Jump to content

το μάτι από το black moor έπεσε


nydreio28

Recommended Posts

Καλησπέρα μόλις είδα ότι στο black moor που έχω έφυγε το μάτι του τι να κάνω ? Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι χρειάζεται να κάνω ? Το μάτι δυστυχώς δεν το έχω βρει μάλλον φαγώθηκε …

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Καλησπέρα μόλις είδα ότι στο black moor που έχω έφυγε το μάτι του τι να κάνω ? Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι χρειάζεται να κάνω ? Το μάτι δυστυχώς δεν το έχω βρει μάλλον φαγώθηκε …

Ω ρε γμτ πολύ κρίμα για το ψάρι. Είχες τπτ αιχμηρό στο ενυδρείο? Δε μπορείς να κάνεις και παρά πολλά. Ενυδρείο καραντίνα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω αλάτι στο ενυδρείο το black φέρετε κανονικά έφαγε κιόλας και το μάτι κάπως είναι καλύτερα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η περίεργη συμπεριφορά που έχει το κομετ δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει μετρήσεις με υγρά τεστ κάνω καθημερινά για να κοιτάω πως είναι το νερό για να κάνω τις αλλαγές που χρειάζεται κατευθείαν το παρατηρώ συνέχεια μια είναι καλά την άλλη δεν είναι κάνει πολύ έντονες σπασμωδικές κινήσεις σαν να κοπανιέται δεν ξέρω τι συμβαίνει για να μπορέσω να το αντιμετωπίσω …κ είδα κ άλλο ψάρι να κάνει έτσι σπασμωδικές κινήσεις όχι τόσο πολύ αλλά το ότι ξεκίνησε να το κάνει κ άλλο ψάρι σημαίνει ότι επιδεινώνετε η κατάσταση ….

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: πριν έναν μήνα 
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΠΛΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ):
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: Rio 450 απλό με ανουμπια και κερατόφυλλο 
4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 2 μήνες
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 4 fancy
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 1 apple snail 
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22 όσο κ του νερού στο ενυδρείο 
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 50% εβδομαδιαία 
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν 2 μέρες
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: σπιρουλινα flakes 



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH:
2.KH:
3.GH:
4.ΝΗ3 (αμμωνια):0 NH4 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):0
6.ΝΟ3(νιτρικά):10
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: sera
ΣΤΙΚΣ: 
Ηλεκτρονική: 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ 

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): όχι 
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: την μέρα που το πήρα τα είδα 
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) :25
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : 
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά ανάλογα την τροφή 
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): περίεργη μεταβαλλόμενη 
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: 
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): κανονικά
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: κόκκινες ίνες σαν νεύρα στα πτερύγια κ την ουρά ξαφνικά τινάγματα και πάτο μετά κίνηση φυσιολογική και επαναλαμβανόμενη 

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: αλάτι Αpi 1g/1l + esha exit 
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: αναγραφόμενη για τα λίτρα θεραπεία exit 3ημερων 
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: καλή 
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ : ναι 
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 70%
 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο την κατάσταση? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει λίγο την κατάσταση? 

Αλάτι τι ποσότητα έχεις βάλει στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον μιλάμε για παράσιτα αν έχεις αρχίσει να το βλέπεις και σε άλλο ψάρι. Πλην των κόκκινων ινών υπάρχει κάτι άλλο στο ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές παρατήρησα ότι το κομετ στο πτερύγιο του έχει έναν κόκκινο σποτ και το πτερύγιο του το πάνω λοφίο έχει σχιστει έχει γίνει δύο κομμάτια σαν να έχει κοπεί με ψαλίδι. Παραθέτω μερικές φώτο του ψαριού. 

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

IMG_20231113_032220.jpg

IMG_20231113_032231.jpg

IMG_20231113_174257.jpg

IMG_20231113_032208.jpg

IMG_20231113_032203.jpg

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη ή πληροφορία κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

IMG_20231113_032220.jpg

IMG_20231113_032231.jpg

IMG_20231113_174257.jpg

IMG_20231113_032208.jpg

IMG_20231113_032203.jpg

Το σχίσιμο δεν είναι κάτι το παθαίνουν συχνά τα χρυσόψαρα. Αν δεν επανέρχεται μετά από λίγο καιρό είναι το πρόβλημα που σημαίνει κακές συνθήκες νερού. Το κόκκινο δε μπορώ να το δω από τις φωτογραφίες δυστυχώς, αλλά εγώ έτσι όπως μου τα λες θα έκανα προληπτικά μια παρασιτική θεραπεία. Δε μου είπες αλάτι πόσο έχεις βάλει αναλογικά ανά λίτρο νερού. Και κάτι ακόμη. Μετρήσεις νερού πότε έκανες τελευταία φορά?

Link to comment
Share on other sites

τα έχω γράψει αναλυτικά πιο πάνω για να είναι πιο κατανοητή η  κατασταση :

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: αλάτι Αpi 1g/1l + esha exit   (Λογο του ικ)    
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ : ναι 
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 70%.     

Μετρησεις κάνω καθημερινά τα τεστ που έχω no2 no3 nh3/4 της sera  και αλλαγές νερού βλέπω να τις κάνω από εβδομαδιαίες κάθε 4 μέρες  για να μην υπάρχουν ούτε ανεβασμένα νιτρικά τώρα με τις μετρήσεις που έχω κάνει σήμερα τα νιτρικά είναι στα 10mg/l

 τι θεραπεία θα έκανες ?
Εγώ πάλι χωρίς να έχω την εμπειρία που χρειάζεται για να γνωρίζω τι συμβαίνει στο ψάρι παρατηρώ ότι πτερύγια και ουρά είναι ροζ με λευκα στίγματα όχι ικ κάπως πιο απλομενα περισσοτερο απο την διάμετρο κόκκου του ικ με τις ίνες τις κόκκινες μετά σκίσιμο άνω πτερυγίου μάλλον οφειλεται σε αυτό που συμβαίνει. Για πείτε τίποτα οι πιο ειδικοί που ασχολείστε με χρυσόψαρα γιατί εγώ δεν γνωρίζω πως να το χειριστώ….😔

Έγινε επεξεργασία - nydreio28
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

τα έχω γράψει αναλυτικά πιο πάνω για να είναι πιο κατανοητή η  κατασταση :

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ: αλάτι Αpi 1g/1l + esha exit   (Λογο του ικ)    
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ : ναι 
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: 70%.     

Μετρησεις κάνω καθημερινά τα τεστ που έχω no2 no3 nh3/4 της sera  και αλλαγές νερού βλέπω να τις κάνω από εβδομαδιαίες κάθε 4 μέρες  για να μην υπάρχουν ούτε ανεβασμένα νιτρικά τώρα με τις μετρήσεις που έχω κάνει σήμερα τα νιτρικά είναι στα 10mg/l

 τι θεραπεία θα έκανες ?
Εγώ πάλι χωρίς να έχω την εμπειρία που χρειάζεται για να γνωρίζω τι συμβαίνει στο ψάρι παρατηρώ ότι πτερύγια και ουρά είναι ροζ με λευκα στίγματα όχι ικ κάπως πιο απλομενα περισσοτερο απο την διάμετρο κόκκου του ικ με τις ίνες τις κόκκινες μετά σκίσιμο άνω πτερυγίου μάλλον οφειλεται σε αυτό που συμβαίνει. Για πείτε τίποτα οι πιο ειδικοί που ασχολείστε με χρυσόψαρα γιατί εγώ δεν γνωρίζω πως να το χειριστώ….😔

Αν πάμε για θεραπεία για παράσιτα θα πρέπει το αλάτι να γίνει 3 γρ ανά λίτρο. 

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το αλάτι να ανεβάσω πάλι την θερμοκρασία? Εκτός από αλατι τι άλλο χρειάζεται? 

Link to comment
Share on other sites

Το αλάτι που έχω τώρα στο ενυδρείο είναι της api αν αναμιχθεί με το χιων θα είναι πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Το αλάτι που έχω τώρα στο ενυδρείο είναι της api αν αναμιχθεί με το χιων θα είναι πρόβλημα ?

Λογικά οχι

Link to comment
Share on other sites

Από το λογικά μέχρι το δεν θα δημιουργήσει κάτι απέχει λίγο δεν νομίζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρατήρησα αυτές τις συμπεριφορές πως σου φενονται ?παρασιτο ή βακτήριο ? Και σε ρώτησα αν μαζί με το αλάτι πρέπει να χρησιμοποιήσω και κάποιο άλλο φάρμακο .πως τα βλέπεις τα πράγματα με την εμπειρία που έχεις βγαίνει κάποια άκρη ή συμπέρασμα με όλα αυτα που έχω παραθέσει στην συζήτηση ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Από το λογικά μέχρι το δεν θα δημιουργήσει κάτι απέχει λίγο δεν νομίζεις ?

εγώ πάντα βάζω Χίων. Δεν το έχω συνδιάσει ποτέ με ενυδρείο api, οπότε δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει θέμα. Αλλιώς βάζεις μόνο api  συν 2 γραμμάρια ανά λίτρο από αυτό που ήδη έχεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Σήμερα παρατήρησα αυτές τις συμπεριφορές πως σου φενονται ?παρασιτο ή βακτήριο ? Και σε ρώτησα αν μαζί με το αλάτι πρέπει να χρησιμοποιήσω και κάποιο άλλο φάρμακο .πως τα βλέπεις τα πράγματα με την εμπειρία που έχεις βγαίνει κάποια άκρη ή συμπέρασμα με όλα αυτα που έχω παραθέσει στην συζήτηση ?

E3E447B2-3C96-4874-B2DF-B75567EBC4D8.mov

Για κάποιο λόγο δε μου ανοίγει με τπτ τα βίντεο σου

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

@killerknight Τώρα τα βλέπεις? 

Ναι το είδα. Το ψάρι δεν είναι καλά. Δεν ξέρω αν είναι από στρες ή εάν είναι από παράσιτα. Δεν ξυνεται στον πάτο από ότι είδα αλλά αυτές οι σπαστικός κινήσεις και το ότι κάθεται στον πάτο μετά δείχνουν ψάρι με ζήτημα. Μου είπες ότι έκανες θεραπεία με esha exit σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι για να σου το γράφω σωστά έτσι είναι τι προτηνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κ αλάτι 2γρ ανά λιτρο η θερμοκρασία αυτήν την στιγμή είναι στα 22 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...