Jump to content

Επιστροφή στο hobby με...killifish


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επιστρέφω στο hobby μετά απο 15 χρόνια, το οποίο διέκοψα λόγω μετακόμισης για σπουδές κ.α. Ήμουν κάτοχος ενυδρεείου με Αφρικανικές κιχλίδες (Pelvicachromis pulcher )   και αφού  πέρασα το κατώφλι των  35 με ξαναέπιασε μια φαγούρα φαγούρα όταν είδα στο σπίτι ενος Τσέχου συναδέλφου  τα killifish του. Τα killifish τα είχα πάντα καημό αλλα η δυσκολία του να τα βρει κανείς λειτούργησε ανασταλτικά. Ξεκοκάλισα το φόρουμ και άλλα ξενόγλωσσα και πριν  2 εβδομάδες απέκτησα αυγά απο Aphyosemion australe και Aphyosemion gabunense GBG 93/90 απο αυτά εκολλάφτησαν 8   Α. australe  τα οποία διανύουν την 1η εβδομάδα της ζωής τους. Δυστυχώς απο  τα A. gabunense δεν εκκολάφθηκε κανένα. Ενημέρωσα τον συνάδελφο και αν ο καιρός ειναι καλός ίσως καταφέρει να μου τα αντικαταστήσει με Aphyosemion amieti.  Προς το παρόν είμαι πάνω απο το γόνο ο οποίος με γεμίζει χαρά βλέποντας τα να αναπτύσσονται μέρα με τη μέρα. 

 

Τα ενυδρεία βρίσκονται σε φάση στησίματος. Η σκέψη είναι να γίνουν βιοτοπικά Δυτικής Αφρικής για τα παραπάνω είδη. Δοκιμάζω διάφορα στησίματα με ξύλο, σχιστόλιθο, Anubia, επιπλέοντα φυτά και φύλλα. 

 

Θα χρειαστώ βοήθεια και τα σχόλια σας για το στήσιμο.

 

Θα ανεβάσω φωτογραφίες μέσα στο ΣΚ 

 

Καλώς σας βρήκα!

 

Κωστής 

 

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Vlachopoulos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Και ιδιαίτερα ο @Χρήστος που έχει κάνει διατριβή στα killifish.

Αναμένουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και καλή επάνοδο!

 

Ότι χρειαστείς για κίλλι ρώτα μιάς και υπάρχει αρκετή εμπειρία....Τα ενυδρεία που θα φτιάξεις για αυτά πόσα λίτρα είναι και τί διαστάσεις?

Τα αυγά που δέν σου εκκολάφτηκαν είχαν ανάπτυξη ή έμειναν διαφανή? Άν έχεις φωτό βάλε να δώ.

Σε τί στα έστειλαν σε νερό ή ξεραμένα σε τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώγια το καλωσόρισμα Αντώνη και Δημήτρη, 

Με βοήθησαν τα εξαιρετικά posts του Χρήστου και οι απαντήσεις του Δημήτρη (Husky_Jim).

Τα αυγά στάλθηκαν σε πολυ προσεγμένη συσκευασία μέσα σε σακουλάκι με peat moss, φελιζόλ, αλουμινόχαρτο και bubble rap. Στο πακέτο με τα Aphyosemion gabunense  παρατήρησα ελάχιστα αυγά και τα περισσότερα είχαν άσπρο χρώμα. Ένα δύο είχαν χρυσαφί χρώμα που παραπέμπει σε ανεπτυγμένο αυγό. Σαν ύστατη προσπάθεια έριξα και ελάχιστη infusoria ( Hobby protogen) ήταν ένα απο τα τρικ που μου έγραψε ο φίλος φαίνεται στη φωτό σαν άσπρα σημαδάκια. Δυστυχώς τα αυγά μέσα στο νερό δεν φαίνονταν καθόλου. Εγώ το αποδίδω ότι τα αυγά χάλασαν στην μεταφορά ή ήταν πολυκαιρισμένα; . Τα A. australe είχαν περισσότερα αυγά και φαινότανε γονιποιημένα (δεν έχω φωτό) αλλα επισυναπτω τα μωρά. Τα Aphyosemion australe έχουν  ένα ποσοστό εκκόλαψη 35-40%. Δεδομένου ότι δεν είναι καλή εποχή για αποστολή αυγών το ποσοστό εκκολαψης δικαιολογείται νομίζω.

 

 

Υ.γ. Τώρα διαπίστωσα ότι το amieti έχει αλλάξει γένος και ανήκει στο Fundulopanchax 

D9B5239F-8B09-4E67-A37C-9B19E1789A08.thumb.jpeg.02dbc053d4c6588fdc1fe7cdbb277f00.jpeg4439274A-EBC6-4EAA-85E2-861708EAD070_1_105_c.thumb.jpeg.9a87ddc164a004836cb7ac3d4598c9c6.jpeg4EF3C86C-1B60-4868-9476-B2C8D44A2672_1_105_c.thumb.jpeg.79ebdf98933067bfd3f0a0a13ffbe8d8.jpeg

32FE5FA8-0F01-4B64-B990-91949B8A94D3_1_105_c.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jimπαρέλειψα να σου απαντήσω για τα ενυδρεία. Και τα δύο είναι περιπου 30 λίτρα  με διαστάσεις 36x24x35.Max θα φιλοξενήσει ένα trio. 

Η ιδέα ειναι να αναπαραστήσω κάποια african swamps-streams. Το πρόβλημα μου είναι ότι δε τα πηγαίνω καλά με το Aquascaping 🙂 Κάνω λίγο τα δικά μου...

To φίλτρο θα αντικατασταθεί με sponge filter είναι πολύ ογκώδες.

 

Επισυνάπτω φωτό απο το ένα ενυδρείο το οποίο θα γίνει η πρώτη απόπειρα στησίματο το ΣΚ .

 

Ευπρόσδεκτο οποιαδήποτε σχόλιο/παρατήρηση.
  

 

 

9EB2699E-CA57-4C36-A698-41027700D013.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Vlachopoulos
Link to comment
Share on other sites

Ναί τα άσπρα αυγά ήταν μή γονημοποιημένα.

Τα amieti είναι πολύ σωστά όπως είπες Fundulopanchax.

Όσο αφορά το scape χρειάζεσαι αρκετά φυτά για τα amieti μιάς και μεγαλώνουν αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 
 

Έκανα μια προσπάθεια για το στήσιμο αλλα δεν ειναι αυτό που φανταζόμουν. Θελω να προσθέσω περιισότερα κλαδιά (ίσως στη μέση?) και ξερά φύλα. Και πάλι το στήσιμο κάτι με ξυνίζει...
Η πρώτη απόπειρα λοιπόν. Δυστυχώς ο γόννος δε πάει πολύ καλά, θα σηκώσω νέο θέμα...

531A9230-B197-49F6-AFAD-CE11A1A02688_4_5005_c.jpeg.29b0e4cccac46fedb7a658af6f6eac84.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να προσθέσεις κάτι θαμνώδες για να κρύβονται

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2023 at 7:03 ΜΜ, το μέλος Konstantinos Vlachopoulos έγραψε:

Καλησπέρα, 
 

Έκανα μια προσπάθεια για το στήσιμο αλλα δεν ειναι αυτό που φανταζόμουν. Θελω να προσθέσω περιισότερα κλαδιά (ίσως στη μέση?) και ξερά φύλα. Και πάλι το στήσιμο κάτι με ξυνίζει...
Η πρώτη απόπειρα λοιπόν. Δυστυχώς ο γόννος δε πάει πολύ καλά, θα σηκώσω νέο θέμα...

531A9230-B197-49F6-AFAD-CE11A1A02688_4_5005_c.jpeg.29b0e4cccac46fedb7a658af6f6eac84.jpeg

Βαλε πετρες με moss πανω, καποια μικρη κρυπτοκορινα....

Διαστασεις ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε πετρες με moss πανω, καποια μικρη κρυπτοκορινα....

Διαστασεις ενυδρειου?

@natateo Ναταλία ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες! 

Την πάτησα δύο φορές,  αρχικα  άργησα να παραγγείλω microworms & vinegar eel cultures και όταν τα βρήκα στο ebay, η παράδοση τους απο τα ΕΛΤΑ έχει καθυστέρήσει 12 μέρες (ακόμη και σήμερα δεν έχει παραδοθεί).
Προσπάθησα να φέρω τις συνθήκες του νερού όσο πιο κοντά γινόταν, χρησιμοποιήσα νερό δικτύου με φίλτρο και στη συνέχεια το αποχλωρίωσα σε βαρέλι. Το φίλτρο φαίνεται να κάνει δουλειά όσον αφορά την σκληρότητα και τα διαλυμένα στερεά. Ακολουθώντας τις οδηγίες  σου, ξεκίνησα σήμερα ένα βαρέλι με τύρφη   προκειμένου να ελαττώσω το pH. 

Aπο την Κυριακή το βράδυ έβαλα και εγώ αεραντλία ρυθμισμένη πολύ χαμηλά, σκέφτηκα ότι σε ένα οξυγονωμένο περιβάλλον τα ψάρια θα έχουν καλή τύχη. 
Όσον αφορά της αλλαγές συνεχίζω στη τάξη του 30%, δεν τις έκανα ποτέ απότομα αλλα προσπαθούσα να δώσω μια ερμηνεία.

Στο θέμα της διατροφής συμβουλεύτηκα τον φίλο και συνάδελφο που μου έδωσε τα αυγά, του εξήγησα ότι δεν είχα διαθέσιμα microworms/vinegar eels και μου πρότεινε σαν εναλλακτική  infusoria και φρεσκοεκκολαπτόμενη artemia (της OceanNutrition). Συμφωνώ μαζί σου ότι τις πρώτες μέρες τρέφονταν με την. infusoria και σταδιακά επέλεγαν artemia (απο την 3η ημέρα τα εισήγαγα). Για να μην αναπτυχθεί η Artemia την διατηρώ στο ψυγείο σε αλατόνερο. 

Απο τη Κυριακή δεν είχα άλλη απώλεια αν και το ένα ψαράκι υπολείπεται των άλλων. 
Νομίζω ότι τελικά ειναι πολλλοί οι παράγοντες που συντέλεσαν.
 

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 χαιρομαι , που πηγαινουν καλα τα πραγματα. 👍

On 14/11/2023 at 5:47 ΜΜ, το μέλος Konstantinos Vlachopoulos έγραψε:

Για να μην αναπτυχθεί η Artemia την διατηρώ στο ψυγείο σε αλατόνερο. 

Δεν ειναι θεμα μόνο το να μην μεγαλωει γρηγορα, το θεμα ειναι, οτι χανει την διατροφικη του αξια και μαλιστα παρα πολυ γρηγορα.

Κανε κοπο και βαλε μικρες ποσοτητες αρτεμιας για εκκολαψη καθε μερα τουλαχιστον.

Αν θες, θα σου στειλω μια καλλιεργεια grindal.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 24/11/2023 at 9:48 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

 χαιρομαι , που πηγαινουν καλα τα πραγματα. 👍

Δεν ειναι θεμα μόνο το να μην μεγαλωει γρηγορα, το θεμα ειναι, οτι χανει την διατροφικη του αξια και μαλιστα παρα πολυ γρηγορα.

Κανε κοπο και βαλε μικρες ποσοτητες αρτεμιας για εκκολαψη καθε μερα τουλαχιστον.

Αν θες, θα σου στειλω μια καλλιεργεια grindal.

@natateo τώρα βλέπω το μήνυμα σου

Συνήθως καλλιερ΄γ αρτέμια ανα διήμερο, θα δοκιμάσω την καιθημερινή όπως λες
Σώθηκαν τρία τα οποία μεγάλωσαν με επιτυχία
Έκανα μια προσπάθεια και παρήγγειλα απο ebay grindal τα οποία καλλιεργώ αλλα δεν φαίνονται να ανταποκρίνονται καλά, έφτασαν με πολλά νεκρά και ακόμη ειναι αδύναμη η καλλιέργεια. Ταίζω μουσκεμένη κροκέτα. Αν χρειαστώ θα σου στείλω προσωπικό!
 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2023 at 9:49 ΜΜ, το μέλος Konstantinos Vlachopoulos έγραψε:

Ταίζω μουσκεμένη κροκέτα.

Καθολου καλη λυση, για αυτο και δεν παιρνει μπρος η καλλιεργια. Διαβασε εδω - https://www.aquazone.gr/forums/topic/107321-καταλληλο-υποστρωμα-για-καλλιεργεια-grindal-worms/?do=findComment&comment=1268763

μιλαω για το προτελευταιο ποστ . εχω πολλα χρόνια εμπειρίας με γκρινταλ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...