Jump to content

Μεταχειρισμένο Rio 180


Recommended Posts

Αφού δεν απαντάει κανείς για τα φυτά βάζω τον Βεντούζα ^^ όπου ρωτάω αν γνωρίζει κανείς γιατί γίνετε κίτρινος ?

Συνήθως εχει καμαρωτά τα πτερυγια οσο ημουν κοντά με το κηνιτο τα είχε κατω

ventouzas.jpg

ventouzas2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από ότι κατάλαβα από τη φώτο όλα τα φυτά που έχεις θέλουν να πάνε πίσω στην πλάτη. Όταν θα το κάνεις αυτό θα ξεκαθαρίσει λίγο το θέμα, τώρα προσωπικά δεν μπορώ να το οραματισθώ. Αφού δεν τα έχεις φυτέψει ακόμα είναι πάρα πολύ εύκολο.

 

Υσ: Ο εχινόδορος γίνεται τερατάκι. Καλύτερα μην τον βάλεις στη άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινόδορος δεν ειναι φυτεμένος αλλα νομίζω οτι εχει βγαλει ρίζες εξω απο το γλαστράκι :D  το οποιο εχει πέσει προφανός απο το Pleco , εχω σκοπό να πάει λίγο ποιο πίσω και ποιο δεξια ώστε να γεμίση τα 2/5 του ενυδρείου και να κρύβει το Eihem Prefilter . Thanks @Sturm

 

Οι ludwigia με εξαίρεση την "μητέρα" ludwigia είναι φυτεμένες .

 

Η Java fern έχει δεθεί απο μόνη της επάνω σε μια ludwigia  και έχει γίνει μια συστοιχία από Java Fern :) .

 

Απλά μετά από καιρό το ενυδρείο έχει στρώσει και δεν εννοώ  της μετρήσεις , το Pleco δε ξεριζώνει / μεταφυτεύει τα πάντα κατά βούληση τα Guppy αρχίσαν να ηρεμούν τα τετρα το ίδιο κτλ κτλ .Ακούγετε τρελό αλλά παίρνω ορκο ότι μέχρι και το τζάμι καθάρισε.

Οπότε οι αλλαγές θα γίνουν μια μια μάλλον θα ξεκινήσω με τον δύσκολο εχινόδορο που πρέπει να αλλάξω λίγο και της πέτρες για να αλλάξει θέση .

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω νέα, Ο εχινόδορος μετακόμισε είχε ρίζες κάτω από το γλαστράκι έκοψα μερικές έβγαλα για λίγο της πέτρες λάβας τον έβγαλα έξω έβγαλα το γλαστράκι έκοψα μερικές από της ρίζες και το ξανα φύτεψα λίγο ποιο πίσω / δεξια .

Για να μη τον ξεριζώσει τώρα που είναι αρχή γύρω γύρω τον έχτισα με της πέτρες λάβας :P

 

H Luwidia που είναι φυτεμένη στο ενυδρείο έχει τρελαθεί τελικά έχει κάνει κύκλους μέσα στο ενυδρείο :D πρέπει να είναι πάνω από 1.5 μέτρο :D και εχει βγάλει αερόριζες μερικές κοπήκαν γιατί έδειχναν άσχημα.

Οι Java Fern εχουν τρελαθεί πρέπει να ασχοληθώ μαζί τους αλλα όχι τώρα αφου πιάσει ο εχινόδορος .

Σύντομα Photo

Link to comment
Share on other sites

 

Η τώρα κατάσταση Τα Java Fern είναι εντελώς λάθος πρέπει να δω τι θα κάνω καθώς όπως βλέπετε είναι 3 φύλλα σαν αυτό που έχω δέσει και έβγαλα Photo που έχουν γεμίσει με πολλά μικρά ^^ .

Τα άλλα 2 τα έμπλεξα με της Ludwidia :P

 

Επίσης ο κίτρινος Pleco είχε αράξει στο σπίτι του και των έβγαλα Photo ο κόκκινος είχε να εμφανιστεί 2 ημέρες μυρίστηκε μάλλον Photo 

2 ώρες μετά το χαμό έκανα μετρίσης

Nh3=0

Νο2=0

Νο3=θα έλεγα 15 ειναι ανάμεσα το χρώμα.

 

exinodoros.jpg

geniko.jpg

java fern.jpg

pleco_home.jpg

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Νέα από το ενυδρείο λίγο πριν αλλάξει το έτος ώστε να έχω ένα 2023 summary.

 

Ph 7.2

24.7 Celcius  ώστε να πάει σχεδόν 25 όταν ανάβουν οι Τ5 .

Αμμωνία 0

No2 0

No3 5-10 (Εχω θέμα)

Photo σε λίγο που ανάβουν τα φώτα !!!

 

Περίληψη

Τα ψάρια που έχω πλέον τα έχουν βρει μεταξύ τους οπότε δεν έχω πλέον πρόβλημα επιθετικότητας, μέχρι και τα Guppies που όταν είχαν μπει τα Silvertip Tetras είχαν αποδεκατιστεί. Πλέον κάνουν Come Back .

Ο Pleco έχει μεγαλώσει και ενώ είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ το μεγαλύτερο ψάρι ΦΟΒΑΤΑΙ όταν ανοίγω το καπάκι να ταΐσω τρέχει άγαρμπα προς την φωλιά του ενώ τα υπόλοιπα ανεβαίνουν ζητιανεύοντας.

Μέχρι και προχτές η ψαροσθυνθεση ήταν

1 Pleco Pterygoplichthys albino

6-10 Guppies με την Ludwidia να εχει γίνει πλέον Floating (2 μέτρα) δε τα μετράς εύκολα.

6 Sword Tales και πολλά μικρά ο αρσενικός πήδηξε το καλοκαίρι και ακόμα έχω γέννες έχω μπερδευτεί.

10 -12 Silvertip tetras δε θυμάμαι πόσα είχα αγοράσει .

Μερικά σαλιγκάρια που πλέον ταΐζοντας λιγότερο είναι διαχειρίσιμα .

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Πράσινη αλγη στην έξοδο του φίλτρου (Pray Bar) και στης ρίζες της Java fern μετά από μια φορά που άφησα το νερό 1 μήνα κανονικά αλλάζω κάθε 15 ημέρες 50% .

Κινήσεις

1)αγόρασα 2 Flying fox ήθελα SAE αλλά είχαν τελειώσει …

2)Μείωσή φωτισμού κατά 30 mins /day

3)Μέτρησα μετά από πολύ καιρό μια εβδομάδα μετα την αλλαγή και είμαι οριακά 5 no3

Το λέω ως πρόβλημα γιατί όταν δοκίμασα( χωρίς να μετρήσω) μια εβδομάδα και έκανα αλλαγή στην εβδομάδα η άλγη μειώθηκε και είχα σκοπό να το κάνω για 1 μήνα μη και την ξεφορτωθώ αλλά με 5 no3 αν αλλάξω νερό θα πάω 0 και αντίο φυτά αλλά φοβάμαι ότι αν βάλω λίπασμα θα έχω έχτρα άλγη.

Τα Flying Fox πιστεύω ότι τρώγοντας άλγη και πεσμένα φύλα κτλ κτλ θα μειώσουν ακόμα περισσότερο τα σαλιγκάρια καθώς θα τρώνε το φαγητό τους .

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

Σε μια κρίση ψυχολογικής πίεσης στα προσωπικά μου έκανα Shopping therapy. Το συνδύασα με λίγο θεωρία /σκέψη και δήθεν αιτία. 

Έτσι με σκοπό να ανέβουν τα νιτρικά ελαφρός και να μειωθεί η άλγη έβαλα τα 2 Siamese fox,για εχτρα νιτρικά και για να μειωθεί το διαθέσιμο φαγητό στα σαλιγκάρια έβαλα 8 sterbai Cory. 

 

Τα κορυ και τα φοχ δεν τα έβαλα γιατί είναι cute ούτε γιατί ήθελα να ψωνίσω... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο pleco από όταν μπήκαν τα Cory κάνει διαρκώς βόλτες λες και εγκατάλειψε την φωλιά του. Νόμιζα ότι έψαχνε φαγητό αλλά όταν του έβαλα σχεδόν το αγνόησε. 

 

Πέρναγε το 70% φωλιά 30% τζαμί κόβοντας βόλτες τώρα είναι το ανάποδο.

 

Τα sterbai Cory για την ώρα έχουν κάνει 2 ομάδες των 4ων η μια αριστερή μεριά του ενυδρείου η άλλη δεξιά 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2024 at 8:48 ΠΜ, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Ο pleco από όταν μπήκαν τα Cory κάνει διαρκώς βόλτες λες και εγκατάλειψε την φωλιά του. Νόμιζα ότι έψαχνε φαγητό αλλά όταν του έβαλα σχεδόν το αγνόησε. 

 

Πέρναγε το 70% φωλιά 30% τζαμί κόβοντας βόλτες τώρα είναι το ανάποδο.

 

Τα sterbai Cory για την ώρα έχουν κάνει 2 ομάδες των 4ων η μια αριστερή μεριά του ενυδρείου η άλλη δεξιά 

 

 

Κατι του εκαναν τα κορυ και επαθε ψυχολογικα...... :D

Link to comment
Share on other sites

Άστο γιατί σκέφτομαι ότι θα πρέπει να τον δώσω και είμαι σε δίλημμα, από την μία τα 180 λίτρα όσο και αν αφαιρώ πέτρες ντεκόρ κτλ κτλ για να του δώσω χώρο είναι λίγα. Από την άλλη μεγάλωσε από 3 πόντους εδώ ήταν περίπου ίδιο μέγεθος με τα guppies και έχω σταθερό νερό κτλ κτλ.

Αν τον δώσω στο pet shop ή οπουδήποτε δε ξέρω αν θα έχει έστω αυτό. 

 

Είχα σκοπό να αλλάξω ενυδρείο αλλά προέκυψαν τρέλα έξοδα οπότε είναι λιγότερο πιθανό να γίνει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ο Pleco το χαβά του. SOS HELP 

Καθάρισα την  Nymphoides Hydrophylla, που ήταν πίσω από την φωλιά του τρόμαξε λίγο και έκατσε μπροστά όσο έκανα εργασίες στο σπίτι του .

Καθώς έβγαλα πολλά φυτά ανακάτεψα κτλ κτλ έβαλα Prime μόλις τελείωσα.

Για 4-5 ώρες επέστρεψε σπίτι του και μετά ξανά το χαβά του αλλά θα έλεγα με λιγότερη μανία.

Επιπλέον είναι λίγο ποιο επιθετικός με την τροφή του παλιά έβαζα την ταμπλέτα δε την έβαζα ισως κανενα 10λεπτο μετά , τώρα θα κάτσει από πάνω της :D .

 

Σκέπτομαι μη και πεινάει καθώς οι αλλαγές που εχω κάνει είναι οι έξεις .

1)Έβαλα 2 Silver fox για να πολεμήσω την άλγη

2)30 λεπτά μικρότερη διάρκεια φωτισμού .

3) Hs carbo 2 φορές που μετρισα σχεδόν 0 νιτρικά .

Μέχρι εδώ δεν είχε καμία διαφορά .

4)8 Sterbai Cory από τότε τρεχει τρεχει σαν κατι να τον ενοχλεί …

 
Σκευτομαι

1)να βαζω Prime καθε ημέρα

2)να κάνω αλαγη νερού και ας εχω 5 No3 αλλά αν ειναι Stress θα γίνει χειροτερα :( 

3)Να προσπαθεισω να πιασω τα Corry να τα βάλω σε γεννίστρα.

Κάθε ιδέα δεχτή ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Ο Pleco το χαβά του. SOS HELP 

Αυριο, πιστευω, θα μας φωτίσει ο @Husky_Jim. Τωρα εχει "Συζητήσεις υψηλού επιπέδου! " ακομα :D

https://www.aquazone.gr/forums/topic/117201-συνάντηση-ιανουαρίου-αθήνα-13012024/

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Αυριο, πιστευω, θα μας φωτίσει ο @Husky_Jim. Τωρα εχει "Συζητήσεις υψηλού επιπέδου! " ακομα :D

https://www.aquazone.gr/forums/topic/117201-συνάντηση-ιανουαρίου-αθήνα-13012024/

 

Μπά ο @Husky_Jimόπως και εγώ έφυγε νωρίς :D αλλά χωρίς τον @Sturmόσο και αν προσπαθήσαμε το επίπεδο παρέμεινε χαμηλό να ξερεις!!! 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sorry για το μακροσκελές είναι περίληψη 3 μηνών

 

Στα του Pleco

Ο Pleco συνεχίζει εν μέρει το χαβά του , απλά όχι 24/7 αλλά 2-3 ώρες την ημέρα.

Πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν βλέπει καλά καθώς μάζευα σαλιγκάρια πολύ κοντά του και ενώ κανονικά είναι ΠΟΛΥ φοβητσιάρης δεν είχε κουνηθεί.

Μέχρι που τον ακούμπησα και έγινε το ΣΩΣΕ .

Φυτά / Scape

Ο Εχινόδορος έχει μεγαλώσει  πάλι σε βαθμό που πιστεύω ότι είναι οριακά στο 180αρη.

Έχει κάποια έλλειψη γιατί τα φύλλα του στης άκρες χαλάνε αλλά πιστεύω ότι είναι γιατί ακουμπάνε στο τζάμι και ότι ο pleco κόβει βόλτες και τα κοπανάει .

Η Nymphoides Hydrophylla,  αν και κάτι δε μου αρέσει στο χρώμα της σα να είναι κίτρινη έχει πλέον το ιδανικό μέγεθος και μου αρέσει πολύ.

Η Ludwidia ότι δεν ήταν σε γλαστρακη το έχει ξεριζώσει ο Pleco είναι βασικά επιφανείας πλέον αλλά είναι μια χαρά κατακόκκινη :D

Μια Java fern που πλέον  έχει γίνει μια τεραστία συστοιχία  από Java Fern όπου έχει θέμα με άλγη.

Από όταν έβαλα τα July cory και τα 2 SAE εκτός ότι μειώθηκε η άλγη έγινε το ίδιο και με τα σαλιγκάρια .

 

Maintenance routine

Γενικά αλλάζω 50-60%  κάθε 2 με 3 εβδομάδες  και προσθέτω 1 gr λίπασμα ανθοφορίας ΟΧΙ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΟ στο νερό της αλλαγής .

Νιτρικά δεν έχω όποτε μετράω σπάνια πλέον είναι κάπου στο 10

Όταν το άφησα 30 ημέρες λόγο ταξιδιού και τάιζε η μητέρα μου μαζί με την 5χρονη ανιψιά, ανέβασα νιτρικά στο 20.

 

Ψαροσύνθεση

8 ίσως παραπάνω μεγάλα Swordtails

Καμία 10ρια μικρά από γέννες σε διάφορα μεγέθη Swordtales.

Καμιά 10αρια Silevtip Tetra

3 Guppy αρσενικά που έχουν ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ όμορφα.

1 Pleco 17 cm περίπου

2 Sae όχι το κανονικο το Fox

8 Sterbai cory

Σκεπτόμουν μια 6αδα Kuhli Loach να δώσω τέλος στα σαλιγκάρια και γιατί είναι παράξενα και μου αρέσουν αλλά νομίζω ότι είναι ήδη φορτωμένο  και σούπα .

 

Προβλήματα

Είχα ανοίξει / σπάσει το φωτιστικό για να δω αν μπορώ να το κάνω Led κτλ κτλ  για να καταλήξω ότι δεν αξίζει αλλά ποτέ δεν κόλλησε ΠΟΤΕ σωστά κάθε φορά ξανά κολλάω την μια πλευρά που ξεκολλάει.

Είδα ότι για νέο που θα είναι Led θέλω 150 Αυτό που έρχεται πλέον το ενυδρείο ή ένα Helalux οπου συχνά πυκνά είναι σε προσφορά.

Ωστόσο έχω στο μυαλό μου την αγορά ενός 350  ώστε να χωράει καλύτερα ο Pleco και όπου πλέων ξέρω τι θέλω να κάνω με φυτά αλλά δε χωράνε στο 180 όπου αν το αποφασίσω δε θα αλλάξω το φωτιστικό στο 180.

Αριστερά και δεξιά 2 Εχινόδοροι  κέντρο η java fern σε κάποιο ξύλο και αφού κατασταλάξουν 2 κρυπτοκορινες  μπροστά από την Java Fern μαζί με κάτι για σπίτι του PLECO.

 

Οι λόγοι που λέω για 350 και όχι για 450 είναι οι παρακάτω

1)  Για να χωρέσει το 450 πρέπει να γίνουν ριζικές αλλαγές στο σαλόνι ενώ το 350 χωράει.

2)Για να συντηρήσω το 450 θέλω σκάλα κτλ κτλ με ξέρω απλά θα το παρατήσω, εχω κάνει 2μηνο να αλλάξω μια λάμπα για αυτό το λόγο.

3)Το Fluval 407 είναι οκ για το 350 για το 450 πολύ οριακό

4) Μου φαίνεται ότι το 450 θα είναι τόσο μεγάλο που θα αρχίσω να θέλω να αλλάξω την ψαροσυνθεση γιατί θα μου φαίνεται άδειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είχα μερικές πέτρες λάβας, όπου είχαν ένα είδος αλγης που δεν την άγγιζαν ούτε τα Siamese flying fox.

Παίρνω την μια την βάζω σε βραστό νερό την αφήνω να παγώσει και πίσω. 

 

Ότι ψάρι υπάρχει στο ενυδρείο είναι στην πέτρα και τρώει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...