Jump to content

Μικρά σκουλικια μέσα στο φίλτρο ?


Recommended Posts

Καλησπέρα εδώ κ 5 μήνες τρέχω ένα 450λιτρο ενυδρείο με δυο εξωτερικά φλουβαλ 306 μέσα έχω χρυσόψαρα πριν λίγες μέρες είδα ότι τα χρυσόψαρα άρχισαν και ξύνονται κάνοντας κάτι σπαστικές κινήσεις προσπαθωντας να τριφτούν πάνω στην άμμο με κυκλικές κίνηςεις σαν ανάποδο κεφάλαιο Ω επίσης άνοιξα τα φίλτρα για καθάρισμα και είδα μέσα στην επιφάνεια του νερού του φίλτρου κάτι σκουληκάκια πολύ-πολύ ψιλά να κάνουν κάτι κινήσεις σαν ζ έχω την εντύπωση από τα λίγα που γνωρίζω ότι μάλλον πρόκειται για προνύμφες κουνουπιών δεν είμαι συγουρος μπορεί να είναι και πλαναρια. Μήπως αυτά ευθύνονται για το ξύσιμο των ψαριών ? Έχω πάρει ένα φάρμακο το cypricin αλλά δεν γνωρίζω αν με αυτά μέσα στο φίλτρο μπορώ να κάνω την θεραπεία γιατί ενδέχεται να θέλουν πρώτα εξόντωση για να γίνει αποπαρασίτωση των ψαριών. Εσείς τι προτείνετε πως πρέπει να το χειριστώ ? Επισυνάπτω και βίντεο με αυτά που έχει μέσα το φίλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Καταρχάς θα πρέπει να δεις τι σκουλίκια είναι. Δεν φαίνονται και πολύ καλά στα βίντεο. Το κουνούπι γεννάει σε στάσιμα νερά ή σε νερά με πολύ χαμηλή ροή. Αν η ροή σου είναι καλή και υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνεια είναι σχεδόν απίθανο να είναι προνύμφες κουνουπιών. Πιθανόν να είναι planaria ή detritus αναλόγως το σχήμα τους. Τα planaria είναι πιο πλακέ ιδίως στο κεφάλι, σε αντίθεση με τα detritus που το σώμα τους είναι ομοιόμορφο. Παρατήρησε το ενυδρείο σου, ιδιαίτερα το υπόστρωμα να δεις αν υπάρχουν και εκεί, εκτός και αν τα χρυσόψαρα σου τα έχουν καθαρίσει αφού είναι εκλεκτός μεζές 🤮 και παρέμειναν μέσα στο φίλτρο, αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτά τα σκουλίκια μπορούν να επιβιώσουν εκεί. Ίσως κάποιος πιο έμπειρος να μας διαφωτίσει. Πάντως απ'οσο γνωρίζω αν είναι κάποιο από αυτά τα είδη, είναι εντελώς ακίνδυνα για τα ψάρια και δεν τα πειράζουν, οπότε το ξύσιμο που περιγράφεις μπορει να μην έχει σχέση με τα σκουλίκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλή χρόνια σε ευχαριστω για τις πληροφορίες το φάρμακο το έβαλα σήμερα η θεραπεία κρατάει για 7 μέρες χωρίς να ταϊζω λένε οι οδηγίες τώρα δεν ξέρω τι θα κάνω με την τροφή θέλει ψάξιμο το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει ελάχιστη αν δοθεί.δεν μπορώ να ανεβάσω καλύτερο βίντεο γιατί όσο κ να ψάχνω να τα βρω βλέπω κάτι μικρά που μοιάζουν με προνύμφες κουνουπιών μέσα στο φίλτρο και κάτι μεγάλα τα οποία είναι νεκρά πάνω στα πλαστικά τις εσωτερικής μεριάς του φίλτρου έχω την εντύπωση ότι τα είδη πρέπει να είναι δυο ένα από αυτά που λες και συγουρα προνύμφες κουνουπιών έχω πάρει και δείγμα το έχω βάλει σε ένα γυάλινο βαζάκι με το καπάκι κλειστό να δω τι ακριβώς είναι αλλά δεν βγάζω άκρη .στην περίπτωση που είναι και τα δυο είδη τι κάνω τα κουνούπια μεταφέρουν ένα σωρό μόλυνσεις + ελονοσία απ.οτι διάβασα είναι επικίνδυνο για τα ψάρια αν είναι κουνούπια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,είναι λίγο μακρυά το βίντεο να σου πω σίγουρα αλλά μοιάζουν με νύμφες κουνουπιών .Αυτές έχουν στρογγυλό κεφάλι ,σαν κεφάλι καρφίτσας και όταν υπάρξει ανατάραξη μικρή, τινάζονται σπασμωδικά .Επίσης συνήθως βρίσκονται στην επιφάνεια του στάσιμου νερού .

Έγινε επεξεργασία - Nadia
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε τα και κάνε σύγκριση με φωτό στο internet για να δεις τελικά τι μπορεί να είναι. Σίγουρα υπάρχει περίπτωση οι προνύμφες κουνουπιών να μεταφέρουν ιούς ή παράσιτα αν προέρχονται αντίστοιχα από μολυσμένα κουνούπια. Δεν ξέρω αν σε τέτοια περίπτωση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στα ψάρια. Βέβαια ασθένειες που σχετίζονται με τα κουνούπια όπως π.χ. malaria δεν είναι συνηθισμένες (ευτυχώς) στη χώρα μας. Το σίγουρο είναι ότι οι προνύμφες αποτελούν μέρος της τροφής των ψαριών στη φύση και μάλιστα θεωρείται πολύ θρεπτική. Έχω διαβάσει ότι κάποιοι χομπίστες στο εξωτερικό καλλιεργούν (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) προνύμφες κουνουπιών για τα ψάρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο ενυδρείο έχεις καπάκι; Υπάρχει κάποιο "νεκρό" σημείο στην επιφάνεια που δεν έχεις ανατάραξη και που μπορεί να σου γέννησαν; (αν πρόκειται τελικά για κουνούπια)

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο δεν έχω καπάκι μόνο το φωτισμό έχω το μεσαίο κομμάτι από τα τρία έχω το ανουμπια ριο 450 στάσιμο νερό δεν έχω επίσης έχω κ αεραντλία η οποία λειτουργεί συνέχεια κ δίνει και άλλη ανατάραξη. Στάσιμα ήταν τα φίλτρα κάπου στα 2 χρόνια σε υπαίθριο χώρο σε στάσιμα νερά από βροχές με βιολογικό υλικό και τα  σφουγγάρια τα φίλτρα όταν τα πήρα για να τα στήσω μετά από τόσο καιρό είχαν νερό μέσα. Από εκεί μάλλον έχει γίνει αυτό οσο και να τα καθάρισα μετά μάλλον τα αυγά δεν φύγανε μείνανε μέσα και αναταράχθηκαν σιγά σιγά οι προνύμφες που βλέπω. Μετά αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι τα μεγαλύτερα σε μέγεθος τα οποία όταν ανοίγω τα φίλτρα βλέπω κολλημένα πάνω στα πλαστικά των φίλτρων τα οποία είναι νεκρά. Σήμερα ξεκίνησα θεραπεία cypricin στα ψάρια με το ταϊσμα και τον φωτισμό τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Στο ενυδρείο δεν έχω καπάκι μόνο το φωτισμό έχω το μεσαίο κομμάτι από τα τρία έχω το ανουμπια ριο 450 στάσιμο νερό δεν έχω επίσης έχω κ αεραντλία η οποία λειτουργεί συνέχεια κ δίνει και άλλη ανατάραξη. Στάσιμα ήταν τα φίλτρα κάπου στα 2 χρόνια σε υπαίθριο χώρο σε στάσιμα νερά από βροχές με βιολογικό υλικό και τα  σφουγγάρια τα φίλτρα όταν τα πήρα για να τα στήσω μετά από τόσο καιρό είχαν νερό μέσα. Από εκεί μάλλον έχει γίνει αυτό οσο και να τα καθάρισα μετά μάλλον τα αυγά δεν φύγανε μείνανε μέσα και αναταράχθηκαν σιγά σιγά οι προνύμφες που βλέπω. Μετά αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι τα μεγαλύτερα σε μέγεθος τα οποία όταν ανοίγω τα φίλτρα βλέπω κολλημένα πάνω στα πλαστικά των φίλτρων τα οποία είναι νεκρά. Σήμερα ξεκίνησα θεραπεία cypricin στα ψάρια με το ταϊσμα και τον φωτισμό τι να κάνω?

Καλημέρα και καλή χρονιά! Δεν αλλάζεις συνήθειςε τη θεραπεία όσον αφορά το φωτισμό και το τάισμα εκτός και αν τα ενοχλήσει τόσο πολύ!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την διάρκεια μιας θεραπείας καλό είναι να προσέχουμε το ποσό ταϊζουμε πήχη θεραπεία που έχω επιλέξει να κάνω έχει διαρκεια 7 ημερών κατά την διάρκεια αυτήν δεν γίνετε να αλλάξω το νερό μέχρι και την έβδομη μέρα άρα πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα ποσό ταϊζω αυτές τις μέρες για να μην βρωμίσει το νερό και χρειάζεται αλλαγή.οσο για την θερμοκρασία με αυτό το φάρμακο δεν χρειάζεται να την αυξήσω αλλά την αφήνω ως έχει. Όσο για τον φωτισμό στις οδηγίες της θεραπείας λέει πως δεν προτείνετε κατά την διάρκεια αυτήν να υπάρχει φωτισμός στο ενυδρείο. Κάποια πράγματα θέλουν ιδιαίτερη προσοχή για να γίνουν σωστά. Η απορία μου είναι τι κάνω με τα κουνούπια που σαν αρχάριος την πάτησα κ δεν ξέρω πως να διορθώσω την κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Κατά την διάρκεια μιας θεραπείας καλό είναι να προσέχουμε το ποσό ταϊζουμε πήχη θεραπεία που έχω επιλέξει να κάνω έχει διαρκεια 7 ημερών κατά την διάρκεια αυτήν δεν γίνετε να αλλάξω το νερό μέχρι και την έβδομη μέρα άρα πρέπει να προσέχω ιδιαίτερα ποσό ταϊζω αυτές τις μέρες για να μην βρωμίσει το νερό και χρειάζεται αλλαγή.οσο για την θερμοκρασία με αυτό το φάρμακο δεν χρειάζεται να την αυξήσω αλλά την αφήνω ως έχει. Όσο για τον φωτισμό στις οδηγίες της θεραπείας λέει πως δεν προτείνετε κατά την διάρκεια αυτήν να υπάρχει φωτισμός στο ενυδρείο. Κάποια πράγματα θέλουν ιδιαίτερη προσοχή για να γίνουν σωστά. Η απορία μου είναι τι κάνω με τα κουνούπια που σαν αρχάριος την πάτησα κ δεν ξέρω πως να διορθώσω την κατάσταση..

Αν το σκεύασμα λέει στις οδηγίες να μην έχεις φως εννοείται δεν έχεις. Όσον αφορά το τάισμα, αν το φοβάσαι τόσο μείωσε το σε μια φορά μέρα παρά μέρα για να μην αγχωθεις. Τώρα ως προς τα σκουλίκια, βγάλε μας μια φωτογραφία να τα δούμε λίγο. Τα φίλτρα δεν τα απολύμανσης προληπτικά πριν τα χρησιμοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα τα καθάρισα τα έπλυνα με ζεστό νερο την βιολογία όχι δεν την καθάρισα ήταν λίγη μετά πρόσθεσα ελαφροπετρα όσο ακόμα χρειαζόταν τους σωλήνες δεν τους καθάρισα εισαγωγής εξαγωγής ….

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Τα φίλτρα τα καθάρισα τα έπλυνα με ζεστό νερο την βιολογία όχι δεν την καθάρισα ήταν λίγη μετά πρόσθεσα ελαφροπετρα όσο ακόμα χρειαζόταν τους σωλήνες δεν τους καθάρισα εισαγωγής εξαγωγής ….

Εγώ στη θέση σου θα είχα κάνει μια μίνι απολύμανση με διάλυμα νερού χλωρίνης. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι αρχάριος κανείς λάθοι τώρα να δω πως θα τα φτιάξω έτσι όπως τα εκανα …

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Όταν είσαι αρχάριος κανείς λάθοι τώρα να δω πως θα τα φτιάξω έτσι όπως τα εκανα …

Με υπομονή και επιμονή. Το ιδανικό θα είναι να το ξεπεράσεις χωρίς απώλειες ψαριών. Με τη θεραπεία πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Καλά πάει η θεραπεία είμαι στην τρίτη μέρα σήμερα. Και υπομονή έχω και επιμονή τον τρόπο δεν ξέρω να το φτιάξω μήπως γνοριζεις τον τρόπο? 

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2024 at 7:34 ΜΜ, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Έχω πάρει ένα φάρμακο το cypricin

Δεν γνωριζω τι ειναι..... Μαλλον λαθος εγραψες το φαρμακο. Μηπως ciproxin?

Αν πηρες αυτο, δεν θα βοηθησει στο προβλημα σου, ομως θα σου πνηξει την βιολογια στο ενυδρειο.

Για το ξύσιμο διαβασε λιγο εδω-  https://www.aquazone.gr/forums/topic/116285-η-υπερβολική-έκκριση-βλέννας-στα-ψάρια/

Υπαρχουν πολλες αιτιες.....

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα το φάρμακο λέγετε cypricil από την μέρα που το έβαλα δεν έχω δει να κάνουν σπασμωδικές κινήσεις και τριξίματα στην άμμο. Επειδη ακόμα το ψάχνω να δω τι ακριβώς είναι αυτά που βλέπω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι κουνούπια ή ντετριτους πλαναρια δεν είναι συγουρα. Σήμερα άνοιξα το φίλτρο για να σας ανεβάσω φωτο να δείτε κ αν γνωρίζετε να μου πείτε τι είναι αυτά που βλέπω μέσα στο φίλτρο .οσο και να το κοίταξα και να το έψαξα δεν βρήκα ποιο ζωντανό από τα μεγάλα που βλέπω κολλημένα σε όλα τα πλαστικά του φίλτρου .εσεις τι λέτε τι είναι αυτά ?

IMG_0733.jpeg

IMG_0734.jpeg

IMG_0735.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Για detritus worms τα κοβω..... Με το φαρμακο, που εριξες, πρεπει να ψοφησουν.... το θεμα ειναι, οτι που θα ψοφησουν μαζικα (δεν ειναι μόνο στο φιλτρο, αλλά και στον βυθο του ενυδρειου σου) , θα ανεβει και η αμμωνια κατα πολυ....

προσοχη. Καθαρισε καλα το φιλτρο σου, βαλε ενυδρειακο βαμβακι μεσα και αλλαζε το όσο συχνα μπορεις (και ανα 8 ωρο).  πιστευω τα περισσοτερα  ψοφια σκουλικακια θα μαζεψει το βαμβακι. Το βαμβακι μετα πεταμα. Κανε τεστ αμμωνιας καθε 24 ωρο τουλαχιστον, αν βλεπεις ανεβασμενη αμμωνια, ριχνεις ή ammostop  ή ammolock,  ή τριπλη δοση seachem prime για τα λιτρα σου.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τελικά μετά από καθημερινές μετρήσεις που εκανα για αμμωνία δεν έχω αμμωνία εδώ κ 7 μέρες που έχω ξεκινήσει και την θεραπεία περιμένω πως κ πως να κάνω αλλαγή αύριο και την λήξη της θεραπείας τα ψάρια σταμάτησαν να ξύνονται κ βλεπω ότι πλέον η κατάσταση πηγαίνει ήρεμα . Το μόνο διαφορετικό που εκανα είναι ότι πρόσθεσα ακόμα ένα φλουβαλ 306 και πλέον έχω 3 φίλτρα. Εντωμεταξύ περισσότερο καίει ένας θερμοστάτης 150w παρα κ τα 3 φίλτρα μαζί .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Καλησπέρα τελικά μετά από καθημερινές μετρήσεις που εκανα για αμμωνία δεν έχω αμμωνία εδώ κ 7 μέρες που έχω ξεκινήσει και την θεραπεία περιμένω πως κ πως να κάνω αλλαγή αύριο και την λήξη της θεραπείας τα ψάρια σταμάτησαν να ξύνονται κ βλεπω ότι πλέον η κατάσταση πηγαίνει ήρεμα . Το μόνο διαφορετικό που εκανα είναι ότι πρόσθεσα ακόμα ένα φλουβαλ 306 και πλέον έχω 3 φίλτρα. Εντωμεταξύ περισσότερο καίει ένας θερμοστάτης 150w παρα κ τα 3 φίλτρα μαζί .

Καλημέρα. Άρα πάει καλά η θεραπεία λογικά. Ο θερμοστάτης για τα χρυσόψαρα δε θα χρειάζεται μετά τη θεραπεία. Μέχρι και 15 βαθμούς αντέχουν τα fancy ενώ τα άλλα και μηδέν 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Απορία πολύ αρχάρια το ενυδρείο που έχω είναι το ανουμπια 450 το Ρίο τα καθαρά λίτρα νερού όταν γεμίζει είναι πολύ λιγότερα κάπου στα 380 βγαίνουν. Δεν έχω μέσα ξύλα πέτρες αλλά έχω μπόλικα σκληρά φυτά όπως κρυπτοκορινες βαλισνεριες ανουμμπιες και 3 φίλτρα φλουβαλ 306 + μια αεραντλία που δουλεύει καθημερινά eheim 400 το ερώτημα μου έχει να κάνει με τον αριθμό των χρυσόψαρων για να μην είναι υπερφορτωμενη η κατάσταση αλλά και να μην πάθουν νανισμο αλλά να μεγαλώσουν όσο είναι να μεγαλώσουν. Τι λέτε πόσα μπορώ να έχω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Έχω μια Απορία πολύ αρχάρια το ενυδρείο που έχω είναι το ανουμπια 450 το Ρίο τα καθαρά λίτρα νερού όταν γεμίζει είναι πολύ λιγότερα κάπου στα 380 βγαίνουν. Δεν έχω μέσα ξύλα πέτρες αλλά έχω μπόλικα σκληρά φυτά όπως κρυπτοκορινες βαλισνεριες ανουμμπιες και 3 φίλτρα φλουβαλ 306 + μια αεραντλία που δουλεύει καθημερινά eheim 400 το ερώτημα μου έχει να κάνει με τον αριθμό των χρυσόψαρων για να μην είναι υπερφορτωμενη η κατάσταση αλλά και να μην πάθουν νανισμο αλλά να μεγαλώσουν όσο είναι να μεγαλώσουν. Τι λέτε πόσα μπορώ να έχω? 

Αν μιλάμε για μονοουρα θα σου έλεγα 5 άντε έξι λόγω φιλτρανσης. Υπολογιζε 60-70 λίτρα ανα comet-common και 40-50 ανά fancy. Θύμισε μου πόσα έχεις τώρα από κάθε είδος?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχω 5 μονά κ 4 διπλά

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που είχα την εντύπωση ότι τα 450 είναι άνετα για 9 χρυσόψαρα αρχίζω να αμφιβάλλω για τον αριθμό που έχω …

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nydreio28 έγραψε:

Και εκεί που είχα την εντύπωση ότι τα 450 είναι άνετα για 9 χρυσόψαρα αρχίζω να αμφιβάλλω για τον αριθμό που έχω …

Καλημέρα. Είσαι ήδη οριακά προς τα πάνω. Εγώ θα αφαιρούσαν στη θέση σου κάνα δύο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...