Jump to content

Αρχάριος με μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια ευχομαι !

 

  Ειμαι καινουριος στο φορουμ αλλα και στο χομπι . Θα ειναι λιγο μεγαλο το ποστ αυτο γιατι θελω να γινω απολυτα κατανοητος , οποτε επικαλουμαι την υπομονη σας και πραγματικα

ελπιζω να μην σας κουρασω αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας .

  Εχω ενα ενυδρειο με διαστασεις 30cm x 30cm x 20cm (15λιτρα) το οποιο ειναι της κοπελας μου .Ξερω οτι ειναι παρα πολυ μικρο. Προ λιγων ημερων αποφασισα να κανω κατι με αυτο , καθως παντα ηθελα ενα ενυδρειο στο σπιτι μου οπως επισης και η κοπελα μου γιατι ειχε μικρη ψαρακια σε αυτο και το ειχε καημο χρονια .

  Πηγα μεσα στις γιορτες σε ενα Pet shop εδω στην Θεσσαλονικη , που λετε λοιπον , ειπα στον ανθρωπο εκει ακριβως την κατασταση , του εξηγησα οτι δεν εχω ιδεα γενικα , αλλα  θελω να το κανω οσο πιο σωστα γινεται . Να μην βαλω πολλα ψαρια μεσα , να υπαρχουν φυτα , να ειναι το νερο και ο εξοπλισμος αναλογος του μεγεθους , ωστε να μην βασανισω τα ζωντανα που θα βαλω

μεσα, γιατι δεν το θελω σε καμια περιπτωση . Να ζουν καλα , να τα φροντιζουμε και πανω απο ολα , να ειναι ηθικο .

  Παραδοξως, το μονο που μου ειπε ο ανθρωπος εκει , ειναι να βαλω το φιλτρο για καμια 10αρια μερες και μετα να βαλουμε τα ψαρια μεσα . Με ρωτησε εαν εχω φιλτρο στο σπιτι για το νερο βρυσης , του ειπα οτι εχω και μου ειπε οτι δεν θα χρειαστω αντιχλωριο . Αφου δεν γνωριζα και εγω , εκανα ακριβως οτι μου ειπε .Πηρα μονο πετρες για βαση, ενα απλο φιλτρο, τον θερμοστατη και τα βακτηρια . Γεμισα το ενυδρειο , εβαλα τις πετρουλες μου και εχω το φιλτρο να δουλευει.

  Πραγμα που απο ο,τι εχω διαβασει τις τελευταιες δυο εβδομαδες εδω μεσα αλλα και γενικοτερα στο ιντερνετ τις τελευταιες 2 εβδομαδες , ειναι απλα λαθος . Εκατσα και εψαξα και εγω , ΕΥΤΥΧΩΣ , γιατι μου κινησε την περιεργεια ολο αυτο το "ξεκινημα" και απλα καταλαβα οτι δεν μου ειπε τιποτα για το στρωσιμο . Ουτε για αμμωνιες , ουτε πως και ποτε να χρησιμοποιησω τα βακτηρια , ουτε για μετρησεις νιτρωδων , ουτε τιποτα .

  Δεν εχω παρει τα ψαρακια ακομα  (παλι καλα ) γιατι ειλικρινα δεν υπαρχει λογος αυτη τη στιγμη να το κανω .

 

Γι αυτο το λογο θα ηθελα , εαν μπορει καποιος , να μου δωσει μερικες συμβουλες περι του θεματος , γιατι ειδα οτι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με πραγματικα πολλες γνωσεις και προτιμω να ακουσω εσας . Αυτο που σκεφτομαι , ειναι απλα να παω να παρω μερικες πετρες και λιγα πραγματικα φυτα για την διακοσμηση, υποστρωμα για τα φυτα , τροφη για τα βακτηρια και να ξεκινησω τον κυκλο . Ευτυχως , ειμαστε και οι δυο ατομα με υπομονη και δεν εχουμε προβλημα να περιμενουμε και εναν και δυο μηνες εαν χρειαστει  .Αρκει να γινει σωστα και να μην βασανισουμε τα ψαρακια . Ειναι σωστα αυτα που θελω να κανω ? Και περαν αυτου , ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για ψαρακια ? Σιγουρα καποια παρα πολυ μικρα θελουμε . Να δουμε πως θα παει και εαν μπορουμε να τα καταφερουμε με αυτο το ενυδρειο , προφανως θα παμε σε μεγαλυτερο , πραγμα που θελουμε και οι δυο .

 

Σας υπερευχαριστω για την υπομονη σας και σας ζητω συγγνωμη για το μεγαλο ποστ .

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Λάμπρο. 

Καλή χρονιά κ καλώς ήρθες στην παρέα. 

 

Καταρχάς να πω ότι πολύ καλά έκανες κ το έψαξες παραπάνω πριν βάλεις ψάρια. 

Φαντάζομαι θα έχεις διαβάσει τα αναλυτικότατα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ για το ξεκίνημα. Αν όχι πες μου να σου βάλω λινκ.

 

Για το ενυδρείο σου τώρα. Αντιλαμβάνεσαι ότι είναι μικρουλι. Απαγορευτικά μικρό για τα περισσότερα είδη ψαριών. 

Θεωρώ ότι γαρίδες ή ένας μονομάχος είναι οι πιο ενδεδειγμένες επιλογές. 

Με μερικά εύκολα φυτά μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο. 

Να ξέρεις πάντως ότι γενικότερα τα λίγα λίτρα είναι πολύ πιο δύσκολα, καθώς είναι πιο επιρρεπή σε διακυμάνσεις. Αν η αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου δεν είναι στα άμεσα σχέδια πάντως και με αυτό μπορείς να κάνεις μια ωραία αρχή.

Αν θες κάνε μια λίστα με τον εξοπλισμό που διαθέτεις για να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε να τα λέμε.

Καλή αρχή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αντωνη και σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση .

 

Ναι τα εχω διαβασει ολα ! Εχω καταλαβει αρκετα , εχω μερικα ερωτηματικα σε καποια , αλλα με βοηθεια και εμπειρικα , θα τα λυσω ολα ! Ξερω οτι ειναι πιο δυσκολα τα μικρα ενυδρεια ,ενω νομιζα το αντιθετο . Απο ο,τι διαβασα ναι , καταλαβα και οτι ειναι πιο επιρρεπη σε διακυμανσεις και οτι , πιο απλα , ενα λαθος σε ενα μικρο ενυδρειο "κοστιζει" περισσοτερο για το οικοσυστημα , απο ο,τι εαν γινοταν σε ενα μεγαλο . Απλα ειμαι σιγουρος και για το γεγονος οτι θα πεσουμε και οι δυο με τα μουτρα πανω στο ενυδρειο απο την πρωτη μερα, γι αυτο και θα το επιχειρησω . Αναφορικα με τα ψαρακια τωρα , με την "ερευνα" που εκανα , ακριβως εκει κατεληξα και εγω . Σε μονομαχο με κανα δυο γαριδακια μεσα , να βοηθησουν λιγο την κατασταση . Αν και μου ειπαν αλλοι γνωστοι που εχουν ενυδρειο , οτι εαν θελω μπορω να βαλω 1 με 2 ψαρακια ακομα , το πολυ . Θα ξεκινησω οταν ερθει η ωρα με τον μονομαχο και βλεπουμε .

  Λοιπον  , ο εξοπλισμος τωρα . Για την θερμανση μου εδωσε εναν της RS-499 που ειναι στα 25W.

Απο φιλτρο , μου εδωσε αυτο εδω : https://www.skroutz.gr/s/36588053/Sun-Sun-Esoteriko-Filtro-Enydreiou-me-Apodosi-200lt-h-HJ-111B.html#specs

Και απο βακτηρια , αυτα εδω : https://trofozoiki.gr/index.php?route=product/product&product_id=929

Αυτα εχω προς το παρον . Νομιζω για τα "κυβικα" μου , ειναι οκ ο εξοπλισμος . Α ! Και το χαλικι που εβαλα στη βαση . Δεν εχω κατι αλλο .

  Αναφορικα με το στρωσιμο τωρα , εχω διαβασει ποσες διαδικασιες και ειλικρινα δεν ξερω ποια να διαλεξω . Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι να παω να τσιμπησω ενα αντιχλωριο ,γιατι δεν ξερω το κατα ποσο ασφαλες ειναι το γεγονος οτι εχω φιλτρο εδω στο σπιτι για το νερο μου , πρωτον αυτο .

Δευτερον , να παρω και τροφη για να αρχισω σιγα σιγα να δημιουργω τα βακτηρια μου , οπως και τεστ για τις μετρησεις μου .

Σωστα μεχρι εδω η χρειαζομαι κατι αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος LamprosD έγραψε:

Καλησπερα Αντωνη και σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση .

 

Ναι τα εχω διαβασει ολα ! Εχω καταλαβει αρκετα , εχω μερικα ερωτηματικα σε καποια , αλλα με βοηθεια και εμπειρικα , θα τα λυσω ολα ! Ξερω οτι ειναι πιο δυσκολα τα μικρα ενυδρεια ,ενω νομιζα το αντιθετο . Απο ο,τι διαβασα ναι , καταλαβα και οτι ειναι πιο επιρρεπη σε διακυμανσεις και οτι , πιο απλα , ενα λαθος σε ενα μικρο ενυδρειο "κοστιζει" περισσοτερο για το οικοσυστημα , απο ο,τι εαν γινοταν σε ενα μεγαλο . Απλα ειμαι σιγουρος και για το γεγονος οτι θα πεσουμε και οι δυο με τα μουτρα πανω στο ενυδρειο απο την πρωτη μερα, γι αυτο και θα το επιχειρησω . Αναφορικα με τα ψαρακια τωρα , με την "ερευνα" που εκανα , ακριβως εκει κατεληξα και εγω . Σε μονομαχο με κανα δυο γαριδακια μεσα , να βοηθησουν λιγο την κατασταση . Αν και μου ειπαν αλλοι γνωστοι που εχουν ενυδρειο , οτι εαν θελω μπορω να βαλω 1 με 2 ψαρακια ακομα , το πολυ . Θα ξεκινησω οταν ερθει η ωρα με τον μονομαχο και βλεπουμε .

  Λοιπον  , ο εξοπλισμος τωρα . Για την θερμανση μου εδωσε εναν της RS-499 που ειναι στα 25W.

Απο φιλτρο , μου εδωσε αυτο εδω : https://www.skroutz.gr/s/36588053/Sun-Sun-Esoteriko-Filtro-Enydreiou-me-Apodosi-200lt-h-HJ-111B.html#specs

Και απο βακτηρια , αυτα εδω : https://trofozoiki.gr/index.php?route=product/product&product_id=929

Αυτα εχω προς το παρον . Νομιζω για τα "κυβικα" μου , ειναι οκ ο εξοπλισμος . Α ! Και το χαλικι που εβαλα στη βαση . Δεν εχω κατι αλλο .

  Αναφορικα με το στρωσιμο τωρα , εχω διαβασει ποσες διαδικασιες και ειλικρινα δεν ξερω ποια να διαλεξω . Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι να παω να τσιμπησω ενα αντιχλωριο ,γιατι δεν ξερω το κατα ποσο ασφαλες ειναι το γεγονος οτι εχω φιλτρο εδω στο σπιτι για το νερο μου , πρωτον αυτο .

Δευτερον , να παρω και τροφη για να αρχισω σιγα σιγα να δημιουργω τα βακτηρια μου , οπως και τεστ για τις μετρησεις μου .

Σωστα μεχρι εδω η χρειαζομαι κατι αλλο ?

καλησπερα λαμπρο αντιχλωριο καλα θα κανεις και θα παρεις, τωρα το φιλτρο σου δεν ξερω τι υλικα εχει πρεπει να δεις αν μπορει να παρει βιολογικο υλικο, για στρωσιμο θα σου προτεινα με τροφη, βαζεις ενα κουταλακι γλυκου μεσα σε ενα τουλι και το αφηνεις μεσα στο ενυδρειο για 2-3 μερες και μετα την αλλαζεις, με τον καιρο θα αρχισει να φαινεται αμμωνια  και μετα νιτρωδη , τεστ να παρεις υγρα (κατα προτιμηση api) οταν θα εχεις αμμωνια νιτρωδη 0 και νιτρικα ανιχνευσιμα εισαι  ετοιμος να βαλεις ψαρι (περιπου 30 μερες θελει)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος LamprosD έγραψε:

Καλησπερα.

Το φιλτρο ειναι πολυ μικρο.... Αν το ενυδρειο δεν εχει καπακι, καλυτερα παρε ενα κρεμαστο φιλτρο, που εχει αρκετο χωρο και για βιολογικο υλικο.

πχ. https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/4506-aquael-versamax-mini-κρεμαστό-εξωτ-φίλτρο-5905546191302.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5446-eheim-2040020-liberty-75-4011708201428.html

Αν το δικο σου φιλτρο νερου εχει μεσα ενεργο ανθρακα, δεν χρειαζεται να παρεις αντιχλωριο.

Αν θα βαλεις στο ενυδρειο πετρες λαβας, και αυτες θα λειτουργήσουν σαν βιολογικο υλικο.

Για το στρωσιμο προσωπικα χρησιμοποιώ την υγρη καθαρη αμμωνια (απο φαρμακειο). δεν χρειαζεται να περιμενεις να σαπισει η τροφη στο ενυδρειο, εχεις άμεσο αποτελεσμα.

Δηλ ριχνεις πχ 1μλ αμμωνιας https://www.skroutz.gr/s/27014542/Salkano-Dialyma-Ammonias-6-120ml.html

αυτη ειναι 6%, στα 30λ σου, θερμοκρασια 28-30 βαθμους με το φιλτρο να κάνει καλη αναταραξη επιφανειας του νερου στο ενυδρειο. Ριχνεις αμμωνια και σε 10 λεπτα μια δοση βακτηριων και.... τελος :)

Πρεπει να παρεις ενα τεστ αμμωνιας πχ αυτο - https://www.ifareef.com/product/salifert-ammonia-profi-test-50-tests/

για να ελεγχεις το πως παει το στρωσιμο. Αν θα βρεις μπολι (δηλ στρωμενο βιολογικο υλικο), μιλαμε για μια χουφτιτσα, μπορεις και χωρις στρωσιμο να βαλεις το ψαρι μεσα στο ενυδρειο (εννοειται στο φιλτρο το βαζεις).

Αν μενεις Θεσσαλονικη, κανε μια βολτα στο https://www.ifareef.com/epikoinonia/

Θα μεινεις με το στομα ανοιχτο! Εχει ενυδρειαρα 4 τονους ;)και τα παιδια ειναι χομπιστες με εμπειρία 10+ χρονια.....

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Καλησπερα.

Το φιλτρο ειναι πολυ μικρο.... Αν το ενυδρειο δεν εχει καπακι, καλυτερα παρε ενα κρεμαστο φιλτρο, που εχει αρκετο χωρο και για βιολογικο υλικο.

πχ. https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/4506-aquael-versamax-mini-κρεμαστό-εξωτ-φίλτρο-5905546191302.html

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5099-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φίλτρα-Ενυδρείου/5446-eheim-2040020-liberty-75-4011708201428.html

Αν το δικο σου φιλτρο νερου εχει μεσα ενεργο ανθρακα, δεν χρειαζεται να παρεις αντιχλωριο.

Αν θα βαλεις στο ενυδρειο πετρες λαβας, και αυτες θα λειτουργήσουν σαν βιολογικο υλικο.

Για το στρωσιμο προσωπικα χρησιμοποιώ την υγρη καθαρη αμμωνια (απο φαρμακειο). δεν χρειαζεται να περιμενεις να σαπισει η τροφη στο ενυδρειο, εχεις άμεσο αποτελεσμα.

Δηλ ριχνεις πχ 1μλ αμμωνιας https://www.skroutz.gr/s/27014542/Salkano-Dialyma-Ammonias-6-120ml.html

αυτη ειναι 6%, στα 30λ σου, θερμοκρασια 28-30 βαθμους με το φιλτρο να κάνει καλη αναταραξη επιφανειας του νερου στο ενυδρειο. Ριχνεις αμμωνια και σε 10 λεπτα μια δοση βακτηριων και.... τελος :)

Πρεπει να παρεις ενα τεστ αμμωνιας πχ αυτο - https://www.ifareef.com/product/salifert-ammonia-profi-test-50-tests/

για να ελεγχεις το πως παει το στρωσιμο. Αν θα βρεις μπολι (δηλ στρωμενο βιολογικο υλικο), μιλαμε για μια χουφτιτσα, μπορεις και χωρις στρωσιμο να βαλεις το ψαρι μεσα στο ενυδρειο (εννοειται στο φιλτρο το βαζεις).

Αν μενεις Θεσσαλονικη, κανε μια βολτα στο https://www.ifareef.com/epikoinonia/

Θα μεινεις με το στομα ανοιχτο! Εχει ενυδρειαρα 4 τονους ;)και τα παιδια ειναι χομπιστες με εμπειρία 10+ χρονια.....

Καλησπερα !

 

Ναι ναι , το ξερω οτι ειναι μικρο . Οταν του ειπα οτι το ενυδρειο ειναι 15 λιτρα , μου ειπε οτι ειναι ακριβως οτι πρεπει ...Απο ο,τι ειδα μετα που το λειτουργησα εχει και επιλογες στην ροη του νερου , μπορω να την αυξομειωσω . Απο χωρο που λες , το μονο που ειδα , ειναι οτι εχει ενα σφουγγαρι μεσα.Εαν δεν κανει ομως , προφανως ακουω τις αλλες επιλογες . Δυστυχως το ενυδρειο εχει καπακι , ναι .

Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως με το "βιολογικο υλικο" .

Το φιλτρο που χρησιμοποιουμε εδω στο σπιτι για να πινουμε νερο , ναι εχει ενεργο ανθρακα μεσα .

Σκεφτομουν για πετρες λαβας ναι ! Εαν ειναι να βοηθησουν κιολας , ενας λογος παραπανω !

Οποτε καλυτερα να πεταχτω σε ενα φαρμακειο να παρω γιατι οπως το περιγραφεις , φαινεται πιο ευκολο σαν διαδικασια

Και δηλαδη , μολις σταθεροποιησω την θερμοκρασια του ενυδρειου , ριχνω οσο αναλογει στα λιτρα μου πχ 1μλ οπως ειπες , μετα τα βακτηρια ( που απο ο,τι μου ειπαν στο pet shop , μια σταγονα ειναι αρκετη για τα λιτρα μου ) και επειτα απλα μετραω τιμες ? Η ειναι μια διαδικασια που την κανω καθε μερα , μετρωντας τιμες παραλληλα ?

 

Μενω θεσσαλονικη ναι και ειχα σκοπο να σας ρωτησω ποιο pet shop μου προτεινετε για να ειμαι και εγω πιο σιγουρος ! Ευχαριστω πολυ για την προταση !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2024 at 9:07 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως με το "βιολογικο υλικο" .

με απλα λογια ειναι ενα σπιτακι για τα βακτηρια ενυδρειου.

https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-siporax-mini-professional/

τι μπορεις να κανεις για να βαλεις μια ποσοτητα μεσα στο φιλτρο....

απλα κοβεις το σφουγγαρι του φιλτρου στα δυο, ενα κομματι θα μεινει μεσα στο φιλτρο, άλλο - στο ραφι. Βαζεις στο φιλτρο το βιολογικο υλικο (οσο χωραει). Τελος.

Τωρα για τα βακτηρια, που πηρες....Δεν νομιζω , πως η ποσοτητα , δηλ μια σταγονα, ειναι αρκετη. Πες τι βακτηρια πηρες, βαλε λινκ.

Κανονικα τα βακτηρια δεν ριχνουμε μόνο μια φορα,  καθε εταιρια δινει τις συγκεκριμενες οδηγιες. Δηλ, πχ την πρωτη μερα τόσο μλ, την 7η μερα τόσα, την 14η - τοσα..... κτλ κτλ

Δες λιγο τι γραφει στις οδηγιες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αααα καταλαβα καταλαβα !

 

Τα βακτηρια τα εγραψα πιο πανω , ειναι αυτα εδω : https://trofozoiki.gr/index.php?route=product/product&product_id=929

Σκεψου οτι ειναι περιπου στα 13 λιτρα καθαρα το ενυδρειο .

Οταν το ειπα στα παιδια στο pet shop , τοσο μου ειπαν να βαλω γιατι στις οδηγιες λεει κανονικα 5ml ανα 75lt νερου . Οποτε καπου τοσο βγαινει  .

Για τις 3 πρωτες εβδομαδες να βαζω απο 5ml /75 lt μια φορα την εβδομαδα και απο την τεταρτη εβδομαδα και μετα 5 ml / 45 lt  μια φορα τον μηνα ( οπως σε "ωριμα" ενυδρεια ) .

Ο,τι σου εγραψα πιο πανω , αναφερει στις οδηγιες . Απλα υπολογισα με βαση τα δικα μου λιτρα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος LamprosD έγραψε:

Αααα καταλαβα καταλαβα !

 

Τα βακτηρια τα εγραψα πιο πανω , ειναι αυτα εδω : https://trofozoiki.gr/index.php?route=product/product&product_id=929

Σκεψου οτι ειναι περιπου στα 13 λιτρα καθαρα το ενυδρειο .

Οταν το ειπα στα παιδια στο pet shop , τοσο μου ειπαν να βαλω γιατι στις οδηγιες λεει κανονικα 5ml ανα 75lt νερου . Οποτε καπου τοσο βγαινει  .

Για τις 3 πρωτες εβδομαδες να βαζω απο 5ml /75 lt μια φορα την εβδομαδα και απο την τεταρτη εβδομαδα και μετα 5 ml / 45 lt  μια φορα τον μηνα ( οπως σε "ωριμα" ενυδρεια ) .

Ο,τι σου εγραψα πιο πανω , αναφερει στις οδηγιες . Απλα υπολογισα με βαση τα δικα μου λιτρα .

Ωραια. Απλα η δοση βγαινει 1.5ml..... Παρε μια σύριγγα 2.5 μλ απο το φαρμακειο (20 λεπτα εχει), και βαλε με συριγγα, γιατι 1.5μλ ειναι πολυ παραπανω απο μια σταγονα, βγαινει καπου 30 σταγονες.....στα περπου....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν πολυ παραπανω οντως 😁 . Λοιπον , πηγα χθες και τα πηρα ολα , εστησα και το ενυδρειο με φυτα και πετρουλες , μην φανταστεις κατι τρομερο . 1,2 ανουμπιες πηρα ,1 μος και ενα αλλο ακομα που δεν θυμαμαι το ονομα του , εριξα αμμωνια και βακτηρια και τωρα περιμενω . πηρα και τεστακια και βιολογικο υλικο και νομιζω ειμαι ετοιμος .Να προσθεσω οτι ειδα σε αλλο ποστ οτι ειναι καλο να ειναι κεραμικο , πορωδες υλικο , οποτε κοιταξα και πηρα ενα τετοιο  . Αν και κατι με προβληματισε λιγο  .Εκανα ακριβως οτι μου ειπες με το φιλτρο (εκοψα το σφουγγαρακι και εβαλα το βιολογικο υλικο μεσα)  , απλα χωρουσαν μονο 4 κομματακια μεσα . Λιγα δεν ειναι ?

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2024 at 1:40 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

απλα χωρουσαν μονο 4 κομματακια μεσα . Λιγα δεν ειναι ?

Για αυτο σου εβαλα λινκ για το sera siporax mini. Ειναι μικρουλικα τα κομματακια και χωραει πολυ παραπανω απο 4 κομματια.

Αυτο, που σου εμεινε, μπορεις να βαλεις κι μεσα στο υποστρωμα (οχι πολυ κατω), και ετσι θα δουλευει. Απλα οχι τόσο αποτελεσματικα , οσο αν θα ηταν στο φιλτρο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, natateo said:

Για αυτο σου εβαλα λινκ για το sera siporax mini. Ειναι μικρουλικα τα κομματακια και χωραει πολυ παραπανω απο 4 κομματια.

Αυτο, που σου εμεινε, μπορεις να βαλεις κι μεσα στο υποστρωμα (οχι πολυ κατω), και ετσι θα δουλευει. Απλα οχι τόσο αποτελεσματικα , οσο αν θα ηταν στο φιλτρο.

Α μαλιστα καταλαβα ! Κοιταξα γι αυτο , απλα δεν το ειχε στο pet shop . Αυτο  που μου εχει μεινει γενικα , χωραει για να γεμισω ολο το υποστρωμα . Θα βαλω λιγο ακομα αν ειναι , ναι φυσικα . Οποτε να προσθεσω και λιγα βακτηρια ακομα ? Γιατι εχω ξεκινησει απο την τεταρτη να το στρωνω σιγα σιγα .

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2024 at 5:16 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

Οποτε να προσθεσω και λιγα βακτηρια ακομα ?

βακτηρια βαζεις όπως γραφει στις οδηγιες. δεν χρειαζεται να ριχνεις μεγαλυτερη ποσοτητα ή πιο συχνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

βακτηρια βαζεις όπως γραφει στις οδηγιες. δεν χρειαζεται να ριχνεις μεγαλυτερη ποσοτητα ή πιο συχνα.

Τελεια , εγινε ! Ναταλια σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια , οπως και τους υπολοιπους φυσικα ! Θα επανελθω με ενημερωση σε λιγες μερες που θα κανω και το πρωτο τεστ, για τυχον αποριες !

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι ! Εβαλα την δευτερη δοση βακτηριων προχθες (αφου πριν ειχα προσθεσει κι αλλο βιολογικο υλικο μεσα στο υποστρωμα οπως με συμβουλεψε η Ναταλια ) , εκανα το τεστ σημερα και ειδα οτι εχει πεσει η αμμωνια αρκετα . Ηταν στο 0.5 . Οποτε , με βαση τις οδηγιες που εχει στα αρθρα , προσθεσα λιγη ακομα για να την κρατησω περιπου στο 3 . Δυστυχως , λογω υποχρεωσεων , δεν προλαβαινω να παρω τεστ για νιτρωδη/νιτρικα σημερα . Νομιζω κυλαει σωστα προς το παρον ο κυκλος  , αν δεν κανω λαθος . Απλα μου εκανε εντυπωση που επεσε τοσο γρηγορα η αμμωνια . Καλο σημαδι δεν ειναι αυτο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Μια χαρά πάει. Απλά πρόσεχε να μην ξεμείνουν τα βακτήρια σου από τροφή (αμμωνία) και φρόντισε να την έχεις γύρω στα 3ppm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ChrisEco said:

Καλησπέρα φίλε. Μια χαρά πάει. Απλά πρόσεχε να μην ξεμείνουν τα βακτήρια σου από τροφή (αμμωνία) και φρόντισε να την έχεις γύρω στα 3ppm.

Αυτο ναι ! Καθε δυο μερες θα κανω τεστ τωρα οποτε θα εχω εικονα συνεχεια  .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας !

Να ενημερωσω οτι οι οδηγιες για το στρωσιμο εγιναν κατα γραμμα και μετα τις τελευταιες μετρησεις , οπου με χαρουμενη εκπληξη , προχθες ειδα οτι Αμμωνια και Νιτρωδη ηταν μηδενικα , και ειχα ανεβασει Νιτρικα (αναμεσα στο 25-40 ηταν . Εννοειται οτι χλωριο , τιμες ph κλπ ηταν επισης καλες). Εκανα μια γενναια αλλαγη νερου (γυρω στο 70% )  , περιμενα καποιες ωρες , εκανα ξανα τεστ με τις ιδιες θετικες ενδειξεις ακριβως και θεωρησα πως ηταν ο καιρος να βαλω το ψαρακι μου μεσα για να διατηρησω και τα βακτηρια μου . Πηρα τον μονομαχο μου χθες λοιπον , εκανα την διαδικασια μεταφορας , με βαση τις οδηγιες και παλι και ολα καλα . εκανα ενα τεστ λιγες ωρες αφου εβαλα τον μικρο μεσα και αλλο ενα παλι σημερα , για να βεβαιωθω οτι ολα ειναι καλα και οντως δεν υπαρχει κανενα προβλημα απολυτως προς το παρον . Καθομουν τον χαζευα κιολας για να δω την συμπεριφορα του μηπως εντοπισω κατι . και εδω θελω να ρωτησω μερικα πραγματακια . Ηταν λιγο περιεργος το πρωτο τεταρτο (λογικοτατο) αλλα γενικα "ηρεμος" και πολυ περιεργος . Εξερευνουσε τα παντα μεσα , εβρισκε τα σημεια του , επεξεργαζοταν τα παντα . Καθολου αλαφιασμενος .Κολυμπουσε ανετος , χωρις θεματα μεσα σε ολο το ενυδρειο .Οταν πηγαινα κοντα , ερχοταν και εκεινος . Γενικα ολα καλα πιστευω . Τον ταισα λιγο σημερα (24 ωρες μετα) και εφαγε κανονικοτατα .Και σκεφτομαι να τον ταιζω μια φορα την ημερα .Ενα πραγμα που ειδα και στην αρχη με εκανε να γελασω λιγο, γιατι φανηκε σαν "παιχνιδι" αρχικα ,ηταν οτι τον ειδα να πηγαινει 3-4 φορες απανωτα κοντα στο φιλτρο (εκει που διοχετευεται ο αερας μεσα στο ενυδρειο ) και τον παρεσερνε το ρευμα του νερου γιατι ειναι μικρουλης .απο την αλλη με προβληματισε απτην αποψη του μηπως του λειπει οξυγονο και πρεπει να ανεβασω την ροη κι αλλο . και ηθελα να σας ρωτησω μερικα πραγματακια..

1) να εχω καλυτερα το φιλτρο στην επιφανεια για να κανει αναταραξη του νερου καλη ? Να το εχω βυθισμενο λιγο πιο κατω , οπως το εχω τωρα ?

2) αλλαγες νερου καθε ποτε να κανω και ποσο?

3) Καθαρισμα στο φιλτρο και αλλαγη του βιολογικου υλικου επισης , καθε ποτε ειναι οκ να κανω?

 Ενα τελευταιο που θελω να σημειωσω ειναι οτι κοντα στις τελευταιες μερες του στρωσιματος , παρατηρησα οτι το νερο ηταν ελαχιστα πρασινωπο και ειδα λιγη καφε αλγη πανω στην μεσαια μου ανουμπια  . Εκατσα και εκανα μια ερευνα και καταλαβα οτι φωτιζα αρκετες ωρες το ενυδρειο (να προσθεσω οτι μεσα απο φυτα εχω 2 ανουμπιες μικρες , μια μεσαια , ενα μος πανω σε πετρα και ενα κερατοφυλλο ) και οτι η καφε αλγη ειναι , περαν των αλλων , και μια ενδειξη οτι βγαινει σε στρωμενα ενυδρεια . και ειδα και οτι οφειλεται και σε καινουρια ξυλα (που εχω ενα μεσα) .αναφορικα με το νερο , ειδα οτι ειναι περισσια θρεπτικα συστατικα για τα φυτα . Οποτε αποφασισα , περαν της αλλαγης του νερου , που ειχε μεγαλο αποτελεσμα , να μειωσω και τις ωρες φωτισμου και ειδα τεραστια διαφορα μεσα σε 2-3 μερες . Τα καταλαβα σωστα γενικα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

Οι μετρησεις δειχνουν πολυ καλες ακομα , προς το παρον , μια εβδομαδα μετα . Αμμωνια και Νιτρωδη ειναι ακομα στο 0 και τα Νιτρικα μου ειναι στο 25 . Ο μονομαχος φαινεται να τα πηγαινει μια χαρα , κολυμπαει σε ολο το ενυδρειο χωρις θεματα και ακομα τσεκαρει τα παντα . Του πηρα και καποια φυτα επιφανειας ,για να βοηθησουν με τον φωτισμο τι ωρες που εχω ανοιχτη την λαμπα,  νομιζω λεγονται Limnobium laevigatum , αν δεν κανω λαθος και φαινεται να του αρεσουν αρκετα . Κοιμαται κατω απο αυτα καθε βραδυ . Επισης σκεφτηκα μηπως τον ταιζω 2-3 φορες την ημερα , σε μικροτερες ποσοτητες , γιατι ειναι κοιλιοδουλος και καθε φορα που παω να τον δω , ερχεται κατευθειαν μπροστα στο τζαμι και με κοιταει , προφανως γιατι θελει να φαει .

Θα ηθελα , εαν εχει καποιος τον χρονο, να μου δωσει μια συμβουλη στις παραπανω αποριες μου για να τις λυσω και εγω και να δημιουργησω μια ρουτινα στην οποια δεν θα εχει θεμα .

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2024 at 6:37 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

1) να εχω καλυτερα το φιλτρο στην επιφανεια για να κανει αναταραξη του νερου καλη ? Να το εχω βυθισμενο λιγο πιο κατω , οπως το εχω τωρα ?

Καλυτερα πιο πανω, οχι τόσο για οξυγονωση του νερου (γιατι με τον μονομαχο δεν χρειαζεται και τόσο), οσο για να μην δημιουργείται το biofilm στην επιφανεια του νερου.

On 2/2/2024 at 6:37 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

2) αλλαγες νερου καθε ποτε να κανω και ποσο?

Περιπου 30% καθε εβδομαδα. Αν βλεπεις τα νιτρικα πανω απο 40 ppm πριν την αλλαγη νερου, κάνε και 50% αλλαγη. Παντα ειναι πιο καλα να κανεις πιο μικρες αλλαγες νερου, αλλά πιο συχνα, δηλ 2 φορες την εβδομαδα απο 20-25%

On 2/2/2024 at 6:37 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

3) Καθαρισμα στο φιλτρο και αλλαγη του βιολογικου υλικου επισης , καθε ποτε ειναι οκ να κανω?

Καθαριζεις το φιλτρο, οταν βλεπεις , οτι μειωνεται η ροη του νερου, που πεταει το φιλτρο. Το βιολογικο υλικο δεν αλλαζεις. Αν ειναι πολυ βρωμικο, το ξεπλυνεις ελαφρα με νερο ενυδρειου.

On 7/2/2024 at 11:06 ΠΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

Του πηρα και καποια φυτα επιφανειας ,για να βοηθησουν με τον φωτισμο τι ωρες που εχω ανοιχτη την λαμπα,  νομιζω λεγονται Limnobium laevigatum ,

Πολυ καλα εκανες. Προσεχε να μην καλυψει αυτο το φυτο ολη την επιφανεια του ενυδρειου.

On 2/2/2024 at 6:37 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

η καφε αλγη ειναι , περαν των αλλων , και μια ενδειξη οτι βγαινει σε στρωμενα ενυδρεια .

το αντιθετο. Οι αλγες βγαινουν, οταν το ενυδρειο δεν ειναι καλα στρωμενω. Οταν στρωσει καλα, φευγουν. Για να στρωσει καλα ενα ενυδρειο, χρειαζεται 3-6 μηνες.

On 2/2/2024 at 6:37 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

και ειδα και οτι οφειλεται και σε καινουρια ξυλα

που το διάβασες? 🧐

On 2/2/2024 at 6:37 ΜΜ, το μέλος LamprosD έγραψε:

ειδα οτι ειναι περισσια θρεπτικα συστατικα για τα φυτα . Οποτε αποφασισα , περαν της αλλαγης του νερου , που ειχε μεγαλο αποτελεσμα , να μειωσω και τις ωρες φωτισμου και ειδα τεραστια διαφορα μεσα σε 2-3 μερες  - πόσες ωρες φωτισμου εχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Σε καποιο ποστ εδω μεσα το διαβασα , δεν θυμαμαι που ακριβως . Οτι απελευθερωνουν τανινες τα ξυλα . Και μετα απο αρκετα αθρα και βιντεο , ειδα οτι καπως ετσι ειναι στο περιπου και στο φυσικο τους περιβαλλον . Ειχα γυρω στις 8 στην αρχη , τωρα τις εχω ριξει στις 5-6 περιπου. Γιατι εχει και το σπιτι αρκετο φως μεσα στη μερα γενικα.

  Ναι ναι προσεξα οτι μεγαλωνει καπως γρηγορα . Αλλα το ελεγχω.

Ναταλια σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου , ειλικρινα . Με εχεις βοηθησει παρα πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Επισης , τον εβλεπα τις τελευταιες μερες , σε καποιες φασεις να αραζει ειτε κατω απο το φιλτρο , ειτε πανω στο φιλτρο και με προβληματισε στην αρχη . γιατι το ειδα και σε καποια αλλα ποστ εδω μεσα .Αλλα κανω μετρησεις καθε 2-3 μερες το πολυ τωρα στην αρχη για να βεβαιωνομαι οτι ολα ειναι καλα και ειδα οτι η αμμωνια και τα νιτρωδη παντα ειναι μηδενικα , και τα νιτρικα παντα σε σταθερα επιπεδα .Μετα που εκατσα να το ψαξω λιγο , ειδα οτι το κανουν μερικες φορες για να ξεκουραστουν λιγο επειδη στο σημειο αυτο δεν εχει "ρευματα" απο το φιλτρο . Αλλα μεσα στη μερα γενικα , τον βλεπω οτι παει παντου , σε ολο το ενυδρειο , δεν αποφευγει σημεια ουτε μενει μονο στην επιφανεια η μονο στον βυθο . Και 3-4 φορες που τον εχω πετυχει το βραδυ να κοιμαται , κοιμαται εκει κοντα γιατι εχει και τα φυτα ακριβως απο πανω, οποτε υπεθεσα οτι εχει βρει το σποτακι του.

Σωστα υποθετω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...