Jump to content

Συμβουλές για σωστές αλλαγές νερού !!


nydreio28

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά από χρόνια ξαναγύρισα στο χόμπι μας αυτήν την φορά με περισσότερα λίτρα 450 αλλά με την ίδια αγάπη και αφοσίωση για τα ψάρια κρύου νερού τα αγαπημένα μας χρυσόψαρα και όχι μόνο !Στο ενυδρείο έχω ένα κομετ 20εκ περίπου 2 Blackmoor και αλλά δυο μικρά μωρά fancy . το κομετ το πήρα από ένα ενυδρείο 120 λίτρα για να ζει πιο άνετα. Η απορία που έχω έχει να κάνει με το πως κάνουμε σωστές αλλαγές νερού χωρίς να επηρεάσουμε την θερμοκρασία του νερού καθώς και τον τρόπο και τα εργαλεια που μπορούμε να χρησιμοποιούμε για να κάνουμε τις αλλαγές πιο εύκολες. Θα ήθελα οποίος μπορεί και θέλει να μας πει μερικά πράγματα για το πως κάνει αλλαγές νερού και πως έχει καταλήξει να κάνει τις συγκεκριμένες από θεμα ημερών/χρονου πχ εβδομαδιαία ή κάθε μήνα αλλαγές .ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες ξανά!

 

 Δεν νομίζω ότι ο διαφέρει ο τρόπος απλά μιλάμε για αρκετά περισσότερα λίτρα. Αν πάρουμε λοιπόν ως μέτρο το 1/3 του νερού εβδομαδιαία (εφ'όσον χρειαστεί αυτή η συχνότητα) τότε θα πρέπει να αλλάζεις χοντρικά 150 λίτρα νερό. Ο πιο γρήγορος τρόπος για να κάνεις αλλαγή είναι να πάρεις κάποιο βαρέλι πλαστικό πχ αυτά που βάζουμε τις ελιές και από εκεί θα κάνεις τις αλλαγές σου. Έπειτα ένας θερμοστάτης για αυτά τα λίτρα (θα έλεγα 200w), θερμόμετρο, ένας κυκλοφορητής και λάστιχο ανάλογου μήκους έτσι ώστε να φτάνει στο ενυδρείο από το βαρέλι αλλά και έξω ή όπου θέλεις να καταλήγει το νερό. Η διάμετρος του λάστιχου επίσης φρόντισε να κουμπώνει στην έξοδο του κυκλοφορητή και ο κυκλοφορητής να έχει τέτοια ισχύ ώστε να μπορεί να σηκώσει το νερό από το βαρέλι στο ύψος του ενυδρείου. 

Οπότε όταν χρειαστεί να κάνεις αλλαγή εφ'όσον το θερμόμετρο ή το θερμόμετρο του θερμοστάτη είναι πάνω κάτω ίδιο με τη θερμοκρασία του ενυδρείου, βάζεις τον κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο με κουμπωμένο το λάστιχο και βγάζεις όσο χρειαστεί. Έπειτα ο κυκλοφορητής όπως είναι με το λάστιχο μέσα στο βαρέλι και γεμίζεις (προσοχή στα νερά...:rolleyes:). 

Τώρα όσον αφορά τη συχνότητα αυτό θα στο πει το ενυδρείο. Αν από τη μέρα που θα ορίσεις ως μέρα αλλαγής μέχρι την ίδια μέρα της επόμενης εβδομάδας δεις αυξημένα νιτρικά ή/και αμμωνία τότε το ενυδρείο θέλει εβδομαδιαία αλλαγή νερού ή διαφορετικά παίρνεις μέτρα ως προς το ταίσμα ή/και την ιχθυοφόρτωση. Αν υπάρχουν πολλά περιττώματα στον βυθό τότε σκούπα. Να σου πω όμως ότι ένα ενυδρείο 450 λίτρων συγκριτικά με ένα 60 σίγουρα συγχωρεί πολλά περισσότερα λάθη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θέλει παρατήρηση αλλά οκ και δηλαδή πχ 10ml λίπασμα να σου πέσουν περισσότερο δεν έγινε και κάτι. Οπότε για μένα κάνε μια δοκιμαστική αλλαγή και έπειτα ξεκίνα την παρατήρηση. 

 

 

 

 

 

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω !! οι πληροφορίες που γράφεις είναι πολύ σημαντικές κ με βοήθησαν να καταλάβω πως να κάνω τις αλλαγές πιο εύκολα. Έχω απορία για την αντλία κυκλοφορητη τι προτείνεις για να είναι άνετη και γρήγορη η κυκλοφορία του νερού?έχω μια που είναι 2000l/h αλλά απ.οτι είδα το αργεί αναλογα την απόσταση που διανύει από βαρέλι προς ενυδρείο. Επίσης είναι καλύτερες καθημερινές μικρές αλλαγές πχ 20% ή μια μεγάλη εβδομαδιαία ? Ο υπολογισμός λίτρων 20% στην αλλαγή πως προκύπτει ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

τι προτείνεις για να είναι άνετη και γρήγορη η κυκλοφορία του νερού?έχω μια που είναι 2000l/h αλλά απ.οτι είδα το αργεί αναλογα την απόσταση που διανύει από βαρέλι προς ενυδρείο

Ουσιαστικά ο κυκλοφορητής είναι για να σου βγάζει και να σου βάζει νερό και να υπάρχει κάποια κυκλοφορία εντός του βαρελιού ώστε να διανέμεται το αντιχλώριο και η θερμότητα από τον θερμοστάτη. Η αποχλωριοποίηση γίνεται σχεδόν άμεσα αλλά για ασφάλεια αφήνουμε το νερό της αλλαγής για ασφάλεια κάποιες ώρες ώστε να εξατμιστεί όλο το χλώριο και φυσικά για να πιάσει θερμοκρασία. Εννοείς ότι δοκίμασες να βάλεις νερό στο ενυδρείο από το βαρέλι σου και δυσκολεύεται να φτάσει στο ενυδρείο? Καταρχάς για τι απόσταση μιλάμε?

πριν 9 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Επίσης είναι καλύτερες καθημερινές μικρές αλλαγές πχ 20% ή μια μεγάλη εβδομαδιαία ? Ο υπολογισμός λίτρων 20% στην αλλαγή πως προκύπτει

Καθημερινές αλλαγές όχι, δεν υπάρχει λόγος και πειράζεις και την βιολογία εκτός και αν κάνεις κάποια θεραπεία 2-3 ημερών όπου μπορεί στο τέλος να προτείνεται αλλαγή νερού για να φύγει το φάρμακο. Όσο για το ποσοστό είναι συνήθης "κανόνας" να λέμε ότι αλλάζουμε το 1/3 του ενυδρείου κάθε βδομάδα αλλά όπως είπα και πιο πάνω αυτό δεν είναι απόλυτο και έχει να κάνει με τις μετρήσεις και φυσικά και το φίλτρο. Είναι άλλο να έχεις 6-7 χρυσόψαρα των 20 πόντων στα λίτρα σου και με καλή φίλτρανση και άλλο 50 νέον με την ίδια φίλτρανση. Καταλαβαίνεις ότι στη δεύτερη περίπτωση το σύστημα δεν επιβαρύνεται τόσο όσο στη πρώτη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Καλησπέρα μετά από χρόνια ξαναγύρισα στο χόμπι μας αυτήν την φορά με περισσότερα λίτρα 450 αλλά με την ίδια αγάπη και αφοσίωση για τα ψάρια κρύου νερού τα αγαπημένα μας χρυσόψαρα και όχι μόνο !Στο ενυδρείο έχω ένα κομετ 20εκ περίπου 2 Blackmoor και αλλά δυο μικρά μωρά fancy . το κομετ το πήρα από ένα ενυδρείο 120 λίτρα για να ζει πιο άνετα. Η απορία που έχω έχει να κάνει με το πως κάνουμε σωστές αλλαγές νερού χωρίς να επηρεάσουμε την θερμοκρασία του νερού καθώς και τον τρόπο και τα εργαλεια που μπορούμε να χρησιμοποιούμε για να κάνουμε τις αλλαγές πιο εύκολες. Θα ήθελα οποίος μπορεί και θέλει να μας πει μερικά πράγματα για το πως κάνει αλλαγές νερού και πως έχει καταλήξει να κάνει τις συγκεκριμένες από θεμα ημερών/χρονου πχ εβδομαδιαία ή κάθε μήνα αλλαγές .ευχαριστω !!

Θα σου πω ένα μυστικό. Είναι χρυσόψαρα. Δε χαμπαριαζουν από αλλαγές θερμοκρασίας. Που έχεις το ενυδρείο? Εννοώ σε ποιο μέρος του σπιτιού 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση που διανύει από το βαρελι στο ενυδρείο είναι 10 μέτρα ο χώρος που εχω τοποθετήσει το ενυδρείο είναι δωματιο αποθήκης 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι ευαίσθητα όχι τόσο όσο αλλά ψάρια αλλά είναι σημαντικό να προσέχουμε μεταβολές θερμοκρασίας στις αλλαγές νερού 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Η απόσταση που διανύει από το βαρελι στο ενυδρείο είναι 10 μέτρα ο χώρος που εχω τοποθετήσει το ενυδρείο είναι δωματιο αποθήκης 

Έχεις βρύση στο δωμάτιο η παροχή νερού?

Link to comment
Share on other sites

Παροχή νέου νερού  από βρύση με λάστιχο στο βαρέλι προετοιμασία με αντλία κ αντί χλώριο κ το έτοιμο νερό στο ενυδρείο 

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...