορα ) , 4 gourami, 20 κοπαδοψαρα , 4 αλγοφαγα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λουκά 

Αν έχει γεμίσει το ενυδρείο με bba είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και άδικος κόπος να βάζεις Excel ή ότι άλλο.

Τα 28 ψαράκια που έχεις βάλει σε 125αρι είναι αρκετά για να προκαλέσει φύκια (άλγη). Το φίλτρο είναι του rio ή έχεις βάλει εξωτερικό?Μπορείς να γράψεις πιο είδος είναι από κάθε ψαράκι??  Τί Gourami, τί Κοπαδόψαρα και τί αλγοφάγα ??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 207 fluval, pearl gourami , όχι δεν έχω γεμίσει είναι μόνο σε κάποια φύλλα και έχει μειωθεί μετά την μείωση λίπανσης και κλάδεμα . Είναι φουλ αρκετά φυτεμένο. Τα κοπαδοψαρα είναι Αρλεκίνοι και hasemania nana. Τα αλγοφαγα είναι leeches , sea.

Έγινε επεξεργασία - Loukas Rentifis
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλημέρα Λουκά 

Αν έχει γεμίσει το ενυδρείο με bba είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και άδικος κόπος να βάζεις Excel ή ότι άλλο.

Τα 28 ψαράκια που έχεις βάλει σε 125αρι είναι αρκετά για να προκαλέσει φύκια (άλγη). Το φίλτρο είναι του rio ή έχεις βάλει εξωτερικό?Μπορείς να γράψεις πιο είδος είναι από κάθε ψαράκι??  Τί Gourami, τί Κοπαδόψαρα και τί αλγοφάγα ??

 

20231019_173800.jpg

20231016_172451.jpg

20231016_172448.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτογραφία δεν φαίνεται κάποια έξαρση και αν υπάρχει μόνο στις φωτογραφίες που έχεις βάλει τότε απλά κόψε ότι έχει μαζέψει. Αν πάλι θέλεις να ψεκάσεις τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με ψέκασμα εκτός νερού και συνδυασμό εξελ/οξυζενέ. Δεν εννοώ να βγάλεις εντελώς το φυτό απλά κατέβασε τη στάθμη στο σημείο που φαίνεται, ψέκασε και άφησε το μερικά λεπτά. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Από τη φωτογραφία δεν φαίνεται κάποια έξαρση και αν υπάρχει μόνο στις φωτογραφίες που έχεις βάλει τότε απλά κόψε ότι έχει μαζέψει. Αν πάλι θέλεις να ψεκάσεις τα καλύτερα αποτελέσματα τα είχα με ψέκασμα εκτός νερού και συνδυασμό εξελ/οξυζενέ. Δεν εννοώ να βγάλεις εντελώς το φυτό απλά κατέβασε τη στάθμη στο σημείο που φαίνεται, ψέκασε και άφησε το μερικά λεπτά. 

Το έκανα αυτό με το ψεκασμα το κατέβασα στο 30% με ξεκασα με την μέγιστη δόση όλα τα φυτά και μετά ρίχνω κάθε μετά την καθημερινή δόση. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολα τα πράγματα έτσι όπως φαίνεται από την φωτό αλλά με την πρώτη ευκαιρία πρόσθεσε λίγο ακόμα βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Εγώ χρησιμοποιώ τα matrix της seachem. Τις δόσεις για λίπασμα ούτε στο ελάχιστο αλλά ούτε και στο μέγιστο.. η μεσαία δόση είναι η καλύτερη 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Δεν είναι δύσκολα τα πράγματα έτσι όπως φαίνεται από την φωτό αλλά με την πρώτη ευκαιρία πρόσθεσε λίγο ακόμα βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου. Εγώ χρησιμοποιώ τα matrix της seachem. Τις δόσεις για λίπασμα ούτε στο ελάχιστο αλλά ούτε και στο μέγιστο.. η μεσαία δόση είναι η καλύτερη 

Έχω μισό κιλό matrix και το fluval biomax. Ναι έχω πάει στο ελάχιστο την δόση , εκανα θεραπεία και με Excell αλλά μου έλιωσε όλα τα φυτά επιφάνειας και κάποια άλλα ... Οπότε σταμάτησα αλλά έκανε δουλειά ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...