Jump to content

Recommended Posts

Set up(ιδέες στησίματος) Αφρικάνικων ενυδρείων

african setup2.jpg

Μιας και το θέμα με τον διάκοσμο των αφρικάνικων ενυδρείων δεν υπάρχει πλέον, λέω να φτιάξουμε ένα καινούριο.

Σκοπός του θέματος είναι να δίνει ιδέες και να βοηθάει τα νέα μέλη στο στήσιμο του νταμαριού τους.

Όποιο μέλος θέλει μπορεί να ανεβάσει σε αυτό το θέμα, μια FTS(Full Tank Shot) από το/α ενυδρείο/α του, ώστε να μείνει σαν αρχείο/οδηγός του φόρουμ.

Προς νέα μέλη:

Οι ψαροσυνθέσεις στις φωτογραφίες να μην λαμβάνονται υπόψιν, διότι μπορεί να μην είναι σωστές. Το θέμα αφορά μόνο το στήσιμο του ενυδρείου.

• Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σάν noob και γω να κάνω την αρχή.

Θέλει ακόμα λίγη τελειοποίηση

post-59986-0-13220600-1418385843_thumb.jpg

Μια γενικη εικονα και απο το δικο μου! 240 λιτρα

post-43254-0-18909000-1418400114_thumb.jpg

Το 500λιτρο που ειχα στησει μετα τους δισκους με πετρες λαβας κ βαλισνεριες

D1WEQ71.jpg

• Like 1

Εδώ το 120άρι όταν το είχα στήσει τον Ιούνιο με πέτρες από ποτάμι

DSC_05681.jpg

Εδώ όταν άλλαξα τις πέτρες με άλλες ίδιου "είδους" 

DSC_0077.jpg

Και εδώ το 120άρι πάλι, όταν είχα τα καλβάκια πρόπερσυ

(Πατήστε αυτή την εικόνα γιατί το imageshack θέλει premium για να την ανεβάσω full size)
  • Like 1

To τωρινό

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Tanganyika%20volcano%20cave/7f616912-8e1e-4c9f-b180-6b1c591e9803_zps43392839.jpg~320x480
7f616912-8e1e-4c9f-b180-6b1c591e9803_zps

Το ενδιάμεσο

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/DSC_1009_zps50494770.jpg~320x480
DSC_1009_zps50494770.jpg

Και το περσινό

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/ANUBIAS%20A1200/IMG_3174.jpg~320x480
IMG_3174.jpg

Αν θελετε να φαινονται οι φωτο,κυριοι δχστες βαλτε το image, γιατι απτο κινητο δεν μπορώ!

Mod note:

Η δημοσίευση επεξεργάστηκε

Edited by adlib

DSCN3584.jpg

Και μία από το νέο μου στήσιμο.

Edited by DeLk

με βαλατε να ψαχνω τις φωτο μου αλλα κατι βρηκα....

μαλαουι 360 λιτρα

enydreiomou4080.jpg

μαλαουι 1000 λιτρα με τεχνιτα βραχια!!!!

005.jpg

100 λιτρα τανκανιγκα

DSC05521.jpg

360 λιτρα τανκανιγκα

DSC05453.jpg

• Like 3
  • 1 year later...

Βαζω και ενα στησιμο που με βοηθησε αρκετο καιρο με την "προβληματικη" αναλογια αρσ-θυλ (3-2) και σε ενα οριακο ενυδρειο οποτε το θεωρω επιτυχημενο.

post-59611-0-59192500-1467359938_thumb.jpg

Και μια απο 60 λιτρα ταγκανικα με κοχυλοψαρα

Ο βυθος ηταν γεματος κοχυλια (100 σε αριθμο) αλλα τα ψαρια αποφασισαν οτι θελουν να το κανουν ετσι.post-59611-0-57749300-1467454627_thumb.jpg

220 Λίτρα Mbuna με πέτρες λάβας

post-53406-0-48920700-1467564727_thumb.jpg

• Like 2
  • 3 months later...

Και εδω ενα ακομη στησιμο λιγο "μινιμαλιστικο" για πιο ηρεμα ειδη μπουνα.

Ειναι λιγο ιδιαιτερο και λειτουργει υπο προυποθεσεις.

post-59611-0-96043600-1476178547_thumb.jpg

καλησπερα στην παρεα!!!!  μια φορα και εναν καιρο...

fgrgth_zps0de15058.jpg

• Like 2

Δημοσιευμένη  εικόνα

900 lt tanganyika

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 1
  • 4 weeks later...

300 λίτρα, Malawi, mbuna.

large.DSC_0214.jpg

Edited by kkgr
  • Like 2
  • 1 year later...

Metriaclima estherae OB, Pseudotropheus Elongatus Mpanga

20180706_164053.jpg

• 10 months later...

840 λίτρα malawi mbuna

20190720_145450.jpg

• Like 1
  • 1 year later...

Καλημέρα , Μιας και έχει καιρό κάποιος να προσθέσει φωτογραφία είπα να βάλω το δικό μου 250 λίτρα Malawi.

122331892_376602863478701_6271164504350313601_n.jpg.d5739fb805f70e798b3c23038522d7f1.jpgIMG_20201129_123334.thumb.jpg.7d64474c7751a368754043c2ec930b90.jpg

• Like 1

Και συνεχίζω Malawi του μέλους Superjay 300 λίτρα

15965897_10210815682083260_176688616371897240_n.jpg

180 λίτρα  Malawi απο το μέλος dankannn

post-57435-0-28158600-1395647764.jpg

270 λίτρα Malawi από το μέλος DEX

m5.jpg

Malawi 240 λίτρα απο jason

post-60786-0-41687500-1432283859.jpg

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Insomniac
      Καλησπέρα με κάτι καινούριο!
      Ένα project σε συνεργασία με την Άβυσσο. 

Είμαι σε φάση συλλογής εξοπλισμού και hardscape και ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ξεκινήσω το στήσιμο, το οποιο θα παρουσιαστεί βήμα βήμα εδώ.

Το ενυδρείο:
      - Διαστάσεις: 75x45x45
      - Γυαλί: 10mm, extra clear
      - Xωρητικότητα: 140 λίτρα
      - Κατασκευή: https://www.abyssos.gr/

• By Petrichor
      Εν όψει των Χριστουγέννων και το γεγονός ότι η σελίδα μου στο Instagram έφτασε τους χίλιους ακόλουθους, θα ηθελα να γιορτάσω μαζι σας και να σας ευχαριστώ για την υποστήριξη με την πραγματοποίηση ενός GIVEAWAY.

Τα προϊόντα που θα δωθουν στον τυχερο της κλήρωσης ειναι ευγενική χορηγία του Aquariumhouse  ❤️🎄
      Ένας τυχερός θα πάρει και τα 4 ακόλουθα δώρα που θα φανουν απαραίτητα στο στήσιμο καθε συστήματος διοξειδίου του άνθρακα κάθε φυτεμένου ενυδρείου ή scape.

1)In-Tank Bazzoka Flux CO2(διαχυτης)🎁
      2)CO2 Drop checker kit (μετρητής) 🎁
      3)CO2 Résistant Aquarium Tubing (σωληνώσεις) 🎁
      4)U-Bend Glass Tubing (γυάλινη σωληνωση για την κορυφή του ενυδρείου) 🎁
      (ολα τα προϊόντα ειναι της Co2Art

⚠️ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ⚠️
      1) Ακολουθήστε την σελιδα μου στο Instagram http://www.instagram.com/petrichor_gm
      2)Ακολουθήστε την σελιδα του AquariumHouse  στο Instagram http://www.instagram.com/aquariumhouse.gr
      3)Κάντε tag 3 φίλους(δικαίωμα 3 σχολίων στο σύνολό) 
      4)Κάντε share το post στα story σας(προαιρετικά)

Ο διαγωνισμός θα διαρκέσει μέχρι 31/12 και ο τυχερός θα ανακοινωθεί 1/1🥇

🙏🏼ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ🙏🏼
    • By Παραλία μεζεδοπωλείο
      Καλησπέρα θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας!!
      Εχω κάποιες πέτρες τους ρίχνω υδροχλωρικό οξύ και δεν  αφριζουν τουλάχιστον έτσι δείχνει στο μάτι αλλά αν βάλεις κοντά το αυτί σου ακούγεται μια αμυδρή δραστηριότητα....
      δεν ξέρω αν κάνουν να της βάλω στο ενυδρείο μου που τώρα θέλω να ξεκινήσω....
      Ευχαριστώ!!!
    • By poik8
      Καλησπέρα Στην ομάδα. Έτοιμαζω το καινούριο μ ενυδρείο ( κύβος περίπου στα 200 με 220 )λίτρα.  Μάζεψα κάποιες πέτρες σήμερα από τον υμμητο και αφού έκανα το τεστ με το ακουαφορτε έδιωξα όσες αντέδρασαν κ κράτησα τις μη ασβεστολιθικες .Το ενυδρείο προορίζεται για guppies μιας κ έχω ήδη σε μικρότερο ενυδρείο ένα πολύ μεγάλο αριθμό κ θέλω να τα μοιράσω.  Η ερώτηση είναι τώρα τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να τις βάλω με ασφαλεία κ σιγουριά στο ενυδρείο μ .Θα παραθέσω κ κάποιες φώτο.  Ευχαριστώ πολύ! 
    • By Insomniac
      Καλησπέρα με ένα νέο Project.
      Τα προϊόντα για την κατασκευή του scape είναι χορηγία της Amtra!

Ενυδρείο: Amtra Nanoscaping 30 (30x30x30, 27lt)
      Φίλτρανση: Amtra Filpro ex500
      Φωτισμός: (x2) Amtra Vega Led Fresh 10.5W
      Υπόστρωμα: Amtra Mastersoil/ Lava Stones/ Amtra Large grain sand
      Διάκοσμος: Amtra Mystic Wood / Amtra Red Wood / Amtra Roccia Dragon Stone
      Co2: Amtra Co2 System
      Φυτά: Eleocharis acicularis 'Mini' (1-2 Grow), Eleocharis parvula (Pot), Micranthemum 'Monte Carlo'  (1-2 Grow) ,Marsilea hirsuta  (1-2 Grow), Hygrophila pinnatifida (1-2 Grow), Anubias 'Petite' (Pot), Bucephalandra sp. 'Red' (Pot), Bucephalandra 'Kedagang' (Pot), Bucephalandra 'Wavy Green' (Pot), Vesicularia ferriei 'Weeping' (Portion), Bolbitis heudelotii (Pot)
      (σε δεύτερη φάση θα προστεθούν και κάποια ακόμα φυτά)
      Πανίδα: Plakat Betta (Abyss Ornamental Fish), Amano Shrimps, Clithon Corona Snails

To hardscape αποτελείται από 10+ μεγάλα και μικρά κομμάτια ξύλου που έχω κολλήσει μεταξύ τους.
      Τα φυτά θα έρθουν στο επόμενο post. 

• By natateo
      Παιδιά! Σ΄αυτο το θέμα θα ήθελα να ποστάρετε τις φωτογραφίες και βίντεο με Ιδέες Και Τρόπους Στησίματος ενυδρείων, που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα, δεν εχουν σύστημα παροχής CO2 (διοξειδίου του άνθρακα ), πολυ φως , πολλα λιπασματα κτλ.
      Αν θα υπαρχει περιγραφή (οχι απαραιτητα αναλυτικη) ή και βιντειο step by step - ακομα καλυτερα!
    • By vazma
      Καλησπέρα,

Μια προσφορά νάνο ενυδρείου σε τοπικό κατάστημα ήταν αρκετή να μου δώσει αφορμή για νέο στήσιμο φυτεμένου (...φυσικά με συνολικα δεκαπλάσια έξοδα από την τιμή του ενυδρείου αρχικα). Αυτή τη φορά θα είναι βασισμένο πάνω σε natural style. 

Για το hardscape κλασσικά πετρά και riverwood και επειδή δεν βρήκα το ξύλο που ψάχνω ακριβώς είπα να χρησιμοποιήσω super-glue μαζί με φιλτρακια πηγή: βίντεο (μιας που έκοψα το κάπνισμα πρόσφατα τα εναπομείναντα φιλτρακια πιάσανε τόπο) και να δημιουργήσω το τοπίο που έχω στο μυαλό μου.. 

Στη φάση που είμαι τώρα τσεκάρω τις τελευταίες πινελιές για το hardscape και κάνω μια ερευνά στα φυτά που θέλω να βάλω.. (φυσικά με την βοήθεια του φόρουμ )..

• By Kleis Gry
      Γεια σας ενας φιλος πηρε ενα 15 λιτρο και θελει να το κανει γαριδαδικο, θελει για να μοιαζει πιο φυσικο να βαλει πετρες γινεται να βαλει πετρες απο εξω και αν γινεται ποια ειμαι η διαδικασια;

Υ.Γ το ενυδρειο περιεχει φωτισμο ενα φιλτρο και εναν θερμοστατη 10W
    • By natateo
      Καλησπερα σε ολους!
      Τωρα και μερικες μερες διαβαζω για θαλασσα και δεν μπορω να βγαλω ακρη με τις πετρες....
      Καποιοι γραφουν, οτι γινεται να βαλεις και πετρες λαβας στο θαλασσινο, αρκει να μην περιεχουν βλαβερες ουσιες ... και κρατανε reef ενυδρεια,που εχουν μεσα μεχρι 30% πετρες λαβας (το υπολοιπο ειναι κανονικο reef rocks)  και δεν υπαρχει κανενα προβλημα...
      Αλλοι λενε, οτι  δεν γινεται ουτε με 30% .... μονο reef βραχος  - ομως δεν εξηγουν ξεκαθαρα το γιατι.....
      Το ιδιο γινεται και με ψαμμιτη και με αλλες ασβεστολιθικες πετρες, που καποιο βγαζουν μεσα απο την θαλασσα ....
      Τι γινεται;

• By Dynamite
      Kαλησπερα παιδια , εχω ενα 20lt ενυδρειο με ενα εσωτερικο φιλτρο 300λτ/ωρα και εναν μικρο θερμοστατη που θελω να το χρησιμοποιησω για γαριδαδικο. Εχω και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 110 λτ απο του οποιου μια αναδιαρυθμιση εχω κρατησει το παλιο του υποστρωμα σε ενα κουβα ..ειναι το Complete Substrate της Τετρα και εχω και ενα μαυρο μεσοκοκο χαλικι της Aquael ..Μπορω να το χρησιμοποιησω αυτο για τον βυθο του γαριδαδικου ?(Επειδη θελω να φυτεψω κιολας) Απο φυτα εχω κλαδεματα ντοματιας ,Caroliniana και Εchinodoris Bleheri απο το αλλο ενυδρειο, κανουν για τις γαριδες ? Απο διακοσμιση τι μπορω να βαλω περα απο πετρες ? Βιολογικο υλικο εχω τον ζεολιθο της Haquos στρωμενο απο το ενυδρειο που τρεχει καθως και καινουργιο .. Τελος οι αλλαγες νερου που κανω στο μεγαλο ειναι 30 λτ περιπου μπορω να παρω νερο απο την αλλαγη του μεγαλου και να το βαλω κατευθειαν στο μικρο για να μην χρειαζεται παλι να περιμενω 1 μηνα μεχρι να γινει ο κυκλος? 

Σας ευχαριστω πολυ 
  • Create New...