Jump to content

Αναπαραγωγή Δίσκων


Konstantinos 545

Recommended Posts

Γειά σας, 

Είμαι νέος στο forum. Ήρθα εδώ γιατί θέλω να ρωτάω διάφορα πράγματα που δεν γνωρίζω. Θα ήθελα να ρωτήσω τι εξοπλισμό χρειάζομαι για την αναπαραγωγή Δίσκων?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

@Κωσταντινος  η όποιο άλλο παιδί γνωρίζει.

Μπορείς να ενημερωθείς και από εδώ

Nidal στο 6985820398  

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Konstantinos 545 έγραψε:

Γειά σας, 

Είμαι νέος στο forum. Ήρθα εδώ γιατί θέλω να ρωτάω διάφορα πράγματα που δεν γνωρίζω. Θα ήθελα να ρωτήσω τι εξοπλισμό χρειάζομαι για την αναπαραγωγή Δίσκων?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Για νέος στο χόμπυ βλέπω ξεκινάς με επικίνδυνες αποστολές........έχεις δίσκους? Πες δύο πραγματικά για το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα από εδώ για τα βασικά. Συνέχισε με πολύ διάβασμα. Καλή αρχή.🙂

 

 

https://m.youtube.com/watch?v=4vlt0Vc6PKA&pp=ygUMzpTOuc-DzrrOv865

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. 

Θα ήθελα να κάνω άλλη μια ερώτηση. Στο τέστ που θα κάνω για να δω αν το νερό είναι καλό τί θα πρέπει να κοιτάω?

 

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

 Νομίζω Κωσταντίνε τα έχεις λίγο μπερδεμένα δεν μπορείς να ξεκινήσεις να κάνεις αναπαραγωγή δίσκους από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις το βασικό για τον κύκλο πρέπει κάποια πράγματα να τα πιάσεις από την αρχή γνώμη μου 👍.

Όταν γίνει ο κύκλος που λέμε το (στρώσιμο) δεν θα πρέπει να έχει το σύστημα σου/ ενυδρείο σου, αμμωνία ΝΗ3/4, Νιτρώδη ΝΟ2 , θα πρέπει να είναι 0ppm , μόνο  Ν03 Νιτρικά θα πρέπει να έχεις περίπου 10- 15 ppm .Ρίξε μια ματιά εδώ θα σου λύσει όλες τις απορίες 👇

 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/

110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα από αυτό. Επίσης δεν είδα κάτι για τα TEST🙄

Εγώ έχω τα TEST της ESHA. Eπίσης μου είπαν ότι οι δίσκοι χρειάζονται τύμφη για την σκληρότητα του νερού. Εγώ την έχω βάλει αυτή. Το θέμα είναι δεν ξέρω να διαβάζω το TEST.:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Konstantinos 545 έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα από αυτό. Επίσης δεν είδα κάτι για τα TEST🙄

Εγώ έχω τα TEST της ESHA. Eπίσης μου είπαν ότι οι δίσκοι χρειάζονται τύμφη για την σκληρότητα του νερού. Εγώ την έχω βάλει αυτή. Το θέμα είναι δεν ξέρω να διαβάζω το TEST.:D

Ανέβασε μερικές φωτογραφίες από τα τεστ και το/τα ενυδρεία σου για να μπορέσουν και τα υπόλοιπα παιδιά να σε βοηθήσουν .

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Konstantinos 545 έγραψε:

Οι φωτογραφίες από το TEST είναι αυτές:

 

20231029_144825[1].jpg

20231029_144844[1].jpg

20231029_144910[1].jpg

Αυτό το σετ από χαρτάκια με τα τεστ δεν είναι αξιόπιστο και δεν μετράει αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4. Οι δίσκοι είναι δύσκολα στην διατήρηση τους ψάρια και δεν θα σε συμβουλεύα να ξεκινήσεις το χόμπι από αυτά τα ψάρια. Διάβασε καλά το λινκ που σου έδωσε ο Ταξιάρχης μάθε πώς να στρώνεις το ενυδρείο σου ενημέρωσε μας για τις διαστάσεις και το φίλτρο του ενυδρείου σου και εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε και να σε καθοδηγήσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Konstantinos 545 έγραψε:

Tα ΤΕΣΤ της API Freshwater Master Test Kit είναι αξιόπιστα για την μέτρηση νερού;:helpjim:

Ναι.

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Πήρα αυτά τα TEST της API. Τι θα πρέπει να βλέπω στον χρωματικό πίνακα όταν θα κάνω το TEST; Σας στέλνω φωτογραφία τον πίνακα.

 

Ευχαριστώ!

 

20231102_165436[1].jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος Konstantinos 545 έγραψε:

Γειά σας,

Πήρα αυτά τα TEST της API. Τι θα πρέπει να βλέπω στον χρωματικό πίνακα όταν θα κάνω το TEST; Σας στέλνω φωτογραφία τον πίνακα.

 

Ευχαριστώ!

 

20231102_165436[1].jpg

Τι εννοείς τι θα πρέπει να βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Όποιο τεστ και να κανείς Ph, Nh3/4, No2, No3  θα σου δείξει κάποιο χρώμα  πχ  ας πούμε το PH  βάζεις της σταγόνες που λέει το μπουκάλακι στο σωληνάκι με νερό ενυδρείου ανακατεύουμε λίγο και μετά πηγαίνεις  στο πίνακα με το μπουκαλάκι και βλέπεις και συγκρίνεις τα χρώματα δηλαδή με ποιο χρώμα ταιριάζει περισσότερο ας πούμε μπλε σκούρο τι είναι?????????  Αφού ταιριάζει το χρώμα εκεί τι ph είναι???? Ωαιοο 7,6 👍  ΠΑΡΆΔΕΙΓΜΑ .

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...