Jump to content

Rescaping Rio 180 / ερωτήσεις για τα φυτά μου


Recommended Posts

Είμαι σε φάση αφαιρετικού Landscaping λόγο του Pleco  / απουσία νιτρικών .

Δλδ να αφαιρέσω ότι δεν μου αρέσει ή ενοχλεί το pleco και να βελτιώσω ότι μου αρέσει.

 

Τα φυτά μου

 

Nymphoides Hydrophylla

Η Nymphoides Hydrophylla έχει γεμίσει τον τόπο με μικρά 2/3 φύλλα ΟΜΟΡΦΑ αντίγραφα της με ρίζες  που επιπλέουν ή είναι μπλεγμένα στα φύλλα της ludwigia rubin.

Η ίδια έχει μακρύνει και έχει γίνει επιφανείας με μακρύ Stem που είναι αντιαισθητικό έστω επίσης ενοχλεί το Pleco τα κοπανάει σα να προσπαθεί να τα ξεριζώσει ρίχνει μια 2 κουτουλιές και μετά κάνει τον κύκλο.

Οπότε έχω 2 ερωτήσεις.

1) αν τα αφήσω έτσι θα έχουν πρόβλημα ή πρέπει να τα φυτέψω ?

2)Σαν φυτό τραβάει πολλά νιτρικά ?

 

Nymphaea Lotus

Αγοράστηκε της 29/4 είναι δίπλα στην Hydrophila είναι στάσιμη από τότε, θα έλεγε κανείς ότι είναι πλαστική :D πιστεύω ότι αν αφαιρέσω την γειτόνισσα και αφαιρέσω λίγο από την ludwigia rubin που είναι α φίδι ώστε να δει εχτρα φως / θρεπτικά θα στρώσει.

ludwigia rubin

Η αρχική ήταν σε γλαστράκι στην αρχή φύτεψα μια δίπλα κτλ κτλ κλάδεψα λίγο μετά την άφησα να απλωθεί .

Παίζει να είναι 2-3 μέτρα στο σύνολο πλέον τα επάνω που είναι δίπλα στο φως είναι κατά κόκκινα και ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ τα κάτω έχουν μακρύνει και έχουν γίνει σαν ξύλα χωρίς φύλλα.

Σκέπτομαι να φυτέψω το ομορφότερο μέρος να ξηλώσω γλαστρακια κτλ κτλ .

Java Fern

Αν εξαιρέσεις ότι έχει στης ρίζες της αλγη είναι σαν ένα όμορφο δάσος σκέπτομαι να της ξεκαθαρίσω και να της βάλω σε κάτι  σιδεροπετρες που έχω που εκτός ότι είναι όμορφες κρατούν το υπόστρωμα

Εχινόδωρος

Είναι υπέροχος τεράστιος και τα πάει υπέροχα είχε ανθίσει αλλά δε το πρόσεξα και κάηκε στο φως .

 

Plan

Ένα σχέδιο που έχω σκεφτεί είναι άλλο ένα εχινόδορο δεξιά στο κέντρο πίσω οι Java fern

μπροστά η Nymphaea Lotus και κάπου τα κόκκινα μέρη της Ludwidia με της Nymphoides Hydrophylla να μείνουν μόνο σαν επιφανείας αν είναι εφικτό ή αλλιώς να της βγάλω

Photo από την τωρα κατάσταση στο Topic του ενυδρείου https://www.aquazone.gr/forums/topic/116258-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-rio-180/page/11/

 

Κάθε αποψη δεχτή ευχαριστώ 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Η Nymphoides Hydrophylla έχει γεμίσει τον τόπο με μικρά 2/3 φύλλα ΟΜΟΡΦΑ αντίγραφα της με ρίζες  που επιπλέουν ή είναι μπλεγμένα στα φύλλα της ludwigia rubin.

Η ίδια έχει μακρύνει και έχει γίνει επιφανείας με μακρύ Stem

Για να φαινεται αυτο το φυτο φουντωτό και ομορφο, δεν αφηνουμε ποτέ να φτασουν τα φυλλα στην επιφανεια. Δηλ κοβεις τα πιο παλια φυλλα.

πριν 55 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

1) αν τα αφήσω έτσι θα έχουν πρόβλημα ή πρέπει να τα φυτέψω ?

 φυτεψε. γνωμη μου.

πριν 56 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

2)Σαν φυτό τραβάει πολλά νιτρικά ?

Ναι, τραβαει αρκετα, ειδικα, οταν υπαρχει δυνατος φωτισμος

πριν 57 λεπτά, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Σκέπτομαι να φυτέψω το ομορφότερο μέρος να ξηλώσω γλαστρακια κτλ κτλ .

καλη σκεψη. Εχει γεμισει ολη την επιφανεια και σκιαζει τα υπολοιπα φυτα.

Μία ώρα πριν, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

τα κόκκινα μέρη της Ludwidia με της Nymphoides Hydrophylla να μείνουν μόνο σαν επιφανείας

θεμα γουστου ειναι. Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν σαν φυτα επιφανειας. Εσυ αποφασίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...