Jump to content

Μικρά σκουλικια μέσα στο φίλτρο ?


Recommended Posts

Θα αφαιρέσω δεν γίνετε διαφορετικά θα δημιουργηθούν προβλήματα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά την αλλαγή μόλις έβαλα τα φίλτρα σε λειτουργία είδα ότι κάτι σαν λευκές ίνες άρχισαν να αιωρούνται στο νερό από την εξαγωγή τα πέταξε κ είπα να ψάξω περισσότερο να δω τι ακριβώς είναι αυτά που βλέπω μέσα στο φίλτρο έτσι ξεκίνησα να παρατηρώ την επιφάνεια του νερού στο ενυδρείο και είδα κάτι μικρά σκουλήκια προνύμφες δεν ξέρω τι ακριβώς είναι κ κάτι αλλά σαν σκουλίκια  λευκά με μπεζ μπόρεσα και μάζεψα μερικά για να σας τα δείξω να μου πείτε τι είναι και πως μπορώ να τα ξεφορτωθώ. Επίσης είδα ότι στις σωλήνες των φίλτρων έχει μαζέψει μια μπεζ βρωμια που κάθε φορά που βάζω σε λειτουργία τα φίλτρα τα πετάει όλα μέσα στο ενυδρείο μέχρι που τα ξανά μαζεύει και μετά αντε πάλι τα ίδια και τα ίδια .εν τελεί το νερο φενετε θολό και ανησυχώ για τα ψάρια αλλά και για το οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει όλο αυτό. Το ενυδρείο δεν έχει ολόκληρο καπακι το οποίο να κλείνει σωστά αφήνει κενά. Τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω την κατάσταση ?

IMG_0768.jpeg

IMG_0767.jpeg

IMG_0766.jpeg

Link to comment
Share on other sites

IMG_0769.jpeg

Link to comment
Share on other sites

IMG_0774.jpeg

IMG_0773.jpeg

IMG_0775.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος ή του έχει τύχει να μου πει πως καθαρίζω με αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε φίλε γεμάτο είναι. Στην τέταρτη φωτογραφία βλέπω έντομα με φτερά. Τι είναι, έχεις καταλάβει; Μήπως τα έχεις δει να πετάνε ή να κινούνται και γύρω από το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Γνωρίζει κάποιος ή του έχει τύχει να μου πει πως καθαρίζω με αυτά ?

Δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Ερώτηση, τα φίλτρα όσο δεν τα χρησιμοποιούσες μου είπες ότι είχαν στάσιμο νερό? Επίσης ήταν σε εξωτερικό χώρο?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ναι απο εκει την πατησα πως το φτιαχνω τωρα δεν ξερω ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

ναι απο εκει την πατησα πως το φτιαχνω τωρα δεν ξερω ..

Υπομονή θέλει και δουλίτσα. Μειώθηκε ο πληθυσμός τους μετά τη θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ευχαριστώ αλλά πως ακριβώς να μειωθούν από την στιγμή που ρωτάω πως να τα ξεφορτωθώ γιατί έχει γεμίσει όλο το ενυδρείο με αυτά? Και υπομονή έχω και δουλίτσα μπορώ να κάνω αλλά δεν μου έχετε πει ακόμα κάτι για να με βοηθήσει στο θέμα που ρωτάω ώστε να το διορθώσω. Δεν γνωρίζει κανένας κάτι για να βοηθήσει? 

Link to comment
Share on other sites

Και για αυτόν που θα θέλει να μάθει κάτι μέσα από αυτό το θέμα που έχω ξεκινήσει μετά από ψάξιμο και διάβασμα για να βρω τι είναι αυτα  που έχουν γεμίσει το ενυδρείο τελικά είναι κουνούπια δεν είναι δυο διαφορετικά όπως νόμιζα αλλά έχω κουνούπια νύμφες διαφορετικών σταδίων πριν γίνουν κουνούπια και τα συγκεκριμένα είναι τροφή για τα ψάρια και δεν τους κάνουν ζημιά ο αριθμός των mosquito larvae μειώνετε αισθητά αν αφήσω τα ψάρια χωρίς τροφή καθώς καταναλώνουν την ζωντανή. Τώρα αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάτι που γνωρίζει ή κάποια εμπειρία που είχε ο ίδιος  περί του θέματος θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

IMG_0784.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Και για αυτόν που θα θέλει να μάθει κάτι μέσα από αυτό το θέμα που έχω ξεκινήσει μετά από ψάξιμο και διάβασμα για να βρω τι είναι αυτα  που έχουν γεμίσει το ενυδρείο τελικά είναι κουνούπια δεν είναι δυο διαφορετικά όπως νόμιζα αλλά έχω κουνούπια νύμφες διαφορετικών σταδίων πριν γίνουν κουνούπια και τα συγκεκριμένα είναι τροφή για τα ψάρια και δεν τους κάνουν ζημιά ο αριθμός των mosquito larvae μειώνετε αισθητά αν αφήσω τα ψάρια χωρίς τροφή καθώς καταναλώνουν την ζωντανή. Τώρα αν κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάτι που γνωρίζει ή κάποια εμπειρία που είχε ο ίδιος  περί του θέματος θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

IMG_0784.jpeg

Δυστυχώς σε αυτό το κομμάτι δε μπορώ να βοηθήσω. Κάτσε να δούμε μήπως η @natateo η ο @Husky_Jim ξέρουν κάτι για να σε βοηθήσουν 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

στιγμή που ρωτάω πως να τα ξεφορτωθώ γιατί έχει γεμίσει όλο το ενυδρείο με αυτά? Και υπομονή έχω και δουλίτσα μπορώ να κάνω αλλά δεν μου έχετε πει ακόμα κάτι για να με βοηθήσει στο θέμα που ρωτάω ώστε να το διορθώσω. Δεν γνωρίζει κανένας κάτι για να βοηθήσει? 

 

 

Νομίζω σου είχα απαντήσει ότι είναι λάρβες εντόμων σε ομάδα στο facebook που είχες κάνει πόστ.

Έτσι και αλλιώς το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα απομακρύνεις μηχανικά, με σκούπα, αλλαγή νερού, κτλ και να μπλοκάρεις τα σημεία με στάσιμο νερό έτσι ώστε να μήν ξαναγεννήσουν και συνεχίζεται 'ο κύκλος'.Φάρμακο δέν υπάρχει μιάς και όλα τα φάρμακα που μπορεί να τα εξολοθρεύσουν θα σκοτώσουν τα πάντα μέσα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν έχω κανένα στάσιμο σημείο στην επιφάνεια έχω αρκετή ανατάραξη νερού το θέμα είναι ότι όπως βλέπεις κ στις φωτο μπαίνουν μέσα στα φίλτρα και τα γεμίζουν από προνύμφες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Καλησπέρα δεν έχω κανένα στάσιμο σημείο στην επιφάνεια έχω αρκετή ανατάραξη νερού το θέμα είναι ότι όπως βλέπεις κ στις φωτο μπαίνουν μέσα στα φίλτρα και τα γεμίζουν από προνύμφες 

Μέσα στο φίλτρο είναι το στάσιμο νερό.Δέν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός παό αυτό που σου έγραψα παραπάνω με καλό καθάρισμα των φίλτρων

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να μπλοκάρω το στάσιμο νερό από την στιγμή που είναι μέσα στο φίλτρο πως το μπλοκάρω ? Από αυτά που είδα μόλις άνοιξα το φίλτρο δεν ζούσε κανένα μόνο στους σωλήνες μέσα είχε κ κάθε φορά που τα έβαζα σε λειτουργία τα πέταγε όλα μέσα στο ενυδρείο.οι σπειρωτοι σωλήνες της φλουβαλ είχαν μαζέψει πολύ πράμα μέσα κ δεν καθαριζόντουσαν με νερό έτσι τους αντικατέστησα με σωλήνες χωρίς σπειρώματα για πιο εύκολο καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...