Jump to content

Χρυσόψαρα αρχάρια


Louis-Gerald

Recommended Posts

Καλημέρα και από μένα, έγραψα τον τίτλο μετά από ψάξιμο στο φόρουμ για να καταλάβετε ότι πρόκειται για ακόμα ένα θύμα των pet shop. Δεν δικαιολογούμαι σε καμία περίπτωση. Όπως έψαξα για τον σκύλο μου πριν το πάρω έτσι έπρεπε να είχα κάνει και για τα ψαράκια. Το κακό έγινε αλλά θα προσπαθήσω τουλάχιστον να το διορθώσω και ελπίζω να γίνει όντως. Λοιπόν όπως καταλάβατε έχω μια γυάλα (γιατί πλέον ενυδρείο δεν μπορώ να το πω ) και μαζί πήρα ένα black moor και ένα fancy νομίζω (ούτε αυτός που μου το έδωσε ήξερε ονομασία, έπρεπε και εκεί να ψιλιαστω κάτι). Ενώ επίσης ρώτησα τι άλλο θα χρειαστώ ( ενώ μπορούσε να μου πουλήσει πράγματα ήμουν πρόθυμη δηλαδή) μου είπε όχι!!!! Έβαλα λοιπόν τα ψαράκια στο ενυδρείο χωρίς στρωσιμο, χωρίς φίλτρο , χωρίς τίποτα και για τροφή μία που επιπλέει όση ώρα και να την αφήσω. Είπα λοιπόν να δω πληροφορίες και έπαθα σόκ!!! Έβαλα την επόμενη ένα φίλτρο με βιολογικό υλικό (το τοποθετησα εγώ χάρη σε εσάς εδώ όλους) , επειδή δεν έκανα μετρήσεις (σήμερα θα μου φέρουν τεστ) έβαλα έναν πόθο (αφου το καθάρισα με τρία νερά με αντι χλώριο και το άφησα δυο μέρες με νερό ενυδρειου σε δοχείο) μπας και βοηθήσει. Έβγαλα το χρωματιστό χαλίκι που είχα και μάζεψα άμμο την έπλυνα καλά, την έβρασα , την μουλιασα και εκείνη σε νερό από τη γυάλα και το έστρωσα. Παρηγγειλα ένα ενυδρείο 1,25εκ. × 50 × 60 (για τις πρώτες τιμές είμαι σίγουρη, για το ύψος δεν είμαι μπορεί να είναι λίγο παραπάνω) , έχει ενσωματωμένο σαμπ (έτσι το διάβασα εδώ) και θα ήθελα βοήθεια στησιματος στρωσιματος. Σας ευχαριστω εκ των προτερων , ότι και να μου σουρετε έχετε δίκιο. Εχω στεναχωρηθεί με τα ψαράκια! Να πω πως τα ψαράκια τα εχω μια βδομάδα και εχω κανει 2 αλλαγές νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

ότι και να μου σουρετε έχετε δίκιο

Κανείς δε θα σου σουρει τίποτα!

Για αρχή κανε καθημερινές μικρές αλλαγές νερού μέχρι να έρθει το ενυδρείο κ τάιζε ελάχιστα. 

Όταν είναι ώρα να στηθεί το νέο ενυδρείο εδώ είμαστε για όποια απορία κ βοήθεια.

 

Καλώς ήρθες στην παρέα :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Ωραία θα αλλάξω και σήμερα... Αλλαζα το 50% περιπου. Να το κάνω λιγότερο? Το ενυδρείο θα είναι εδώ η σήμερα η άυριο! Το φίλτρο να το καθαρίσω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Ευχαριστώ! Ωραία θα αλλάξω και σήμερα... Αλλαζα το 50% περιπου. Να το κάνω λιγότερο? Το ενυδρείο θα είναι εδώ η σήμερα η άυριο! Το φίλτρο να το καθαρίσω? 

Όχιιι μην το καθαρίσεις .

Στην περίπτωση σου θέλουμε όσο γίνεται ποιο πολλά βακτήρια να κάνουν αποικίες στο φίλτρο.

Με ποιο τρόπο θα στρώσεις το ενυδρείο?  

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ θα σε βοηθήσει πολύ 👇

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

@TaxiarchisΩραία, την αλλαγή την έκανα. Το φίλτρο το άφησα. Εχω διαβάσει και αυτό το άρθρο και είδα και βίντεο. Και νιώθω πιο ασφαλής να το κάνω με τροφή flakes. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση !!! με τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο θα το στρώσεις? 

Link to comment
Share on other sites

@Taxiarchisοχι ,σκεφτόμουν πρώτα να είναι έτοιμο και μετά να τα βάλω, εφόσον δεν έχω μπολι από κάποιον εμπιστο

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

@Taxiarchisοχι ,σκεφτόμουν πρώτα να είναι έτοιμο και μετά να τα βάλω, εφόσον δεν έχω μπολι από κάποιον εμπιστο

Μια χαρά σε βρίσκω 👍 

Θα σου πρότεινα να ρίχνεις και βακτήρια μαζί με συνδυασμό και την τροφή 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποτε θα χρησιμοποιήσω τη μέθοδο με χρήση αδρανοποιημενων βακτηρίων και τροφή flakes. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κάτι ακόμα να ρωτήσω επειδή το ενυδρείο που θα έρθει θέλει καλό καθάρισμα. Με νερό και ξυδι το καθαρίζω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Όποτε θα χρησιμοποιήσω τη μέθοδο με χρήση αδρανοποιημενων βακτηρίων και τροφή flakes. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Κάτι ακόμα να ρωτήσω επειδή το ενυδρείο που θα έρθει θέλει καλό καθάρισμα. Με νερό και ξυδι το καθαρίζω? 

Σωστά ναι νερό και ξύδι 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μόλις είναι καθαρό θα ανεβάσω φωτογραφίες να με βοηθήσετε με το στήσιμο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2023 at 3:52 ΜΜ, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Ευχαριστώ μόλις είναι καθαρό θα ανεβάσω φωτογραφίες να με βοηθήσετε με το στήσιμο.

Καλησπέρα. Πότε περιμένεις το νέο ενυδρείο? Μέχρι τότε κάνε καθημερινές αλλαγές όπως σου είπε και ο Αντώνης. Τα ψαράκια σου είναι μονοουρα ή στρουμπουλα με πολλές ουρές?

Link to comment
Share on other sites

@killerknight καλησπέρα, το ενυδρείο ήρθε το έχω ανεβάσει σε άλλο θέμα.

Προσπαθώ να το συμμαζέψω. 

Ναι βέβαια τα αλλάζω καθημερινά, μετά τις οδηγίες. 

Έχω βρει και πληροφοριες για το ενυδρείο με βίντεο και άυριο θα το τελειώσω πιστευω να στεγνώνει. 

Τα ψαράκια είναι ένα black moor και ένα πορτοκαλι στρουμπουλο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

@killerknight καλησπέρα, το ενυδρείο ήρθε το έχω ανεβάσει σε άλλο θέμα.

Προσπαθώ να το συμμαζέψω. 

Ναι βέβαια τα αλλάζω καθημερινά, μετά τις οδηγίες. 

Έχω βρει και πληροφοριες για το ενυδρείο με βίντεο και άυριο θα το τελειώσω πιστευω να στεγνώνει. 

Τα ψαράκια είναι ένα black moor και ένα πορτοκαλι στρουμπουλο 

Οπότε έχεις fancy χρυσόψαρα. Το μεγάλο από ότι κατάλαβα είναι 250-300 λίτρα σωστά? Το σαμπ τη αντλία έχει?

Link to comment
Share on other sites

Από τις διαστάσεις έτσι πιστεύω. Δεν νομίζω η αντλία που είχε να είναι λειτουργική... Αλλά δεν θα ήθελα να τα βάλω τα σαμπ. 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2023 at 11:19 ΜΜ, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Από τις διαστάσεις έτσι πιστεύω. Δεν νομίζω η αντλία που είχε να είναι λειτουργική... Αλλά δεν θα ήθελα να τα βάλω τα σαμπ. 

Καλησπέρα. Πώς πάμε εδώ? Προχωράει η διαμόρφωση του νέου ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προχωράει... Λίγο αργά αλλά σταθερά.. Δυσκολευτηκα παρα πολυ να το καθαρίσω, καθώς είχε πολλα υπολείμματα από άλατα (το συγκεκριμένο βρισκόταν σε μια ψαροταβέρνα και είχε θαλασσινό νερό, να βλέπουν και καλά οι πελατες τι τρώνε)... Εμένα μου το έδωσαν χωρίς κάποιο αντίτιμο μαζί με τη βάση και είπα να το προσπαθησω ... Φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο και οχι αγορασμενο (εταιρείας) .. Το καθάρισα χθες και το άφησα να στεγνώσει για να κολλήσω τις κόντρες... 

Οι σιλικόνες δεν είναι καθόλου αλλοιωμενες και όσες έβγαλα με κόπο είναι ελαστικές... Θα ενίσχυσω βέβαια όλα τα κολλήματα γιατί είναι πολλα λίτρα.... Νομίζω πανω απο 350...και ίσως σκεφτομαι να μην το γεμίσω όσο παίρνει.. Γτ έχω εμπειρια απο πλυμμηρα λόγω ενυδρειου στο πατρικο μου...Ευτυχώς υπάρχει αυλή για να γίνει η δοκιμή 🙂

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Καλησπέρα! Προχωράει... Λίγο αργά αλλά σταθερά.. Δυσκολευτηκα παρα πολυ να το καθαρίσω, καθώς είχε πολλα υπολείμματα από άλατα (το συγκεκριμένο βρισκόταν σε μια ψαροταβέρνα και είχε θαλασσινό νερό, να βλέπουν και καλά οι πελατες τι τρώνε)... Εμένα μου το έδωσαν χωρίς κάποιο αντίτιμο μαζί με τη βάση και είπα να το προσπαθησω ... Φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο και οχι αγορασμενο (εταιρείας) .. Το καθάρισα χθες και το άφησα να στεγνώσει για να κολλήσω τις κόντρες... 

Οι σιλικόνες δεν είναι καθόλου αλλοιωμενες και όσες έβγαλα με κόπο είναι ελαστικές... Θα ενίσχυσω βέβαια όλα τα κολλήματα γιατί είναι πολλα λίτρα.... Νομίζω πανω απο 350...και ίσως σκεφτομαι να μην το γεμίσω όσο παίρνει.. Γτ έχω εμπειρια απο πλυμμηρα λόγω ενυδρειου στο πατρικο μου...Ευτυχώς υπάρχει αυλή για να γίνει η δοκιμή 🙂

Οκ προσεκτικές κινήσεις και συνεχίζεις τις αλλαγές στο μικρό ενυδρείο καθημερινά. Εκεί πως πάνε οι φίλοι μας? Δεν έχω δει φωτογραφίες....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι τα αλλάζω! Καλά φαίνονται να είναι.. Δραστήρια και τα δυο.. Περιμένουν τον καινουριο χώρο τους υπομονετικά 😋 το black moor κυνηγάει τη σκιά του .. Και το άλλο μόλις με βλέπει έρχεται στο τζαμι.. 

IMG_20231122_134705.jpg

IMG_20231122_134742.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Louis-Gerald έγραψε:

Ναι ναι τα αλλάζω! Καλά φαίνονται να είναι.. Δραστήρια και τα δυο.. Περιμένουν τον καινουριο χώρο τους υπομονετικά 😋 το black moor κυνηγάει τη σκιά του .. Και το άλλο μόλις με βλέπει έρχεται στο τζαμι.. 

IMG_20231122_134705.jpg

IMG_20231122_134742.jpg

Πολύ ωραία είναι. Φτου φτου σκόρδα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...