Jump to content

Ιδέες για ενυδρειο 110 λιτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους για ακόμα μια φορά 

Καθώς έβλεπα στην τηλεόραση μου βιντεακια με ενυδρεια σκέφτηκα μήπως αγοράσω ένα ενυδρείο 110 λιτρων.(δεν είναι σιγουρο) γράφω απλά για να έχω μια ιδέα και από εσάς για να μην σκέφτομαι τελευταία στιγμή. Λοιπόν σκεφτόμουν διαφορά φυτά αλλά δεν με νοιάζει κυρίως αυτό. Αυτό που με νοιάζει είναι για το αν χωράνε αφρικανικές κιχλιδες, οι οποίες είναι πανέμορφες. Νομίζω πως πρέπει να υπάρχει ο χώρος με τόσα λίτρα για 2 τουλάχιστον ψαράκια. Λοιπόν ευχαριστώ πολύ και ακούω ιδέες 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δεις από την λίμνη Τανγκανίκα νάνο κιχλίδες η κάποιο είδος από τα mbuna πχ ένα χαρέμι saulosi .

Φυτά δεν βάζουμε συνήθως στα αφρικάνικα αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις κάποια anubia η vallisneria

Ρίξε μια ματιά εδώ 👇

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113821-τα-μικρά-ενυδρεία-της-αφρικής/

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/98282-set-upιδέες-στησίματος-αφρικάνικων-ενυδρείων/

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Θα μπορούσες να δεις από την λίμνη Τανγκανίκα νάνο κιχλίδες η κάποιο είδος από τα mbuna πχ ένα χαρέμι saulosi .

Φυτά δεν βάζουμε συνήθως στα αφρικάνικα αλλά αν θέλεις μπορείς να βάλεις κάποια anubia η vallisneria

Ρίξε μια ματιά εδώ 👇

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113821-τα-μικρά-ενυδρεία-της-αφρικής/

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/98282-set-upιδέες-στησίματος-αφρικάνικων-ενυδρείων/

Ευχαριστώ πολύ @Taxiarchisχρήσιμες πολύ πληροφοριες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ @Taxiarchisχρήσιμες πολύ πληροφοριες 

Τίποτα φίλε μου 👍 ότι χρειαστείς εδώ είναι τα παιδιά να σε καθοδηγήσουν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stavros Svigos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους για ακόμα μια φορά 

Καθώς έβλεπα στην τηλεόραση μου βιντεακια με ενυδρεια σκέφτηκα μήπως αγοράσω ένα ενυδρείο 110 λιτρων.(δεν είναι σιγουρο) γράφω απλά για να έχω μια ιδέα και από εσάς για να μην σκέφτομαι τελευταία στιγμή. Λοιπόν σκεφτόμουν διαφορά φυτά αλλά δεν με νοιάζει κυρίως αυτό. Αυτό που με νοιάζει είναι για το αν χωράνε αφρικανικές κιχλιδες, οι οποίες είναι πανέμορφες. Νομίζω πως πρέπει να υπάρχει ο χώρος με τόσα λίτρα για 2 τουλάχιστον ψαράκια. Λοιπόν ευχαριστώ πολύ και ακούω ιδέες 

 

Εφόσον σου αρέσουν οι Αφρικανικές κιχλίδες και δεν έχεις αγοράσει ακόμα ενυδρείο θα πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι οι επιλογές σου θα αυξάνονται όσο μεγαλύτερο θα είναι το ενυδρείο. Γενικός κανόνας είναι ότι μέχρι ένα μέτρο ενυδρείο πάμε στις νανοκυχλιδες της λίμνης Τανγκανίκα ενώ από ένα μέτρο και πάνω μπορούμε να πάμε και σε ψάρια των λιμνών Βικτώρια και Μαλάουι. Τα λινκ που σου έδωσε ο @Taxiarchis θα σε βοηθήσουν σχετικά. 

Συμβουλή και για το μέλλον αγόρασε όσο πιο μεγάλο ενυδρείο μπορείς (οικονομικά θέμα χώρου κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παλι. Λοιπόν απ ότι έκανα την έρευνα μου δυστυχώς δεν θα καταλήξω στο να πάρω αφρικανικές κιχλιδες. Σκέφτομαι μήπως πάρω μια ομάδα από tiger barbs. Ερώτηση 1: πόσα άτομα μπορώ να βάλω στα συγκεκριμένα λιτρα? (110) 

Ερώτηση 2: μπορώ να βάλω μισά tiger barbs  μισά albino ή golden tiger barbs ? 

 Α και αυτά με το πράσινο που έχουν στο σώμα τους δεν θυμάμαι πως λέγονται. Μπορώ μήπως να τα βάλω αυτά?. Απο συζήτησης ποιο παλιές στο φόρουμ είδα πως δεν μπορώ να βάλω αγγελοψαρα γιατί θέλουν πολύ χώρο. Τις προάλλες που πήγα στο pet store  της περιοχής μου ,είδα πως είχε αγγελοψαρα αλλά ήταν κάπως μικροκαμομενα και ήταν είτε ασπρόμαυρα είτα μαύρα είτε άσπρα . (Ξέρω πως σε περίπτωση που βάλω tiger barbs δεν μπορώ να βάλω ψαδια τέτοιου είδους επειδή είναι fin nippers ) ευχαριστώ πάρα πολύ που είχατε την υπομονή να διαβάσατε αυτό το κείμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...